Stránka 1 z 2

T61p - prosím o rady!

Napsal: 07 zář 2010 18:47
od ResHacker
Ahoj, jsem čerstvým vlastníkem tohoto krasavce...mám ale několik problémů, za prve už jen kvůli té snížené RAM se mi nechce jít do XPček, navíc po instalaci všech driverů tam mám stále 2 vykřičníky...jeden se týká nějakého neznámého zařízení připojeného přes USB a to druhé je řadič paměti na sběrnici PCI....zkoušel jsem už fakt všechno a vubec mě nenapadá co to je...veškerý HW chodí OK....

Dále co se týče toho případného přechodu na Win 7, což mě asi nejspíše čeká, je lepší jít do 32 nebo 64bit verze? Je mi jasné, že u té 32b zas nepůjde kus RAMky, ale jde mi hlavně o výkon a Vaše doporučení, co tam mam dát....už jsem z toho fakt bezradný....Visty jsem zavrhl, myslím, že 7mičky jsou lepší...děkuju moc za všechny rady!

Napsal: 07 zář 2010 19:01
od lukycrust
čo sa týka tých chybných zariadení,sťahoval si drivery ručne,alebo cez System Update???

zrejme máš asi 4GB RAM,tak ja by som šiel do 64bitovej verzie...

Napsal: 07 zář 2010 19:05
od ResHacker
no přiznám se že ručně...jako jsem to dělal vždycky....jak se to dělá přes ten system update?? a jakej máš názor na ty WIN, je lepší tam nechat starší XP nebo jít do těch 7miček? díky moc....

Napsal: 07 zář 2010 19:12
od lukycrust
System Update si stiahni z Lenovo stránky,postup práce s programom je jednoduchý..SU ti vyhľadá chýbajúce drivery a aplikácie pre win,samozrejme možeš si vybrať čo chceš a čo nechceš nainštalovať...tak to skús,možno to pomôže...

Samozrejme,že WIN 7čky sú lepšie...o tom niet pochyb :D

Napsal: 07 zář 2010 19:14
od ResHacker
No díky moc za názor....jen mě zajímá podpora třeba i nějakejch starších her (Counter strike, Half life...atd a i starších programů) zda vše běhá jak má a zda jsi třeba po přechodu z XP nebyl z něčeho zklamaný...prostě všecky postřehy protože doteď jsem byl zatvrzelý zastánce XP profi, ale jak vidím, nedá se jinak a budu asi muset jít vejš....už jen kvůli té RAMce...

Napsal: 07 zář 2010 20:00
od ResHacker
Tak pomocí System update vše vyřešeno!!! Moc dík!!! Vrhnu se na testy a budu uvažovat zda si nechat XP nebo jít do 7miček....lidi raďte proč jít do 7 a proč ne ....díííík!!!

Napsal: 08 zář 2010 08:10
od MartenP
V současné době nevidím důvod, proč na výkonný počítač s 4GB RAM a více dávat XP... A pokud 7, tak 64-bit.

RAM

Napsal: 19 zář 2010 16:49
od ResHacker
Chci se ještě zeptat, když má noťas FSB 800MHz, tak by měl využít rychlost pamětí DDR2 800MHz ne? Mám tam 4GB ve 2 modulech, 667 MHz, má smysl je měnit za rychlejší a pak to pojede třeba ještě o něco svižněji? Dík!!

Napsal: 19 zář 2010 23:04
od kubino
Šel bych do 32bitových windows, kvůli lepší kompatibilitě. Při 4gb ram nevidím důvod pro 64bit - sice se využijí plné 4GB ram, ale 64bitové verze programů zase potřebují víc paměti, tak to vyjde nastejno.

Rychlost paměti bych bral podle toho co podporuje chipset, nesouvisí to s fsb.

Re: RAM

Napsal: 20 zář 2010 00:12
od Chlebovnik
ResHacker píše:Chci se ještě zeptat, když má noťas FSB 800MHz, tak by měl využít rychlost pamětí DDR2 800MHz ne? Mám tam 4GB ve 2 modulech, 667 MHz, má smysl je měnit za rychlejší a pak to pojede třeba ještě o něco svižněji? Dík!!


Ne, nemá a nepojede. Podtaktují se na 667MHz, čímž sice trochu klesne latence, ale rozdíl ve výkonu je nepostřehnutelný. Proto jsem raději koupil CL4 paměti na 667MHz než CL5 na 800MHz.

Napsal: 20 zář 2010 09:11
od ResHacker
Jj díky moc za reakci. Dál se chci zeptat, bude výkon v XPčkách 32bit ve hrách s 3GB RAM srovnatelný s WIN 7 64bit nebo z noťásku 7my vymáčknou víc? Mam taky ještě jeden problem ohledně chlazení..během hraní mi jde např. GTA IV chvíli plynule, pak se asi grafika nebo něco přehřeje, hra se začne sekat vlivem zpomalení příslušného čipu, rozjede se ventilátorek, pak jde hra zas plynule, ventilátor se o hodně zpomalí, hra se začne sekat a tak dokola..... už jsem odmontoval chladič a zjistil, že tepelný kontakt musel být vyloženě mizerný, hlavně na grafice, kde odhadem 75% plochy vůbec nemělo onen kontakt-nebyl na mnoha místech namázlý pastou a zbytek pasty byl stvrdlý. Koupil jsem tedy stříbrnou pastu, odstranil veškeré zbytky té šedivé stvrdlotiny a řádně namatlal touto čerstvou (CPU, GPU i pro jistotu severní most) a chladič usadil zpět. Při tomto zákroku se mi ale povedlo přerušit jeden páskový kablík ke klávesnici, takže nemám teď jak vyzkoušet, čekám na novou klávesku...Tak se chci zeptat, zda toto pomůže, popř. jestli to není nějakým SW nastavením?? U starého NTB Acer se při spuštění hry a zahřátí HW ventilátorek jednoduše pustil na max otáčky a tak to jelo furt, sice i tak teploty byly i přes 70 stupňů, ale nic se nesekalo. U tohoto noťase mi přišlo, že za cenu minimální hlučnosti ale periodicky přicházím o max výkon a to mě štve....dyk tenhle ventilátorek je stejně i při max otáčkách opravdu tichý takže to mě vůbec nevadí a právě i při tom špatním tepelném kontaktu, když se vytočil, tak to zas jelo plynule....tak nevím zda je to nějakým SW nastavením v BIOSu nebo ve win (používám zatím 32bit XP Profi)...... poslední moucha je že LCD opravdu moc nesvítí, ale s tím nic asi neudělám a ty panty asi kvůli té vůli nemá smysl měnit, prý se i na nových nějaká znovu udělá a pak už se nezvětšuje....dík předem zanázor....

Napsal: 20 zář 2010 15:20
od Chlebovnik
1. Vyzkoušej nějaký programy na monitorování teplot. Takovým základem je CPUID HWMonitor, který ale musíš nechat spuštěný při hře.

Dále pak RMClock (na CPU) a EVGA Precision (na GPU), to už jsou pokročilejší programy, ale můžeš je mít spuštěné klidně pořád dole v taskbaru.

Pasty je nejlépe nanášet TENKOU, ale rovnoměrnou vrstvu.

No a nakonec ti douporučím skvělý prográmek na ovládání ventilátoru - TPFanControl. Můžeš si např. nastavit, aby ventilátor jel stále na nejnižší otáčky (stupeň 1), kdy je velmi tichý, abys předešel jeho stálémuzapínání a vypínání. A při hrách ho mít na stupni 7 (2. nejvyšší) nebo 64 (nejvyšší). Ale nezapomínej sledovat teploty.

Napsal: 20 zář 2010 17:22
od ResHacker
Jj díky moc za tipy, až notes zas rozchodím, vyzkouším. Ještě se zeptám, jakej máš názor na NHC? Který jsem taky používal nějakou dobu... No a jaké teploty máš ty? Při běžné kancl práci / film / hra....jen abych měl představu kolik by to mělo být...

Napsal: 20 zář 2010 21:15
od Chlebovnik
Přijde na to. Procík nejde přes 65, většinou 50-60(při hře). Na grafice jsem měl nejvíc 85, u většiny her ale bez problémů do 80.

V klidu (CPU na 831MHz), na podložce nastavené na min. otáčky se uchladí pasivně a při běžné práci ve Windows má grafika 50-55, a CPU kolem 40.

Měřeno pomocí RMClock a EVGA Precision (které, podle mých zkužeností, ukazují stejné teploty jako HWMonitor).

EDIT: Tak dneska ve škole 49-51 na grafice a 27-30 na procesoru (větrák na nejnižším stupni - 1).

Napsal: 23 zář 2010 10:08
od ResHacker
Tak nová klávesnice mi dorazila a vše funguje jak má....ani nakonec ty prográmky potřebovat nebudu, po tom namazání pastou vše chodí jak má, nic se mi neseká a notes jede pořád na plný výkon... :D
Jen ještě dodám, že jsem pro měření teplot použil to HW info a teploty při hraní se mi na grafice při GTA IV taky šplhaj kolem 85-90°C což je fakt už hodně, tahle hra z tý grafiky fakt ždíme maximum....no ale co s tim dělat??