T42p reinkarnace a BGA problem? Nebo ne?

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Warhawk
guru
Příspěvky: 524
Registrován: 13 úno 2007 14:39

T42p reinkarnace a BGA problem? Nebo ne?

Příspěvekod Warhawk » 13 úno 2018 15:39

Ahoj, hledání na fóru stále nefunguje, takže zakládám nový thread.
Dostala se mi do rukou velice pěkná a zachovalá T42p v nejvyšší kombinaci a s krásným displayem :-) Rád bych ji pro potěchu oka dal dokupy. Bohužel trpí zřejmě známým BGA problémem, který mám možnost vyřešit.
Zmiňovaná T42p se chová tak, že se náhodně po bootu vypne display a zůstane černý. Obraz na externím monitoru (dsub) se rozsype, jako například tady https://forums.hexus.net/help-quick-relief-tech-headaches/177865-my-graphics-card-faulty.html. Vše tedy směřuje ke známému problému.

Nicméně překvapuje mě jedna věc, kterou nedokáži dobře pochopit. Při problémech s grafikou nebo chipsetem se závada projevuje vždy, tedy i v Biosu. Bohužel, mi to takhle skape, jen když to najede to XP nebo do recovery. Nikdy to nechcípne v textovém módu nebo se základní grafikou (VESA?). Někdy OS ani nenabootuje, včera však fungoval asi 2 hodiny (podařila se obnova z recovery). PC doktor nehlásí žádnou závadu, nicméně opakovaně (3x) mi to chcíplo po zapnutí RAM testu. Po přehození RAM do druhé pozice test opakovaně proběhl. Nicméně tohle je asi vedlejší příznak.

Jel jsem celou noc Memtest a test paměti grafiky a žádný problém nebyl nalezen.

Současně nejsem také schopen problém pravidelně opakovat. Při problémech s pájením jde porucha vyvolat poklepáním na chip, zvednutím za roh apod. Bohužel jakýkoliv rozumný tlak nebo vibrace nemají na toto vliv.

Nemá někdo nějaký tip? Zatím se mi nechce do pájení, protože to může být i něco jiného.

PS: Dělala se T42p v 14 palcích? ThinkWiki tvrdí, že ano, ale já si to nemyslím.

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 982
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: T42p reinkarnace a BGA problem? Nebo ne?

Příspěvekod leon » 13 úno 2018 23:16

podle toho co pises, mi to pripada na nejaky zlomeny kablik nebo ulomeny spoj, studenak


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů