jaky notebook pro studentku?

Obecná témata, která přímo nezapadají do výše uvedených kategorií.
HH

jaky notebook pro studentku?

Příspěvekod HH » 21 kvě 2006 21:39

Prosim o radu. Chci si koupit notebook. Ale moc se v tom nevyznam, tak si necham poradit. Chci aby mel WIFI, abych si mohla poustet filmy na DVD, internet, ICQ a MSN, Word, Excel, Access atd., aby zvladal prohlizeni a vypalovani fotek na CD/DVD a aby baterie vydrzela aspon 2,5hodiny. Aby hodne vydrzel a abych mela moznost dat ho do servisu, kdyz s nim neco provedu. A taky aby nebyl moc tezky na prenaseni do skoly. A to nejpodstatnejsi - cena max 25tis. radsi min.

Diky za vase nazory HH

PS: vsimla jsem si, ze temer na vsech strankach o noteboocich je HLAVNI kriterium to, jestli zvladne poradne hry - tak ty ja vubec nehraju (max poker a miny:).

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 21 kvě 2006 22:10

No čistě všeobecně, když nehraješ hry tak ti stačí integrovaná grafická karta. Vlastnosti jako "poustet filmy na DVD, internet, ICQ a MSN, Word, Excel, Access atd., aby zvladal prohlizeni a vypalovani fotek na CD/DVD" to už dnes uměj prakticky všechny. Problém je váha a pevnost, lehčí, pevnější = výrazně vyšší cena.

navrhnul bych třeba:
Prestigio Nobile 1510
nebo
HP Compaq nx6110
ale u něj dokoupit ještě dalších 256MB RAM...jednoznačně chtěj 512MB (nebo víc).

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 21 kvě 2006 23:20

To "hlavni" kriterium - hrani her je bohuzel takovy mor dnesni doby. Nejak se zapomina ze pocitac se da pouzit i k necemu uzitecnemu. Pomerne dulezita bude asi vaha, vetsina levnych modelu ma kolem 3kg a to je uz docela dost. V te cene je docela lehke treba Prestigio Visconte 1200.
Naposledy upravil(a) Puppy dne 21 kvě 2006 23:41, celkem upraveno 1 x.

Arthur
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 11 kvě 2006 21:43

Příspěvekod Arthur » 21 kvě 2006 23:27

Pred 5 mesiacmi som riesil tuto istu dilemu len s jedinym rozdielom, ze nie som student. V podstate pouzivam notebook na ten isty ucel ako to tu popisujes + samozrejme s velmi vela roznymi programmi a aplikaciami.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE
- UMAX VisionBook 3100VX
Procesor: Mobilní VIA C7-M 754 1.5GHz (Esther - C5J) (400 MHz V4bus, 100 MHz FSB, 128 KB L1 cache, 128 KB L2 cache, MMX,SSE,SSE2,SSE3, VIA PadLock),(spotřeba max.12 W)
Chipset: VIA PN800 + 8235CE
Grafika: VIA PN800 až 64 MB
Displej: 15 XGA TFT (1024x768)
Audio: Ano, 2x repro, S/PDIF výstup, vstup mikrofon
Paměť: 256 MB DDR 400MHz ( max. 1 GB)
HDD: 40 GB (5400ot.) nebo vyšší
Opt.mech.: DVD/CDRW nebo DVD+/-RW
Rozhraní: 3 x USB 2.0, VGA, FXM, LAN 10/100, PCMCIA typ II, Card Reader 4in1, volitelně port replikátor
Baterie: 4000 mAh ( 3 hodiny) moj max. 4:12
Software: Power DVD, Nero, ovladače
Rozměry: 333x276x24-33mm
Hmotnost: 2,6 kg
Záruka: 2 roky ( volitelně 3 roky)

Tu sa nachadza prehladny konfigurator.
http://www.umax.cz/index.php?modul=konf ... trana=konf

MadCap
píše často
Příspěvky: 113
Registrován: 21 kvě 2006 18:19
Bydliště: Brno, nDca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MadCap » 22 kvě 2006 00:02

tento umax je zufalo pomaly, doporucujem ked tak variantu aspon s Celeron M

Yawgmoth
občas něco napíše
Příspěvky: 40
Registrován: 13 kvě 2006 10:33

Příspěvekod Yawgmoth » 22 kvě 2006 00:51

IBM/LENOVO THINKPAD R51e ( eshop )
HP COMPAQ nx6125 ( eshop )
FUJITSU-SIEMENS Amilo PRO V2085 ( eshop )

vsechny jsou pod 25 tisic, vsechny maji 512 ram, dvd vypalovacku, wifi, hmotnost pod 3kg a snad slusnou vydrz ...

IBM/Lenovo je snad stale dobra zaruka kvality

Fujitsu-Siemens z nich zase vypada podle soucasti nejvykonejsi.. ale na vase pozadavky budou bohate stacit vsechny ... minimalne vsak na to koukani na filmy je dobry ten sirokouhly display ... co se tyce kvality bohuzel netusim, ani jsem tenhle model nevidel :(

osobne se mi velmi libi ten HP nx6125 :) Mel zde na notebook.cz peknou recenzi, jeho vybava je velmi dobra, je ze zminenych tri nejlehci, kvalitou by HP melo byt slusne :)

No treba vam ted nekdo k temhle trem jeste neco vic rekne, aby to bylo jeste o neco jednodussi, ale dle meho nazoru byste byla se kterymkoliv z nich spokojena :)

svobi
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 12 kvě 2006 14:21

Proč na hry?

Příspěvekod svobi » 22 kvě 2006 10:51

Proč myslíte, že každý chce vědět zda-li notebook bude zvládat hry? Je to naprosto jednoduché, hry jsou prakticky nejnáročnější amatérsky používané programy a lze očekávat, že notebook, který bude zvládat hry bude zcela hravě zvládat i náročnější počítačové programy, krom tedy speciálních jako například na tvorbu a úpravu videa apod. , kde už je potřeba i jiných předností. Pokud budeš používat PC pouze na jednoduché kancelářské funkce, tak bych zvolil spíše bazarový kousek, protože se klidně s tebou vsadím, že dříve či ještš dříve narazíš na výkonový horizont, který už ale v notebooku nerozšíříš. Stačí si jen uvědomit brzký příchod HD technologie a nového operačního systému Vista.

Yawgmoth
občas něco napíše
Příspěvky: 40
Registrován: 13 kvě 2006 10:33

Příspěvekod Yawgmoth » 22 kvě 2006 12:41

to si dovolim oponovat, ale pri takovemhle typu stroje na "kancelarskou praci" nepotrebujes sledovat nejnovejsi technologie a pod ( Windows Vista ) ... ja jsem treba momentalne spokojeny uzivatel PC s celeronem 450 mhz a win 98 :o)

kazdopadne s novym notebookem ziskavas minimalne plnou zaruku a vetsi pravdepodobnost rozumne zivotnosti a hlavne jakz takz jistotu, ze vse bude v poradku (u bazaroveho nikdy nevis co tam muze byt za problemy, v jakem stavu je disk a pripadne instalace na nem a kdyz to je pro osobu ktera se v tom nechce hrabat?) ... nove notebooky maji mimo jine vetsinou lepsi vybavu v takovych tech drobnostech - ctecky karet, ruzne porty navic, wifi, dvd vypalovacky, 512 ram ... coz pritom bude u podobneho notebooku mozna to nejdulezitejsi, co zarucuje dlouhodobou sirokou vyuzitelnost ...

on je vubec problem si z bazarovych notebooku vybrat neco o srovnatelne vyuzitelnosti jako ty tri co jsem jmenoval :) kdyz budes brat v uvahu vsechna pozadovana kriteria ..

Arthur
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 11 kvě 2006 21:43

Příspěvekod Arthur » 22 kvě 2006 23:35

MadCap píše:tento umax je zufalo pomaly, doporucujem ked tak variantu aspon s Celeron M


Totizto bavime sa tu o notebooku, ktory je pre studentku pricom presne opisala dany ucel. Neviem ci si s tym notebookom niekedy pracoval ked to dokazes ohodnotit. No napr. mne sa vobec nezda pomaly a pracujem na nom denno denne a ver mi keby som mal co i len dlhsiu dobu cakat ako je nevyhnutne hned ho menim. Mozes tam mat aj Turion/Celeron a pri praci s kancelarskymi aplikaciami tak ako to tu bolo definovane nepocitis rozdiel pretoze na rozdiel o teba som v praxi testoval model VX, CX, TX zo zapnutymi stopkami v ruke. Zaklad je mat minimalne 512MB Ram v notebooku aby to ficalo svizne. Osobne pracujem s 1GB RAM.

MadCap
píše často
Příspěvky: 113
Registrován: 21 kvě 2006 18:19
Bydliště: Brno, nDca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MadCap » 22 kvě 2006 23:45

Arthur píše:
MadCap píše:tento umax je zufalo pomaly, doporucujem ked tak variantu aspon s Celeron M


Totizto bavime sa tu o notebooku, ktory je pre studentku pricom presne opisala dany ucel. Neviem ci si s tym notebookom niekedy pracoval ked to dokazes ohodnotit. No napr. mne sa vobec nezda pomaly a pracujem na nom denno denne a ver mi keby som mal co i len dlhsiu dobu cakat ako je nevyhnutne hned ho menim. Mozes tam mat aj Turion/Celeron a pri praci s kancelarskymi aplikaciami tak ako to tu bolo definovane nepocitis rozdiel pretoze na rozdiel o teba som v praxi testoval model VX, CX, TX zo zapnutymi stopkami v ruke. Zaklad je mat minimalne 512MB Ram v notebooku aby to ficalo svizne. Osobne pracujem s 1GB RAM.

ale ja som ho skutocne testoval a ma zhruba polovicny vykon ako celeron M 1,4 GHz na jadre banias a to povazujem za nechutne pomale. Je o dost pomalsi ako 1GHz P3jka a ta grafika co je v tom notase je hooodne vtipna tiez (zhruba 60% vykonu Intel Extrem Graphics 2). Aplikacny vykon v office aplikaciach (content creation ani neprebehol, zrejme kvoli grafike) je tiez zhruba 70% toho Celeronu (1,4G, 512k Cache). Mne ten notebook prisiel citelne pomalsi ako cokolvek ine co som doposial testoval. Bohuzial ... netvrdim ze to na popisovane cinnosti nebude stacit (aj ked o skutocne flawless dvd playback alebo divx/xvid v narocnych kuskoch pochybujem, testovany kusok to proste nedal a to mal 512MB pamete oproti komfinguracii tu spomenutej), ale za tieto peniaze radsej sempron ci Celeron M, doporucujem uz spomenute hp nx6110 alebo 6125 co su oproti tomuto umaxu fakt dela nielen vykonovo ale aj fyzicky atp.
IMHO su vsetky Umaxy neskutocne sracky, este som teda v ruke nemal nejaky dobry a to uz som ich snad 5-6 testoval ...

Arthur
občas něco napíše
Příspěvky: 14
Registrován: 11 kvě 2006 21:43

Příspěvekod Arthur » 23 kvě 2006 01:06

MadCap píše:tento umax je zufalo pomaly, doporucujem ked tak variantu aspon s Celeron M


S tymi benchmarkami mas uplnu pravdu az na ten Extrem Graphics 2. Da sa suhlasit, ze z hladiska benchmarkov je to najpomalsi notebook na trhu.
Mna by ale teda zaujimalo, kde sa tych 70% vykonu pri uz spomenutych aplikaciach prejavi. Asi by som si mal kupit Core-Duo aby sa mi Office, postovy klient a internetovy prehliadac otvoril o 0.1 s rychlejsie. Nebudem menovat desiatky programov a aplikacii, ktore sucasne pouzivam.
Ta grafika S3 UniChrome Pro co sa tyka 3D graf. vykonu je shit lebo ma svoj zenit uz davno za sebou resp. ona nikdy neoslnila. Ale cuduj sa svete DVD, DivX, Xvid, mp3, wma, waw... hravo prehrava bez sekania!
Nuz asi mam len ja relativne rychly kus, ktory vydrzi 4 hodiny provozu :D

P.S. nemam problem s kamaratmi aj ked uz velmi zriedkavo parit po sieti CS 1.6 pri rozliseni 1024x768

MadCap
píše často
Příspěvky: 113
Registrován: 21 kvě 2006 18:19
Bydliště: Brno, nDca
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod MadCap » 23 kvě 2006 08:27

mozno patris k ludom, co to nevidia, ale na testovanom kuse sa nepodarilo prehrat DVD v akomkolvek prehravaci ci nastaveni skutocne bez problemov. Mozno ti nevadia frame dropy ci znizene fps, dost ludi to proste nevidi. Tak isto ako im akosi nevadi, ze hra ide 10fps ;).
A ako sa to pozna? Mno ja poznam pomerne jednoznacne rozdiely uz v praci v systeme a pomala odozva mi radost skutocne nerobila. Jednoducho nema tento notebook oproti svojim konkurentom (s rovnakou cenou!) ziadne vyhody, alebo nebodaj ma?
P.S.> 4 hodiny? tak to neviem v akom "stave" pretoze aj tu (notebook.cz) namerali 3h30m rovnako ako to vyslo mne, a to je test, pri ktorom na notebooku nikto nepracuje.

svobi
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 12 kvě 2006 14:21

Proč se omezovat?

Příspěvekod svobi » 23 kvě 2006 13:02

Jen k té podpoře porgramů, například nový office 2007 jsou dost náročné, samozřejmě můžete oponovat, že i tak je na relatovně pomalém PC pustíte, ale vem te si jen windiws XP. Jistě, pustíte je i na celeronu 433 MHz nebo i pomalejším, ale s jakou uživatelskou hodnotou. Pokud Vám na něm trvá vše až 5x delší dobu. Stejně je to i zde, u testu tohoto softwaru se objevili docela výrazné nároky na výkon PC, aby tedy práce byla plynulá a vy jste nemuseli na nic čekat. Dalším příkladem je CAD 2006, který taky jede slušně až na leších mašinách. Jak jsem zde zmínil, jedná se o kancelářský balík tak to samozřejmě bude i ustatních programů.

A k tomu používání windiws 98. Microsoft oficiálně ukončil podporu tomuto systému, to znamená, že už si pomalu nevrznete(s jistou mírou nadsázky). XP je nyní jediná alternativa stabilního systému pro bezpečnou práci (krom Linxu, který je nepřekoinatelný).

Abych to shrnul, nyní jsme na rozcestí. Je důležité na jak dlouho budeme chtít využívat služeb notebook bez zásadních omezeních. Vista je už za dveřmi a dříve či později k ní stejně budeme muset přejít, protože prakticky zcela nahrazuje XP a je naprosto novou generací operačního systému(tím jsem myslel, že se nejedná o pokračovatele, ale o nového zástupce řady) Také ostatní programy se tomu přizpůsobí a potřeba rychlejšího notebooku se stane nutností. Samozřejmě můžete žít do nekonečna na win 98, ale pokud nezkusíte Vistu, nevíte o co se připravujete, navíc zavádí nový Direct X 10, která není zpětně kompatibilní !!!
Pokud se nyní neunáhlíte s nákupem notebooku, bude vám sloužit možná o nějaký rok déle(aniž by se výkonově omezoval)


Jedná se pouze o můj názor!

Yawgmoth
občas něco napíše
Příspěvky: 40
Registrován: 13 kvě 2006 10:33

Příspěvekod Yawgmoth » 23 kvě 2006 13:49

pomluvy, pomluvy .. stabilita win 98 SE je v poradku. celkove jediny problem na ktery jsem narazil je nutnost shanet ovladace pro usb zarizeni typu flashdisk, bluetooth, apod - win xp nepotrebuji

behem te doby jsem mel v ruce pocitace vykonejsi nez je muj a pritom vyrazne pomalejsi diky win xp ... takze dekuji, nechci :)
ano, microsoft ukoncil podporu, ale to zdaleka neznamena, ze nejsou pouzitelne .. ba co se tyce bezpecnosti, jsem na tom celkem dobre, bezpecnostni diry ve win xp se mne netykaji a ty ve win98 uz dnes nejsou podstatne prave kvuli malemu rozsireni :o)

jelikoz notebook stejne nebude mit vetsi zivotnost nez pet let ani pri tom dobrem zachazeni a velke snaze, nevidim duvod proc nevydrzet s win xp ... a jestli realne poznate rozdil v praci mezi dvemi po sobe jdoucimi verzemi wordu ci excelu tak jste dobri, ja pouzival v poslednich dvou letech office 97, 2000, xp, 2003, 602PC suite a open office a vsechno mi zcela vyhovovalo .-)

o CADu nebyla tusim ani rec ..

ale vubec mi porad nedochazi proc na notebook s takovymhle zamerenim, s takovymihle pozadavky, chtit nekdy v nejblizsi budoucnosti cpat software typu windows vista nebo office 2007 .. clovek co shani notebook pod 25000 s dph si opravdu nekoupi takto horkou novinku hned po vydani ;)

proste nevidim duvod si kvuli neschopnosti poustet budouci nove verze programu nekoupit rozumny a krasne pouzitelny stroj co par let bohate vydrzi :)

Ota
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 13 kvě 2006 16:06

Příspěvekod Ota » 23 kvě 2006 14:36

Na tvém místě bych dal na Arthura a pořídil si UMAX VisionBook 3100VX.
Ostatní třeba můžou plácat, jak je to pomalý a VIA apod...
Ale o hry ti nejde a jeho výkon je v průřezu na všechno, co potřebuješ, vpohodě dostačující.

Cena dobrá, hmotnost taky. Výdrž velmi dobrá. Je to nový se zárukou.
Výkon na miny i poker úžasnej:-)
Co víc si přát;-)


Zpět na „Ostatní náměty k diskusi“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů