Obnovení OS na druhý (SSD) disk místo prvního (HDD)

notebooky MSI a vše kolem nich
ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Obnovení OS na druhý (SSD) disk místo prvního (HDD)

Příspěvekod ClonedPeca » 11 kvě 2014 20:45

Zdravím, řešil jste někdo u MSI notebooků situaci, kdy z výroby má jen jeden (HDD) disk, na něm je systém a recovery partition, ale chtěl bych mít OS na dodatečně koupeném SSD disku? V nabídce pro obnovení systému jsem nenašel nic, co by umožnilo zvoli disk, při spuštění obnovení to taky běží všechno na pozadí, takže instalaci nemohu ovlivnit.

Na webu jsem jednoduché řešení nenašel, v podstatě asi jen stáhnout z MS webu instalačku Win 8.1, vypálit na DVD (možná by šlo z USB disku?), a nainstalovat klasicky. Tohle by teoreticky mělo jít, kdyý mám štítek s licenčním kódem? Jde mi o to, co všechno má MSI upravené. Je mi jasné, že musím pak stáhnout ovladače z MSI webu, ale mám trochu obavu, aby pak všechno fungovalo jak má (tj. stejně jako při instalaci z recovery partition), aby tam byly všechny potřebné věci.

Pokud bych musel zvoli instalaci z obecných MS instalaček + instalaci ovladačů, co pak s rozdělením původního HDD? Nechat i s recovery partition?

Ještě mě napadá, že u Lenova šlo sehnat DVD přímo s upravenou instalací (vlastně jejich recovery partition na plackách), akorát to bylo placené a stálo to celkem dost, takže touto cestou bych jít nechtěl...

Nebo lze nějak donutit originální recovery na HDD, aby instaloval na SSD?

vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vavroň » 12 kvě 2014 00:10

ač s tím zkušenosti nemám, nefungovalo by použití klonovacího programu, jež by vše z HDD naklonoval na SSD? Bohužel nevím, zda klonují i skryté oddíly nebo ne.
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..

fredcrg
občas něco napíše
Příspěvky: 24
Registrován: 04 pro 2007 11:27

Příspěvekod fredcrg » 12 kvě 2014 10:07

Ano jde to. Lze na to pouzit tento sw:
http://www.macrium.com/

Provedl jsem klon hdd na ssd v pomeru 1:1.
Staci na to i trial verze.

Neprovadel jsem to na MSI, ale na Aceru, nepredpokladam vsak, ze by s tim mel byt problem.

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9092
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 12 kvě 2014 10:35

Muzes si vypalit zalohu OS na DVD.
Ja to delal na MSI a chtelo to cca 4 DVD.
Je na to SW primo od MSI.
Asus ROG Strix G18

ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Příspěvekod ClonedPeca » 12 kvě 2014 11:25

To klonování mě tady napadlo, jenže bych na tom SSD disku nerad měl i ty skryté partition s recovery atd., ty chci nechat na tom původním HDD, takže nevím, jak by prošlo přenést jen partition se systémem - není to u těch Win 8 složitější, kvůli tomu jinému zavaděči nebo BIOSu nebo co to je?

orgasmic píše:Muzes si vypalit zalohu OS na DVD.
Ja to delal na MSI a chtelo to cca 4 DVD.
Je na to SW primo od MSI.


To dělá zálohu pouze již nainstalovaného systému nebo to vytvoří recovery DVD (tj. to co je ve skryté partition)? A ten soft je už předinstalovaný nebo se musí stáhnout z MSI webu? Tam jsem nic nenašel, ani přímo v download sekci u specifikace notebooku, ani jinde... Neměl bys prosím odkaz přímo na stránku, kde to je? Díky...

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9092
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 12 kvě 2014 12:53

Az dorazim domu, tak na to mrknu.
Pri prvnim spusteni na me vyskocila hlaska o zaloze systemu.
Na plose jsem mel prislusny program.
Podle me to bude kompletni recovery, tedy i s tim SW balastem.

Ale bylo to jeste na GT70 s Win 7.
Na Win 8.1 jsem nasel toto...snad Ti to pomuze:

http://www.msi.com/pic/faq/10011896@201 ... 732_en.pdf

PS: Jinak ten program se jmenuje MSI BurnRecovery
Asus ROG Strix G18

ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Příspěvekod ClonedPeca » 12 kvě 2014 13:05

Díky za mrknutí :) Na ten MSI BurnRecovery se taky podívám, jestli ho tám náhodou nemám už nainstalovaný, ale nějak si nevybavuju, že by tam byl.

Jinak k tomu PDF na tom odkazu - přesně tohle jsem taky zkoušel, a předtím vlastně klasicky přes F3 při startu (což je to samé, alespoň pak vizuelně), a právě tam se mě vůbec na nic neptal, prostě provedl recovery na HDD.

ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Příspěvekod ClonedPeca » 12 kvě 2014 17:52

orgasmic píše:Jinak ten program se jmenuje MSI BurnRecovery


Tak jsem kouknul do notebooku a ten program tam skutečně mám. Nejprve jsem si ale přečetl přiloženou nápovědu, a teda jsem v rozpacích - v podstatě se to chová stejně jako při F3 instalaci - podle nápovědy (screenshoty a popisky) se vůbec neptá, na který disk to má obnovit, prostě to obnoví - asi na 1. disk (dle BIOSu)?

ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Příspěvekod ClonedPeca » 13 kvě 2014 00:29

Tak sice až napodruhé, ale povedlo se! Inspirace zde: https://forum-en.msi.com/index.php?topi ... msg1294601

Rozdíl jen v tom, že jsem nechal před instalací připojené oba disky, jen jsem je prohodil, tj. disk 0 je SSD disk, disk 1 HDD. Instalace z DVD trvá cca tu hodinu, ale je alespoň natolik inteligentní, že že na disk 0 dal 2x zaváděcí (nebo jaké to jsou, 900MB a 300 MB) a pak systémovou partition, na disk 1 pak na konec recovery partition a zbytek jako datový disk D, takže přesně jak jsem doufal, že to bude.

Dalším rozdílem ještě je to, že není třeba ten SSD disk mít bez partition. Při prvním pokusu, kdy jsem tam měl oba disky, ale nepřehozené, mi to vytvořilo stejné rozdělení partition, jen ten SSD byl datový. Pak jsem je jen prohodil, nic jsem nemazal, udělal kompletní obnovu, a vše předělal.

Tak doufám, že tohle někomu dalšímu taky pomůže.

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9092
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 13 kvě 2014 08:00

Takze jsi delal kopii OS na DVD pres MSI BurnRecovery?
Asus ROG Strix G18

ClonedPeca
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 01 kvě 2014 21:25

Příspěvekod ClonedPeca » 13 kvě 2014 12:39

No, kopii OS ne - pokud máš na mysli opravdu kopii nainstalovaného systému jako takovou. Použil jsem MSI BurnRecovery na vytvoření kopie recovery partition, což jsou tedy v podstatě instalačky. Zároveň jsem si ještě nechal tím samým programem vytvořit pro jistotu ISO obrazy a ty jsem uložil do zálohového NASu.


Zpět na „notebooky MSI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 49 hostů