Dell Alienware M18

notebooky DELL (Precision, Latitude, Inspiron) a vše kolem nich
Ionor
guru
Příspěvky: 555
Registrován: 07 pro 2010 06:11
Kontaktovat uživatele:

Dell Alienware M18

Příspěvekod Ionor » 08 črc 2014 13:03

Nakoľko som kupoval náhradu za môj svetom tankov a 3D Maxom tíraný DELL XPS M1710, pridám nejaké info pre potencionálnych záujemcov o kúpu tohto 18,4" notebooku čoby jednej s tých lepších mobilných náhrad desktopu.

Displej:

Pretože som uprednostnil M18 pred menšími notebookmi od Alienwaru a konkurencie hlavne kôli displeju, pridávam detailnejšie info.
Jedná sa o Super PLS displej (XJY7J_184HL 6bit per channel, glare) s dobrými pozorovacími uhlami, narozdiel od klasického TN panelu farby pri pohľade zhora neinvertujú, pri ostrých uhloch v ľubovolnom smere ale chytá mierny nádych do fialova...

Po kalibrácii sondou pre sRGB jeho nadštandartný jas klesol z 387 na stále veľmi dobrých 347 nit pri sympatickom kontraste 1020:1
Priemerná farebná odchylka po kalibrácii činí DeltaE 0.99, len u dvoch farebných vzoriek prekročila odchylka hodnotu 1 a to u žltej (1,086) a u modrej (10.043)
Pre porovnanie odchylky do DetlaE 3 sú obecne považované za veľmi dobré, do 5 za použiteľné a okolo 10 sa považuje za nedostatočné.

Nepotstrehol som žiadne problémy s pomalou odozvou pri hraní ani pozeraní filmov, obecne aj bez kalibrácii sú farby dobre saturované a čierna je nadštandartne dobrá, v úplnej tme samozrejme nieje dokonalá ako na OLED displejoch, ale je na úrovni notebookových IPS Dreamcolor displejov, ktoré sa pohybujú v cenovej hladine lacnejších multimediálnych notebookov.
Pre filmy a hry podľa mňa plne dostačujúci displej, pre základnú prácu s videom a grafikou v sRGB taktiež. Napriek tomu, že tento displej v farebnom podaní samozrejme nemá na 10 bitové Dremcolor displeje, jeho schopnosť zobrazovať rýchle scény a nerozbíjať bielu v pohybe na tri základné farby ako RGB LED displeje ho činí konkurencieschopným aj voči high endu. Vočí TN wide gamutom napr. v skladačkách od Eurocomu má zase lepšiu presnosť v rámci sRGB, nakoľko 64 stavov u základných farieb na 6bitových TN displejoch v notebookoch je pre presný widegamut proste málo a aj po skalibrovaní tieto displeje vykazujú príliš silné farebné odchylky pre vážnejšie použitie v sRGB spektru, aj keď pre prácu s AdobeRGB na tom sú samozrejme oproti klasickým displejom v ideálnych prípadoch lepšie.

Zvuk:

Čo sa týka integrovaného repro s mini subwooferom je zvuk v rámci notebookov silne nadštandartný a v pohode nahradí lacne plastové repro k PC, ktoré je bežne dostať v supermarketoch. Subwoofer dokonca poskytuje určitý náznak basov, ale hlavná sila zvuku v M18 činí v stredoch a vo výškach, rock je vďaka tomu vcelku fajn aj bez nutnosti potiť uší v lete sluchátkami.
Pridávaný software Dolby digital plus, čo je určitá forma softwarového equalizéru, ktorá bola pravdepodobne inštalovaná aby bolo čo napísať do reklám (aj dolby máme!) funguje silne kontraproduktívne a degraduje aj zvuk s lepších sluchátiek. Vypnúť čím skôr tím lepšie, poprípade odinštalovať nadobro.
Zvukové výstupy vo mne zanechali zmiešané pocity, s mojími slúchatkami Sennheiser PX 100 II je počuť šum a to sú sluchátka, ktoré nedokážu v mp3 prehrávači za 30 Eur detekovať žiadny šum, pričom štúdiové sluchátka detekujú výstup zo stejného mp3 prehrávača stejne ako by ste počúvali koncert pri Niagarských vodopádoch.
Tipujem, že toto má na svedomí ďalšia softwareová featurá, ktorú som zatiaľ nestihol objaviť, pretože, hladina šumu zvikne reagovať na rozne programy rozdielnou intenzitou aj keď zmena hlasitosti na to vplyv nemá...

Klávesnica a touchpad:

Nakoľko má M18 úplne vpravo macro klávesy zaniká obvyklý problém notebookov s numerickou klávesnicou zo zlým centrovaním a nutnosťou mať položené ruky silne v ľavej časti notebooku.
Písanie a hranie na klávesnici je pôžitok nakoľko sa výrobca vyvaroval výstrelkom dnešnej doby v podobe chicklet klávesníc v herných notebookoch. Podsvietenie taktiež funguje ako má a napriek tomu, že displej je lesklý, pri pozeraní filmov po tme nieje nutnosť vypínať podsvietenie nakoľko vzhľadom na široké vertikálne pozorovacie uhly nieje problém s nastavením ideálneho uhla displeja.
Čo mi krapet vadí je, že narozdiel od môjho starého notebooku niesu klávesy F1-F12 oddelené väčšou medzerou po každých štyroch klávesách, u konkurencie sa na toto nezabudlo (Asus,MSI) a netuším prečo tu bola potreba inovovať k horšiemu, klávesové skratky po hmate sú vďaka tomuto neduhu pomerne problém.
Taktiež nad numerickým blokom sa nachádza (podobne ako na M17) mierne nepraktická ďalšia sada macro kláves, ktoré by iste lepšie poslúžili ako printscreen,pause a insert, ktoré sú vďaka tomu použiteľné len v kombinácii s klávesou Fn z iných kláves.
Touchpad funguje ako má a je aj dosť veľký, po overení jeho kvalít som ho preto vypol klávesovou skratkou a vrátil sa k mojej vernej 9 rokov starej myši...
Pri použití na kolenách sa ale touchpad zíde, nakoľko aspoň pre mňa je aj táto obluda čuduj sa svete v tejto polohe stále veľmi pohodlná forma dlhodobého používania veľkého nobooku.
Zásadným posunom vpred je pogumovaný palmrest u ktorého sa už nemusím báť, že mi ho po pár letných mesiacoch skoroduje pot ako v prípade aiodizovaného hliníka na mojom starom notebooku...

Batéria:
Očakávajte zhruba 3 hodiny internetu-pozerania filmu zo slúchatkami pri plnom jase s vypnutým svetelným cirkusom, jas displeja vyhľadom na lesklý povrch bez dokúpenia matnej fólie zrejme znižovať napriek silne nadštandartnému jasu veľmi nebudete.

To samozrejme za predpokladu, že prepnete na integrovanú grafiku, prepínanie grafík vyžaduje reštart, takže u M18 pomerne často pocítite výhody SSD diskov.
S mojích skúseností s predchádyajúcim notebookom, ktorý síce nema displej s vysokým jasom, ale je typu CCFL a bez prepínania grafík čo znamenalo vysokú spotrebu za každých okolnosti a dokázal nadobro zabiť batériu pri jej každodennom používaní zhruba po štyroch mesiacoch. Alienware pravdepodobne zo svojím silne vyžarujúcim displejom nedopadne oveľa lepšie, takže batéria je naozaj skôr vo funkcii záložného zdroja narozdiel od notebookov, ktoré vyčerpávajú batériu pomaly a ktorá vďaka tomu môže vydržať roky...

Výkon a chladenie:

Nakoľko je net plný testov a videii s ukážkami všetkých možných verzii nemám potrebu pripájať testy, len poviem, že pre hry ktoré sú podporované v ovládačoch pre SLI rozbehne M18 prakticky všetko na maximum aj s dnes najslabšou konfigurovateľnou možnosťou v podobe dvoch GeForce GTX 770M, ktorú mám aj ja nakoľko u M18 nieje problém do budúcna lacno upgradovať, pokiaľ si nezvolíte najslabší možný procesor.
Vzhľadom na v mojej konfigurácii predimenzované chladenie je notebook aj v záťaži veľmi kultivovaný. Pri používaní integrovanej grafiky Intel HD 4600, ktorá je paradoxne výkonnejšia než najsilnejšie stolne dedikované grafické karty roku 2006 a redukcii výkonu je pravdepodobne možné ísť aj úplne pasívne s vypnutými vetrákmi pri činnostiach ako hraní starých hier, pozeraní filmov, alebo surfovaniu netom.

V obchodoch sa dá ešte zohnať aj "lacná" verzia s dvoma GTX 765M pokiaľ má niekdo hlboko do vrecka a chce hlavne veľký notebook s dobrým displejom s možnosťou pozdejšieho upgrádu...

Toť zatiaľ všetko, neskôr podoplňujem a rozšírim, keď bude čas a chuť.
Acer Travelmate B115(2015+)
Dell Alienware 18(2014+)
Dell XPS M1710(2007+)
Logitech Daedalus(2015+)
Logitech Performance MX (2015+)
Razer DiamondBack(2005-2014)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 08 črc 2014 13:34

Pekne a podrobne info...at slouzi ;)
Asus ROG Strix G18

Ionor
guru
Příspěvky: 555
Registrován: 07 pro 2010 06:11
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Ionor » 25 črc 2014 15:38

Spísal som stručnú recenziu na Heureke s výsledami z WoTu, odstraňovaním niektorých nedostatkov atď...
http://notebooky.heureka.cz/dell-alienw ... 1#u4239381
Acer Travelmate B115(2015+)

Dell Alienware 18(2014+)

Dell XPS M1710(2007+)

Logitech Daedalus(2015+)

Logitech Performance MX (2015+)

Razer DiamondBack(2005-2014)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 29 črc 2014 10:57

Na kolik Te vysel?
Asus ROG Strix G18


Zpět na „notebooky DELL“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti