Výrobce článků neoriginální baterie

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
a12a
občas něco napíše
Příspěvky: 71
Registrován: 04 zář 2012 17:07

Výrobce článků neoriginální baterie

Příspěvekod a12a » 18 říj 2016 21:47

Zdravím,
zrovna jsem si koupil tuhle baterii http://www.avacom.cz/lenovo-x200-series ... 00mah-87wh a to zde ještě měli uvedeno pouze "články Samsung", než jsem to s nimi začal řešit. Nyní již uvádějí "články Samsung/ Sanyo".

Ze zkušeností jsem chtěl samozřejmě články Samsung. Baterie přišla obratem a Lenovo Power manager (Win7) hlásí články Sanyo. Volám jim, že jsem si objednal Samsung a oni že OK, že to pošlou kurýrem a provede se výměna. Další den mi sám volá nějaký jejich technik, že to zkoumal a že všechny baterie mají softwarově nastaveno hlášení jako Sanyo. A že se články Samsung poznají podle barvy - musí být růžové (po odloupnutí velké samolepky).

https://postimg.org/image/e1go4sgfx/

Máte s tím někdo zkušenost jestli nekecají?
Děkuji
Lenovo Thinkpad X201

Bylo:
Thinkpad Yoga, i7, 8GB, SSD, Win 8.1, Onelink dock, Onelink Pro dock
HP 6510b, C2D 7100, 4 GB, SSD, Ubuntu

Target4U

Příspěvekod Target4U » 18 říj 2016 22:02

cau, mam 3 baterky
2x 6 clanek
1x 9 clanek

prvni sesticlanek odesel pred rokem, cca 500 cyklu (oranzove clanky)
nahradil jsem druhym sesticlankem, ted ma cca 300 cyklu a 0% opotrebeni (ruzove clanky)

no a ted jsem si koupil jeste jeden deviticlanek secondhand, vlastne 2 roky stary, ale mel 0 cyklu, nepouzity a vypada to, ze ma 7% wear (oranzove clanky). uvidime, jestli si to nejak sedne, ale za me by to asi sedelo.

tiktak
guru
Příspěvky: 708
Registrován: 04 kvě 2014 22:21

Příspěvekod tiktak » 19 říj 2016 11:14

Ano, Samsungy (články 18650, které v té baterii jsou) jsou obvykle barvy růžové, Sanya obvykle barvy "vybledlé červené". Ale tyhle typy článků dělalo a dělá spousta výrobců a i dle typu u jedné značky (třeba konkrétně Sanyo) se obaly dělají v mnoha barvách - právě aby se odlišily články s různou kapacitou a proudovými možnostmi.
Je vcelku jasné, že do akupaků notebookových baterií se dávaly a dávají relativně levné články, s relativně nízkou kapacitou - v podstatě výměnou článků v takovéto baterii za ty nejlepší na trhu by se dal vytvořit akupak/baterie s kapacitou řádově dvojnásobnou, oproti běžně dostupným, ale bylo by to taky cca 3-5x dražší (jeden cell 18650 obyč stojí kupříkladu 1 dolar, ty nejkvalitnějí - s velkou kapacitou a slušným proudem třeba i 5 dolarů).
A druhá věc ( a dle mého ještě podstatnější) je ta, že k nabíjení notebookové baterie, která je sério-paralelním akupakem je potřeba elektronika, která to hlídá a podle toho, jak je ta elektronika kvalitní a jak je zapojená, tak dlouho ta baterie jako celek funguje. Ono je to obecně problematické, nabíjet najednou sério-paralelní akupak, protože každý článek v něm je nepatrně jiný (má minimálně trošku jinou kapacitu, vnitřní odpor atd. a tím se při nabíjení může více/méně opotřebovávat, než ty vedlejší, stoupá u něj více teplota a celkově prostě odejde ten akupak dříve díky tomu, že odejde jeden nebo dva články - celkové napětí pak klesá rychleji, není možné odebírat potřebný proud... )
Ze spousty fór se různě nadává na to, že baterie, kde byly třeba právě Sanya jsou daleko horší, než baterie, kde jsou Samsungy - ona kvalita samotných článků může být v podstatě stejná, ale zabije to jiný/horší typ ovládací elektroniky.
Moje zkušenosti právě s články Sanyo (třeba klasické 18650 2600 mAh, červené barvy) jsou takové, že neznám články, které by toho vydržely více - mám a používám některé i cca 7 let, mají za sebou určitě hodně přes 1000 nabíjení a když jsem jic h pár pro legraci měřil na nabíječce, tak stále měly kapacitu někde kolem 2/3 nových a stále v klidu dávaly konstatní proud 2A. Dnešní špičkové články mají reálnou kapacitu max. 3500 mAh a umí i konstatní proudy přes 10 (jiné, na to stavěné s nižší kapacitou taky 30) ampér, ale jejich životnost i v normálním režimu použití zdaleka nedosahuje délku života těch Sanyo článků z prvních sérií 2600 mAh.
Chtěl jsem tím jen obsáhle říct, že to, co je tam za články (pokud jsou tam alespoň trochu kvalitní) není tolik směrodatné, důležitější je kvalita elektroniky, kterou jako laik bez složitého měření nemáš šanci posoudit.
Baterie jako takové (i notebookové) jsou prostě spotřebák a když nám vydrží 2 roky ve slušné kondici, můžeme být rádi. Že některé extrakousky drží už třeba mnoho let a jsou stále v kondici, to je spíš výjimka, potvrzující pravidlo (sešly se tam kvalitní články s kvalitní elektronikou pro vyhodnocení nabíjení).
PS: to, co Ti hlásí software v PC jako typ článku je odvozeno z nějakého výrobního kódu právě elektroniky, takže teoreticky se tam dá "naprogramovat" aby se články hlásily třeba jako "Tesla", zatímco tam reálně budou Shen Zhou Ghuon Feng... :lol: V tom technik nekecá a pokud se dá podívat přímo do baterie bez nedestruktivního otevření (většina baterií bývá bohužel lepená), paj jsou na "značkových" článcích vždy uvedeny výrobce a kód, který baterii specifikuje po stránce kapacity a proudového výkonu. Druhá věc je ta, že i bateriové články za 2-3 dolary se v Číně fejkují a tak může být baterie Samsung nebo Sanyo klidně vyrobená úplně někým jiným a rozhodně bude mít horší parametry, než "originál". Nám to připadá úsměvné, že si někdo dá práci fejkovat baterii za 2 dolary, kvůli zisku třeba 1 dolar, ale Čína těchto typů článků výrábí desítky a spíš stovky milionů a tam už se to asi pak někomu vyplatí... :)
je: 2x T60P, X220, 2x 8570W Dreamcolor, E6420
bylo: E7440, M6600, X230T, T440P, E6400, XPS 1330, D630, D620, D610, D600, C640, HP N6200, HP NX8220, T43P


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů