Latitude D630

notebooky DELL (Precision, Latitude, Inspiron) a vše kolem nich
Sessietta.2310
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 05 čer 2011 15:47

Latitude D630

Příspěvekod Sessietta.2310 » 05 čer 2011 15:55

Ahojky.Mám problém s nabíjením.Z ničeho nic mi prostě noťas nejede pokud ho nemám na nabíječce!Když jí odpojím tak se mi vypne.Bez ní ho ani nezapnu!Jen mi pořád dokola bliká,že je vybitý a nabíjí se a svítí mi zámek s 9!Víte,co s tím je? :cry:

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 05 čer 2011 20:55

zámek s 9kou - numlock...tzn. aktivní numerická klávesnice (psaní čísel místo jkluioýáí s přidržením Fn)

no a jinak asi umřela baterie...
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

vanilka
píše často
Příspěvky: 269
Registrován: 18 črc 2009 19:20
Bydliště: v zamestnani, u notebooku, pod pritelkyni...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod vanilka » 26 čer 2011 16:23

jdi do BIOS-u a na zalozce urcene pro baterii / napajeci adapter se podivej na stav baterie. DELL BIOS ma integrovanu vlastni jednoduchou diagnostiku baterie, ktera v nekolika stupnich vypisuje, v jake je baterie kondici. ve stejne zalozce najdes i informaci o tom, v jakem stavu se baterie nachazi (discharge / idle / charge) a informaci o pripojenem adapteru.

jinak DELL pouziva zvlastni rekogniskaci adapteru, ktera je fyzicky resena ID chipem v adapteru a ID chipem v napajecim obvodu notebooku. pokud je jeden z techto ID chipu poskozen (k cemuz dochazi pomerne casto), vysledkem je, ze adapter neni detekovan a notebook nasledne nenabiji baterii.

CZJKP1
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 29 čer 2014 01:38

Příspěvekod CZJKP1 » 02 led 2016 15:28

Můj příběh:

Byl jsem požádán naší sousedkou o přeinstalaci Windowsů na DELL E6500, které jsou po původním majiteli tak, jak to odložil. Přitom jsem se rozhodl, že nahraji novější BIOS, v NTB je verze A12 a dostupná je A29. Ovšem na mě vyletí hláška, že musím mít baterii nabitou alespoň na 10%. Koukám na stav, a ukazuje to 0% :o . Říkám si co to, že by byl nějaký článek přerušený nebo zkratovaný a NTB vyhodnotil baterii jako vadnou? V biosu je uvedeno "Comunication Error", googlím jak o život, vyzkoušel jsem všechny zaručené postupy jako ve stylu odpojit adaptér a vyndat baterii, podržet 15 sekund spouštěcí tlačítko, vložit baterii a připojit nabíjení a nic.
Ještě mě napadlo vyzkoušet obnovit tovární nastavení biosu a potom na mě po spuštění vylétla hláška, kde bylo v překladu napsaný, že připojený adaptér není originální, abych připojit originální 90W adaptér, koukám na štítek, kde ani není uvedený výkon adaptéru, tak počítám 19.5V krát 4.62A = 90W, říkám si, tak co je tohle zase za blbost...
Připojuji adaptér od svého stařičkého DELLu D800 (kupodivu má stejný parametry, jenom je asitak čtyřikrát těžší) a najednou vše nabijí.

Že v těch adaptérech něco odchází je pravda. Otázkou je, jestli je to skutečně nějaký ID čip anebo něco jiného, například elektrolytické kondenzátory, pokud by PC poznal, že napětí je zvlněné, což je mj. dnes úskalí většiny spínaných zdrojů, protože výrobci nepoužívají kvalitní kondenzátory, často jsou umístěný blízko hřejících chladičů, což se také podepisuje na jejich životnosti...

Kdyby ten zdroj byl můj, udělal bych pitvu a kondenzátory změřil, takhle to nebudu řešit.

CZJKP1
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 29 čer 2014 01:38

Příspěvekod CZJKP1 » 02 led 2016 15:36

Tak se zdá být příčina nelezena. V konektoru zdroje je středový kolík zničený, prostě ohnutý dolu. Zřejmě má ten konektor "vakl" a někdo ho zastrčil z úhlu a tento šel mimo a zbortil se dovnitř konektoru...

tiktak
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 04 kvě 2014 22:21

Příspěvekod tiktak » 02 led 2016 15:42

Ano, tímhle konektorem Delly "komunikují", aby se zajistilo správné napájení - tedy při nevhodném (slabém) zdroji není notebook nabíjen nebo jede maximálně v hardwarově "nouzovém" režimu (všechno na minimum).
Ohnutím, poškozením toho středního pinu pak notebook neví, co je za adapter připojen a tak na to příslušně reaguje (nastavení rychlosti CPU, GPU, uzamčení možnosti updatovat firmware hardware nebo BIOSu atd.
Jeho ohnutí nebo poničení je bohužel dost obvyklá závada.
je: 2x T60P, X220, 2x 8570W Dreamcolor, E6420
bylo: E7440, M6600, X230T, T440P, E6400, XPS 1330, D630, D620, D610, D600, C640, HP N6200, HP NX8220, T43P

CZJKP1
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 29 čer 2014 01:38

Příspěvekod CZJKP1 » 02 led 2016 15:56

tiktak: Dá se ten konektor koupit jako náhradní díl, anebo by byla nutná výměna kabelu, vím, že se ty kabely prodávají na EBAY okolo 50Kč?

Napadlo mi ten středový pin zkusit nahradit. Možná by šel použít vytažený pin z konektoru LPT a přiletovat ho tam. V samotném konektoru je miniaturní plošný spoj, na kterém jsou dvě SMD diody coby podsvícení, uprostřed je ten středový kolík zapájený do té destičky, čímž je zajištěno mechanické upevnění a na to je připájen středový vodič.

CZJKP1
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 29 čer 2014 01:38

Příspěvekod CZJKP1 » 03 led 2016 02:10

Tak mi to nakonec nedalo a pokusil jsem se konektor "opravit". To se mi nakonec opravdu povedlo, jen to nebylo tak jednoduché, jak jsem si myslel. Tak jsem teď zvědavý jestli se to zase časem nepoškodí...

Dlouho jsem přemýšlel o materiálu, který bych použil pro středový trn. Napřed mi napadl "sloupek" z tzv. "lámací lišty" ale ukázal se jako nevhodný, je silný a také hranatý. Napadlo mi použít nožičku nějaké součástky, průměr by víceméně odpovídal, ale co trvanlivost?
Nakonec volba padla na nožičky odporu Tesla TR191, protože jsou taktéž zlacené.

Potom jsem začal konektor demontovat, nejdříve jsem odpájel šnůru. Pak jsem chtěl vyjmout miniaturní destičku plošných spojů, na které byly dvě miniaturní SMD LEDky a jejich předřadný odpor, to vzalo za své, při pokusu destičku se zbytkem středového trnu vytáhnout kombinačkami.

Nakonec pomohlo až důkladné zahřátí páječkou, a vytažení trnu za tepla z plastu. Ukázalo se, že to celé není jen trn, ale napřed cosi silnějšího co je právě zatavené v plastu, co na konci v trn přechází. Nejdříve jsem to zapiloval, že dotoho 0.6mm vrtáčkem vyvrtám dírku, tam strčím nový trn a zaletuji ho cínem k té silnější části - moc práce, dost možná nereálné. Nakonec jsem ale nepovažoval za nutné tuto silnější část instalovat, protože trn je v plastu již částečně distancován, takže jsem na něj jen za pomoci zapalovače "nasoukal" horko-těžko bužírku, kterou jsem oholil z nějakého kablíku, vybrakovaného z dnešní spotřebky.
Potom jsem DPS navíc přilepil vteřinkou LOCTITE a ještě ho drží cín společně s jedním přívodem, nic na tom DPS už není, je k němu hlavně připájen ten středový trn, aby se nemohl zamáčknout nebo vytrhnout. To jsem celé potom zafixoval lepící pistolí, aby to bylo pevné a vodiče se manipulací neutrhávaly, protože nemají žádnou rezervu, na to tam není místo a přetáhl smršťovací bužírkou.

Dám nějaké foto, je tam i popis :P :

Obrázek Obrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

A po třech hodinách práce jsem si vzpomněl na nefunkční adaptér od HP, který má stejnou šnůru, stačilo jen přehodit šnůry :lol: ...


Edit: Ale stejně mě nejdou ty Win XP přeinstalovat, když vložím CD, nabootuju, tak to jede, a dřív než naskočí ta obrazovka "Vítá vás instalační program"- Enter pokračovat, R opravit, F3 konec, tak se objeví modrá obrazovka smrti s hláškou STOP 0x000007 nebo tak nějak.

Nevíte někdo? Zdá se, že je to problém ze SATA

josebrno
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 20 čer 2016 18:11

Re: Latitude D630

Příspěvekod josebrno » 20 čer 2016 18:16

Sessietta.2310 píše:Ahojky.Mám problém s nabíjením.Z ničeho nic mi prostě noťas nejede pokud ho nemám na nabíječce!Když jí odpojím tak se mi vypne.Bez ní ho ani nezapnu!Jen mi pořád dokola bliká,že je vybitý a nabíjí se a svítí mi zámek s 9!Víte,co s tím je? :cry:

To je zcela jistě špatná baterie, doporučuji vyměnit. nebo tedy nějaký konektor u baterie.

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 21 čer 2016 08:49

Konecne rada po 5 letech cekani :D
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W


Zpět na „notebooky DELL“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů