Nove ThinkPady alebo kam utéct od Lenova?

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
r4in
píše často
Příspěvky: 242
Registrován: 29 srp 2008 01:10

Příspěvekod r4in » 08 kvě 2014 12:43

Python.P píše:Jen k LenovoBLogu, asi by bylo divné kdyby provoz platil Dell že :D :D


Náhodou, to by bylo velmi stylové. 8)
Pokud chcete regulovat chlazení u 6465b navštivte http://www.computerbase.de/forum/showth ... ?t=1070494

Jestli vám nefungují Fn klávesy u 6465b pod Windows 8/10, tak nainstalujte poslední verzi HP Hotkey.

tiktak
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 04 kvě 2014 22:21

Příspěvekod tiktak » 08 kvě 2014 19:25

Jako čerstvý (a asi jen několika denní majitel T440p) sem napíšu rovněž své znechucení - opravdu nevím, co vedlo divizi Thinkpad a potažmo celé Lenovo ke *ku*vení úžasného layoutu Thinkpad notebooků, pro který si je kupovalo mnoho zákazníků. (jsem dlouholetý uživatel T41, pak T42p, následně T60p a jko kancelářský mám Dell E6400)
Kombinace trackpoint a jeho tři klávesy (prostřední pro pro otevírání web oken a dokumentů), skvělý Synaptics touchpad, přisvětlení klávesnice diodou, výborné rozvržení klavesnice a jistý stisk, na notebooky výborné Flex IPS displeje v 15" a celá konstrukce (kdy se o T60 nebojím, když mi 15 kg dcerka šlapala po zavřeném notebooku) mně naprosto uspokojovala.
A uspokojuje mne dodnes, nicméně kvůli stále náročnějším softwarům, web stránkám plných Flash reklamy a celkovým nárokům pro práci jsem chtěl zase na pár let trochu modernizovat a proto pořídil T440p.
Nicméně už po několika dnech marného pokusu "zvykání si" vím, že T440p půjde z domu, protože notebook mi naprosto nevyhovuje. On by v celku vyhovoval, pokud bych ho dal do docku a připojil externí monitor, klávesnici a myš, ale chtěl jsem ho právě jen na práci bez použití periferií (v T42 a T60 jsem nikdy neměl připojenou myš ani klávesnici - (zvládám na jejich touchpadu, klávesnici a monitoru i méně náročné editace fotek a další věci a nic dalšího nepotřebuju).
Vytknul bych největší zápory : clickpad - naprosto debilní systém konstrukce a funkce, na kterou si nemohu a nechci zvyknout - nepřesný, nejistý, hlasitý, podivný... Do teď jsem nepřišel na to, jak aktivovat horní zónu na střední a pravé tlačítko - ať v driverech nastavím cokoliv, fungujuje jen "pravá myš" v pravo dole.
Podsvícená klávesnice - můj asi 5 let starý Dell E6400 má klávesnici podsvícenou podstatně lépe - u T440p více vnímám rušivý prosvit kolem kláves a podsvit musím večer paradoxně úplně vypínat, neboť při pohledu "z břicha" vidím diody a ne co je na klávesách napsáno.
Absence stavových diod pro činnosti - u Wifi a Bluetooth bych to asi přežil, ale činnost HDD, nabíjení, CapsLock a stav systému jen jednou diodou na tlačítku - k nepochopení a skřípění zubů - cena zlevnit výrobu o pár stavových diod s vysvětlením, že to nikdo stejně nesleduje a že to ruší "čistý design" notebooku - tuhle argumentaci bych pochopil u notebooku low/cost enter kategorie za 10kKč, ne u pracovního notebooku za 35kKč :shock:
Chicklet klávesnice jako taková špatná není, píše se na ní celkem dobře, ale často probírané prohození některých kláves a chybějící samostatné ovládání hlasitosti zamrzí.
Displej HD+ je průměr (v přímém srovnání s x let starým a už lehce vysvíceným T60 s IPS hodně velký podprůměr), funkční pozorovací úhly minimální a opět tím pádem dost nepoužitelné pro práci na klíně či v polehu na gauči a břiše - stále musím rovnat víko, abych na to viděl o eidtace barev na fotkách nemůže být řeč - chápu, že notebook na tohle není ideální, ale s T60 to jde (měl jsem dohodnutou výměnu za FHD IPS - kamarád má servis notebooků a displejů, ale asi k tomu nedojde, neboť notebook si nenechám)
Abych jen nehaněl - je to malé, je to lehké, prakticky úplně tiché při běžné práci a i když je notebook zatížen, jen lehce šumí. Výbava porty obstojná (jen opět sdružený 3.5 konektor - ne moc šikovný, minidisplayport (sežeňte si rychle minidisplayport na displayport kabel nebo patřičnou redukci :) ) taky specifický standard, kamera i mikrofony naopak hodně dobré, zvuk z vestavěných reproduktorů neobtěžuje, ale ani nenadchne.
Celkové zpracování dobré, ale nějak mne to stále nekoresponduje s cenovou kategorií a zařazením notebooku, ale vím, že například Delly už taky nejsou mechanicky tak úžasné, jako v dobách minulých.
Rovněž povrchovka notebooku je specifická, sice příjmená na omak, ale každej otisk prstu se projevuje jako světljší flek a klávesnice i touchpad po pár hodinách práce vypadají otlapané, jak po půlroce používání T60 bez otírání a čištění.
Tak jsem si musel postěžovat - utéct "jinam" s mými požadavky na klasický trackpoint + touchpad s třemi klávesami, IPS displejem a podobnou výbavou asi není kam - osobně mne nenapadá žíádný model ani výrobce, co tohle kombinuje a to ani ze straších modelů (když pominu dědečka T60, kterého budu od teď ještě více opečovávat, aby mi neumřel)

Nevím, zda můj příspěvek je ideální zde (když je to taková minirecenze T440p z pohledu letitého uživatele Thnikpadu starších generací), ale jsem zajedno, že Lenovo tímto u mne s novými modely skončilo do doby, pokud se někdo nechytí za nos a nevrátí klasický trackpoint + touchpad s mechanickými tlačítky. Doufám, že míra nevole donutí inženýry z Lenova se nad tím alespoň zamyslet, proč si lidi vlastně do teď kupovali Thnikpady.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 09 kvě 2014 01:47

tiktak píše:Doufám, že míra nevole donutí inženýry z Lenova se nad tím alespoň zamyslet, proč si lidi vlastně do teď kupovali Thnikpady.
Nedonuti, je nas na to malo :( Dokonce i vlastni vyvojari v Lenovu si udajne kupuji do zasoby stare (.20) modely, protoze ty nove jsou na praci nepouzitelne, ale ani je nikdo z tymu designeru neposloucha. Ostatne Ideapady se asi prodavaji dobre, tak co ...

Ten clickpad jako tlacitka trackpointu jsem na E540 zkousel pouzivat nekolik dni a opravdu se to neda. Je to asi jak vnucovat pianistum klavesy ze zvonkovych tlacitek :D

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 09 kvě 2014 09:40

BOhužel no, třeba na helixu jsem používal jen ten clickpad, protože trackopoint bez tlačítek je totálně na nic, ale úplně.

čím víc ušetří tím víc zarobijou, bohužel pro nás :)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

zdenek_kucera
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 28 dub 2011 09:06

Příspěvekod zdenek_kucera » 10 kvě 2014 11:20

tiktak píše:Jako čerstvý (a asi jen několika denní majitel T440p) sem napíšu rovněž své znechucení (...)

Já mám t440s (s Full HD IPS display) asi 1/2 roku a jsem docela spokojenej (měl jsem T400 a T420); zpočátku byly problémy s win8 a driverama, ale to už se nějak vychytalo. Mně třeba vyhovuje nové provedení voděodolnosti klávesnice (pod klávesnící je taková "vana", i průchody kabelů jsou izolované, dříve tam byla jen ta fólie a nic moc to nevydrželo), do klávesnice mi děcka co chvíli něco rozlijí... Už i na ten touchpad jsem si zvykl; ten vroubkovaný mi nikdy moc nevyhovoval. Kolegové na DELLy a HPcka taky nadávají, to si asi člověk nevybere.

uiqjirka
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 srp 2008 18:25

Příspěvekod uiqjirka » 10 kvě 2014 13:47

Touchpad - ja si zase ten na 430 nemohu vynachválit.Ty vroubky me opravdu vyhovuji.Celkove jsem s oběma T430 spokojeny, uplne maximalne.Po roce tahani,pouzivani na dilne (autoservs) je porad jako novy,bez vrzani ci jediného sramu.Tez panty bez vule.Jedine displej,ten je od vybaleni hnusny jak nic siroko daleko.
HP ProBook 470 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 2TB HDD, 16GB RAM, Intel Core i7
Lenovo Thinkpad T430s - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i3
Lenovo Thinkpad T420 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i5

Warhawk
guru
Příspěvky: 524
Registrován: 13 úno 2007 14:39

Příspěvekod Warhawk » 10 kvě 2014 22:50

uiqjirka píše:Touchpad - ja si zase ten na 430 nemohu vynachválit.Ty vroubky me opravdu vyhovuji.Celkove jsem s oběma T430 spokojeny, uplne maximalne.Po roce tahani,pouzivani na dilne (autoservs) je porad jako novy,bez vrzani ci jediného sramu.Tez panty bez vule.Jedine displej,ten je od vybaleni hnusny jak nic siroko daleko.

Co si měl za TP před T430 ?

uiqjirka
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 srp 2008 18:25

Příspěvekod uiqjirka » 11 kvě 2014 15:18

R61,T61,X61t,T400,T420
HP ProBook 470 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 2TB HDD, 16GB RAM, Intel Core i7
Lenovo Thinkpad T430s - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i3
Lenovo Thinkpad T420 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i5

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 12 kvě 2014 00:02

Mechanika a tvar kláves je super, ale to rozložení je na facku.
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

uiqjirka
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 srp 2008 18:25

Příspěvekod uiqjirka » 12 kvě 2014 18:03

Po roce jsem si v pohode zvyknul.
HP ProBook 470 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 2TB HDD, 16GB RAM, Intel Core i7
Lenovo Thinkpad T430s - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i3
Lenovo Thinkpad T420 - Windows 11 Pro - 512GB SSD, 1TB HDD, 8GB RAM, Intel Core i5

tiktak
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 04 kvě 2014 22:21

Příspěvekod tiktak » 13 kvě 2014 00:06

Ještě zkouším X230T (IPS, multitouch) a jako celek hodně dobré ... až na právě vroubkovaný touchpad a menší rozlišení displeje.
Když se po touchpadu lehce přejede, je právě vidět i na kurzoru, jak šipka kopíruje ty "vroubky", ať nastavím citlivost přítlaku či další parametry v driveru jakkoliv.
A rozlišení displeje - opět nechápu, že v jiných a levnějších řadách Lenova najdu FHD IPS displeje i na menších panelech. V Thinkpadech X jsou možnosti jen TN a IPS displej s HD rozlišením.

O úpadku "profesionálního" zaměření Lenova svědčí i dnešní příhoda - v X230T mám nepodsvícenou klávesnici. Ve všech datasheetech Lenova je psáno, že pro X230T je volitelná možnost podsvícené klávesnice, ale v Cz jí asi nikdo v tomto konfigu neprodává a co jsme vyčetl z webu, tak se údajně traduje, že do X230T se ani nedá nainstalovat, zatímco do X230 ano (nevím proč - nenašel jsem rozumný důvod mimo domněnky jako jiná kabeláž pro klávesnici X230T a X230 atd.)
Zkusil jsem telefonicky galerii Lenovo (Praha) s dotazem, zda je dokoupení a instalace možná (dokoupit podsvícenou jako díl, nebo si jí případně rovnou nechat vyměnit). Slušně mně řekli, že opravdu nevědí a dali číslo na servis.
Na servisu mne po přepojení telefonu "prý" servisní technik zpočátku skoro neslušně vybuzeroval, proč mne přepojili na něj, že jak on to má vědět, zda tam podsvícená klávesnice jde nebo nejde? Na mou tichou, skoro řečnickou otázku, kdo by to asi lépe měl vědět, nebo umět najít, (zda to jde, či nejde), než servisní technik notebooků Lenovo, tak trochu vychladl a už vcelku slušně konstatoval, že to fakt neví a nemůže zjistit. Ale dal mi třetí telefon (přímo na dodavatele dílů pro Lenovo). Tam jsem s ochotnou paní po telefonu vykomunikoval, že se klávesnice objednat dá (musela taky chvilku hledat), je podsvícená a je přímo pro X230T.
Po zkušenosti se servisákem od Dellu (ještě za Kapsche), který věděl z hlavy i zapojení a konektory u displejů od Vostra, XPSka, přes Latitudy až po Precisiony mi prostě "hledání" informace o podsvícené klávesnici do X230T nepřišlo vůbec nijak "profesionální" ani fundované, ani poplatné (bývalému?) renomé značky.

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 13 kvě 2014 00:13

tiktak píše:ani poplatné (bývalému?) renomé značky.
A to je zaroven odpoved.

zdenek_kucera
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 28 dub 2011 09:06

Příspěvekod zdenek_kucera » 13 kvě 2014 06:56

tiktak píše:ani poplatné (bývalému?) renomé značky.

Co třeba taky nechápu je, že na win8.1 nepodporují většinu ThinkVantage Tools. Nastavoval jsem si dříve ty prahové hodnoty nabíjení baterie v Power Manageru. Ta metro aplikace Lenovo Settings je úplně o ničem. Tak jsem to nastavoval v registru, ale problém je že ta t440s má dvě baterie a u té interní to nešlo, naví se to často resetovalo. Tak jsem nakonec normálně nainstaloval Power Manageru pro win7 na win8.1 v tom kompatibilním módu a jde to (ty prahové hodnoty). Ale teď třeba s tou novou aktualizací win8.1 je problém, když mám ten ukazatel stavu baterie od Power Manageru, musel jsem to dát pryč. Pořád něco... Vždycky si říkám, že už to je můj poslední ThinkPad, ale jak pak začnu vybírat nový, tak u něj nakonec vždy skončím... Btw. jaká je vlastně odpověď na otázku (obsaženou v názvu vlákna) "kam utéct od Lenova?" Dell / HP / Fujitsu / Toshiba ???

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 13 kvě 2014 12:26

zdenek_kucera píše:Btw. jaká je vlastně odpověď na otázku (obsaženou v názvu vlákna) "kam utéct od Lenova?"
Zpet k desktopu, bohuzel :( A k tomu levny genericky smejdovy notebook (treba i Lenovo) na nejnutnejsi mobilni prace, jako nutne zlo. Cenove to vychazi lepe nez nejaky drahy notebook, ktery ma dnes bez vyjimky nepouzitelnou klavesnici, polohovaci zarizeni, casto i displej a nedokaze bezet dlouho na plny vykon. To jsou ty "inovace" ...

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 13 kvě 2014 13:30

zdenek_kucera píše:Btw. jaká je vlastně odpověď na otázku (obsaženou v názvu vlákna) "kam utéct od Lenova?" Dell / HP / Fujitsu / Toshiba ?

Nie je jednoznacna odpoved. Zalezi co je pre teba priorita a v com si ochotny urobit kompromis.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů