Lenovo Y570 - zkušenosti uživatelů

notebooky Lenovo (IBM, ThinkPad, Lenovo 3000) a vše kolem
cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Lenovo Y570 - zkušenosti uživatelů

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 07:46

:!: :!: Před případným zvolením tohoto notebooku si pečlivě projděte celou diskuzi. Ten čas se Vám vrátí jasným obrázkem toho, co od tohoto stroje můžete očekávat. :!: :!:

Verze, kterou vlastním:
Produkt:Lenovo IdeaPad Y570 černá
Part number: 59303881
Model type: 59303881
Procesor : Intel® Core™ i5-2410M Processor (3M Cache, 2.30 GHz) Sandy Bridge
Paměť/volný slot: 8GB (2x4GB) PC3-10600 / 0x volný slot
Harddisk: 500GB 7200ot
Optická mechanika: DVD±RW DL Multiburner
Grafika: NVIDIA GeForce® GT 555M, PCI Express® x16, 1GB GDDR5
Displej: 15.6” LED 1366x768 HD WXGA lesklý + webkamera 2Mpix


Navigace:
1. První pohled
2. Po spuštění
3. Statistiky / benchmarky
4. Baterie
5. Zvuk
6. Rozlišení
7. Ergonomie
8. Topení a hlučnost

Předmluva
Po cca týdnu užívání nějaké +-

+ za super peníze skvělý poměr cena / výkon
+ schopný rozjet prakticky jakoukoliv hru i na Full HD (i když tam už člověk musí šáhnout po redukci detailů).
+ v nativním rozlišení si člověk zahraje cokoli víceméně na maximální detaily
+ na multimedial velmi slušná stavba těla
+ na notebook super zvuk
+ pohodlná klávesnice
+ po zátěži velmi rychle spadne jak teplota, tak otáčky na provozní teplotu okolo 40°C
+ slušná výdrž baterie

- v zátěži si umí větráčky zařvat - a to jakože dost
- jak řvou větráčky, tak spolu s tím mašinka i topí. Maximální naměřené teploty v extrémní zátěži něco kolem 85°C
- rozlišení - je malé, rastr je při bližším pohledu viditelný
- tělo není až tak dokonalé jak by mohlo být - displej se při přitlačení opře do zlomu pod klávesnií - pokud si na to člověk nedá pozor, tak bude mít časem na displeji nepříjemný pruh
- a ještě k tělu - spodní část víka nad baterkou a stejně tak okolí baterky by mohlo být trošku lépe provedeno
- co mi silně nevyhovuje je výfuk topení vlevo - jako levákovi mi to fučí přímo do ruky
- umístění konektorů - v rámci nepochopitelné módy se vše rve na boky - z mého pohledu je daleko daleko pohodlnější mít vše v zadu notebooku
- touchpad - reaguje ztuha a není moc pohodlný


1. První pohled

notebook je velmi poctivě zabalený, zkoušel jsem si na prodejně, jestli nenajdu nějaké špatné dolíhání atd. nic se nekonalo.

Povrch notebooku - víko - na první pohled působí jako plech, ale není tomu tak. Jedná se o plast, každopádně jsem nezaznamenal, že by se notebook nějak ochotně ohýbal.

Při pohledu na notebook je monitor a celé jeho okolí leslké jak zrcadlo - ale dávám tomu pár týdnů a už ani nebudu vnímat, že jsem někde obtisknul prst. . Prostoru okolo displeje je na můj vkus trošku moc. 2cm z každé strany horizontálně, 3cm vertikálně.

Klávesnice je pohodlná, jen mi asi bude chvíli trvat, než si zvyknu na trošku jiné rozestavění kláves a na mezery mezi klávesami.

Shift je ležatý malý, v obdobné velikosti jako ctrl. nachází se nad levou šipkou a částí rctrl.

Okolí klávesnice 5,5cm z vrchnu, 9cm zespodu, cca 2cm ze stran už pravděpodobně oplechováno bude - nebo to na mě alespoň tak působí. Nikde jsem nezaznamenal větší lokální prohýbání, snad jen nad baterkou by plocha mohla být trochu pevnější.

Po touchpadu se pohybuje trošku ztuha, ale to je podle mě otázkou zvyku - na klávesnici už si taky začínám zvykat. Stejně tak tlačítka u touchpadu na můj vkus mají dost velký odpor a nepříjemně cvakají.

Rozmístění konektorů: vlevo je vstup monitoru+HDMI, výdech chlazení, poté LAN a USB a audio. Vpravo pak napájení, mechanika a USB 2x. Vzhledem k tomu, že jsem levák, tak se budu s výstupem kabelů nalevo asi poměrně prát.

2. Po spuštění
Probíhá klasické spuštění a nastavení windows. Lenovo se celkem omezilo a nenainstalovalo ani moc balastu do PC. V mém případě následovalo zformátování PC a přeinstalování W7x64EN Prof verzí.

Disk je rozdělen na 200MB system partition, 26GB LENOVO (ovladače, instalačky SW), 4GB recovery a zbytek.

Instalace Windows mě po smazání velkého partitionu nepustila na vytvoření 2 oddílů, tak musel 200 MB partition jít pryč. Už se asi nedozvím, jaké poselství mi chtěl sdělit. :)

Po instalaci kompletní sady ovladačů z 26GB LENOVO oddílu se zdá vše, že funguje korektně.

3. Statistiky, benchmarky, dojmy z her
Windows hodnocení
Scale 1.0-7.9

Processor: 6.9
RAM: 7.4
Graphics: 5.8
Gaming Graphics: 6.7
Primary HDD: 5.9


3D Mark 2011
CPU Intel Core i5-2410M CPU @2.3GHz; NVidia 555, 1GB DDR5, 8GB RAM

P 1194
Graphics: 1066
Physics: 3447
Combined: 1108


3D mark 06
3Dmark Score: 9922
SM2.0 Score: 4334
HDR/SM3.0 Score: 3959
CPU Score: 3195



CRYSIS 2 - nastavení gamer

Frames, Time (ms), Min, Max, Avg
2137, 54226, 33, 49, 39.409


MAFIA 2 - vše na max + physX - scéna na Sicilii, jak popadnete kulomet a kosíte vše okolo - říkal jsem si, že by to mohlo trošku zatopit výkonu a taky že jo :). Jinak se fps drží podobně jako u Crysis 2.
Frames, Time (ms), Min, Max, Avg
162, 6475, 23, 27, 25.019


TEST HER na 1980x1080
Dostal jsem příležitost grafice trošku načechrat peří u kamaráda na velké plazmě... takže:

Crysis 2 :arrow: nastavení Hardcore - fps avg. 18, Games: 24 - na gamer se dá hra relativne v pohodě hrát
Mafia 2 :arrow: vše na full, vyhlazování, fyzika ... fps avg. 19, krom míst náročných na výpočet - světla atd.
Borderlands :arrow: bez problemu vše na full - i když pro nějakou větší řežbu bych volil raději nižší detaily

Když to shrnu, tak se na full detaily fps pohybovaly mezi 10-20. pohodově hratelné to není, ale pokud po tom toužíte, tak se to dá (např. v případě mafie) zkousnout.

Na střední detaily by pravděpodobně neměl být problém s žádnout hrou - v případě nutnosti by se jen upravily některé položky na nižší detaily.

Karta velmi příjemně překvapila - čekal jsem, že nebude zvládat vůbec.

Co bylo při tomto testu horší byl hluk větráku a teploty. Hluk byl na maximálních otáčkách už hodně silný a teploty se dle hw monitoru dostaly na procesorech k hranici 80°C, deska pak atakovala 85tku...

------------------------------
Něco málo ke grafice: Screen s GPU-Z :arrow:

http://gpuz.techpowerup.com/11/08/13/h3d.png

4.Baterie
edit 11.8.2011 1:50pm.
1.test
Lenovo energy management -> High Performance
1. odhad programu - 3:12, po 5. minutách padá na 2:29
- činnosti v průběhu testu - instalace, rozbalování ,virtualizace, práce s databází. Vesměs výpočetní záležitosti, grafika se zapla jen ve chvíli, kdy jsem zkoušel, jestli jede SCII - na intro.

Optimus celou dobu zaplý, Nvidia GPU se zapojila jen při spouštění SCII

Start testu: 11:55 - Konec 13:45 - do konce baterie zbývá 7 minut. = 1:50 na vysoký výkon; Při hraní by výdrž šla dle mého názoru někde na hranici 1 hodiny.

Další módy baterie otestuji v následujících dnech.


super save
14 52-19:01 (13min do vybití baterie)

odhad 5:28, reálná doba 4:22;
činnosti: asi tak hodinku jen jela hudba, displej zhasnutý, zbytek jel playlist na youtube, do toho stahování - vše na wifi. nějaké to netování a IM


předpokládám, že pokud bych byl na nb aktivní celou dobu, tak bude životnost někde okolo 3:45 - což je moc hezká doba na takový notebook.
----
5. Zvuk
Upravuju názor na repráčky po delším poslechu :). Jsou super - pokud posloucháte něco, kde nejsou nutně potřeba basy - tam se pak projevuje jasný nedostatek. Nicméně v ostatních typech hudby / zvuků jsou na super úrovni. sice je to pořád takový plechový zvuk, ale co by člověk chtěl :).

další + u mě mají za maximální hlasitost - pokud máte hlasitou audiostopu, pak si dokážou slušně zařvat (i když bych to moc netestoval - přece jenom je to nejlepší cesta k tomu si je odvařit)

Svoji kvalitu repráčky ukazují ve hře - pustil jsem Borderlands a zvuk byl hodně slušný.

6. Rozlišení
1366x768 je opravdu málo - a rastr je bohužel hodně viditelný ... v tomto vidím jednu z hlavních chyb notebooku.

7.Ergonomie

Klávesnice je velmi pohodlná, jen touchpad na můj vkus reaguje trošku málo citlivě a ani se s ním nepracuje moc dobře. O špatném rozmístění konektorů a výfuku do ruky už jsem se někde zmiňoval.

8.Topení a hlučnost

Notebook prozatím při klasickém používání větrák prakticky nezapnul - vyšší obrátky a teplý vzduch jsem zaznamenal jen při rozbalování cca 10GB RARu, při instalaci windows a při základním windows benchmarku.

Borderlands v nativním rozlišení, vše na full detaily - topení začalo po cca 4-5 minutách hry už poměrně hřát, otáčky se taktéž znatelně zvedly (při normálním provozu nejsou slyšet vůbec) - nicméně pořád v reálných mezích - hluk jsem si nijak při hře neuvědomoval.

edit 11.8. 1:30am
Crysis 2 na Hardcore grafiku - otáčky větráku ve velmi krátké době dosáhly maxima, které už je slyšitelné poměrně dost - film by se u toho sledovat nedal, s hrou asi problém nebude. Teplota vyfukovaného vzduchu nebyla nicméně nijak extrémní a větrák se po vypnutí hry do minutky utišil na minimální hranici a po cca 5 minutách už si odfukuje vlažný vzduch.

Teploty:
Běžný provoz : teploty max na 45°C, vesměs spíše v rozmezí 35-40°C.
- rozdíl mezi podloženým a nepodloženým notebookem cca 5°C

Herní provoz (Crysis 2, 45minut) - max teploty na procesorech 66°C, na desce 65°C, disk 35°C. Takže taktéž ok :). Notebook se teplotně ustálil během cca 3 minut po vypnutí.

Mafia 2 - sicilie, vse na max vcetne fyziky - teploty na procesoru se zastavily na Max : 77° resp. 74°C - to uz je pomerne dost.


Pokud se notebook nechá ležet, pak jdou teploty cca o 5°C nahoru. Herní teploty odzkouším záhy.

Grafy "topení" z Hardware monitoru při hraní Mafia 2:

https://plus.google.com/photos/10600783 ... 3028993153
Naposledy upravil(a) cyber-mythius dne 28 pro 2011 00:40, celkem upraveno 30 x.
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5
PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

Martufi
píše často
Příspěvky: 316
Registrován: 24 kvě 2011 07:53

Příspěvekod Martufi » 10 srp 2011 08:38

Taky už na svůj kousek velice čekám!

Cyber mythius , prosím tě určitě se poděl o své postřehy, klady a zápory :) Moc se těším! a věřím, že nejsem sám.

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 10:41

hned jak ho dostanu, tak ho budu formátovat a reinstalovat na win 7 ult, s home verzí kvůli práci pracovat nemůžu. s nutností doinstalování ovladačů atd. to bude asi chvíli trvat, než budu mít funkční mašinu jak z výroby. na druhou stranu zase bude bez zbytečného balastu.
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 15:30

tak a mam ho doma :) z prace mam do zbytku dne snad pokoj, takže můžem testovat atd :) večer sepíšu nějaké informace.


btw nechce někdo SN na W7Home edici? mě je k ničemu
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

TheP
občas něco napíše
Příspěvky: 65
Registrován: 07 srp 2011 18:54

Příspěvekod TheP » 10 srp 2011 15:36

hurá už se těšim :)), jen na úvod, jak že máš shift? ^_^

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 15:45

malý shift nad levou šipkou a ctrl. stejně tak enter je trochu menší než jsem byl zvyklý. ale to je tím, že je mezi klávesama docela dost místo (u asusu je to nacvaklé vše u sebe.


Vysvětlí mi někdo DEMENCI proč se dává ethernet zástrčka vlevo vepředu (už jsem to viděl na jiných lenovo) ... jako levák z toho nemám moc radost ...

holt si budu muset pořídit wifi i na kolej;


založím na to zvláštní vlákno - Y570 user experience, ať jsou důležité příspěvky zodpovězené v prvním příspěvku
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

TheP
občas něco napíše
Příspěvky: 65
Registrován: 07 srp 2011 18:54

Příspěvekod TheP » 10 srp 2011 18:47

takže levý shift je krátký :(, odkuď že ho máš?

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 18:48

lenovoshop.cz. cenově to vyšlo vesměs stejně jako kdekoliv jinde, mám je tady kousek od baráku (provozuje to Orange&Green).
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

Martufi
píše často
Příspěvky: 316
Registrován: 24 kvě 2011 07:53

Příspěvekod Martufi » 10 srp 2011 19:13

Wow.. Zatim moc pěkné Cyber-mythiusi... Už se na něj tedy nemohu dočkat. Je, ale pravda, že ty kábly z levé strany pro tebe jakožto leváka musí jít být teda pěkný peklo, zbytečné Wifi omezení, ale budiž. :) .. už se dále těším na další postřehy ohledně té výdrže baterie.

Zatím díky moc

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 19:16

což o to - o wifi bych se nebál, s tou problémy nemám. Doma jsem jenom na wifi... nicméně jsem dost náruživý posluchač hudby a buď mám jack do beden nebo od sluchátek - a ten mi bude u myšky asi dost zavazet.


čeho se ale bojím je to, že je zde i výdech chlazení - a při 3D výkonu mi to bude velmi hezky frčet na ruku ...
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

Martufi
píše často
Příspěvky: 316
Registrován: 24 kvě 2011 07:53

Příspěvekod Martufi » 10 srp 2011 20:54

Jasné. Chudáci leváci. Bohužel víš jak, nikdy se nezavděčíš každému.

Jinak teda celkem jsem spokojen a stále mne zajímá ta výdrž té baterie. Za každou další informaci budu velmi rád a jistě i další. Předem moc díky, jestli by jsi mohl někdy vyzkoušet hry typu : ( Mafia 2 , Assasinss creed: Brotherhood a CoD Black ops)

P.S : Hodně času strávím psaním dlouhých textů a do toho ICq a další kravinky ... a ty jsi něco psal o ostré hraně. Je to opravdu takový problém bolestivý ? A co obecně klávesnice ? píše se na ni dobře?

Díky moc Cybere :)

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 10 srp 2011 21:02

AC, Mafia 2 mám nachystané na dnešní noc, že hodím na stáhnutí, zítra v průběhu práce nainstaluju, poté můžu zkusit, jak to pofrčí. Předpokládám, že obojí na full detaily při nativním rozlišení (přece jenom je nízké).

Kdy bude čas na vyzkoušení to netuším - mám tady i někde Crysis 2 a SCII, ale jakmile to nainstaluju, tak už neudělám nic. Dělám z domu a donuťte se něco dělat, když máte nový notes ;)

Ke hranám :arrow: já měl na předchozím notesu zaoblené okraje notebooku a bylo to o cosi pohodlnější. Ale předpokládám, že někdo si toho vůbec nevšimně :). Nicméně jsem zvyklý si notebook ze zadu podkládat knížkou nebo použít chladící podložku (nasávací otvory jsou zhruba uprostřed, takže by to neměl být problém pro veškeré aktivní chladící podložky) - a pak máš ruky opřené o klávesnici a stůl, což je ok.

Klávesnice :arrow: trošku nezvyk ve hrách (otázka dohrátí jedné hry a člověk to nepozná). Nicméně na svoje klasické tempo při psaní jsem se dostal zhruba po hodině a půl používání. Klávesnice je super - jen mi chybí na numerické klávesnici zpětné lomítko, které jsem celkem hojně používal a budu se muset zžít s dvojhmatem shift+ú.
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

Uživatelský avatar
Chlebovnik
guru
Příspěvky: 3610
Registrován: 30 bře 2008 19:20
Bydliště: K-Vary / Brno

Příspěvekod Chlebovnik » 12 srp 2011 20:14

A co teploty? Min a Max, třeba po hodině hraní Crysis 2 přes HWMonitor?
• Aspire V3-571G | 15.6" FHD IPS | i5-3230M | nVidia GT 640M | 8 GB RAM | Intel 80 GB SSD + 1 TB HDD
ASUS VX239H | SteelSeries 6Gv2 | Logitech MX518 | Tesoro Aegis X4 | Zalman NC2000
• ThinkPad T61p

cyber-mythius
guru
Příspěvky: 1014
Registrován: 11 lis 2008 18:58
Bydliště: China/Zlín/Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cyber-mythius » 13 srp 2011 11:16

Tak cca 45 minut Crysis 2 - notebook podložený, v místnosti poměrně chladno, takže si mohl nasávat v klidu studený vzduch.

Ihned po vypnutí teplota: max 66°C na jednom procesoru, 62°C na druhém procesoru, 65°C na desce.

Disk stabilně okolo 35°C.

Na pracovní teplotu okolo 40°C se notebook dostal cca 3 minuty po vypnutí hry.
AcerIconia W700 128GB SSD (tablet), Samsung S5

PAST -Thinkpad X230, i7-3520M, 8GB RAM, 120GB SSD, Thinkpad W520 Lenovo IdeaPad Y570 , Asus M51Ta, HTC Desire Z, Nokia Lumia, 800,Xperia ION, HTC OneX,Lumia 920,Nexus 7,Xperia Z1

Martufi
píše často
Příspěvky: 316
Registrován: 24 kvě 2011 07:53

Příspěvekod Martufi » 13 srp 2011 12:19

Cybere, copak ten AC: Brotherhood? jak to vypadá ?


Zpět na „notebooky Lenovo (dříve IBM)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů