HP ZBook Create G7

notebooky HP - Hewlett-Packard (Compaq, Pavilion, Presario) a vše kolem
kubino
guru
Příspěvky: 811
Registrován: 15 čer 2007 19:07

HP ZBook Create G7

Příspěvekod kubino » 07 zář 2021 13:57

Ahoj všem,

rozhodl jsem se podělit s vámi o prezentaci jednoho notebooku vyšší střední třídy. Vždycky mě bavilo číst uživatelské recenze, tak jsem se dotlačil k sepsání vlastní, třeba někoho zaujme. Spíš než jako odbornou recenzi to berte jako pohled a zkušenosti pokročilého uživatele, případné dotazy vítány. Plánuju to průběžně doplňovat a časem přidat obrázky a odkazy.

VÝBĚR
Poslední rok jsem řešil výběr pracovního notebooku. Moje požadavky byly výkon CPU, kapacita RAM, rozumná mobilita a použitelný výkon GPU. Nákup jsem realizoval někdy na přelomu jara/léta 2021, tedy v nejhorší možné době - absence AMD procesorů, RTX grafik, rostoucí ceny pamětí a SSD... No, znáte to, už mě nebavilo čekat a když se objevil model vyhovující mým požadavkům, vzal jsem ho.

Původně byly hlavními kandidáty modely XPS 15 nebo 17. Sérii XPS mám rád, používám jejich starší model 9560 a nemám k němu zásadní výhrady. U nové řady mě lákal hlavně displej 16:10 a malé rozměry. U 15" verze mě nakonec odradil výkon GPU ("pouze" 1650 Ti) a u 17" malý výkon zdroje, který nedokáže při zatížení současně uživit CPU i GPU a musí používat i kapacitu baterie, kterou tím zbytečně opotřebovává. Absence USB-A portu mi také dost vadila.

Pokukoval jsem i po řadě Alienware, ale v té době poslední verze R3 nesklízela moc dobré recenze, plus měla tragickou přenositelnost a výdrž baterie.

Hodně mě lákaly modely Asus s AMD procesory a dvojitým displejem. Bohužel, nebyly dostupné.

Výrobce Lenovo nabízí spoustu výborných strojů, jeden jejich notebook už ale mám (17,3" verzi s i7 a RTX 2060), plus jejich design s rozšířenou zadní částí je sice funkční, ale omezuje přenositelnost. S dostupností dražších modelů to také nebyla žádná sláva.

Nakonec padla volba na

HP ZBook Create G7
https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp?konfId=1J3U8EA
15,6" 4k HDR matný display
Intel i9-10885H
Nvidia RTX 2070 Max-Q
32 GB RAM
2 TB SSD Samsung Pro 980 (upgrade proti prodávané konfiguraci)


ŠASI
+ víko jde oteřít lehce jednou rukou
+ pevná kovová kompaktní konstrukce (MIL standard)
+ kompaktní zdroj s opleteným kabelem
+ dostatečné porty (má 1 USB)
- ostré rohy
- kov se rychle zahřeje

Je to kovová kompaktní 2kilová placka. Dost mi vadí ostré rohy... umím si představit, že při neopatrné manipulaci s tím něco rozbiju (třeba když si to v tenkým batohu hodím přes záda). Na druhou stranu je fakt kompaktní a vejde se mi do batohu Thule Crossover Sling Pack, který je navržený pro 13" kousky... Na rozdíl od Dell XPS má aspoň jeden USB-A port, který mi stačí.
Při zátěži se šasi rychle zahřeje, během léta byl někdy problém udržet prsty na WASD. Jako primární herní stroj bych tenhle model nedoporučil. Hodně pomůže chladicí podložka.


DISPLAY
+ HDR-400
+/- 4k
- pouze 16:9

Jedná se o druhý nejvyšší nabízený displej, výš už je jen lesklý dotykový OLED, který u nás není k sehnání. 4K rozlišení beru jako nutné zlo, na této úhlopříčce si obraz stejně musím zvětšit. Obraz je alespoň perfektně ostrý. Hry spouštím ve fullHD a ke kvalitě displeje nemám nejmenší výhrady. HDR funguje, kromě série Far Cry (nevím proč, na TV se z notebooku aktivuje), ale rozdíl proti SDR je malý... resp i SDR vypadá skvěle.
Oželel jsem poměr stran 16:10, holt jsem si už zvykl na 16:9, plus dost používám externí monitory (2 x 27").

VÝKON
+ i9-10885H, RTX 2070 Max-Q, 32 GB ram
+ rozumné chlazení
- na AMD jsem byl zvědavý
- RAM nejde rozšířit

CPU se při plné zátěži drží na cca 8 x 3,8 GHz... Větráky hučí asi jako déšť za oknem. Popravdě nevím jak jinak chlazení vyřešit, myslím, že v HP udělali co šlo - nasávání vzduchu je řešené bohatou perforací spodní části šasi, skoro polovinu plochy vnitřní části zabírá vapor chamber a lopatky ventilátorů mají nový tenký design a zvýšený počet.
Výkon GPU odpovídá specifikaci, např. Far Cry 5/New Dawn hraju na ultra ve fullHD a 60 fps...

MULTIMÉDIA
+ Bang & Olufsen repro
+ IR login
- nemá fyzický závěr webkamery

I když repro u notebooku je ten poslední parametr co řeším, tady bych ho vyzdvihl. Nevím nakolik je to dílem BO certifikace a kolik prostou fyzikou, ale 2x2 konfigurace dává výborný a plný zvuk. Automatický login přes IR je návykový, jediné co mi trochu chybí je ruční záslepka webové kamery.

BATERIE
+/- slabý průměr 2-4 hodiny

Daň za výkonné komponenty. Osobně notebook na baterii používám krátkodobě, tak na hodinu dvě, což zvládá s přehledem. Nijak se neomezuju co se týká jasu displeje nebo výkonu, takže při tuningu (vypnutí turbo boost, snížení jasu a frekvence displeje, vypnutí RTX...) by se z něj určitě dalo vymáčknout víc.


Z Á V Ě R
+ výkon
+ design a rozměry
+ obraz
+ zvuk
+/- chlazení
- teplota šasi při zátěži
- výdrž

Po pár měsících používání jsem s notebookem velmi spokojen. Oceňuju výkon v kompaktním a střídmém balení. Jedná se o univerzál, který zvládne složité CPU/GPU výpočty, snadno se přenáší a má decentní a střízlivý vzhled.

OBRÁZKY
https://imgur.com/a/JMpCLoQ

ODKAZY
Z mnoha videorecenzí na YT je asi nejlepší tahle
https://www.youtube.com/watch?v=vBbIaNX ... lutionsLtd
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

kubino
guru
Příspěvky: 811
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Re: HP ZBook Create G7

Příspěvekod kubino » 18 pro 2023 15:58

Přidám jeden výrazný plus, který jsem ocenil až časem: miniDP port. Notebook využívám u HTC Vive Pro VR headsetu, který DP vyžaduje (běžné HDMI/usb-C redukce nestačí). HL ALyx, Eleven Table Tennis, Beat Sabre nemají chybu... je to nová dimenze hraní, PC/konzole se můžou jít zahrabat.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: HP ZBook Create G7

Příspěvekod orgasmic » 13 bře 2024 05:42

Jak jsi spokojený s chlazením po delší době používání?
Asus ROG Strix G18


Zpět na „notebooky HP (dříve Hewlett-Packard)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host