ESS Sabre DAC v MSI GS40, je tam či nie ?

notebooky MSI a vše kolem nich
SalonMarek
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 06 dub 2016 09:30

ESS Sabre DAC v MSI GS40, je tam či nie ?

Příspěvekod SalonMarek » 06 dub 2016 10:09

Zdravím všetkých. Nedávno som kúpil notebook MSI GS40 a môžem povedať, že som celkovo spokojný. Ak má niekto záujem o informácie ohľadom tohto "prcka", neváhajte ma kontaktovať. Mám ale otázku, ktorá mi nedá spať. Jeden z dôvodov, prečo som vlastne išiel do tohto notebooku, bol integrovaný prevodník od ESS, teda celkom solídny zvukový výstup. Lenže čím ďalej tým viac mám pocit, že v notebooku ten DAC proste nie je a jedná sa len o čip Realtek ALC899. Hoci Nahimic mi ukazuje "HiFi Headphones" a v programe po pripojený slúchadiel logo "ESS Sabre", tak Windows stále tvrdí že zvuk ide skrz "Realtek High Definition Audio". Pri počúvaní flac. a wav. pesničiek na mojich slúchadlách (Audio-Technica ATH-50x), som pri zvolený "HiFi Headphones" a následnom zvolený "Speaker Out" nepocítil žiadny rozdiel. Aida64 ukazuje tiež len Reaktek. Pripojím k notebooku externý reproduktor (x-mini) a zvuk je mizerný (z mobilu hrá neporovnateľne lepšie). Zvuk skrz slúchadlá nie je zlý, ale čakal som omnoho viac. Je teda nejaká cesta ako zistiť, či zvuk skutočne ide cez Sabre prevodník alebo Realtek ? Máte s tým nejaké skúsenosti ? Identifikuje Vám Windows/Aida64 alebo pod. software tento DAC na ostatných notebookoch rady GT alebo GS ? Za každú odpoveď ďakujem.

Odkaz na môj príspevok na fóre MSI: https://forum-en.msi.com/index.php?topi ... msg1536875

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 dub 2016 14:16

Zvukovka je Realtek u všech MSI notebooků, které se chlubí ESS DAC. Pokud jde o rozšíření Nahimic, pro poslech z kvalitních sluchátek si ho určitě vypni. To je jen software, který upravuje zvuk, ale lepší je poslouchat originál. Smysl to má tak možná pro notebookové repráčky, kterým to pomůže zakrýt některé nedostatky.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

SalonMarek
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 06 dub 2016 09:30

Příspěvekod SalonMarek » 06 dub 2016 16:49

Ďakujem za odpoveď. Samozrejme, že Nahimic mám vypnutý pokiaľ sa jedná o pripojené zariadenia. Použiteľný je maximálne ak tak pri interných reproduktoroch notebooku. Skôr ma zaujíma konkrétna implementácia zvukového čipu (ESS Sabre) z hardware-ovej stránky. Teda na matičnej doske by sa mal nachádzať pôvodný Realtek čip ale aj ESS Sabre čip. MSI to reprezentuje tak, že o slúchadlový výstup sa stará Sabre a o zvyšok klasický integrovaný Realtek. Teda pokiaľ pripojím slúchadlá a zvolím možnosť "HiFi Headphones", tak zvuk by už nemal byť spracovávaný pomocou prevodníka/zvukového čipu Realtek ale mal by byť spracovávaný v ospevovanom ESS Sabre. Ak som to teda dobre pochopil, prečo potom pri výbere medzi HiFi výstupom na slúchadlá a obyčajným výstupom na externé reproduktory nepočuť žiadny rozdiel a aj fakt, že Windows stále ukazuje "Realtek High Definition Audio" aj napriek tomu, že vyberiem HiFi možnosť a zvuk by mal mať na starosti už spomenutý ESS DAC?

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 dub 2016 17:48

ESS DAC už v názvu jasně říká, že je to DAC - digitálně analogový převodník. Pravděpodobně to tedy není plnohodnotný zvukový čip (tedy pokud se tak dnes dá něčemu v noteboocích vůbec říkat).

Co je to vlastně ten HD Audio zvukový čip dneska. To je jen primitivní bazmek, který unifikovaným způsobem komunikuje po sériové lince s čipovou sadou (není tedy ani připojen jako PCI... veškerou komunikaci řeší interface v čipové sadě). Program, resp. operační systém posílá v digitální podobě rovnou finální data, která chce zvukovým čipem interpretovat - ten už to jen vezme, převede do nějaké do formy srozumitelné DA převodníkům a pošle to do nich.

Převodníky má obvykle v sobě, nicméně má i GPIO porty (general purpose I/O), přes které lze mimo jiné připojit externí DA převodník. Předpokládám, že v MSI udělali přesně tohle. Zvuk je obsloužen pro celý počítač zvukovým čipem realtek, ale sluchátkový výstup jede přes externí DAC od ESS, místo aby byl použit interní DAC uvnitř Realtek čipu.

Teď už je to předpokládám pochopitelné :)
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

SalonMarek
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 06 dub 2016 09:30

Příspěvekod SalonMarek » 06 dub 2016 21:26

Už je mi to jasné. Ďakujem za vysvetlenie. Myslel som si totiž, že je to riešené samostatným čipom (prevodník, zosilňovač, obvody...), teda v štýle pripojenia PCI ako samostatná zvukovka. Asi som očakával asi veľmi moc od notebooku (nehovoriac o prehnaných parametroch uvádzaných na MSI stránkach ohľadom tohto prevodníka). Musím uznať, že ako marketingový ťahák to zabralo, ale v praxi to zrovna neoslní. Nechcem tým povedať, že zvukový výstup je zlý, ale nie je to razantný rozdiel oproti čisto integrovanému riešeniu. Navyše Realtek ALC899 je celkom solídny základ. Nič pre audiofilov, ale ako integrované riešenie je to jedno z tých lepších. Ďakujem ešte raz.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 dub 2016 21:53

Pokud jde o kvalitu zvuku, tak to není potřeba řešit samostatný čipem, ani to nemusí být přímo na PCI. Samostatný čip by byl užitečný možná pro latence a ASIO drivery, ale kvalitě to nijak nepomůže. Tam jde jen a pouze o převodník, neboť ten Realtek mu dodává data plně digitálně, takže tam k žádné ztrátě informace ještě dojít nemůže.

Samozřejmě jestli je to takový přínos proti integrované zvukovce, to je věc druhá. Přiznám se, že jsem to nějak nezkoušel. Asi to bude lepší, ale spousta lidí už stejně nepozná rozdíl, že je to třeba méně fázově rozhozené, nebo že je lepší SNR. Pokud někdo očekává, že uslyší nějak zásadně jiný zvuk, tak to samozřejmě bude zklamaný.

Já v podstatě různý zvukovky notebooků od víc profi řešení poznám jenom v tom, že moje studiový sluchátka mají velkou impedanci, což na špatně udělaném výstupu znamená určitý frekvenční nelinearity, kdy část spektra je utlumená.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

SalonMarek
občas něco napíše
Příspěvky: 6
Registrován: 06 dub 2016 09:30

Příspěvekod SalonMarek » 07 dub 2016 08:03

Chápem. Ja len že oproti integrovanému prevodníku na čipe Realtek (celkom slušnému na integrovaný čip ako som spomínal) je ten kvalitatívny skok minimálny, takže to mohlo spôsobovať môj pocit neprítomnosti Sabre prevodníka. Podpora impendancie by mala byť do 600ohmov čo je tiež slušné, hoci takéto slúchadlá nevlastním, tak som nemal možnosť vyskúšať výstup v tomto scenáriu.

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 23 led 2017 18:32

Žádné ESS DAC zde není.(oprava je tam jen ten základní) ESS DAC 9018 je až v modelech GT73,83 a GS63,73.A to ještě velmi rozdílné.
Naposledy upravil(a) roman2277 dne 24 led 2017 12:39, celkem upraveno 1 x.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 24 led 2017 10:57

roman2277 píše:Žádné ESS DAC zde není.ESS DAC 9018 je až v modelech GT73,83 a GS63,73.A to ještě velmi rozdílné.
Jsi si jistý? Já třeba v GS43 mám ESS DAC... ten notebook leží právě teď vedle mě a mám do něj píchnutá sluchátka... je tam u jacku nápis HiFi a na palmrestu nálepka ESS.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 24 led 2017 12:37

Jirko ano,ale v každém modelu MSI používá jiný čip od ESS Sabre.V tom je dost velký kvalitativní rozdíl.Jinak napsal jsem to špatně.(je tam ,ale jen ten levnější) Omlouvám se za mystifikaci.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3


Zpět na „notebooky MSI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů