Pískání ThinkPadu, help!!

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
3xP053r

Příspěvekod 3xP053r » 09 lis 2008 12:28

caver> A namiesto vykriku by si to mohol aj niecim podlozit? To ze piskanie ovplyvnuje napriklad aj nastavenie procesora nemusi znamenat, ze to musi nutne robit procesor - ak sa zmenia napajacie pomery (co napriklad zmena voltaze ci s cim sa to ludia hrali aby to nepiskalo spravi celkom urcite), tak to moze ovplyvnit celu seriu inych komponentov. Ale ak vies viac, rad sa necham poucit.


h4wk3y> Netvrdim, ze to je 100% disk, ale ide to jasne z toho priestoru, maximalne jeho tesnej blizkosti, taky hluchy nie som.

h4wk3y
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 09 říj 2008 22:02

Příspěvekod h4wk3y » 09 lis 2008 13:43

u disku neni nic jednodussiho, nez si to vyzkouset, ze to disk neni... :D... a pokud je, tak sup rychle zazalohovat data a sup snim do servisu...

proste a jednoduse disk vytahni (je to jeden sroubek (aspon u R61) a o zaruku samozrjme neprijdes.. a soupni ho donejakeho PC s SATA (predpokladam, ze mas SATA disk)... no a pokud bude piskat, tak mas jasno, pokud ne, tak piska neco jineho...

3xP053r

Příspěvekod 3xP053r » 09 lis 2008 13:50

Logicky nespravny postup - to ze disk nepiska v inom PC neznamena, ze nepiska v notebooku. Treba sledovat, ci piska notebook bez disku (s inym diskom).

Vyskusam neskor, aj tak sa potrebujem pozriet ake sroby su v disku v caddy, pretoze ich treba dat aj do disku v UltraBay adapteri (ale ze by ich s tym adapterom dodali, to nie :roll: ).

caver
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 10 říj 2008 21:35

Příspěvekod caver » 09 lis 2008 13:55

Piskat moze v notebooku kadeco, nehovorim ze disk nie, ale co sa prebera v tomto vlakne je piskanie v oblasti procesora. Podlozim to tak, ze si precitaj cele vlakno :)
Ja som napriklad v oblasti disku, t.j. prava strana booku nezaznamenal ziadne piskanie, ale ako som cital, do notebookov jednej rady sa pouzivaju disky najroznejsich vyrobcov, tak mozno si akurat narazil na horsi kus. Ked som napr. na desktop kupoval dalsi disk, kupil som Seagate, ktory tak piskal, ze som ho hned vymenil za Hitachi.
Inak zmena power managementu podla mna nema ziadny vplyv na disk, ale mozem sa aj mylit.
Lenovo R500 P8800 (2,66GHz), 8GB RAM, SSD Intel 520, 1TB Ultrabay, ATI 3400, Win7 64bit

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 09 lis 2008 15:28

Z mých zkušeností soudím, že většina pískacích případů je způsobena CPU př práci se sníženým násobičem. Disk sice lehce hučí, ale není to nic, co by běžně citlivému userovi mělo vadit.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 09 lis 2008 22:08

3xP053r píše:Vyskusam neskor, aj tak sa potrebujem pozriet ake sroby su v disku v caddy, pretoze ich treba dat aj do disku v UltraBay adapteri (ale ze by ich s tym adapterom dodali, to nie :roll: ).

no neviem ako ta nova verzia pre T500 (43R1980) ale v SATA adapteri do ultrabay pre T6x (40Y8725) sa sroby ani pouzit nedaju. disk sa v nom nasunie na konektory a zaklapne clipom.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

3xP053r

Příspěvekod 3xP053r » 10 lis 2008 01:35

Ano, nasunie na konektor, zaklapne zapadka, lenze otocis adapter a disk skoro vypadne. A ked das adapter do notebooku a s notebookom otocenym na kratsiu hranu (ako v ruksaku) pohybes, tak pocujes ako disk udiera o vystuz nad UltraBay. Tie sroby (nasrobovane do disku zboku nadoraz) sluzia na to, ze pri zasunuti disku na konektor vbehnu pod plastove vycnelky po stranach a tym zabrania zvislemu pohybu disku.


Ak mas ten adapter pre T6x, tak sa jednak pozri, ci v nom nie su po stranach plastove vystupky presne nad dierami v disku pre sroby a tiez sa pozri do manualu, ci tam disk nie je nakresleny prave s tymito srobmi (pritom sa to tam v texte nespomina, asi predpokladaju, ze pouzijes povodny Lenovo disk vybrany z caddy, kde by tie sroby vraj povodne mali byt a drzat tie veci po stranach).

Ak to tam tak nie je, tak tam musel byt nejaky iny typ zapadky, pretoze v tom adapteri pre T500 ta zapadka ani nedociahne k disku...


Inak - zaujimalo by ma, kolko ludi chodi po svete a pri kazdom kroku obijaju disk o rollcage - je strasny problem pribalit k tomu adapteru styri sproste sroby alebo aspon napisat do manualu "zozente si sroby"... Kto sa nepozastavi nad tym, ze disk je nejaky volny a nezacne nad tym patrat na forach Lenova (kde na to aj tak museli prist sami pouzivatelia) to ani nemusi z toho mini obrazka v navode zistit.



Btw. mimo temy - cakal som, ze Lenovo na tom bude lepsie ako nejake noname a nebudem sa musiet uchylovat k "do it yourself" (DIY) rieseniam (ktore navyse casto vyzaduju najskor "figure/google it out yourself"), ale zatial za tyzden aj nieco prevadzky:

1. Znamy problem - disk parkujuci hlavicky niekolkokrat za minutu. Clovek by cakal, ze uz to maju nejako osetrene (nastavenie APM v BIOSe/softveri vo Windows), takto si disk vycvakal cca 1% udavanej zivotnosti za prve tri dni prevadzky (ak tam teda nie je nejaka pociatocna hodnota, ale raketovy narast bolo mozne pozorovat urcite).

DIY riesenie cislo 1: naschedulovat hdparm na kazde prebudenie/zapnutie systemu.


2. System Update prestal fungovat po par dnoch, nepomahala reinstalacia a pod.

DIY riesenie cislo 2: originalnemu, povodne nainstalovanemu softveru spolocnosti Lenovo na originalnom, povodne nainstalovanom systeme Windows Vista bolo potrebne nastavit rezim kompatibility Windows XP.


3. Druhy disk rozbijajuci sa o rollcage.

DIY riesenie cislo 3: vygooglit ze vobec treba nejake sroby, ktore Lenovo standardne nedodava ani nikde nespomina a pouzit na tento ucel sroby z externeho USB ramceka.

Parada...

norther
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 02 říj 2007 08:03

Příspěvekod norther » 11 lis 2008 00:20

A naspäť k pískaniu :D Tak by ma zaujímalo čo tam vlasne píska. Tábor prispievateľov v tomto vlákne sa rozdelil na dve skupiny. Jedni vravia,že je to procesor, druhí, že píska disk. Ja som mal doma 2 dni SL500 a pískanie som počul hlavne z ľavej dolnej strany notebooku. Aj keď ho v podstate bolo počuť v celej izbe :D

Zaujímalo by ma či TP pískajú bez ohľadu na to či je tam použitý Txxx alebo Pxxx procesor?

Každopádne som notebook vrátil a momentálne čakám na vrátenie penazí. Pri ďalšom výbere notebooku si radšej osobne zájdem do predajne a tam ho popočúvam :) . Nebyť toho pískania, je aj tá SL500 skvelý notebook. Až na tú DVD MATCHITA!!! ďalší zdroj hluku... :cry:

Naith
občas něco napíše
Příspěvky: 70
Registrován: 10 zář 2006 14:33

Příspěvekod Naith » 11 lis 2008 02:49

Nepiska ani procesor ani disk. Piskaji tlumivky ve spinanych regulatorech. Uz jsem to psal..
Dell Precision 4300 - 15,4" WUXGA,T9300, 4GB RAM, FX360, XP Pro, 200GB/7200 HDD

3dcamilo
píše často
Příspěvky: 114
Registrován: 13 bře 2008 21:07
Bydliště: Smolenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod 3dcamilo » 11 lis 2008 07:02

mne piska ked prepnem z modu max battery life do max performance, je to jemne piskanie ale v noci ked chce clovek pracovat a mat ticho je to pekne otravneee....
Asus Zenbook UX305CA-FC025T / Past:
MacbookAir
X220 / i7 / 8GB RAM / 2 x 256GB SSD Crucial / Ultrabase3 / W10 64bit prof / Dell 2209WA

crank
občas něco napíše
Příspěvky: 27
Registrován: 30 zář 2008 09:34

Příspěvekod crank » 13 lis 2008 14:11

Je to přesně jak říkáš když přepneš z max battery life na max performance tak je to pískání hodně rušivé hlavně v noci. Nevím jestli ho nemám do 14 dnů raději vrátit? Co myslíte? A víte vůbec o nějakém R500 co nepíská???

caver
občas něco napíše
Příspěvky: 83
Registrován: 10 říj 2008 21:35

Příspěvekod caver » 13 lis 2008 18:23

Tiez sa mi chvilkami zda, ze neexistuje R500-ka co vobec nepiska. Mne dnes prisla informacia zo servisu, ze sa mi notebook vracia, pretoze nezistili ziadne piskanie. Skoro ma jeb... Ale takto to veru nenecham!
Lenovo R500 P8800 (2,66GHz), 8GB RAM, SSD Intel 520, 1TB Ultrabay, ATI 3400, Win7 64bit

jP
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 17 říj 2008 18:54

Příspěvekod jP » 13 lis 2008 20:52

Zdravim,

tak jsem uspel s reklamaci tak, ze mi vymenili NB a adapter za novy. Napotreti uznali, ze NB piska a adapter skrci.

Jak myslite, ze je na tom nova R500 ted? Ano, piska uplne stejne, adapter skrci uplne stejne. Takze to neni problem 10 kusu.
Je to problem cele modelove rady. Lide, co piskani nezaznamenali ho bud neslysi nebo jim prijde tiche v porovnani se zvuky, co vydaval jejich predchozi NB.
Dale pracuji s NB v hlucnem prostredi nebo tuto vadu toleruji, protoze vedi jaky "porod" je neco reklamovat.

Lenovo jde kvalitou dolu a zacina to pekne flakat :( ...
Lenovo R500 s Intel GMA

kyo
guru
Příspěvky: 1648
Registrován: 04 lis 2007 19:26

Příspěvekod kyo » 13 lis 2008 20:54

jP píše:
Lenovo jde kvalitou dolu a zacina to pekne flakat :( ...


Nesmysl. Já před rokem dal za R61 o 5 tisíc víc než ty za R500 teď..
Lenovo Thinkpad R61 - 1680x1050, C2D T7250, 2GB 667mhz, 250GB Seagate Momentus 7200.3, NVS 140m, XP Professional + 3 year carry-in

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 13 lis 2008 21:25

jP píše:Lenovo jde kvalitou dolu a zacina to pekne flakat :( ...


Blbost. Můj názor nalezneš zde:
http://martenuv.blog.cz/0809/klesa-uroven-thinkpadu


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 74 hostů