Samsung Q330

notebooky Samsung a vše kolem nich
klarka.m
občas něco napíše
Příspěvky: 8
Registrován: 05 led 2009 22:27

Samsung Q330

Příspěvekod klarka.m » 27 pro 2010 19:06

Nemáte někdo nějaké poznatky? Co se týče kvality zpracování saši, baterky atd...

ewerthon
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 06 dub 2011 11:34

Re: Samsung Q330

Příspěvekod ewerthon » 06 dub 2011 12:02

klarka.m píše:Nemáte někdo nějaké poznatky? Co se týče kvality zpracování saši, baterky atd...


Mám tento ntb čtvrt roku a zatím naprostá spokojenost. Přes svoji lehkost je poměrně pevný, klávesnice se neprohýbá a rovněž klávesy jsou příjemné a dobře se na nich píše. Drobný nedostatek zřejmě časem nastane u horního víka lcd, které se prohýbá poněkud více, avšak při jeho tloušťce a váze celého ntb se není čemu divit. Touchpad je přesný, další jeho funkce (např. zoom we wordu nebo www stranek) vyžadují trochu cviku. Repro hrají vzhledem k jejich rozměrům až nečekaně dobře, nechčí ani při velké hlasitosti. Výdrž baterie odpovídá inzerovaným údajům...při vypnutí wifi a minimálním podsvícení jsem skutečně ve škole dosáhl výdrže 6h 52 minut, pak se ntb automaticky vypl. Opotřebení baterie ukazuje everest po 3 měsících a 25% provozu na baterii 5%. Při sledování filmu se výdrž pohybuje okolo 3-4,5 hodin, záleží na podsvícení a náročnosti filmu. Integrovaná grafika zvládne jen wokna a případně nějaké kancelářské práce a jednoduché www-. Při filmech, flash video nebo youtube video se již spouští dedikovaná a tomu odpovídá klesající výdrž. Jedinou nevýhodu, kterou jsem zatím objevil je zahřívání levého rohu baterie při maximální zátěži (např. hry) a tím zkracování její životnosti - mě nevadi, neb stejně při hraní her na baterku nejedu, tudíž jí vyndávám....

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 06 dub 2011 12:42

vyndavání baterky je vytloukání klínu klínem, baterka by imho měla být v notebooku pořád (pokud ntb běží)
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

ewerthon
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 06 dub 2011 11:34

Příspěvekod ewerthon » 06 dub 2011 14:47

Jirrick píše:vyndavání baterky je vytloukání klínu klínem, baterka by imho měla být v notebooku pořád (pokud ntb běží)


To se mi nezdá. na elektroniku sice nejsem velký odborník, nicméně vyndávání baterie při síťovém provozu nemůže baterii nijak uškodit. Právě naopak tím, že přes ni nepřechází žádný proud (a to prochází, ikdyž je plně nabita), se baterie opotřebovává, sice minimálně (u typu Li-Ion a LI-Pol), ale přece (např. si najděte si na netu článek o přebíjení baterií, nebo si vzpomeňte na starší typy telefonů, které když ne nechaly dlouho na nabíječce, kryt baterie byl zahřátý). Proto, jak jsem psal výše, je tento postup řešením ohřívání baterie u zmíněného typu ntb. Mrkněte sem na forum, o té baterii jsem to tuším četl také zde...

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 06 dub 2011 16:50

je pravda, že pro baterii je optimální pracovní rozsah tak 20-80% kapacity, kdy nabíjení i vybíjení probíhá nejlépe a tedy udržování na 100% nabití ji ničí víc než udržování na nižší úrovni a je pravda, že vyšší teploty snižují životnost (nižší teploty zase max. kapacitu).

já jsem ale myslel na poškození samotného notebooku. při malé zátěži jsou charakteristiky napaječe a baterie dost podobné, ale při velkém odběru se můžou projevit odlišnosti mezi baterií a napaječem. baterie se ze své podstaty (po dobu kdy je dostatečne nabita) chová jako ideálně tvrdý zdroj (tedy je schopná dát jakkoliv velký proud) zatímco adaptér má svoje omezení a limitace. proto se v extrémním přtípadě může stát, že zátěž vyvolá větší spotřebu než je zdroj schopný dát a může nastat problém.
stolní PC to řeší rezervou výkonu (např do sestavy se součtem maximálníc spotřeb jednotlivých komponent 300W se dá zdroj 400W a tomu prostě dech nedojde), zatímco u notebooků se díky tlaku na co nejmenší velikost komponent projektuje víc natěsno.

samozřejmě se nemusí stát nic, ale taky něco může vyhořet (ať zdroj nebo něco na desce). ztrátu životnosti teplem bych neřešil, baterie je po dvou letech nepoužitelná tak jak tak.
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 dub 2011 16:50

Celý je to nesmysl. Kdybys přebíjel Li-Ion baterku, tak ti vzplane. Po nabití tam žádný proud neprochází.

Nicméně je pravda, že vyjímáním baterie se fakt nic neničí. Jen je to úplně zbytečný opruz navíc.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

JejKey
guru
Příspěvky: 633
Registrován: 27 bře 2011 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JejKey » 06 dub 2011 16:55

Když už baterii vytahovat, tak pouze, pokud je nabita kolem 40% kapacity... Dlouhodobější skladování v plně nabitém nebo nedej bože úplně vybitém stavu jí kapacitu snižuje.
MSI GT628 (C2Q9000@0,9125 V, 2×2 GB DDR3, GTS160M@0,9 V, Intel X25-M 80 GB G2 + ST9500420AS, Intel 5100AGN + SparkLAN WPER-116GN) + NEC 2070NX

Uživatelský avatar
admin
Site Admin
Příspěvky: 1669
Registrován: 05 kvě 2006 11:52

Příspěvekod admin » 16 kvě 2011 19:57



Zpět na „notebooky Samsung“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů