Notebook 13 na časté přenášení a práci

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Notebook 13 na časté přenášení a práci

Příspěvekod milanek » 09 kvě 2017 10:02

Zdravím,

sháním notebook velikosti 13 palců (ne víc ne méně). Kupovat budu během prázdnin, ale začínám shánět info už nyní.
Notebook bude hlavně na práci a časté přenášení. Jinak napojen na monitor a práce s dvěma obrazovkami.
Práce především zahrnující CAD programy, práce na internetu, textové programy, nějaké i základní grafické, prezentace a podpora studia na vysoké škole (nutná mobilita výborná). Hry vůbec, max filmy a obrázky.

Cena není rozhodující.

Požaduji odolnost - nechci plast a nepotřebuji ani dotykové obrazovky. Naopak tuhost a pěknou konstrukci. Velmi často cestuji a na mém současném plastovém notebooku to jde opravdu již hodně znát.

Čím lehčí, tím lepší.

Zatím nejvíce preferovaný je Mac Pro 13 2016.
Dále jsem se díval na Dell XPS a něco od HP...
Spousta lidí si stěžuje na nemožnost použití některých programů na iOS ale co čtu tak ani W10 nemají zdaleka u programů zajištěnou podporu.

Potřebuji bezproblémový chod, dobrý display při použití na práci mimo kancl/ domov, dobrou klávesnici a tichý chod.

U applu mě láká i dobrá recenze na servis a jistota kvalitního provedení (již některé zařízení od tohoto výrobce vlastním).

Nevím, zda je tedy v podobné cenové relaci lepší jiná volba, každopádně jsem radám otevřen a budu velmi rád.

a ano na CADY je deskop ale to možná pro klasické konstruktéry mám prostě jinak specifickou práci kde deskop není možný jako trvalé řešení.

milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Příspěvekod milanek » 18 kvě 2017 18:52

Opravdu nemá nikdo žádnou radu, postřeh či návrh ? :(

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Příspěvekod admin » 18 kvě 2017 23:39

máš hodně dlouhý úvod, ale přitom velmi obecný

peněžní limit máš?

servis potřebuješ do druhého dne nebo můžeš i počkat?

víš už jaké programy na CAD budeš používat a ověřoval sis jejich podporu na uvedených operačních systémech a jakou minimální grafiku potřebují?

zvažoval si, jestli cheš mít v notebooku integrovaný mobilní internet?

to je tak asi v rychlosti co mě napadá

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 19 kvě 2017 12:54

Dell XPS 13.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Příspěvekod milanek » 20 kvě 2017 12:22

Tak zkusím více specifikovat...

Peníze nehrají roli, chci ať notebook opravdu vydrží a mám jistotu spolehlivého kvalitního stroje. Ne žádný plasťák s rádoby nejlepší výbavou.


Potřebuji opravdu max 13 palců, dobrou stavbu těla, výdrž baterie a lehký.

Servis - vždy je lepší do druhého dne ale je otázka v kterém časovém období by se zrovna závada objevila...mám možnost přechodně využít jiné PC (vše zálohováno)

Na CAD je to různorodé pracuji víceméně ve všech těch nejznámějších ( CATIA, INVENTOR, SOLID, AUTO CAD...myslím, že po umožnění bezproblémového virtuálu u Applu a win 10 by neměl být problém jestli se nepletu ?

Jinak práce offici, editory obrázků, internet, škola, a klasické pracovní úkony.

Mobilní internet není potřeba, online pracuji na mobilu.

No popravdě mezi Dellem a Applem váhám - čekám co představí Apple teď na konferenci.

Mám prosledovaných spoustu recenzí a videi kde tyto dva porovnávají a vesměs vítězí Apple.

Osobně nemám s novým WIn moc dobrý vztah a důvěru. Případně bych se chtěl zeptat na důvody proč právě raději Dell.

Děkuji

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 20 kvě 2017 12:53

Ten bezproblémový virtuál na Applu by mě zajímal. Předpokládám, že sis tedy ověřoval, že nejsou žádné obtíže, když na virtuální grafice akceleruješ přes OpenGL tyhle profi aplikace... je to tak?
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Příspěvekod milanek » 20 kvě 2017 13:02

co jsem pročítal fóra od uživatelů Macu a pracujících např s Inventorem tak nebyl problém. Ale je možné, že se pletu, nebo že mi něco uniká. Přece jenom obor IT není úplně ten můj. Proto budu za rady rád.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 20 kvě 2017 13:22

Já to samozřejmě tasky nevim. Jen vím, že ve virtuálce není přímo viditelná grafika, kterou máš v počítači. Místo toho je tam nějaká virtuální s vlastními ovladači a virtualizační software pak dělá nějaký předklad mezi tou virtuální a fyzickou grafikou.

Minimálně musí platit, že virtuální grafika se chová na všech fyzických grafikách stejně, takže zcela jistě nebudou dostupné všechny funkce té fyzické grafiky pro software, který běží ve VM. Moje otázka tedy je jen, jak moc to vadí? Případně jak moc je kvůli tomu snížený výkon (protože s jistotou to nemůže běžet na plný výkon).

(normálně bych se ani neptal, ale zaujalo mě to tvrzení o bezproblémovosti... toť vše)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 22 kvě 2017 10:44

Ja jen dodam, jak jsi psal kvalitni servis - to plati v USA, tam ma Apple nejlepsi servis - lepsi nez Dell, Lenovo atd. Ale u nas to neplati - pozor na to. Dal s tou vydrzi - ono ten Mac da 9hodin - ale nenarocne prace. V zatezi ( coz pri virtualizaci bude ten pripad) bude vydrz oproti XPS polovicni, protoze je zde procesor 28W a ne 15W..
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Příspěvekod milanek » 23 kvě 2017 09:45

jasné, s tou grafikou to mohu dohledat na fórech. Sám tak dalece do PC nevidím.

Já to myslel ve smyslu, že není problém s tím, že program je jen na Widle...co sleduji fóra a videa tak lidé problém s kompatibilitou při použití virtuálu nemají...ale zkusím číst dál....

No s výdrží samozřejmě vím, že to není standard těch 9 hodin...a schválně chci počkat co nového přinese 3.6 a nové booky od applu s novými procáky.

Jinak servis jsem právě četl, že v Česku má Apple jeden z nejlepších - ve smyslu uznávání vad a rychlé opravy. Zase nemám zkušenost jen vycházím z načtených věcí.

Dell má taky mouchy např mě zarazilo dost co píše swarm na svém blogu s obrazovkou a jasem. To je věc, která je pro mě dostatečný důvod nekoupit. V těch Dellech se špatně orientuje i z důvodů milion kombinací a neustále dalších verzí. Každopádně rád bych znal názor v čem je Dell lepší?

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 23 kvě 2017 21:47

Zrovna ten problém s kontrastem má ale v případě XPS řešení.

Ad servis v ČR, myslim, že tvoje informace nejsou nejlepší. DELLovský support je někde úplně jinde. To bych sám vnímal jako jednu z hlavních výhod. Další je samozřejmě to, že bude CAD pracovat přímo s grafickým akcelerátorem v notebooku místo dvou dalších vrstev (driver VM + SGA v kernelu VMware) - tj. vytěžíš z té grafiky víc výkonu.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 23 kvě 2017 22:15

Ale řešení má jen na QHD+ displej, u FHD to pokud vím nefunguje.
Ten QHD+ je samozřejmě barevně i perfektní, ale notebook s ním má pak o něco nižší výdrž (pokud by to bylo podstatné) a má skleněnou dotykovou vrstvu, která pouští nějaké ty odlesky.
Mě osobně ten adaptivní kontrast u FHD ale nevadí. Pokud si chci užít nějakou grafiku nebo upravovat fotky, tak to asi vždycky budu radši dělat na velkém externím monitoru.

Jinak luxus onsite servisu člověk ocení teprve až se mu něco v nevhodnou chvíli pokazí.

Penten
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 13 dub 2017 10:19

Příspěvekod Penten » 23 kvě 2017 22:54

Uvedu příklad NBD od Dellu v ČR - kamarád si polil notebook (Inspiron za 15 tisíc bez odolnosti proti polití), Dell mu druhý den dal nový notebook bez mrknutí oka, i když očividně nemusel.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 23 kvě 2017 22:59

airmt píše:Ale řešení má jen na QHD+ displej, u FHD to pokud vím nefunguje.

Někdo to tvrdil, ale spíš to byla jen nějaká domněnka. Pro současnou generaci existují dva fixy, které jsou definované ne podle displeje, ale modle modelového čísla - jeden je pro aktuální XPS13 a druhý pro XPS13 2-in1.

Já měl v době článku 2-in-1 a měl jsem tam QHD+ displej, ale schválně jsem si pak půjčil i FHD variantu stejného notebooku. Identický fix fungoval. Vzhledem k tomu, že se co do displejů chovají oba typy XPS13 stejně a používají stejné QHD+ a FHD displeje, předpokládám, že aktuální "notebooková" XPS13 má fix funkční taky pro oba typy displejů.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

milanek
píše často
Příspěvky: 105
Registrován: 29 led 2012 12:24

Příspěvekod milanek » 23 kvě 2017 23:09

Jak to tak čtu je to opravdu čím dál složitější vybírání :D ...počkám tedy ještě do toho června...ale buď to bude ten Apple nebo Dell nic jiné mí nepříjde k těmto dvěma adekvátní...nebo máte v návrhu ještě něco jiné?


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů