Osobní zkušenosti s MSI GX660

notebooky MSI a vše kolem nich
vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Osobní zkušenosti s MSI GX660

Příspěvekod vavroň » 13 črc 2013 20:03

Rozhodl jsem napsat článek o zkušenostech s mým dosavadním notebookem. Ač je to dnes již starší kousek, stále má co nabídnout a už několik jich prošlo přes aukro a podobné weby. Vezmu to od píky až po současnost.

Celé to začalo koncem roku 2011, kdy mé PC odešlo do křemíkového nebe a bylo potřeba koupit nový stroj. Vzhledem k blížící se maturitě muselo být rozhodnutí celkem rychlé a výběr se zúžil, s ohledem na další studia na VŠ, na notebooky. Jakožto náruživý hráč jsem vybíral mezi stroji, které měly dostatečný výkon pro budoucí léta. I přes veškeré možné rady a výstrahy známých jsem nakonec šel do MSI, které zrovna prodávalo modely GX660 a GT663. Vzhledem k minimálním výkonovým rozdílům a lepší ceně jsem šel do modelu GX, jehož specifikace byla i5-460M, ATI MR HD5870, 4GB(2x2GB) DD3 RAM 1333MHz, 500GB HDD 7200RPM, 15,6“ FullHD (lesklý) a stál 30 500Kč. Více myslím není třeba představovat, pro zájemce přikládám
odkaz na stránky o tomto modelu.

Domů přišel pečlivě zabalen ve 2 krabicích, kdy až ta druhá byla vzhledově zajímavá. Krom NB přišel i batoh a herní myš - obojí stálo za prd, ale lepší než nic. V druhé krabici byly společně s NB spousty manuálů a pár DVD.
Obrázek
Obrázek
Nyní už k samotnému notebooku. První dojmy byly skvělé. Výkon, zvuk, velikost HDD (bývalý PC měl jen 80GB), vše bylo dokonalé. Teda až na hmotnost, společně s adaptérem to byly + 4Kg na záda. Ale ani to mne neodradilo a následující půlrok byl ve škole téměř každý den. Výdrž na baterku 3 a čtvrt hodiny „datlování“ ve Wordu byla dostačující. Chlazení nebylo moc hlučné a v případě nouze dokázalo ohřát ruce. Před nástupem na VŠ jej čekal velký zatěžkávací test v podobě skoro denní nálože hraní her, což zvládl na výbornou. Jedinou chybou byla neplánovaná návštěva servisu, kdy funkce Recovery kompletně shodila celý NB. Naštěstí byla tato banality jedinou návštěvou servisu. Dny a týdny rychle plynuly, hraní her střídala práce do školy, filmy, 2 cesty na dovolenou (během kterých NB, zabalen v původním batohu, vystřídal všechny dopravní prostředky) a zase hraní her. Ač hry byly čím dál náročnější, všechny, které jsem si chtěl zahrát, NB rozjel. Přeskočme ale do přítomnosti.
Obrázek

Po více než 2 letech a ukončené záruce je NB stále ve velmi dobré kondici. Specifikace se lehce změnily, přibyly 4GB RAM (nyní 2x4GB), vyměněn byl i procesor za i7-840QM a toto léto uvažuji o SSD. O výměně grafiky jsem taktéž uvažoval, ovšem cenově by se to již nevyplatilo. Několik kamarádů se mne již ptalo, kdy jej konečně vyměním za něco novějšího, ovšem já to zatím nemám v plánu.
Obrázek

Ač za ty roky přibylo pár škrábanců, pár šroubků spodního krytu již nedrží tak jak by měly a jednou jsem si notebook i polil, na funkčnosti se nic nezměnilo. Samozřejmě, baterka dnes vydrží jen hodinu a 35 minut, chlazení (i přes pravidelné čištění) dělá o něco větší hluk a výkon již není tak suverénní. Zda se na něm dají hrát dnešní hry? Ale samozřejmě že dají, některé lépe, jiné hůře. Pokud navštěvujete sekci „Notebooky a hry“ na tomto fóru, určitě jste si všimli mých příspěvků, kde se nikdy nezapomenu zmínit jak mi ta či ona hra jede. Přikládám zde pár grafů z aktuálních her.
(Grafiku mám téměř celou dobu přetaktovanou, nyní na 800/1050MHz. Veškeré testy her byly prováděny na rozlišení 1920x1080.)

Lost Planet 2 - testováno volně přístupným benchmarkem, nastavení viz obrázek (i když je druhý obrázek v rozlišení 1280x720 ,test běžel ve fullhd)
Obrázek
Obrázek

GRID 2 - pokračování úspěšné závodní hry, testováno pomocí vestavěného benchmarku, nastavení high
Obrázek

Metro: Last Light - výborné pokračování skvělého prvního dílu, mohu jen doporučit. Taktéž testováno vestavěným benchmarkem, 2 průchody pod DX11 a 2 pod DX10
Obrázek

Bioshock Infinite - celkově třetí díl série, ovšem první, který mě bavil. Testování vestavěným benchmarkem, nastavení very high, pro zájemce jsem nahrál výsledný soubor ZDE
Obrázek

Sleeping Dogs - klon GTA série z prostředí Hong Kongu. Testováno vestavěným benchmarkem nejdříve bez "kvalitních" textur, poté s nimi.
Obrázek
Obrázek

Hry,které jedou na nejnižší nastavení a pro plynulost za všech okolností je třeba snížit rozlišení: Far Cry 3, AC3. Více her je dle mého názoru zbytečné testovat, ale pokud by byl zájem, napište.

A jak je to s teplotami? Obrázek vlevo ukazuje teploty při psaní těchto řádků, vpravo jsou maximální teploty při vícehodinovém hraní BF3 MP (Coolerbooster off) a poslední máme teploty se zapnutým Coolerboosterem. Teplota v místnosti byla 23,5°C a taktéž byla použita chladící podložka CoolerMaster Notepal U3 (otáčky ventilátorů na nejnižší hodnotě).
Obrázek
Obrázek

Při práci s Officem či sledování videí je to notebook jako každý jiný, jen větráček se nikdy nevypne a je neustále slyšet, což by mohlo někomu vadit i při sledování filmů. Abych tedy shrnul klady a zápory notebooku:
    [+] solidní výkon i na dnešní poměry
    [+] kvalitní zvukový výstup
    [+] spolehlivost a celková kvalita
    [+] teploty
    [+] možnost upgradu
    [+] široká konektivita
    [-] větráček chlazení je neustále slyšet, při hraní stealth her je lepší nasadit sluchátka
    [-] na klávesnici jsem si doteď nezvykl
    [-] povrch touchpadu
    [-] lesklé černé plasty
Z tohoto výčtu je zřejmé, že s notebookem jsem spokojen. Kdybych jej měl ohodnotit od 1 do 10, dostal by 8,5 až 9.
Obrázek

Ač tuto recenzi píši skoro celý den a asi 4x jsem si ji celou vymazal, nikdy mne nenapadlo co bych ještě mohl zmínit. Asi to nechám na vás.
Pokud jste se dostali až sem, děkuji vám za přečtení a máte-li nějaký dotaz nebo jen chcete napsat co se vám líbí či nelíbí, neostýchejte se :wink:
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..

ridermann
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 28 úno 2014 19:19

Příspěvekod ridermann » 28 úno 2014 20:36

ahoj
Mám taky tento NB. Koupil jsem si Ramku Kingston SO-DIMM 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 HyperX Plug and Play.
Po vložení je BIOS najde, ale windows nenajede a pořád se to resetuje.
Zkoušel jsem aktualizovat bios, vyndat malou baterku biosu, ale nic nepomohlo.
koupil jsem špatný paměti?
Děkuji


Zpět na „notebooky MSI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů