LINUX na notebooku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

Máš zkušenosti s LINUXem na notebooku?

ANO pracuji výhradně pod LINUXem
45
14%
ANO mám LINUX, ale také Windows
109
35%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Chystám se zkusit LINUX
77
25%
Nechci LINUX
33
11%
 
Celkem hlasů: 314

leon

LINUX na notebooku

Příspěvekod leon » 07 kvě 2007 18:59

tak uvidíme ... kolik lidí tady provozuje LINUX na notebooku nebo to aspoň někdy zkusilo ...

Gulii
píše často
Příspěvky: 453
Registrován: 04 zář 2006 09:57

Příspěvekod Gulii » 07 kvě 2007 21:55

Tak Linux (Kubuntu) jsem již vyzkoušel (jen Live CD) ale jen co bude po matuře a bude více času (a halvně až přijdou placky 7.04), hned se pustim do šťourání v Linuxech :lol:
Dell Latitude XT

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 07 kvě 2007 22:44

zkousel sem na desktopu mandrivu 2007, boziiii, na 256 ram jede uplne v pohode, coz se u xp nedalo rict ani u certve nainstalovaneho...takze ntb-> linux hned jak ho koupim :),ale asi to bude suse

btw. kdyz uz sme u toho, myslite ze pro lin je lepsi nvidia 7300 nebo atix1400? totiz aby mi jely takove ty hovadiny jako KDE a vsechny ty efekty tak, jak maji jet

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 07 kvě 2007 23:00

Určitě nVidia. Má řádově kvalitnější ovladače a výkon stejný jak pod Windows. ATI je na tom zle. Na ty efekty ale bohatě stačí integrovaná GMA 9xx.

Lucason
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 19 lis 2006 13:03

Příspěvekod Lucason » 08 kvě 2007 11:51

Proč Linux?
Ja jedu odjakživa pod Voknama, tak mi zajímá co je ně něm dobrýho, že bych ho taky zkusil..

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 08 kvě 2007 12:12

napriklad:
http://dmartin.org/weblog/things-i-can- ... on-windows

edit: jedna z veci je to že legalne sa da na ňom v poho bežať zadarmo

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 08 kvě 2007 12:30

vito45: Pěkný článek. :) Přídám obligátní, ale nic moc neříkající:

Obrázek

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 08 kvě 2007 12:46

Ještě tady něco pro kritiky... http://wiki.ubuntu.cz/Criticism_FAQ

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 08 kvě 2007 13:19

hezký :) Ale dávám přednost SuSE. Ubuntu mě nevyhovovalo
tento účet již není aktivní.

prima-men

Příspěvekod prima-men » 08 kvě 2007 13:27

Chtěl jsem vyzkoušet mandrivu 2007 x64 na svým A6T. Problém je v tom, že když jsem se chtěl pustit do instalace, tak mi suce naskočilo okno s výběrem instalace, ale ať jsem zvolil cokoliv, tak mi zčernala obrazovka a dál se to nehnulo. Hadr nejel, romka taky nejela a já nevim, co s tím. Neni potřeba znova stahnout to první CD(stahnul jsem tu 4CD verzi)? Nevím, čím to může být... :?

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 08 kvě 2007 13:58

Kdybych chtěl zkusit Fedoru jakou si mám stáhnout ? u SuSE jsem doteď jel na 32Bitový ale mám Turiona a ten 64Bit zvládá co je teda pro mě lepší ? i386 nebo x86_64?
tento účet již není aktivní.

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 08 kvě 2007 14:24

Nesypte to tady všechno do jednoho topicu. :)

maxxz píše:hezký :) Ale dávám přednost SuSE. Ubuntu mě nevyhovovalo


Ty odkazy co jsem dával nejsou závislé na distribuci.

maxxz píše:Kdybych chtěl zkusit Fedoru jakou si mám stáhnout ? u SuSE jsem doteď jel na 32Bitový ale mám Turiona a ten 64Bit zvládá co je teda pro mě lepší ? i386 nebo x86_64?


Se 64bit počítej s problémy typu, že Adobe nevydal 64bit verzi Flash pluginu apod. Záleží na preferencích. Některé specifické aplikace budou mít nárůst výkonu velmi výrazný, ale dost jich pojede stejně jako na 32bit. Doporučuju vyzkoušet obojí, ale pokud nechceš experimentovat, tak doporučuju zůstat u 32bit. Prostě nečekej zázraky. Ve Vista jsou ty problémy podobné, ale mají snad i horší podporu HW a 64bit software na Windows prakticky ještě neexistuje. 64bit distribuce, ale mají téměř všechen software zkompilovaný na 64bit. To je jasná výhoda open source.

Co se týče Fedory, tak počkej na verzi 7, bude tu co nevidět.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 08 kvě 2007 14:30

Warp píše:......Ve Vista jsou ty problémy podobné, ale mají snad i horší podporu HW a 64bit software na Windows prakticky ještě neexistuje. 64bit distribuce, ale mají téměř všechen software zkompilovaný na 64bit. To je jasná výhoda open source.


Podívej se také jaký software, a jaké kvality, je pro linux a jaký pro windows.... ;) Profi programy bych asi těžko hledal na linuxu... Programy pro grafiku (zejména Adobe...o GIMPu se prosímtě radši ani nezmiňuj :D ), střih videa etc, CADy......

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 08 kvě 2007 14:40

Myslel jsem to ve vztahu 64bit Vista vs 64bit Linux, takže nečti mezi řádky. Jo jasně CAD, Photoshop, supr argument co se musí povinně uvádět v diskusích kde se zmíní to škaredé slůvko "linuks".

Teď vážně. Tohle se tu vůbec neřeší. Autocad, Inventor, Catia a spol. s Photoshopem plnohodnotné ekvivalenty nemají a co jako? Nejsem strojař, ani grafik a ani profi fotograf. Ani na jeden s těchto kousků nemám peníze a ani je nepotřebuju. Pro mě je to argument nepodstatný a většina lidí je na tom stejně.

Pokud je potřebuješ, tak to pak musíš používat Windows a nikdo ti to tu nebere, takže se tu nesnaž o flame. To samé platí pro hráče, ale v diskusi předpokládám, že notebook si málo kdo kupuje kvůli hrám. Dějuji převelice.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 08 kvě 2007 14:51

Narážím tu na smysl použití linuxu, aneb co to vůbec uživateli přinese... Na toto jsem zatím nenašel žádnou racionální odpověď. Podle mého názoru (nechcu však zakládat flame) proto, že uživateli nic jinéh než problémy navíc a pocit, že se něčím odlišuje, nepřinese.. Pokud máš nějaké racionální argumenty proti, tak sem s nimi, rád se poučím :) Předem píšu, že za tyto argumenty nepovažuju všude omýlané řeči o virech, spyware...nesmysly o plné kontrole nad systémem (tu má jen "linux guru"), lepší stabilitě (s nestabilitou WinXP žádný problém nemám) apod... Znovu opakuju, že se nechcu hádat a zakládat flame :!: :!: Nicméně už mě dost štve, jak linuxáci všude vehementně prosazují linux a jakmile si někdo dovolí napsat něco proti, tak to považují za nárážku započínající flame, odpovídají nerudně etc.. Nejlepší pak je, když napíší něco o tom, jak podporuje všelijaký HW a hned ve vedlejším vlákně rozebírají, že jim to nejde na normálním noťasu.... :D

EDIT: Ještě poznamenám, že linux používám na serveru (v režimu příkazové řádky). Na desktopu jsem ho zkoušel...brzy a rád jsem se vrátil zpět k WinXP :)


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů