Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Scourrge
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2019 08:40

Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod Scourrge » 31 srp 2019 09:22

Dobrý deň :) ,

vyberám si notebook na IT štúdium, takže na nejaké kódenie atď a nejaký ten gaming. Preto pozerám skôr po hernejších radách. Najviac ma zaujal Asus GX502 (Primárne varianta s RTX2060) a Lenovo Y740 (Varianta s RTX2070 MaxQ).

Tak celkovo sa mi páči viac ten Asus, pretože mi príde že kvalita šasi je vyššia než u Lenova, je kompaktnejší a ľahší. To čo ma od neho najviac odrádza sú veci čo sa o Asuse píšu posledné roky ohľadom kontroly kvality. Že posledné roky nie je najlepšia a je v obehu veľa vadných alebo kazových kusov. A celkovo sa obávam toho asusu skôr z hľadiska dlhodobej spoľahlivosti. Pretože notebooky si kupujem v priemere na 4 roky, tak chcem, aby vydržal. Naviac som trošku na vážkach z chladenia notebooku. Niekde sa hovorí že chladenie je slušné, inde že ani až tak nie. Premýšľam pri ňom aj nad variantou s RTX2070, ale to je impementácia s plnou silou a príde mi že na tak kompaktný notebook je tak silná karta dosť overkill.

Na druhú stranu Lenovo zvažujem hlavne z 3 dôvodov. 1. RTX2070 Max Q. Síce Lenovo má veľmi slabú implementáciu 2070MQ že viac menej ten Asus s tou 2060 bude mať rovnaký framerate v hrách ako to Lenovo, ale Lenovo má o 2GB viac VRAM a viac CUDA jadier (Pre prípadnú 3D prácu). 2. On-site záruka (teda minimálne pri kúpe z Alzy) a servis priamo na Slovensku (kdežto Asus má najbližší servis v čechách). 3. Má dual channel od výroby.
Čo má však od Lenova odrádza, sú väčšie rozmery, vyššia váha (Ak zrátame rozdiel váh notebookov a adaptérov, je tam rozdiel niečo okolo 600 gramov). A naviac Lenovo má OBROVSKÝ adaptér. A celkovo tá konštrukcia mi príde taká nekvalitnejšia. A nakoniec ešte Killer Wifi karta. O Killer kartách sa taktiež vo veľkom hovorí o tom, že tie karty blbnú. Nehovorím, že blbnú celoplošne, ale minimálne to ani nie je nič neobvyklé.

Ktorý z týchto notebookov by ste odporučili vy a prečo? :) Prípadne ak niektorý z nich máte, čo sa vám na ňom páči/nepáči.

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod roman2277 » 31 srp 2019 20:43

Ani jeden bych nekoupil.Pro mě dost kompromisů.Ale já jsem velmi kritický uživatel.Mrkni na Jirkovu recenzi https://notebook.cz/clanky/recenze-note ... y740-15ich
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Milan223
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 02 lis 2018 15:33

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod Milan223 » 01 zář 2019 11:40

ten asus vyzerá fajn, asus vyrába kvalitné notebooky len tá cena je trošku premrštená prevdepodobne len za značku... a Asus máva problémy s výdržou batérie pri herných notebookov ale tá 76W bateria by to mala udržať...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod swarm » 01 zář 2019 11:59

Ten ASUS jsem měl několik týdnů s sebou jako hlavní nástroj na robotickém táboře a podle mě je to hodně dobrý stroj. Daleko lepší než to Lenovo. Něco jsem o tom ve stručnosti napsal i na blog (ano, až tak moc se mi líbil :D ) ... http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... notebooku/
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Scourrge
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2019 08:40

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod Scourrge » 01 zář 2019 12:45

swarm píše:Ten ASUS jsem měl několik týdnů s sebou jako hlavní nástroj na robotickém táboře a podle mě je to hodně dobrý stroj. Daleko lepší než to Lenovo. Něco jsem o tom ve stručnosti napsal i na blog (ano, až tak moc se mi líbil :D ) ... http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... notebooku/


A čo by si odporúčil skôr? GX502GW (RTX2070) alebo GX502GV (RTX2060)? Pretože čo som tak pozeral rôzne recenzie na tú GX502GW, tak pri dlhšom gamingu tak 1+ hodina sa vie tá GPU nažhaviť na 80-85 stupňov, čo mi príde už na GPU v notebooku hodne. Ako stále to nie je kritická hranica 90 stupňov, ale z dlhodobého hľadiska to nie je pre interné komponenty nijak extra dobré keď operujú pod vysokou teplotou. Tak preto skôr premýšľam nad tou verziou s RTX2060 lebo tá určite bude operovať na teplote o nejakých 5-10 stupňov menej oproti tej RTX2070

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod swarm » 02 zář 2019 17:18

85°C na grafice je celkem norma. To má v této tloušťce asi všechno. Kritická je někde tuším 105°C, takže je tam dostatečná rezerva. Rozhodně to ničemu nevadí. Měl jsem notebooky, co hřály klidně 98°C a mám je doma ještě teď po osmi letech pořád funkční. Jestli chceš mít pro dobrý pocit nějaké nižší teploty, tak si musíš koupit nějaký čtyřkilový tlustý stroj typu Acer Helios 500.

Mezi 2060 a 2070 rozhoduje spíš cena, kterou jsi za to ochotný dát. S 2070 se to pořád chladí velmi dobře na poměry notebooků této velikosti.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod roman2277 » 04 zář 2019 09:34

Přesně jak píše Jirka.Okolo 80 stupňů je teplota v normě.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Scourrge
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 31 srp 2019 08:40

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod Scourrge » 12 zář 2019 09:40

Zdar :) Tak noťas je doma kúpil som GX502GW nakoľko mi naň alza dokázala dať individuálnu cenu -140€. Takže vo výsledku tá RTX2070 ma stála len o nejakých +-200€ naviac oproti RTX2060. Keďže ste pomohli vy mne, tak teraz sa aj ja podelím o svoje pocity pre možno ďalších ľudí ktorí uvažujú nad týmto notebookom.

Zatiaľ je to maximálna spokojnosť. Konštrukcia notebooku je perfektná. Bez debaty zatiaľ najlepšie skonštruovaný notebook aký som zatiaľ mal (I keď možno sa to tak trošku očakáva keď môj doterajší najdrahší notebook stál polovicu z tohoto). Pravdepodobne stojí za zmienku, že je to úplný magnet na odtlačky prstov.

Klávesnica je úplne v pohode. Nevidím tam žiadny problem ani čo sa týka layoutu ani mechaniky. Touchpad mi však moc nesadol. Síce funguje v pohode, ale má hrozne veľký odpor, takže sa nepoužíva najpohodlnejšie. (Teda minimálne pri mojích prstoch to tak je).

Čo sa týka teplôt počas gamingu, tak sa dostávam na 81 stupňov max na GPU a na cca 86 stupňov na CPU. Podotýkam však, že je to na Performance móde notebooku a nie Turbo. To Turbo mi príde trošku zbytočné, nakoľko ten boost výkonu je minimálny ale teploty na CPU idú na 95 stupňov a GPU na +- 84 stupňov a hluk sa zvýši dramaticky. Takisto pri menej náročných hrách/taskoch sa dá nastaviť v správcovi napájania max výkon procesora na 99% čím sa vypne turbo boost. A procesor potom max dosahuje nejakých 80 stupňov a GPU ide pod 80 stupňov. Dá sa s tým dosiahnúť to, že v niektorých hrách nie sú ventilátory takmer vôbec počuť a dopad na výkon je minimálny až žiadny.

Ešte pravdepodobne stojí za zmienku, že môj kus má slabší coil whine. Hlavne počas toho keď je studený. Takže keď zapnem PC a hneď zapnem hru a ešte sa neroztočia ventilátory, tak ho počuť. Ale nie je to nič hlasné ani nič annoying. A potom keď sa notebook nahreje a roztočia sa ventilátory tak sa to utlmí a navyše to splynie v hluku ventilátora.

Najviac prekvapený som bol reprákmi. Čakal som nejaké výškové repráky ale napodiv majú dosť hĺbku. Popravde majú takú silu že celkom príjemne prenášajú vibrácie po šasi, takže keď mám na tom ruky, tak hudbu vnímam aj hmatom nie len sluchom :D

Taktiež mi bolo ale v Alze aj v Asuse potvrdené, že notebook nesmiem otvoriť. Resp kvôli čisteniu asi áno (pretože v návode na ntb je aj návod ako ho otvoriť). Pretože tam nie sú na zadnom dekli žiadne záručné pečate. Takže pokým človek nič neposere tak si to môže čistiť sám. Ale upgrade RAM si sám spraviť nemôžem, pretože inak stratím záruku čo je podľa mňa dosť bullshit, pretože keď nechcem stratiť záruku tak musím kvôli poondiatému upgradu RAM posielať noťas do Ostravy len kvôli tomu, aby mi tam upgrade RAM zapísali do servisnej knižky.

Ale tak finálne. S kúpou som spokojný. Ešte uvidíme, či sa v priebehu 14 dňovej lehoty niečo nevyskytne kvôli čomu by som to musel vrátiť (resp reklamovať, vrátiť by som ho asi nevrátil, pretože naozaj sa mi páči). Na notebooku sa mi páči viac menej všetko až na touchpad. Na ňom mi prišlo že Asus kus pošetril. Ale tak každopádne aj tak väčšina ľudí asi bude používať myš. Otázne je, aká je spoľahlivosť toho systému nadvihovania počítača kvôli chladeniu. Že či to bude fungovať spoľahlivo aj za 1,5-2 roky prípadne dlhšie. Ale tak každopádne. Mám na to 3 ročnú záruku. Čiže v prípade nutnosti to reklamujem :)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod orgasmic » 12 zář 2019 11:09

Jak jsi spokojený s povrchovou teplotou během hraní?
Já měl první Asus GX501 s touto koncepcí s GTX1080 Max-Q a hlučnost byla super, ale procesor se dokázal neskutečně rozehřát a dost to rožhavilo okolí klávesnice.

Ohledně RAM, máš tam 32GB, z toho je 16GB připájeno na desce, tak nějaký upgrade stejně nemá smysl a pochybuji, že využiješ více.

Co se SSD týče, když sundáš kryt, tak tam máš obě SSD přístupné.
Asus ROG Strix G18

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod roman2277 » 12 zář 2019 12:14

Tyto tenké modely mají vždy horké klávesy.Naštěstí u hraní používám vždy gamepad.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod orgasmic » 12 zář 2019 13:04

Ten není vhodný na všechny typy her. Vlastně hraju jen jedinou, kde má smysl a to Forzu 4.
Asus ROG Strix G18

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX

Příspěvekod roman2277 » 12 zář 2019 18:32

Evidentně nejsi odkojený konzolemi.Od roku 1979 používám jen různé páčky,joypady apod.Klávesnice u hraní je ideální volba pro mladé hráče.Nic pro staré veterány.To poznáš Jakube po 40 letech hraní videoher.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod orgasmic » 12 zář 2019 22:05

Videohry hraji nějakých 30 let ;)
Měl jsem všechny typy konzolí...různé gameboye, PS, Xboxy, PS Vita, nějaké Segy jako kluk, tak myslím, že na gamepadech mám něco odehráto.
Asus ROG Strix G18

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod roman2277 » 13 zář 2019 09:25

To jsem si myslel že jsi mladší generace Jakube.Ale nic každý máme jiné priority.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na štúdium + hry (Lenovo Y740 vs Asus GX502)

Příspěvekod orgasmic » 13 zář 2019 10:23

Věřím tomu, že se ti na gamepadu hraje pohodlně a asi to upřednostníš díky většímu pohodlí, ale mě se třeba různé střílečky, které u mě převažují hrají na gamepadu špatně.

I sebe lepší hráč na gamepadu nikdy nedosáhne účinnosti obyčejného hráče s myší a klávesnicí u stříleček.
Asus ROG Strix G18


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 hostů