Problém s reinstalací windows 8.1

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 21 bře 2014 19:36

V prvom rade ako citam, ntb si "uzil" reklamaciu...Podla mna zmena velkosti particii nemala ziadny vplyv na popisovane chyby...Co sa tyka boot sektoru, to zavisi od typu struktury (GPT/MBR), uz su vacsnou GPT disky a teda podla nich bola poskodena EFI particia...

Rozdiel medzi OKR zalohou a obnovovacim diskom... Ak sa smiem spytat, obnovaci disk (USB disk) bol vytvoreny cez Windows, nie OKR??? Lebo com som skusal OKR 8, tak tam, narozdiel od OKR 7, sa uz nedali urobit recovery (obnovacie) disky... Alebo u Teba sa dalo cez OKR vytvorit USB obnovaci disk? Nad tym rozdielom som rozmyslal aj ja a vyzera to tak, ze v OKR je urobeny nejaky check na zaciatku a podla toho sa ponuknu moznosti, pri recovery diskoch bolo mozne bez akychkolvek restrikcii urobit obnovu, naopak pri restore (boot z particie) je tych restrikcii viac ako dost...Ako som uz pisal v inom vlakne, OKR je velmi neflexlibilny a striktny program (sam o sebe nemusi byt zly, len ma vela zbytocnych obmedzeni a vela funkcionalit je zakazanych, OKR je customizovany PowerRecover od Cyberlinku) a na zalohu dat by som osobne vobec nepouzival...

"Lepší je obnovovací disk, (pravděpodobně i funguje - jsem to zkoušela a zdá se, že se načetl, ale škoda, že to neudělalo rovnou boot flash - musí se to zadat ručně."
Ako myslis, ze musis zadat rucne? Pokial zadavas v bootmanageri pri spusteni PC USB a nacita ho, tak je bootovaci...to si myslela manualne?

Ak si urobila obnovovaci disk cez Windows Recovery, tak obnovu Windows urobis, tak postup je tento. Toto si tiez skusala?

Co sa tyka particii, tak zo screenshoru je vidno, ze disk inicializovany ako GPT disk (predpokladam, ze uz ako vacsina notebook bezi na UEFI) a teda:
1.particia - Windows Recovery particia - WinRE s rozsirenymi nastrojmi, napr. aj windows recovery, restore, repair startup, atd
2.particia - EFI particia, bootovacia a systemova particia
3.particia - Lenovo OKR particia - boot image (prosttredie WinPE - OKR)
4.particia - Windows
5.particia - Lenovo Backup particia - zalohy urobene pouzivatelom
6.particia - Lenovo OKR factory image - obnovovaci image z vyroby

Myslim, ze vytvorenie dvoch particii z Windows particie by malo byt v poriadku...ale tak naisto neviem povedat, kedze neviem ako to maju naprogramovane v OKR (zda sa, ze velmi prisne). Ja sosobne pouzivam vlastny recovery system...ale viem, ze kazdy si asi to asi nebude programovat, alebo modifikovat (pouzivat windows image a nastavenie vlastnej particie)...Ja by som skusil urobit ten obnovovaci disk cez Win 8/8.1 ako to je v uvedenom linku vyssie...

Co sa tyka toho DVD, tak si myslim, ze pokial by si ho pouzila, tak by opat vytvoril podobnu strukturu na disku ako mas teraz, a teda opat len jedna velka particia pre uzivatela spolu s Win...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 24 bře 2014 13:28

Ano, obnovovací disk byl vytvořený přes Windows (dle návodu, který jsi přiložil, respektive já to dělala podle anglické verze ještě před tím). Zdá se, že funguje. Ta flasth se sama nenačte při nastartování notebooku (tak jak to dělá boot CD/DVD) ale je třeba zmáčknout F12 - nastavit bootování z flash a pak najela (respektive začalo se načítat a najela modrá obrazovka). To je podle mě ručně :D boot DVD mi najelo po spuštění notebooku samo. U flash to tak nejde jo?

Jojo běží na UEFI (alespoň můj BIOS to tvrdí :wink: )

Jako také si myslím, že není možné změnou velikosti oddílu disku znemožnit obnovení notebooku. Ale jsem fakt laik. Možná byla chyba v tom, že jsem nevytvořila nový oddíl ale převedla to do D, kde má OKR místo pro obnovení. Už se odhodlávám, že znovu nastavím notebook do továrního nastavení (defragmentace by asi stačila, ale pro jistotu) a zkusím opět přes windows přerozdělit C (a nechat pro změnu D tak jak je). Ještě počkám do konce měsíce. Od kamarádky manželovi taky na IdeaPadu měnili oddíly, tak mi zjistí jak ... možná to opravdu udělala kombinace s windows 8.1, který má plno chyb?

Jako že to by nebylo OEM windows, ale obnovovací disk jo? tak to by byl problém. Ale přece jak se instaluje windows tak se tam někde dalo také změnit velikost disků (teda na internetu jsem to četla - nikdy jsem to nezkoušela /nehledala).

Děkuji, že se mi věnujete! Jsem za to moc vděčná!!

Beata

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 24 bře 2014 18:14

Tak uz uplne chapem, trochu sme sa nerozumeli :) V prvom rade je ten obnovovaci disk (USB) bootovaci, na co si dosla postupne sama. A ja som pochopil, co je u Teba "musi se to zadat rucne" :D , a teda vyber boot zaradenia cez vyvolany "Boot list" (u teba cez F12). Ono to funguje tak, ze od vyroby ma PC/NTB nastavene defaultne nejake poradie bootovacich zariadeni. Vacsinou to je najprv CD/DVD, HDD0 (interny disk), LAN Boot, USBHDD, atd, co znamena, ze najprv hlada boot file na CD/DVD, HDD0, atd. A kedze Ty si mala boot file na HDD0 (nainstalovany Win), tak sa k USB implicitne nemohlo dostat... Nastavit si to samozrejme mozes v BIOSe/UEFI v sekcii Boot -> Boot List, resp. Boot Order (alebo nieco podobne), ked si presunies USBHDD (aspon ja som tak mal u R61) pred HDD0, potom Ti to automaticky nacita :)

Podla mna je problem v tom, ze OKR je velmi striktny a senzitivny system (nevieme podla akeho kluca kontroluje vstupne podmienky, len predpokladam, ze by to mohli byt velkosti kritickych particii). Tak ma napadlo, ze teoreticky by si mohla najprv rozdelit disk C: na Win particiu a Data particiu, bud cez GParted, alebo Win instalaciu, potom skusit nainstalovat Win cez OKR system, ak by neslo, tak cistu instalaciu Win s tym ze Win na tu vytvorenu particiu bez mazania akejkolvej particie, po nainstalovani Win vypnut/restartovat NTB a potom spustit OKR cez OKR button, to by malo urobit automaticku init zalohu systemu(init image systemu), spolu s info o C:(Win) a D:(Data) particiach...

To OEM DVD by malo obsahovat aj Windows, len pri kazdom pouziti OEM DVD by si mala taku istu strukturu particii, a teda to co tam defaultne maju nastavene (C: pre uzivatela a D: pre Lenovo Backup), pokial by to tam samozrejme nedali ako moznost uzivatelovi vytvorit particie, co osobne pochybujem..Podla mna by sa Win uz instaloval ako unattended, cize bez nastaveni na zaciatku...Ale mozem sa mylit, len tak to fungovalo v minulosti...

Nie je za co...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 25 bře 2014 18:39

Ahaaaa :D já myslela, že automaticky projíždí všechny. Tak pak to je jasné :). Mno příští týden to zkusím (o víkendu notebook potřebuju funkční) a pak to zkusím, tak jak píšeš a uvidíme. Dam vědět. Díky moc za rady! :) měj se

Beata

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 26 bře 2014 01:01

Nemas za co, do konca tyzdna Ti tu este postnem par postupov, bod po bode, keby boli nejake problemy...Este ak Ta mozem poprosit, mohla by si mi poslat vypis Tvojho BCD storu? Nech sa pozriem aky ma Novo/OKR button keystroke, to v pripade, keby nesiel...

Vypis BCD store:
klavesova skratka "WIN+X" -> klavesa "A" (cmd as admin) -> napisat v cmd "bcdedit /enum all > c:\bcd.log"

A ten bcd.log, alebo ako ho nazves (aj miesto ulozenia si mozes zvolit sama), mi prosim niekde uploadni, alebo skopiruj do PM/SS. Vopred dakujem...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 31 bře 2014 11:05

doufám, že to je ono:

http://ulozto.cz/xo7KPz7K/bcd-log

chvíli mi trvalo, než mi došlo, že se to uloží a nezobrazí v příkazovém řádku :D

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 31 bře 2014 11:43

Ano, je to presne ono :) Dakujem... Tak uz vidim jasne, ze Novo/OKR button je priamo vo UEFI firmwari (takze by ziadne zmeny pri preinstalacii nemali mat vplyv)

Nevadi, dolezite je, ze to doslo a nieco nove si sa naucila :wink:

Ak Ta mozem poprosit, este chvilu pockaj s prerozdelenim HDD, testujem iste veci, len chvilu mi to trva, lebo moj ntb odisiel do kremikoveho neba a na starom PC ide virtualka dost pomaly...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 31 bře 2014 12:40

aha.. tak nevím, co se s tím stalo, možná tam opravdu byla nějaká chyba... nebo nějaká kombinace náhod.... uvidíme, po přeinstalaci :)

určitě počkám. Děkuji :)

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 03 dub 2014 11:43

Tak prave som dokoncil testovanie, skusal som vsetko mozne, aj nemozne :) Mam trochu zmiesane pocity, lebo som nasiel na nete dost o nefunkcnosti OKR po vytvoreni datovej particie, ci zmene, no u mna na virtualke vsetko fungovalo po akejkolvek zmene :D Napr. z Windows particie som vytvoril datovu particiu, zmensil Lenovo particiu a rozsiril datovu a OKR obnovil ci uz z init alebo user image-u. Jedine obnova nefungovalo, ked som vymazal urcite potrebne subory...

Pri zmene ID particie, ci serioveho cisla particie, kde bol problem tu, na virtualke vsetko bezalo, dokonca som aj explicitne menil ID particie, aj tak vsetko fungovalo :D Lenovo system vo virtualke som vytvoril pomocou Lenovo OKR8 Factory ISO.

Kazdopadne v dalsom prispevku (poobede, pretoze si musim odskocit) napisem strukturu Lenovo systemu s popisom dolezitych suborov a postup vytvorenia datovej particie + vytvorenia init image Windows 8.1, resp. akehokolvek stavu Windows, t.j. je mozne napr updatovat na Win 8.1, nainstalovat drivery, lubovolne aplikacie, urobit init image a pri obnoveni cez OKR sa obnovi vytvoreny init image (s Win 8.1, nie od vyroby)...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 03 dub 2014 12:13

Jestli jsi to dokázal obnovit ve virtuálce, tak to stačí překlonovat na fyzický disk a máš hotovo.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 03 dub 2014 13:33

keoanu a zkoušel jsi i z Lenovo oddílu (particion) udělat datový??? Tak opravdu nevím, co jsem proveda windows soubory bych nemazala... to jsou problémy :( tak ještě počkám, windows 8.1 teď nemám nainstalovaný, prozatím jsem to nedělala, udělám to až po změně velikosti oddílu. Opětděkuji za Tvůj čas :wink:

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 03 dub 2014 15:44

swarm píše:Jestli jsi to dokázal obnovit ve virtuálce, tak to stačí překlonovat na fyzický disk a máš hotovo.


Ano, to je jedna z moznosti...Dik za dotaz...Ja len v ramci volneho casu som testoval Lenovo OKR system (na akom principe funguje) a ako sa to sprava, lebo co som cital, malo s tym dost ludi problem, konkretne tu Babetka...tak som podla vyssie uvedeneho nainstaloval Lenovo vo virtualke, aj s cielom pomoct, aj sa nieco nove dozvediet... :)

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 03 dub 2014 15:50

Babetka píše:keoanu a zkoušel jsi i z Lenovo oddílu (particion) udělat datový??? Tak opravdu nevím, co jsem proveda windows soubory bych nemazala... to jsou problémy :( tak ještě počkám, windows 8.1 teď nemám nainstalovaný, prozatím jsem to nedělala, udělám to až po změně velikosti oddílu. Opětděkuji za Tvůj čas :wink:


Babetka, v pohode, problemy su na to, aby sa riesili :) Lenovo oddiel som skusal zmensit a zmenit velkost, ale nemazal som ho uplne s cielom z neho urobit len datovy oddiel...Ty si zmazala celu Lenovo particiu a nasledne z volneho miesta urobila datovy oddiel??? (Disk D pre data, bez Lenovo particie)... Ak mozes, prosim este mi napis, presny popis, co si robila s oddielmi, nech skusim presne to, co bolo u Teba...

Babetka
občas něco napíše
Příspěvky: 41
Registrován: 11 říj 2013 18:48

Příspěvekod Babetka » 03 dub 2014 17:00

mno nejsemsi jistá, ale myslím, že jsem oddíl nemazala - pouze jsem z oddílu C odbrala GB a přiřadila je k D (ve správci disků jsem dala zmenšit svazek a poté u D rozšířit). Ale už sin nejsem stoprocentně jistá :(. Vzhledem k tomu, že se mi zdá, že jsem si vybírala název pro D, tak je možné že jsem ho opravdu zrušila. Ale fakt nevím, v té době mě ani nenapadlo, že byto mohl být problém :(. Tak už jsem možná tu chybu našla :(

keoanu
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 09 lis 2009 20:11

Příspěvekod keoanu » 03 dub 2014 17:12

No neviem, ci to bola ta chyba, lebo ak si dobre pamatam, tak si mala problem sa potom vobec dostat do obnovovacieho prostredia OKR, nie? Cize ako si si zmenila particie (ci uz rozsirila D, alebo zmazala a vytvorila vacsiu D particiu z odobrateho miesta C particie), tak Ti pri restarte PC a nacitani prostredia OKR vyskocila nejaka hlaska, ze sluzba nie je dostupna, alebo nieco take nie?


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 hostů