Vymena grafickej karty v NB (alebo prečo to nie je možné)

Notebooky jsou stále výkonnější a tak na nich lze hrát i náročné hry. O své zkušenosti se můžete podělit zde.
CeCo

Vymena grafickej karty v NB (alebo prečo to nie je možné)

Příspěvekod CeCo » 07 úno 2008 20:49

Pokiaľ ste nespokojní s doterajšou grafickou kartou v notebooku a chcete ju vymeniť, tu je návod:

1, Zabaliť notebook do krabice aj s príslušenstvom.
2, Predať notebook.
3, Za utržené peniaze + obvykle nejaký doplatok (1- desiatky tisíc korún) si kúpiť iný notebook.
4, Rozbaliť nový notebook z krabice.
5, Užívať si grafický výkon.

V drvivej väčšine notebookov je totiž grafická karta buď integrovaná v čipsete alebo na základnej doske, takže výmena by stála niekoľko desiatok.stoviek tisíc Sk (či už prepájkovanie mikrometrových vodičov alebo vymyslenie novej dosky alebo kúpa novej + nového chladiča, šasi...) a pár týždňov - rokov vývoja či práce.

Výmena grafických kariet formou MXM slotu je len marketingová somarina zo strany výrobcov, ktorí sa takto snažia predávať lacnejšie modely segmentu hráčov, ktorí počujú na slovo "vymeniteľná grafická karta". Tých pár modelov s MXM slotom a MXM grafickou kartou má totiž väčšinou obmedzenia, ktoré Vám znemožnia použiť inú grafickú kartu (či už upravený BIOS alebo naschval zohyzdené rozmery) a dostupnosť MXM modulov je blízka nule (resp. nula).

C

shane541

Příspěvekod shane541 » 14 úno 2008 11:29

A CO PCI-ECPRESS? JE MI DIVNE, ZE NEVIEM ZOHNAT INU ATI... NIKTO TO NEPREDAVA. ASI TO TIEZ BUDE OJ*B ZO STRANY VYROBCU....

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 14 úno 2008 12:27

Muzes si laskave opravit tu klavesnici? Jinak, ten PCI-E v notebooku neni ve forme toho slotu co znas z desktopu, jedna se o rozhrani, pres ktere tecou data, takze ne neslo by to...

CeCo

Příspěvekod CeCo » 14 úno 2008 13:00

Pre vysvetlenie:
MXM je nazov fyzickeho tvaru slotu pre graficke karty, ktore sa pripajaju cez PCI-Express zbernicu.

MXM je teda jedna z foriem PCI-Epress konektora urcena pre graficke karty.

A ako vravi Solitary - oprav si klavesnicu.

C

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 06 bře 2008 23:03

Jen dodam ze nektere notebooky muzou menit grafiku ale pouze nektre modely a je to velice slozite co jsem cetl musi byt shodne mnoho veci a meni se prave mxm modul

http://www.cdr.cz/picture_/10270/small

kdy myslite ze se dockame tohohle?
http://pctuning.tyden.cz/index.php?opti ... &Itemid=67

CeCo

Příspěvekod CeCo » 07 bře 2008 00:30

Damianus:
Nepovedal si nic nove pod slnkom... (vid moj uplne prvy prispevok, posledny odsek).

A externa grafika - ked naprsi a uschne. Tym by si vyrobcovia notebookov dost skanibalizovali predaje svojich notasov a tudiz to nevidim velmi optimisticky...

C

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 07 bře 2008 02:10

pardon toho prvniho jsem si nevsim taky sou 2 rano :? no to je pravda ze by si sami nepomohli ale sou jine firmy co na tom budou chtit vydelat viz ATI nebo Nvidia

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 07 bře 2008 02:40

Ati by taky mela pripravovat jistou obdobu tehle XG station vecicky (Ati Lasso), ale taky se po tom jaksi slehla zem... ono to totiz ani nevypada jako, ze by z toho ATI/AMD ci Nvidia mohli nejak financne tezit. I jim jde o to, aby se prodavali jejich mobilni graficke cipy. Kdyby existovalo takovehle sikovnejsi a praktictejsi reseni, komu by je pak prodavali?

Krevety
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2352
Registrován: 11 kvě 2006 21:10
Bydliště: † Ostrava †

Příspěvekod Krevety » 07 bře 2008 08:39

No oni by o svuj kseft neprisli, stejne to nedostanes na interni LVDS displej, takze je to palit nemusi :wink:
Samsung 730U
(i5 3337U; 8GB RAM; Radeon HD 8570M; 480GB SSD; Win8.1 x64)

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 08 bře 2008 13:29

tak nevim ja myslim ze je jedno jestky prodavaji mobilni reseni nebo primo karty tak i tak clovek ten notas casem vymeni :?

hrnco
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 17 čer 2007 08:45
Bydliště: Banska Bystrica / Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hrnco » 27 srp 2008 09:55

co sa toho MXM slotu tyka tak vymenit to ide. problemov je ale hned viacej.

dostupnost: v nasich koncinach nech som googlil kolko chcel tak som nic take nenasiel. par zahranicnych stranok som nasiel a dalej ebay a amazon.

komptibilita: v podstate GF s MXM slotmi sa vyrabaju v roznych velkostiach (asi chcu sancu znizit vymeny grafarne na minimum). realne su vymeny kus za kus ked sa to pokazi pripadne za velmi podobnu GF. navyse tych kariet s MXM az tak vela neni cize moc z coho vyberat nie je a skor je to take riesenie, ktore sa da pouzit naozaj v pripade ked odide GF a nechce sa vam kupovat novy NB tak tku istu GF niekde (to chcem vidiet kde) zoeniete

cena: ja mam v NB 8600GT s MXM slotom. co som googlil tak na ebayi som tuto GF v prepocte asi za 2500sk ale to bolo fakt minimum. rozne dalsie zahranicne e-shopy ponukali tuto GF s cenami az do 8000sk co zrovna uz nie je malo

montaz: aj keby sa mi podarilo nejakym zazrakom tuto kartu zohnat, neviem kto mi to namontuje. odnimatelny dekel pod GF na NB akosi nemam. a uz raz som sa snazil NB kompletne rozobrat..no marne..samotny plastovy dekel celho notebooku sa mi sundat nepodarilo nech som robil cokololvek a to boli vsetky srobicky von (teda vsetky co som nasiel :D . u inych NB je to mozno pristupnejsie -- no neviem. V kazdom pripade ja by som musel zohnat nejakeho sikovneho cloveka co by to vedel, co by bol asi trosku problem ;)

vymena GF je teda u niektorych NB mozna, ale s tym spojenych tolko problemov ze jednoduchsie je asi kupit novy NB.
Compal IFL90 v1, 15,4" WXGA (1280x800), Intel C2D T7300(2.0 GHz, 4MB cache), Kingston DDR2 4GB (667 MHZ), Seagate Momentus 500GB/7200RPM/SATA 2/16MB , Nvidia 8600GT (256 MB), wifi, BT, Windows 7 x64

polo

Příspěvekod polo » 27 srp 2008 10:44

Ako by si si pomohol keby si tam strcil taku istu grafiku ako mas ?
Ta vymena je skor z dovodov servisnych a vyrobnych a nie pre upgread...

A samozrejme ten tvoj notebook sa da rozobrat...

hrnco
občas něco napíše
Příspěvky: 53
Registrován: 17 čer 2007 08:45
Bydliště: Banska Bystrica / Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hrnco » 27 srp 2008 10:48

sak ano... ta vymena za rovnaku by bolo dobre v pripade keby odisla povodna a niekomu by sa kvoli tomu nechcelo kupovat novy book.

a aby som sa na mojom NB dostal ku grafarni tak to vyzera celkom dost hardcore. rozobrat sa to urcite nejako da...uz som sa o to davnejsie 2x pokusal ale fakt ze som mi to neslo a hrubu silu som nemal chut pouzit ;)
Compal IFL90 v1, 15,4" WXGA (1280x800), Intel C2D T7300(2.0 GHz, 4MB cache), Kingston DDR2 4GB (667 MHZ), Seagate Momentus 500GB/7200RPM/SATA 2/16MB , Nvidia 8600GT (256 MB), wifi, BT, Windows 7 x64

1pz1
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 29 zář 2008 08:57

Příspěvekod 1pz1 » 29 zář 2008 09:07

Dnes se dá do NB koupit externí grafika ale u nás zatím není v prodeji v přepočtu vyjde na nějakých 8tis.Ale vypadá že je to pecka.

polo

Příspěvekod polo » 29 zář 2008 09:12

XG station sa da kupit uz davno aj u nas, a DELL ma v tej externej iba cez PCI takze to nieje urcene na zvysenie grafickeho vykonu...

A pokial myslis grafiku cez XGP tak to ti musi notebook podporovat...


Inac daju sa kupit aj grafiky do USB ale tiez niesu urcene na zvysenie vykonu ani nahodov...
Naposledy upravil(a) polo dne 29 zář 2008 17:00, celkem upraveno 1 x.


Zpět na „Notebooky a hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů