Výběr LINUX distribuce nebo w7?

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Idaho
občas něco napíše
Příspěvky: 70
Registrován: 12 kvě 2009 11:28

Výběr LINUX distribuce nebo w7?

Příspěvekod Idaho » 10 čer 2009 22:33

Zdravím, před časem jsem měl na notebooku Ubuntu 8.04 a později 8.10, přešel jsem zpátky na win, protože na linuxu mi neustále haprovalo přehrávání videa
Ted se chystám na nový notebook a nový OS, ale nejsem si jistý kterou distribuci zvolit, nebo jestli nezkusit windows 7, poradte
Rozhodující je pro mě stabilita, výkon a pěkné grafické prostředí a samozřejmě funkčnost takových věc jako je internet, přehrávání a práce s dokumenty, s .exe si dovedu poradit i na linuxu :wink:

lukee

Příspěvekod lukee » 11 čer 2009 09:01

Tak Windows 7 je prozatím k dispozici zdarma, jako RC verze na stránkách MS. Kdysi jsem taky používal dlouhou dobu Ubuntu (8.04) a po nějaké době muselo jít pryč. Cca po 3 měsících používání se zpomalilo pod úroveň Windows a navíc mne zdržovalo v práci (domácí laptop používám k vedlejší výdělečné činnosti) nastavováním, zprovozňováním nefunkčních záležitostí atd. Teď mám Vistu Business s SP1 a jsem spokojen. Jsem zastáncem OSS a Linuxu ale nemohu ho používat, protože mě zdržuje. Být tebou bych si počkal až vyjde finální Windows 7 a prozatím používal třeba to Ubuntu. Pokud jsi (nebo tvá škola) členem MSDN Academic Alliance, můžeš potom v říjnu získat W7 zcela zdarma.

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 11 čer 2009 12:43

No, za mě bych určitě a stoprocentně doporučoval Linux. Z distribucí pak Ubuntu (nebo některou jeho modifikaci). Při přehrávání videa jsem na problém nikdy nenarazil (a to používám Ubuntu od verze 7.10). Zpomalování systému postupem času je fenomén Windows, na žádném Linuxu jsem se s tím nikdy a nikde nesetkal. Systém můžeš mít nahraný klidně 5 let a denně na něm pracovat a pořád bude stejně rychlý.

Pokud si koupíš nějaký Ubuntu friendly notebook, ladění ti bude trvat asi 10 minut a pak vše poběží až do soudného dne. Navíc si tento systém ukrojí z RAMky pouze zlomek toho, co by sežraly 7.

Další výhody oproti Windows:
Netřeba antivir, antispyware a ostatní antisoft
Rychlost a stabilita
Absence registrů a úplně odlišný způsob fungování (systém se nezpomaluje, nezadělává)
Repositáře (geniální věc, systém vždy aktuální, aplikace vždy aktuální, chyby opravené hned)

Pokud bys s něčím měl problémy, určitě se neváhej zeptat. Většinou jde o problém, který jde vyřešit do 10 sekund...

Z video přehrávačů bych za sebe doporučil pro bezproblémový chod gXine. Používám ho opravdu dlouho a denně se ujišťuji, že to je naprosto geniální a dokonalá aplikace.

http://martenuv.blog.cz
http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,3229.0.html

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 11 čer 2009 13:35

naprosto souhlasim s MartenP :wink: pokud nepotrebujes nejakou app ktera primo je na WIN tak klidne linux taky jsem mel nejake problemy na ubuntu 8 ale co je ted 9 tak vse luxusne funguje a o tom zpomalovani jsem vetsi blbost neslysel :lol: :lol: jelikoz linux je staven na uplnem jinem systemu kde si app nestahuji co chteji a nedalji co chteji neni sance na zpomalovani jakou fragmentaci nebo zamarasenim systemu
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 11 čer 2009 13:57

Zrovna včera jsem četl, že k fragmentaci dochází.. Hlavně u zaplněného disku (víc než 80 %), ale i tak v menší míře než u Windows.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 11 čer 2009 14:18

K fragmentaci dochází, ale její míra je minimální. Ovladač EXT4 dokonce obsahuje nástroje, které se v reálném čase starají o zacházení s daty tak, aby o fragmentaci nebylo vidu ani slechu. Mohu jen potvrdit, že použití pyFragTools na EXT4 je jen taková třešínka na dortu pro perfekcionisty, jako jsem já. Jakákoliv snaha o defragmentaci na EXT4 je pro normálního uživatele (čili ne pro mě) zbytečná... :roll: :D

Idaho
občas něco napíše
Příspěvky: 70
Registrován: 12 kvě 2009 11:28

Příspěvekod Idaho » 11 čer 2009 14:28

No už stahuju Ubuntu :wink:
s win aplikacema jsem neměl problém, rozchodil jsem skoro všecha no, kromě MSI system control a svýho oblíbenýho KMPlayeru
Rychlost a spolehlivost byla taky suprová, ale je pravda že mě docela zdržovali různé "linux" problémy (OO vs .doc, instalace win aplikací a jiné začátečnické...)
Ale když už jsem u toho, jak je to s linuxem a více jak 3gb ram? A co 64bit? Jsou s tím stejný problémy jako s win 64bit?

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 čer 2009 14:59

asi trochu OT ale chtěl jsem se zeptat jestli je neaká šance rozchodit na Ubuntu CoD4? je to snad jediná hra co hraji takže pokud řeknete že jede jdu instalovat ubunut :) děkuji za odpověd
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

Idaho
občas něco napíše
Příspěvky: 70
Registrován: 12 kvě 2009 11:28

Příspěvekod Idaho » 11 čer 2009 15:25

Jede v pohodě ;-) problémy jsou tuším s punkbusterem, ale já jsem hrál v poho na 8.04

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 11 čer 2009 15:27

http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... &iId=12804 Moc šancí bych tomu nedával, ale bůhví..
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 11 čer 2009 16:10

Idaho píše:svýho oblíbenýho KMPlayeru


Mám takové tušení, že KMPlayer má i verzi pro Linux...

Idaho píše:Ale když už jsem u toho, jak je to s linuxem a více jak 3gb ram? A co 64bit? Jsou s tím stejný problémy jako s win 64bit?


Já jsem ani nikdy na 32-bit nejel :) S 64-bity nejsou naprosto žádné problémy. Dle mého názoru, pokud to podporuje HW a RAM máš 3GB a více, nemá nic jiného než 64-bit cenu instalovat.

Python.P píše:je neaká šance rozchodit na Ubuntu CoD4?


V databázi Wine sice moc příznivé výsledky u poslední verze nejsou, ale tuto databázi je třeba brát s rezervou - bůví, jak to ten daný uživatel testoval a jaké měl nastavení. A když to nezvládne Wine, je ještě dost dobré zkusit Cedegu, která se přímo specializuje na hry a je dost možné, že to tam poběží.

http://www.fsckin.com/2008/02/21/how-to ... -in-linux/
http://www.linuxquestions.org/questions ... ux-597725/

Idaho píše:problémy (OO vs .doc, instalace win aplikací a jiné začátečnické...)


S doc nemám problém v OO od verze 3 (aktuální je 3.0.1). Je pravda, že verze 2.4.x s tím problémy měly.

S instalací Win aplikací moc zkušenosti nemám. Nemám totiž ani potřebu instalovat Wine. Vše, co jsem hledal, jsem našel v nativní Linuxové podobě a navíc je dost pravděpodobné, že existuje Linuxová alternativa k daném Winprogramu (mnohdy razantně lepší, s láskou naprogramovaná :) ).

Začátečnické problémy budou ochotně řešeny na forum.ubuntu.cz.
Užitečné návody najdeš na wiki.ubuntu.cz a také na mém blogu --> martenuv.blog.cz

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 11 čer 2009 16:17

děkuji na stotisíkrát aspoň mám ted co dělat o dlouhých prázdninach které mě nastali :)
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 11 čer 2009 16:22

nejak jsem to jen proletel ocima ale

fragmentace s provnanim s WIN :lol: radsi neresit

KMplayer vychazi tusim ze sveho linuxoveho predka dokonce je i repozitari :wink:

COD4 testoval jsem fungovalo :wink: ale byly tam nejake chyby se zvukem ale to mi blblo cele ubuntu 8.10 momentalne nemuzu otestovat
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Idaho
občas něco napíše
Příspěvky: 70
Registrován: 12 kvě 2009 11:28

Příspěvekod Idaho » 11 čer 2009 16:25

Mám takové tušení, že KMPlayer má i verzi pro Linux...


Má, ale je to hnusná obluda :lol: já sem holt zhýčkanej winama

S 64-bity nejsou naprosto žádné problémy


Tak až příjde notas, tak tam pravděpodobně švihnu 64bit, uvidíme co se stane :twisted:

Vše, co jsem hledal, jsem našel v nativní Linuxové podobě


Já tam cpal hlavně hry, ale i to kmp jsem rozchodil, akorát že mi to nežralo kodeky...

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 11 čer 2009 16:58

Doporucuji SMPlayer... je legracni, ze se tu nekdo ohani frontendem MPlayeru pro windows, kdyz je to nativne linuxova aplikace, portnuta na wokna.

To jsem slysel od kamarada, jak se mu soused woknar chlubil jak skvely ma prehravac pro svoje windowsy, a co vsechno to umi, a ze tohle na linuxu urcite nema. Chlubil se mu prave KMplayerem :) kamos ho pak slusne setrel...


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů