MacBook Pro 2016

notebooky Apple (iBook, PowerBook, MacBook Pro) a vše kolem nich
Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

MacBook Pro 2016

Příspěvekod Michal27 » 28 pro 2016 13:53

Kdyby nekoho zajimalo cokoliv ohledne noveho MacBooku pro s TouchBarem, dejte vedet. Mam variantu 13" i5/16/512.
Prvni dojmy jsou vyborne. Kvalita zpracovani bezkonkurencni, vetsi touchpad je super a palm-rejection funguje 100%. TouchBar zatim osahavam - v nekterych aplikacich je to parada, jinde zbytecnost. Obrazovka - pouhym okem parada - dle mereni na notebookchecku neni displeje s vetsi presnoti barev a vetsi svitivosti, takze take spokojenost.

Co je mirnejsi zklamani. 10h na baterii pouze pokud je zatez naprosto minimalni. Pri me kancelarine a internetu - 7-8max. Jakmile se do toho vlozi lozeni na facebook a koukani na YouTube - spis tak 6-7hodin.

Klavesnice je ok, ale je to o zvyku. Kdyz jsem si to byl osahat v iStylu, myslel jsem, ze to kvuli ni nekoupim, ale nakonec jsem tomu dal sanci a zvykl jsem si, ze se mi na ni ted pise lip, nez na stare s velkym zdvihem. Takze doporucuji nedat na prvni dojmy v obchodu, ale dat tomu cas.
TouchID parada - funguje to 100%, asi jako na iPhonu.

USC-C porty - mam jen jednu redukci (multiport na HDMI,USB-A,C) a vystacim s tim. Lze koupit krasne docky, ale ja nejak uz u minuleho notasu zjistil, ze vetsinu taham vzduchem a jedine, co zamrzi je asi pro fotografy absence ctecky karet.
MagSafe - to mi nijak nevadi - nabijim ted z monitoru a nemusim tedy zapojovat vice kabelu.

To je v kostce vsechno, co me napada. Penez nelituji,minulou Retinu 2012 13" jsem poslal dal v rodine a funguje zcela bezchybne - dokonce baterie ukazuje 96% kapacity po asi 980nabijecích cyklech a notebook je stale svizny, vydrzi a po vycisteni vypada jako novy - zadne vrzani, zadne vule v kloiubech apod. Proste je jako novy. To minuly Dell po ctyrech letech uz byl v rozkladu a to se jednalo o radu Latitude.
Je to proste kauf na spoustu let.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 28 pro 2016 18:28

Ty ještě žiješ kočičko?
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 28 pro 2016 20:15

A nečekaně po těch letech zase óda na Apple :lol:
Asus ROG Strix G18

S.h.I.t.
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 12 črc 2007 10:51

Příspěvekod S.h.I.t. » 28 pro 2016 22:10

Touch ID: nefunguje jako login po odlogovani, za me strasne minus. Funguje jen jako unlock zamcene obrazovky ... Jine notebooky se cteckou umi i login do systemu.

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 29 pro 2016 10:57

Jeste ziju, ono jak jsem zacal pouzivat Apple, tak nejak uz nic neresim. Proto jsem tu dlouho nebyl. Ten 2012 model je skvelej a kdybych nemusel koupit novej, vydrzel bych s nim jeste dlouho.

S.h.i.t.: Tak tak - funguje to jako u iPhone - pokud uplne vypnes pocitac, je nutne zadat heslo. A pokud bude vic jak 48 uspanej, pak to bude chtit taky.
Funguje na pristupy k heslum v safari, nakupy u Apple. Co mi jeste chybi - aby to fungovalo na fora a stranky jako prihlaseni - cekam na 3rd party appku.

Touchbar si myslim, ze taky zatim nema uplne vyuzitej potencial.
Mnoho lidi si stezuje na absenci esc, ale da se to namapovat jinam. Nicmene ono vzdy kdyz to clovek potrebuje, tak to tam proste je. (viz.obr)

Obrázek

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 03 led 2017 11:22

Touchbar je pro většinu lidí nesmysl, díky kterému je tam taky menší baterka. Jak to je s tou wifi + usb-c?
Naposledy upravil(a) airmt dne 03 led 2017 13:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 03 led 2017 11:43

Mně se ten touchbar náhodou líbí. Bohužel ho nemůžu používat, protože při psaní (a obecně práci s notebookem) na klávesnici nekoukám. Ale když by ho třeba integrovali do obrazovky do spodní části a ta obrazovka by byla dotyková, tak by to mohlo být fakt dobré :)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 03 led 2017 12:16

swarm: alebo keby nechali normalnu nezkriplenu klavesnicu a cely touchbar integrovali do toho obrovskeho touchpadu that would be great. Alebo nech to premenuju z MBP na iBook. To co by sa dalo oznacit za Pro rad radom vyhadzuju z novych modelov a verzii pocitacov a OS. Paradoxne v case ked konecne prerazili v business segmente.

Cele to imho dopadne podobne ako rovnaky nezmysel davnejsie na Thinkpade X1.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 03 led 2017 13:02

Ghost: V business segmentu to podle mě bude jedno. Tam se to bude fasovat jako řadový kancelářský stroj a firmy, kde se tak děje, obvykle stejně potřebují jen to, aby tam běžel prohlížeč a v něm několik webových aplikací. Podstatné je jen to, jestli na tom korektně běží mailový klient s exchange a zda při použití skype for business jsou dobré reproduktory a mikrofony.

V kategorii business tedy toto určitě není na překážku. Stejně tak si myslím, že silné pozice z hlediska webařů a java developerů to moc neohrozí.

Horší je to v kategorii PRO, ale tam už Mac více méně vyklízí většinu původních pozic, které měl dlouhá léta obsazená. Realita je taková, že velká filmová studia na Macu nejedou, protože PC workstation jim nabídne 3-20x více výkonu (srovnání aktuálního Mac Pro s 3 roky starou technologií od Intelu a nic moc AMD grafikou s aktuálními workstationy třeba od HP).

Připojování externích grafických (a hlavně střihových) PCIe karet přes TB se nakonec ukázalo pro profi provoz nejenom drahé a složité, ale taky nestabilní. Nedávno se ke mně doneslo, že se teď okonce děje v jistém velkém (top) českém filmovém studiu, že kupují Mac Pro čistě kvůli zaplacení OS, aby ho nikdy nezapnuli, a místo toho pak složí Hackintosh. Vyjde to cenově strašně špatně, ale když máte střihový PCIe hardware, který MacOS vyžaduje a investice se ještě zdaleka nesplatila, nemáte moc na výběr.

Apple zejména svým Mac Pro udělal čáru přes rozpočet spoustě studiím a předpokládám, že jakmile doběhne hardware, který je na MacOS locknul, většina pravděpodobně uteče.

--

Na druhou stranu - je to skutečně problém? Apple už se dávno neprofiluje jako dodavatel hardware pro podobná nasazení. Konzumní nasazení je pro něj důležitější a stejné to bylo i v začátcích Macithoshe, za Jobse. Až když ho vyhodili, tak se mohl vytvořit stroj vhodný pro profíky (Mac II), který tehdy způsobil Applu tolik slávy. Dneska už je ale jiný trh. Consumer market je mnohem větší než ten PRO.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 03 led 2017 15:50

swarm: no jedno ako jedno. To iste som si myslel ked s tym touchbarom (akurat v dementnejsej podobe) prisiel X1, lebo vsak len office a skype. A dnes uz ho na X1 nenajdes (mozno tam mali dat smajliky). Nikde nie je napisane, ze tak ako Macbooky niekde nahradzuju Thinkpady/Latitude/Elitebooky/Lifebooky tak to o par rokov zas nebude naopak. Emoji vo facebooku a imessages nech si Apple riesi kludne dalej ale bolo by fajn ked by to nebolo to jedine co riesi.

Ten touchbar imho velku buducnost nema a bude zalezat len na tvrdohlavosti Apple (Federighiho a spol) ako dlho vydrzi. Ked sme tvrdili, ze dotykovy displej na notebooky nepatri a chceme ho tam tak ho inak nazveme a dame ho nad klavesnicu... a popri tom zvysime cenu a znizime kval... naklady.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 03 led 2017 16:50

Ghost: Na X1 to nemělo šanci kvůli Windows. Pro lidi, co na MacBooku potřebují používat Windows to mít šanci taky nebude. Když ale používáš čistě MacOS, tak tam na té horní řadě nejsi tak závislý. Většinu akcí uděláš přes Cmd+písmeno.

Klasický příklad je zavření programu. Na Windows je to Alt+F4 a na Macu CMD+Q. Už jen z toho je jasné, proč na Windows je to neprůchozí. Mimochodem nechápu, že Microsoft, který sám měl tolik tendencí tu horní řadu na svých produktech domršit, se nikdy nezamyslel, že třeba Metro/universal apps by mohly mít pro zavírání definované nejen Alt+F4, ale i Ctrl+Q...

V případě X1 Carbon byl ještě jeden problém. S tou cenou, za jakou to bylo, se to cpalo hlavně vývojářům, kteří z toho pak brečeli (což je moje info přímo z baráku CZ Microsoftu, kde to pár mých přátel taky nafasovalo). Pro řadového zaměstnance byl ten notebook s tou cenou mimo.

--

Pokud jde o přechod korporátního sektoru směrem k Macu. Já nečekám, že by se to stalo nějak výrazným. Někde u "free korporací", co si chtějí rozmazlovat vývojáře, to asi je jedna z cest. U všech ostatních korporací, kde to budou fasovat obyčejní lidé, se pak stejně asi dojde na poměr ceny a užitku. Když si vezmu, za jak směšný pěníze se berou do firem ve velkých množstvích business notebooky střední třídy, tak to by ten Mac musel pořádně zvednout produktivitu, aby se vyplatilo za každého utratit 2-2,5x víc.

Já jen tvdrím, že spousta těch řadových zaměstnanců, když už by to nafasovali, si i s tou redukovanou klávesnicí pod prostředím Macu poradí (nebude to určitě hlavní zádrhel). Jestli je tak vhodné přecházet v korporátu na Mac, to je zas na jinou debatu.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 04 led 2017 09:16

airmt píše:Touchbar je pro většinu lidí nesmysl, díky kterému je tam taky menší baterka. Jak to je s tou wifi + usb-c?


Tak ono to vyuziti touchbaru je spise zavisle na vyvojarich. Ale kuprikladu pri editaci videa, ci posunu pri prehravani videi to je dobre.
Predikce textu nevim koho napadla - to je asi nejvetsi non-sense Applu - hned jsem to vypnul.

Co se tyka problemu s wi-fi a USB-C, tak jsem to nezaznamenal. Pouzivam teda zatim jen origo Apple adapter multiport a kabel na propojeni s monitorem USB-C.


Swarm: Tady je videt, ze na to nekoukas jako Win user, coz je prave ono. Hodne lidi, co to sepsuje, ze chybi funkcni klavesy, jsou Win useri.

Kvalitativne bych rekl, ze ten notebook je jeste lepe udelan, nez predchozi generace. Co je parada, ze ani pri renderingu neni otravnej vetrak - ten notebook je uzasne tichej.
Jedina ta baterie no - to Apple neokeca. Tam sla dolu kapacita ze 74Wh na 49,5Wh a ta vydr je proste horsi, nez u 2015.
Pokud to ale porovnam se svoji late 2012, tak ten novy vzdrzi o cca hodku dele pri stejnem pouziti, takze u me zklamani neni. V pripade iddlingu a cteni treba knizky - to pak da i 16hodin, coz je super na dlouhe lety. Realne prehravani videa v iTunes ale 10h, jak Apple tvrdi neni - tam dam kolem 8hodin. 10 pouze v pripade, ze je jas displeje na minimu.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

S.h.I.t.
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 12 črc 2007 10:51

Příspěvekod S.h.I.t. » 06 led 2017 09:06

Osone jsem taky na zadne problemy s USB-C ci WiFi nenarazil, asi zalezi na kontextu.

Batere me oproti me soucasne Late2013 trochu zklamala, ale ve finale je ta vydrz nyni cca stejna jako na te 2013 diky jejimu opotrebeni baterie :D (7 hodin film behem ktereho koukam na web a jas je vytazeny docela nahoru, protoze okolni svetlo)

Touchbar je o zvyku, funkcni klavesy mi nechybi, nejak si nejsem jist ze jsem je na Macu kdy pouzival jinak nez na ovladani zvuku/podsviceni apod. Na podstatne fce mam nadefinovane sve vlastni zkratky ci na neco vlastni gesta na touchpadu ci mysi.

Co se tyka Applu s businessu: docela slusnou roli hraje fakt, ze Macbook po 4-5 letech provozu porad vypada dobre, porad dobre funguje a netrpi klasickymi vadami. U kolegu jsem videl Delly XPS a Latitude rady, po stejne dobe jako ja jsem mel Macbook vypadaly daleko hure (zkusenost po 5 letech s Air modelem - vypadal jako novy, panty stale bez problemu). Tohle firmy vidi... Navic, ted teda budu mluvit i o desktopech, za 3 roky mame pres 500 iMacu a Macbooku. Do reklamace sly 2, a 2 odesly po proliti kafem. U Dellu byla reklamovanost cca 10% (pocitam i vyjezdy techniku na NBD)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 06 led 2017 10:34

On je rozdil, jestli nekdo hycka svuj notebook bozskou laskou jako ty a mezi clovekem treba s Dellem, ktery to bere ciste jako spotrebak.
Asus ROG Strix G18

S.h.I.t.
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 12 črc 2007 10:51

Příspěvekod S.h.I.t. » 06 led 2017 11:58

ja jsem ho hyckal mozna prvni tydny. Pro me to byl proste firemni notebook. Tzn zadne extra pouzdro, jen noseny v batohu/tasce. Jen jsem ho jednou za cas otrel necim proti spine a mastnote. Je to pro me jen stroj :D Chovam se k nemu stejne jako k ostatni technice. Proste slouzi mne, ne ja jemu.


Zpět na „notebooky Apple“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů