Fujitsu Lifebook T900 - zkušenosti a problémy

notebooky Fujitsu Siemens (Amilo, Amilo Pro, Lifebook) a vše kolem nich
Lubon
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 21 led 2010 13:43

Fujitsu Lifebook T900 - zkušenosti a problémy

Příspěvekod Lubon » 18 bře 2010 18:35

Mám pár informací a zkušeností k novému Tablet PC Fujitsu T900, snad se budou někomu hodit. Prosím o případné vaše zkušenosti.

Sestava s i7 620M:
Úžasná rychlost systému, nesrovnatelné s jakýmkoliv jiným současným Tablet PC s C2Duo.

Displej:
Rozhodně to není žádný mizerný TN panel, úhly pohledu i barvy jsou u T900 totiž skvělé.

Reproduktory:
Šílenství, jednoznačně nejhorší repráčky, které jsem kdy u jakéhokoliv notebooku slyšel za zažil. Přebuzené výšky, nulové hloubky, zvuk jako ze sudu se zoufalou rezonancí repráčků i v relativně malých výškách.

Zásadní problémy s ovladači u Windows 7 x64:
Připadám si jako pokusný králík Fujitsu - ovladače jsou něco jako alfa verze. Po hibernaci nebo sleep módu vždy přestane napůl fungovat ovladač pera - snímání pozice je OK, nicméně přestane fungovat odezva na pravé tlačítko myši u pera i delší stisk hrotu, stejně tak ukazatel myši už nerespektuje mód Tablet PC. Podobné kiksy nastávají při přepínání módu Tabletu z landscape do portrait, něco zde lze spravit v registrech Windows. Dále občas zmizí softw. regulátor hlasitosti a tak bych mohl pokračovat dál... Novější drivery zatím nejsou. Asi nejhrůznější je ovšem to, že se některé systémové ovladače pro HW zařízení zavádějí do systému natvrdo až při startupu Windows na způsob patche. Valná většina ovladačů (vyjma zvuku a pár dalších driverů) je přitom 32 bitová, nativní podpora x64 u T900 zatím moc reálně neexistuje.

Klávesnice:
Poměrně kvalitní, ovšem na ty smazávající se popisky kláves!!!

Čtečka paměťových karet:
Nenechte se zmást udávanými technickými parametry (bohužel je přebírají i různé eshopy) na:
http://cz.ts.fujitsu.com/wcms-data/data ... 900_cz.pdf
"Sloty pro paměťové karty 1 (SD/MMC/MS/MSPro/XD)" - XD karty totiž notebook sám o sobě neumí, což jsem trapně zjistil až při pokusu zkopírovat fotky z XD karty...
Manuál je zjevně drobně upravený z T5010, porůznu se zmiňují Windows Vista, která však Fujitsu u T900 oficiálně vůbec nepodporuje.

Další zkušenosti na požádání, stačí napsat co vás zajímá.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 18 bře 2010 20:27

Ahoj Luboši,

předpokládám, že jsi to byl ty, kdo mi posílal ohledně T900 maila. Chtěl jsem na něj přes víkend odpovědět, ale napíšu to sem na fórum.

1) Výkon je opravdu velmi dobrý. Mám na recenzi verzi Core i5 a i tak je to myslim dostatečné skoro na všechno.

2) Displej je super, ale faktem je, že podobně super parametry najdeš i u jiných tablet pc v téhle ceně - problém bude jen s tou úhlopříčkou. Většina tabletů má max 12" displej a já se vůbec nedivím...

3) ...protože T900 je fakt těžká. Váží reálně skoro 2,4 kg, takže se dost rychle pronese. Nedivim se, že výrobci se do takhle velkých úhlopříček neženou. V kombinaci s výkonným procesorem už je to tak těžké, že je to za hranicí preferencí většiny uživatelů.

4) Reproduktory jsou vyloženě bída a Fujitsu (resp FSC) dává do svých notebooků opravdu jedny z nejhorších. T900 nakonec dopadla docela dobře. Kdysi jsem měl FSC Esprimo M9400 a horší reproduktory jsem v životě neslyšel - hlasitěji (a kvalitněji) hrála i pecková sluchátka od Větnamců položená na stole. Těď mám v ThinkPadu X200 pouze jeden reprák a i ten je nesrovnatelně lepší než oba ty v T900 dohromady.

5) Klávesnice podle mě nemá dostatečně jistou odezvu. Lidé, kteří píší zlehka, ale přesto rychle, budou možná mít problém s vynecháváním kláves. Já do toho mlátim jak zjednanej, takže u mě není problém. Když už nic jiného, tak je ta klávesnice aspoň tichá a má takový příjemný zvuk. Notebook mám od pondělka a zatím jsem si žádného odírání popisek nevšiml.

6) xD karty čtečka opravdu nečte a dokonce chybí i jejich logo mezi vylisovanými popisky na boku u čtečky. Evidentně to zkonili ti, kteří psali dokumentaci. Asi to potřebovali rychle vydat na trh, čemuž by odpovídaly některé problémy...

7) Nechápu, jak někdo může vydat Tablet PC, kterému nefunguje snímání pera po obnovení z režimu spánku (resp hibernace). Teda ono snímání pera funguje, ale nemění se podle orientace displeje, takže ho nelze použít. Mimo to na něm přestane fungovat emulace pravého tlačítka myši podržením pera na místě a nefunguje snímání síly stisku (GIMP, Photoshop,...). U takového notebooku drtivá většina uživatelů bude na cestách neustále uspávat systém - restartovat před každým použitím pera celý notebook mi připadá neuvěřitelně debilní. Během testování jsem v podstatě celou dobu používal jen dotyky prstem, které jsou snímáné jinou technologií a fungují stále korektně.

8) Několikrát se mi během používání stalo, že přestal fungovat Scroll Sensor u displeje (kdo neví - je to obdoba proužku po pravé straně touchpadu a emuluje to kolečko myši). Když se pokazí, tak při jeho použití skáče kurzor po obrazovce a náhodně se mačkají "tlačítka myši".

9) Asi 3x se mi během týdne stalo, že se notebook nechtěl přihlásit do Wifi sítě. Žádnou Wifi neviděl a nepomohlo vypnutí/zapnutí HW přepínačem. Nejjednodušším řešením je restart, nejrychlejším vlézt do síťových připojení ve Windows a dát Wifi zakázat. Po následném povolení už funguje vše bez problémů.

-----


Co k tomu dodat. S notebookem se mi moc dobře nepracovalo (když už chci tablet, tak na něm budu chtít psát perem) a tyto nedostatky mě zklamaly. Teď jsem se podíval, kolik vlastně stojí. Za těch necelých 50 tisíc s DPH bych očekával více testování. Takhle mám pocit, že to z Fujitsu nikdo netestoval, než se to poslalo do obchodů.

Pokud bych si takový notebook sám koupil (tj. můj čistě subjektivní názor), asi bych ho zas šel vrátit. Žádné reklamace - rovnou vrátit bez udání důvodu... a pravděpodobně bych si pak už vybíral u jiné značky. On totiž i kdejaký ASUS za 15 tisíc je po softwarové stránce odladěnější. Smutné, ale je to tak.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 18 bře 2010 20:37

Btw ještě bych dodal, že to chlazení se mi zdá docela hlučné a občas po restartu se rozjede větrák asi na maximální otáčky a když se mi to dnes stalo v místnosti plné asi 60 studentů během přednášky, tak se jich na mě větší množství otočilo, co se jako děje... a to tam teda ticho taky nebylo.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)


Zpět na „notebooky Fujitsu (dříve Fujitsu Siemens)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů