Problém s reinstalací windows 8.1

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Problém s reinstalací windows 8.1

Příspěvekod Babetka » 22 úno 2014 19:18

Dobrý den, mám problém s obnovou windows do továrního nastavení (či částečnou). Mám notebook Lenovo S510p, po zakoupení a spuštění windows jsem udělala zálohu na flash (má cca 14 GB), poté s windows aktualizacemi jsem windows 8 zvýšila na windows 8.1. V současné době jsem chtěla provést čistou instalaci. Jenže One key recovery (OKR) po kliknutí na obnovení se zeptá jestli chci notebook převést do prostředí pro obnovení systému, kliknu ano a pak to nahlásí: "program nemůže najít oddíl služby. Tato služba není momentálně k dispozici". Pomůže mi Někdo? Zkoušela jsem z podpory Lenovo stáhnout OKR pro Windows 8.1, ale nepomohlo. Zkoušela jsemi přes windows obnovit, ale chce instalační medium (tu flashse zálohou to nebere (zkoušela jsem i změnit pořádí v BIOSU) a jiné CD nemám.. Neumí ni někdo poradit? Notebook je sice v záruce, ale v prodějně mí řikali, že v servisu nejraději chybu hodí na zákaznika a také měsíc být bez notebooku (potřebuji k práci - studiu)... děkuji za radau.
Ještě bych se chtěla zeptat, zda je možné, že k této chybě došlo po tom, co jsem změnila velikosti oddílů disku? úpravu jsemdělala přes správu disku. děkuji za jakékoliv rady.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 24 úno 2014 14:27

Přes jaký program (jakým způsobem) jsi vytvářela tu zálohu na tu flash?
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 24 úno 2014 20:14

One key recovery - záloha. Se mi zdá, jestli není problém ve flesh, že neni nastavená jako bootovací. Ale zase ten program by to mél automaticky udélat?? Jinak, dá se dělat záloha jiným způsobem??. Notebook jsem odeslala na reklamaci. Všechny rady co mě napadly, a také mi je radili, by nejspíše zasahovaly do záruky. Ale udivilo mě, že lenivo nedává manual v češtiné. A pak si bude stěžovat.

JR
občas něco napíše
Příspěvky: 16
Registrován: 18 srp 2007 15:08

Příspěvekod JR » 24 úno 2014 23:07

Win 8.1 se chová jako samostatná verze systému Windows, ne jako pouhý upgrade. Pokud jsi zálohu udělala ještě ve Win 8 a nyní chceš obnovit Win 8.1, tak to dle mých zkušeností nepůjde.
Pokud je to možné, udělal bych opětovnou zálohu na Win 8.1 a pak provedl obnovu.
ThinkPad T420

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 25 úno 2014 11:37

Tento problém jsem řešila. Právě si myslím, že win 8.1 mi nedovolí se obnovit z disku a chce svoje instalační medium. Ale to nemám. Ale je zajímavé, že některým uživatelům jde obnovit zpět na win 8, ale mě ne. Nevím, co se stalo, ale rozhodně příště udělám zálohu na DVD ne na flash. A možná přes jiný program než přes One key recovery? Myslím, že ten ukládá i osobní uživatelské nastavení – a to nepotřebuji. Jinak záloha přes OKR nefungovala, jedině zálohu přes jiný program, ale neřešilo by to problém na samotné obnovení (reinstalaci) do továrního nastavení.

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 25 úno 2014 17:19

Řešením by mohlo být i tato funkce W8/W8.1 http://windows.microsoft.com/cs-cz/wind ... h-reset-pc (osobně jsem ji teda nikdy neprováděl, ale mohlo by to fungovat)
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 26 úno 2014 16:21

Zkoušela jsem i toto ještě před tímto forem :/ Uvidíme co řeknou v servise. Ale všem moc děkuji za ochotu!!!!! :)

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Re: Problém s reinstalací windows 8.1

Příspěvekod keoanu » 26 úno 2014 20:25

Babetka píše:...Ještě bych se chtěla zeptat, zda je možné, že k této chybě došlo po tom, co jsem změnila velikosti oddílů disku? úpravu jsemdělala přes správu disku. děkuji za jakékoliv rady.


Dobry vecer, ak sa smiem spytat, menili ste velkosti vsetkych particii, t.j. i skrytej/tych particii (OKR particiu)? Resp. robili ste nejaku editaciu skrytej particie? Neviem, ako to je teraz u win 8, ale od visty sa ThinkVantage, ci Lenovo OKR bootovalo ako ramdisk z wim image-u. Je mozne, ak ste nieco mazali, alebo sa nieco zmenilo ?pri upgrade na win8.1?, ze sa zmenila, alebo zrusila cesta v BCD ("bootovacia" tabulka), alebo samotny wim image, a preto system nevie najst OKR oddiel...Neviem, ci je to Vas pripad, len ma to napadlo ako moznost...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 27 úno 2014 14:03

Měnila jsem velikost C a D, skrytých oddílu ne - přes správu disku to ani nelze, a jiný program jsem nepoužíval (měla bych právě strach z toho, že dojde k poškození či smazání). Ale v některých diskuzích jsem našla zmínku, že změnou velikosti disku mohlo dojít k narušení, ale zatím jsem nikde nenašla potvrzení. Mohlo se to stát? Při aktualizaci (prý to není upgrade) na win 8.1 k tomu dojit mohlo, ale mnoho uživatelům šel reinstalace normálně. Proto nevím, jestli jsem něco udělala či ne. A ta cesta BCD ("bootovaci" tabulka) se da nalézt kde?

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 27 úno 2014 18:03

Neviem, ako to konfiguruje Lenovo teraz, ale moja stara R61 (Vista a neskor som nahodil w7 + Recovery particiu) mala jednu skrytu, systemovu particiu, kde bolo prostredie ThinkVantage (winpe.wim - ramdisk bootovaci image) a takisto Product image, t.j. datovy image pre "Factory state". Nieco sa mi mari, ze potom zacalo Lenovo pouzivat system 2 skrytych systemovych particii: 1. ThinkVantage/OKR bootovaci image (co bola zaroven aktivna particia) a 2. Factory image. Ale neviem ako je to teraz a taktiez konkretne vo Vasom pripade... Pocet particii si kazdopadne mozete pozriet vo WIN ked spustite diskpart.exe (zadajte v "run konzole", alebo spustite "cmd.exe" ako spravca a zadajte prikaz "diskpart", tam si oznacite systemovy disk, a pozriete pocet particii, viac info: tu)

Pre pouzitie bcdedit.exe si pozrite napr. tu, ale v kratkosti si viete pozriet aktivne polozky, ked spustite cmd ako spravca a zadate len "bcdedit", to Vam ukaze aktivne polozky v bootmgr (Boot Manager), ci tam mate namapovany nejaky keystroke (u mna malo ThinkVantage tlacidlo keystroke kod: BA00, pre F11 je to napr. 8500, neviem ako OKR tlacidlo), ak tam je tak sa mozte dalej pozriet na OKR identifikator/plozku, ked zadate bcdedit /enum {OKRID} a tam uvidite cestu pre bootovaci image, na ktorej je/nie je particii...

Ospravedlnujem sa, ak moj vyklad je zmatocny, kludne mi mozte napisat SZ v pripade nejasnosti...Ak budem moct a vediet, rad pomozem...

mira31
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 16 dub 2013 22:26

Příspěvekod mira31 » 28 úno 2014 10:44

"Měnila jsem velikost C a D". Zásadní chyba. OKR vyžaduje původní velikost disků. Udělal jsem taky tuto chybu a vyřešilo to až použití Recovery Disc který mi poslali z Lenova. Ten obnoví PC do továrního stavu včetně oddílů.

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 28 úno 2014 12:38

Trochu som browsoval po nete a nasiel som k Lenovo OKR toto, kde Lenovo pre Ideapad S10 a OKR ma 4 particie (pre 250GB HDD, velkost nie je podstatna):
1. 200MB hidden part
2. 180GB C: - klasicky disk
3. 15GB D: - na automaticky backup
4. 15GB hidden part.

Podla tohto uz Lenovo robi svoje systemy, aspon podla mojej dedukcie, takto:
1. active partition - primary, hidden(id=12||17||27) - bootovacia particia, kde je ulozeny bootmgr a "bootovacia tabulka" BCD store
2. pouzivatelska/win particia - primary (id=07) - windows + data
3. lenovo automatic backup - primary (id=07) - toto je particia pre Lenovo automaticke zalohy (neviem ako to funguje) a podla vsetkeho nie je skryta (nieco ako malo/ma HP???)
4. restore OKR partition - primary, hidden(id=12 pre OEM podla vsetkeho) - cize Lenovo OKR factory image + Lenovo WinPE prostredie mimo systemu win na obnovu systemu do povodneho stavu

Ak to ma podobne aj Babetka a s prihliadnutim, co pise mira31, mohlo naozaj dojst k tomu, ze ak sa zmenila velkost, nejaka detekcia v OKR ho uz nevedela rozpoznat...Ak je to tak, co len dedukujem a ak bola ta D particia "len" tych 15 GB, cize naozaj len pre Lenovo backup image, tak by som to nechal tak (popride ja osobne by som experimentoval :)) urobil si novu D particiu z povodnej C particie, cize rozdelil C particiu (mimo win, napr. Gparted), samozrejme predtym zaloha potrebnych dat...Potom instalacia win na "novu" C particiu, tym by bola "nova" particia D dostupna na data a Lenovo backup partition by bola povodna...Lenze je tu jedno velke LEN...a to v tom pripade, ak je HDD alokovane ako MBR, tak sa s tym uz moc nepohne, kedze Lenovo pravdepodobne pouzilo vsetky 4 dostupne primarne particie...Je viacero rieseni (napr. spojit prvu particiu active partition s 2, alebo OKR)...Uplne idealne by bolo, keby HDD uz bol alokovany od vyroby ako GPT disk, tam je mozne urobit 128 primarnych particii...
V kazdom pripade, ak by to slo, poprosil by som Babetku o screenshot zo Spravcu diskov (Disk management), nech sa riesi konretny pripad...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 28 úno 2014 19:03

Především chci všem moc poděkovat, že mi věnujete Váš čas!!!

Tak teď mam nervy :( fakt mě to mrzí, že jsem ty particions měnila, ale nikde jsem to napsané neviděla (upozornění na to – v dnešní době se mění oddíly skoro běžně). A manuál v češtině nedodali. Nechápu ale pořád jednu věc: proč nejde reinstalace přes windows (pravý dolní roh - změnit nastavení - obnova a aktualizace - a tam jsou buď tovární nastavení, částečné obnovení nebo restart (a přes "modrou" obrazovku jsou tam znova různé volby)??? Přece, když jsem ty velikosti měnila, přes správu disku, tak windows by v tom měl mít jasno ne???

Notebook je v servise, uvidím co poví ...

Nechápu, že na noteboocích Asus, Acer, HP při změně velikosti particions (OEM nahrané na skrytých oddílech - win xp, win 7,), vše funguje a u Lenova to nefunguje???

keoanu: Určitě tam mam 6 particion (částí - win 8 64 asi proto?) - C, D, a 4 OKR nebo prostor pro obnovu (bylo tam přímo pro obnovu). A dohromady měly min 50 GB (nevím přesně, ale vím, že to bylo hodně, možná až ke 100GB).

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 28 úno 2014 20:49

Nie je za co dakovat, urcite kazdy rad pomoze, ked moze...Trochu som v minulosti "narabal" s recovery partitions, ale kazdy pripad je specificky (a nove Lenovo OKR uz neviem ako presne funguje), tak sa ospravedlnujem za pripadne nedorozumenia...

Ak je to tak ako pisal mira31, co je mozne, aj ked je to logicky "uplne od veci" v tom pripade...ze funkcnost restore a backup systemu zavisi na velkosti (mozno nejakeho specifickeho znaku) jednej particie a navyse, ak na to neupozornia...Co sa tyka obnovy cez windows, to som uz dlho nevyuzival, ale kedysi to fungovalo bud na restore pointoch, alebo bolo predtym potrebne urobit zalohu systemu cez win obnovu...Pomimo som nasiel clanok pre vytvorenie obnovovacich diskov vo win8 (USB, mozno aj DVD?).Mozno pomoze do buducna niekomu...

Este by som sa vratil k USB disku, co bol vytvoreny cez OKR, ked si skusala obnovit win 8 do povodneho stavu, tak si skusala cez win8, alebo aj mimo win8, a teda, pri startovani ntb stlacit OKR tlacidlo, pricom OKR USB bolo zastrcene? Inac, neviem co vsetko je na tom OKR USB, ci len factory image a veci k tomu, alebo aj to Lenovo predinstalacne prostredie...Ak ano, je mozne, ze USB len nie je nastavene ako bootovacie, co by bol najmensi problem, ak je len recovery image, tak potom sa spolieha na OEM particiu, kde je Lenovo winPE (ale to by bolo dost kratkozrake od Lenova a najma nestastne riesenie)

Co sa tyka tych particii, najlepsie by bolo naozaj to vidiet, aspon ten screenshot, ked budes mat potom ntb doma a bude to pretrvavat...Je mozne, ze disk je uz alokovany ako GPT disk, co by pri 6 particiach (2 particie by odpovedali MSR a EFI particiam) aj musel byt, pokial by z toho 3 neboli logicke particie, coz by bolo dost ojedinele...

V kazdom pripade ziadne nervy a nezufaj, da sa to do poriadku...Pri najhorsom si "vytvris" vlastnu recovery particiu :)

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 21 bře 2014 00:35

Tááák... notebook je doma. Krom toho, že se projel do Německa, tak se mu moc nevěnovali - zjistili že HDD nenačítá boot sektor a zamrzání systému (to jsem si ani nevšimla??) zjištěná vada - potíže se softwarem (OS) a HDD a paměťové obvody fungují nesprávně. Asi pokoušeli reset windows ale vyměnili HDD (ještě testovali správnost a udělali update biosu). Tak nevím To fakt mohlo udělat změna velikosti oddílů?

Jsem našla podobný odkaz na vytvoření obnovovacího disku ale v angličtiněa nutí mě to přemýšlet, jaký je rozdíl mezi OKR zálohou a obnovovacím diskem? Nedělá OKR pouze zálohu prostředí Windows (jako moje osobní nastavení, programy a tak? teď koukám, že o tom keoanu píše v dalším odstavci)? Když dojde k poškození počítače, tak OKR mi bude k ničemu ne? Lepší je obnovovací disk, (pravděpodobně i funguje - jsem to zkoušela a zdá se, že se načetl, ale škoda, že to neudělalo rovnou boot flash - musí se to zadat ručně.

Jinak u zkoušení obnovy Windows 8 jsem zkoušela všechno (snad?) - vypnout a zmáčknout tlačítko, restarty, přímo vyvolání bootovaní z flash (F12 nebo tak něco), nouzový režim a nic :/. Mno jako asi to bude velký nedostatek lenova??? Nechápu ale na jiných noteboocich to jde normálně ty OEM nebo to je Windows 8? kdo ví...

jinak teď to vypadá takto: oddíly
jak to vypadalo, po změně velikosti disků už nevím (myslím ty alokace).

Ale pořád přetrvává otázka, jak si mohu vytvořit oddíl pro data (tzn. aby C mělo třeba 100GB, D mohu nechat tak (jestli tam chce OKR zálohovat? a nějaký 3 oddíl s cca 750GB?? Teď už s tím mám strach cokoliv dělat, i když teoreticky mám zálohu.

ještě přemýšlím nad další variantou. Jak jsem si vyzvedávala notebook tak mi ten pán říkal, že se dá požádat o OEM na DVD ale stojí 400 kč (myslím tak nějak říkal, což už je nic když si vezmu cenu notebooku nebo koupi nové licence) a pak vymazat všechny oddíly v notebooku a případný přeinstal z DVD.


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 hostů