Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Deathlosopher
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021 01:06

Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod Deathlosopher » 12 bře 2021 13:14

Zdravím všechny,
nejsem úplný začátečník ani úplný počítačový analfabet, ale děje se mi něco, čemu vůbec nerozumím.
U svého NB jsem měnil display (předtím i flex label myslíce, že je problém tam), který byl zřejmě špatný. Po výměně vše v pořádku a já jsem si nainstaloval nový systém. Mám tam z výroby Windows 10 a vedle jsem měl dvoje Ubuntu, které jsem přeinstaloval jedním novým Ubuntu 20.04. Vše se zdálo v pořádku, ale počítač se někdy nechtěl probudit ze spánku a při (re)startu už se občas nerozsvítila obrazovka, ale systém zřejmě najel. Trochu nevyzpytatelné chování. Pak jsem jednou najel při tmavé obrazovce do BIOSu (ani nevím, čeho jsem tím chtěl dosáhnout) a od té už Ubuntu nenajede (při výběru Windows systém najede). Občas prostě obrazovka svítí, občas ne. Ale Ubuntu už nenajede vůbec a místo toho tam jsou chybové hlášky o BIOSu apod. a jsem v nouzovém režimu. Zkoušel jsem dát BIOS do továrního nastavení a taky jsem BIOS zaktualizoval novější verzí, ale je to pořád stejné.
Odkaz na obrázek výpisu obrazovky zde: https://ulozto.cz/tamhle/BX2PMH82zEBI
Ještě dva postřehy. 1. z flashky normálně Ubuntu najede; 2. po připojení notebooku k TV přes HDMI se obraz zobrazí na televizi vždy.
Děkuji moc za rady!

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod admin » 14 bře 2021 16:18

pokud to chápu správně, problém je pozue s UBUNTU z disku + interní LCD notebooku ... Win 10 funguje i s interním LCD, UBUNTU na disku funguje s externím monitorem a jiná instalace UBUNTU funguje i s interním LCD ... z toho mi plyne, že problém je v nastavení UBUNTU na disku

Deathlosopher
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021 01:06

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod Deathlosopher » 14 bře 2021 17:20

admin píše:pokud to chápu správně, problém je pozue s UBUNTU z disku + interní LCD notebooku ... Win 10 funguje i s interním LCD, UBUNTU na disku funguje s externím monitorem a jiná instalace UBUNTU funguje i s interním LCD ... z toho mi plyne, že problém je v nastavení UBUNTU na disku

V podstatě ano. Když to napíšu znovu a jinak a postupně, jak to jde, tak je to takto: zapnu počítač a buď se interní LCD rozsvítí, nebo ne. V případě fungujícího LCD najede nabídka, zdali chci Ubuntu, Windows, BIOS, atd. Když zvolím Windows, ty najednou vždy. Když dám Ubuntu, najede to, co jsem dal do Ulozto odkazu. Když dám na této obrazovce Enter (potvrzení údržby), snaží se to najet, začne to dělat kontrolu disku, ale po pár sekundách se přeruší a skočí to zpět na tuto obrazovku.
Z mého pohledu bych řekl, že problém musí být (i) jinde, než jen v Ubuntu. Ještě jsem nenapsal, že jsem to Ubuntu dvakrát přeinstaloval a je to stejné (mimochodem mě překvapilo, že i po přeinstalaci v tom Ubuntu zůstalo nastavení, které jsem měl při předchozí instalaci, včetně nastavení poštovního klienta atd., a to jsem disk formátoval). Dělal jsem tyto instalace mockrát a vždy stejně, ale nic podobného se mi nikdy nestalo.

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod admin » 15 bře 2021 12:59

aha, tahle věta je důležitá: "zapnu počítač a buď se interní LCD rozsvítí, nebo ne" ... z toho lze soudit, že problém bude v HW, pravděpodobně právě s novým LCD ... možná jen špatně zapojený konektor, možná něco komplikovanějšího, ale to lze těžko soudit takhle na dálku ...

Deathlosopher
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021 01:06

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod Deathlosopher » 15 bře 2021 13:07

admin píše:aha, tahle věta je důležitá: "zapnu počítač a buď se interní LCD rozsvítí, nebo ne" ... z toho lze soudit, že problém bude v HW, pravděpodobně právě s novým LCD ... možná jen špatně zapojený konektor, možná něco komplikovanějšího, ale to lze těžko soudit takhle na dálku ...

To se omlouvám, to jsem do původní zprávy zapomněl napsat. Chtě nechtě to budu muset asi zase rozebrat. Ale stejně – pokud je jen špatně zapojené LCD (ale dával jsem pozor, aby to bylo dobře), proč zlobí čerstvě nainstalované Ubuntu. Kdyby někdo uměl ,,přeložit" ten výpis z obrazovky, asi by se dalo zjistit mnohem více a zdali to třeba spolu souvisí.

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod admin » 16 bře 2021 03:29

z toho screenu toho moct vyčíst nelze, ale zřejmě to vytvořilo soubor (viz screen) s podrobnějším reportem

Deathlosopher
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2021 01:06

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod Deathlosopher » 21 bře 2021 18:13

Je to teď o dost horší. Nejde teď už o systém, ale o to LCD. Od jistého dne se už vůbec nerozsvítí. Vše jsem prošel, není-li někde špatný kontakt, dokonce jsem zkusil jinou (původní) LCD obrazovku, také původní flex kabel, ale nic. Když zapojím notebook přes HDMI na televizi, tak obraz mám. Nevím, může-li být problém v základní desce, že do výstupu pro LCD nic neleze ... Nevím. Stalo se Vám to někomu?

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Re: Ideapad 700-15ISK: častý start s černou obrazovkou + nouzový režim

Příspěvekod admin » 22 bře 2021 16:23

zjevně se jedná o HW problém ... pokud je jistota, že LCD i propojovací kabel jsou ok, vypadá to tedy na problém s výstupem ze základní desky ... možná jen konektor, možná nějaká elektornika


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů