MSI GS70 Stealth

notebooky MSI a vše kolem nich
roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 08 pro 2013 12:11

Budeme se těšit na další testy.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vavroň » 13 pro 2013 17:51

Zvuk, displej, klávesnice
Zvukový projev je slabší než u modelu GT60. Ač zde máme taky subáček a 2 repráčky, jsou zabudované v kloubu a tím pádem je jejich velikost menší a výkon nižší. Se zapnutým Sound Blaster Cinema programem je kvalita i hlasitost stále pod úrovní mého GX660, kde nemám aktivované "podpůrné SW nožičky".
Displej mi připadá stejný jako u ostatních modelů, které jsem již měl půjčené. Přímé srovnání či lepší posouzení kvality bohužel udělat nemůžu.
Klávesnice- na první pohled zaujme jiný typ fontu popisků a "cirkusové" podsvícení. U něj se zastavím. Možnosti nastavení jsou stejné jako u GT modelů, ovšem pokud nesedíte s hlavou nad klávesnicí, uvidíte podsvícení prosvítat spíše zpod kláves než přes písmenka. Pokud při psaní koukáte na klávesnici, v úplné tmě vám bude vadit pouze světlounce modrá a bílá barva. Samotný povrch kláves je matný, se zpocenou rukou - což se díky teplotě těla ntb v zátěži stává dost často - si je pěkně umažete. Jejich zdvih a hlučnost při stisku je podobná jako u modelu GT.

Tak, konečně se podíváme na nějaké ty testíky. Nejdříve jsem otestoval rychlost disků. MSI na svých stránkách uvádí rychlost čtení SSDéček v RAID0 přes 900MB/s, což je dle testů provedených programem Crystal Disk Mark ve verzi 3.0.2f pravdou. 1TB plotnový disk je o poznání pomalejší.
Obrázek

Teploty a hlučnost
Díky možnosti zahrát si BF4 jsem neváhal a dal se do testování teplot v zátěži na původní pastě. "Optimalizace" Battlefieldu dokázala teploty vyhnat výše než 15ti minutový stress test CPU programem Intel XTU, a tak jsem pro jistotu pustil i benchmark hry Metro Last Light a nechal jej jet 99x, což trvalo necelých 5 hodin. Teplota okolí při měření byla 20,5°C.
Obrázek


Tímto jsem taky chtěl otestovat teplotu povrchu GS70ky po delší zátěži. Bohužel nemám k dispozici vhodný teploměr, ale subjektivně je po delším hraní noťas opravdu velmi teplý. V oblasti pod klávesnicí se během hraní povrch zahřeje na více než lidskou teplotu, osobně bych tipoval asi 40°C. Ale nad klávesnicí, panečku, to je jiná liga. Na notebookcheck naměřili nějakých 47°C, ovšem mnou testovaných kus se dokázal rozpálit na teploty subjektivně stejné, jakých dosahuje zdroj při plném zatížení, čili přes 55°C. V zimě se tato vlastnost může hodit pro ohřátí čaje, v parných letních dnech bych to viděl na pořádný ventilátor směrem na noťas. Teploty CPU v klidu se pohybují mezi 30-40°C a povrch je jen mírně teplý.
Hlučnost notebooku při práci s office a brouzdání po webu je nízká, ale jelikož se větráček neustále točí, nikdy nedosáhnete naprostého ticha. Zkoušel jsem použít i program na ovládání vetráčku od Romana pro snížení otáček, což se mi povedlo, ale po přepnutí zpět na automatiku větráček pulzoval a byl nutný restart ntb. Pokud jedete na integrované grafice, větrák dedikované GPU je vypnutý. Při zátěži se hluk od chlazení zvýší, ovšem i tak je celkově nižší než u modelů GT/GX. Všiml jsem si ale pulzování větráčku při hraní Battlefieldu, kdy z nějakého nepochopitelného důvodu nebyly udržovány nejvyšší otáčky.

Přepastování? Nic pro nezkušené
Z důvodu vyšších teplot CPU, vědomí o dlouhém chodu GS70ky na letošní MSI Roadshow a také zvědavosti jsem se rozhodl přepastovat. Už dopředu vám musím říct, že pověstný dobrý přístup k chlazení známý z ostatních řad noťasů od MSI se zde nekoná - základní deska je "naopak". Více na fotkách.
Na spodním krytu je 19(!) šroubků! Ona matná vrchní část je "potažena" blíže nespecifikovanou kůží.


Po sejmutí krytu - v pravém rohu máme plotnový HDD, nad ním dvojici SSD, od nich nalevo WLAN karta, v levém rohu onen zmiňovaný subáček, černá část dole je baterka a zbytek určitě poznáte sami.


Vzhledem k základní desce obrácené komponenty dovnitř NTB bylo potřeba uvolnit veškeré kabely, šroubky a trochu se s tím porvat, což se nakonec povedlo a já vám můžu ukázat EXKLUZIVNÍ OBRÁZKY VNITŘNOSTÍ :lol: Nalevo máme chladič GPU, napravo CPU a taky zde vidíte RAMky docela blízko všemu tomu teplu.


A takhle to vypadá pod základní deskou. Ano, dírkovaný pás je ten, který se nachází nad klávesnicí.


A jdeme se podívat na kvalitu pastování. Nejprve GPU..


... a zde CPU.


Pasta byla opravdu hodně ztuhlá, místy se již lehce drolila jak byla zapečená a z chladiče nešla očistit vůbec lehce. Zde již očištěné čipy, jejichž kraje jsou od sebe vzdáleny 6cm.


Možnost očištění větráčku jsem doplnil jeho změřením - 4,8cm průměr, výška s krytem 0,8cm, s heatpipe celý 1cm.


To je prozatím vše, příští týden se konečně podíváme na herní výkon, kde srovnám výkonnostní rozdíly GTX765M a GTX770M a taky se zmíním o teplotách po přepastování. Pokud by byl zájem o větší obrázky, zmiňte se a já je uploadnu.
Naposledy upravil(a) vavroň dne 07 říj 2014 09:22, celkem upraveno 2 x.
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..

zavinac
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 16 črc 2007 09:09

skusenost

Příspěvekod zavinac » 17 pro 2013 13:37

ahoj
mam tento notas 3 tyzdne. Kupoval som ho vyslovene na pracu - strih videa. Mam ho v konfiguracii s jednym SSD a 8gb ram, ale zas ma 1TB 7200otackovy disk.
Tak ako som spomenul striham hlavne video+bezna kancelarska praca. Vykonovo som velmi spokojny, rendrovacky videa ide velmi dobre a aj realtime efekty zvlada grafika velmi dobre. Skusal som aj 4k video a je to porovnatelne s profesionalnymi striznami velkych PC.
Prehrievanie nepocitujem vobec, viac huci a zohrieva sa len pri dlhych rendroch, ale nic strasne.
Co mi vadi je hlucnost, vetrak clovek pocuje stale ale nic strasne, a LED fakt svieta silno.
Klavesnica super, touchpad je slaby, ale neva, bez mysi sa nepohnem nikam.
Troska divne sa sprava vidovystup ked pripojim externy monitor, ale to je asi chyba vo mne, nemam cas sa s tym hrat. Mal som problem s USB3 diskami, ale po flashe biosu je to OK.
Takze odporucam, pomer cena/vykon je velmi vysoka.

vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vavroň » 20 pro 2013 18:05

Testy her
Testované hry jsem měřil vestavěnými benchmarky nebo Frapsem, kdy ve většině případech používám metodu z NTBCHECK.net + trochu více hraní pro ověření výsledků. Drivery GPU - 331.82, hry aktualizovány na poslední vydané patche.

Bioshock Infinite - měřeno vestavěným benchmarkem, nastavení grafiky na Ultra DX11. Výsledné hodnoty 11,6/61,6/37,6 FPS

BF4 - využil jsem možnosti vyzkoušet BF4 MP a provedl několik měření Frapsem, vždy minimálně 10minut na každé mapě. Pro neznalé Battlefieldu přikládám formát výsledku:
Mapa, mód (CQ - Conquest, TDM - Team Deathmatch), počet hráčů (64p, 36p) - nastavení detailů (High, Medium) - FPS (min/max/průměr)
Zavod 311 CQ 64p - High - 27/60/37,6 FPS
Flood Level CQ 64p - High - 23/102/42 FPS
Golmud Railway CQ 64p - High - 27/77/43,5 FPS
Golmud Railway CQ 64p - Medium - 26/111/58 FPS
Operation Locker CQ 64p - High - 26/54/38 FPS
Operation Locker TDM 36p - Medium - 34/90/59,9 FPS
Paracel Storm CQ 64p - High - 20/57/35,6 FPS
Paracel Storm CQ 64p - High (detaily terenu a efekty snížené na medium) - 26/55/39 FPS
Paracel Storm CQ 64p - Medium - 37/80/51,7 FPS
Paracel Storm TDM 64p - High - 34/56/45 FPS
Rogue Transmission CQ 64p - High - 22/62/42,2 FPS
Rogue Transmission CQ 64p - Medium - 37/155/62 FPS
Silk Road TDM 36p - Medium - 57/119/77,6 FPS

Průměrné hodnoty na nastavení high 25,6/65,4/40,4 FPS, na medium detaily 38,2/111/61,8 FPS. Pro vždy plynulé hraní doporučuji hrát na medium detaily.

BF3 -pro srovnání náročnosti nového dílu Battlefieldu jsem otestoval i staršího bratra. Opět minimálně 10 minut na každé mapě, formát výsledku je taktéž stejný.
Caspian Border CQ 64p - High - 18/129/46,5 FPS
Operation Firestorm CQ 64p - Ultra - 15/40/27,7 FPS
Operation Firestorm CQ 64p - High - 30/80/49,4 FPS
Sharqi Peninsula CQ 64p - Ultra - 14/49/30,7 FPS
Sharqi Peninsula CQ 64p - Ultra (AF sníženo) - 21/90/43,5 FPS
Sharqi Peninsula CQ 64p - High - 38/64/46,3 FPS
Teheran Highway CQ 64p - High - 33/78/50 FPS
Norshahr Canals TDM 64p - High - 35/91/52,4 FPS

Průměrné hodnoty na nastavení ultra máme 14,5/44,5/29,2 FPS, na nastavení high to máme 30,8/88,4/48,9 FPS. Pro zcela plynulé hraní doporučuji hrát na High detaily, oproti Ultra nepoznáte rozdíl v detailech a hra běží mnohem lépe.

NFS Rivals - nové "needy" jsou opět akorát portem z konzolí, navíc s FPS lockem nastaveným na 30. Měřil jsem první závod za policajta i závodníka + malá projížďka po městě. Výsledky jsou prakticky identické na jakékoli detaily.
Ultra detaily - 24/32/29,9 FPS
Medium detaily - 28/31/30 FPS

NFS Most Wanted 2013 - dáme i starší NFS kousek. měřeno Frapsem metodou z NBCH (trať Continental Drift, 1 kolo), 3 opakování + projížďka po "nejzalagovanějších" částech města. Nastavení vše na max - 25/62/32,5 FPS

Injustice: Gods Among Us - veškeré filmečky v této superhrdiny napěchované rubačce jedou na 30 FPS, samotné souboje pak na maximální detaily na téměř konstantních 60 FPS. Měřeno Frapsem - 29/62/58,9 FPS

ArmA 3 - Testována "mise" Showcase - Infantry. Měřeno Frapsem od začátku až po nalezení mortaru (cca 10 minut). Nastavení Very High preset - 9/77/26,5 FPS

FarCry3 - Testováno metodou z NBCH - Ultra (=optimal) - 20/28/24,7 FPS; High - 28/36/31,7 FPS; 39/53/45,6 FPS

Splinter Cell: Blacklist - nastavení viz. screen, testovaná mise Safehouse/Úkryt a to prvních cca 40 sekund od začátku až po dojití na konec zalidněného náměstí (NBCH metoda), měřeno Frapsem - 19/31/26,1 FPS


Metro Last Light - vestavěný benchmark, 99 opakování, z nichž jsem vybral nejlepší a nejhorší výsledek + celkový průměr


Sleeping Dogs - nastavení Ultra, pouze snížené AA z extreme na high a testováno vestavěným benchmarkem
Obrázek

GRID 2 - detaily na max prověřil vestavěný benchmark
Obrázek


Nyní si porovnáme výsledky GS70ky a GT60ky, čili GTX765M vs. GTX770M, obě na základních taktech. Rozdíly se mohou lehce lišit kvůli použití rozdílných driverů, proto mé srovnání berte spíše orientačně.


Teploty po přepastování
Očekával jsem, že teploty procesoru půjdou o něco dolů. Bohužel to vypadá, že pro větší snížení bude potřeba mnohem lepší pasta (sám používám obyčejnou Arctic MX-2) a nebo je chlazení opravdu na své potenciální hranici, protože rozdíl činí pouhý 1°C. Grafika se ale zchladila více, viz screen. Teploty "po" byly naměřeny při hraní BF3 MP.


Další postřehy
- Musel jsem přeinstalovat ovladač Killer síťovky kvůli drobnému, ale zřetelnému zasekávání videí na Youtube a praktické nehratelnosti CS:GO a Doty 2, kdy se latency pohybovala v rozmezí 40-60 ms, ale i tak se jednou za minutu až dvě hra zasekla na 2 sekundy.
- Osobně nevím, kolik toho již má tento testovací kousek za sebou, ale nepříjemně vrže mezerník, a to při stisku jeho levé poloviny, čili při každém výskoku v Battlefieldu.

- edit -
- Dota i CS:Go stále lagují,dokonce se to zhoršilo. GPU drivery aktuální, tak samo ovladač síťovky, obě hry nastavené na vysoký výkon, nVidia se aktivuje, ale seká se to jak sviňa na jakékoliv detaily, nemám ponětí co s tím je a pěkně mě to se*e..
Naposledy upravil(a) vavroň dne 07 říj 2014 09:21, celkem upraveno 1 x.
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..

Fachman
občas něco napíše
Příspěvky: 20
Registrován: 09 srp 2007 14:07

Příspěvekod Fachman » 21 úno 2014 18:32

Koupil jsem tento notebook bez systému.Nahrál jsem si tam Win 7 64bit se všemí ovladači z oficiálních stránek MSI ale ve správci se mi zobrazuje u dalšího zařízení pět periferních zařízení Bluetooth.Pořád nemůžu přijít na to co s tím.A WIFI taky nefunguje Sice píše je správně nainstalovaná, ale nefunguje.
A za druhé nechápu posloupnost Biosů. Já mám 509, na oficiálních stránkách je pro mou verzi jediný s číslem 109. Pro AHCI.509 ka by měla být pro W8 AHCI.Znamená to, že bych měl nahrát BIOS 109 když tam chci mít W7 ? Může být to být příčina blbnutí Bluetooth a WIFI ?

raidik
píše často
Příspěvky: 217
Registrován: 18 srp 2010 17:46
Bydliště: Brno

Příspěvekod raidik » 12 bře 2014 11:34

Já bych řekl, že ty biosy jsou podle dodávaných oper.systémů. 509 mi odpovídá podle webu Win8.1 64/AHCI, což mi tak nějak sedí na tu zakoupenou specifikaci (bez OS, 1+1 disk). W7 bios bych tam nerval. Ta WiFina pořád nejede?

drk22
guru
Příspěvky: 655
Registrován: 24 led 2007 14:19

biosy

Příspěvekod drk22 » 13 bře 2014 16:48

No já když instaloval GX70 tak u biosu byly verze pro w7 a pro w8 a vysloveně tam upozorňovali, že w7 bios nefunguje korektně s w8 a obráceně...
Konkrétně mě nefungovala například změna jasu....
MSI GT729 (C2Q 9000, ATI HD4850)
MSI GX70 (A10 + HD8970)

Vele
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 25 kvě 2014 00:13

Příspěvekod Vele » 25 kvě 2014 00:52

Zdravím,

dva dny zpět jsem si pořídil tento stroj a musím bohužel konstatovat, že jsem plný rozčarování.... Regulérně uvažuji, že ji to narvu zpět do anusu a raději si počkám na to nové Lenovo.

Vzhledem k tomu, že ntb je dodán bez OS, jsem od přírody zvědavy tvor a bohužel musím čekat celý víkend, než dojde krabicové OS (musím, firemní řešení W7) tak jsem tam v nějakém záchvatu práskl první OS co mi přišlo pod ruku a to bohužel W7 32, no prostě fail. Konkrétně na tuto verzi OS nejde nainstalovat ovladače na grafiku...¨

5 let jsem byl rozmazlován recovery diskem na starém ntb, takže jsem byl docela nešťastný z toho, že se musím prohrabat 15ti ovladači + další utility abych vůbec rozjel wifi atd. (tvrdý formát si po této zkušenosti 2x rozmyslím)

Rád bych Vás poprosil o radu, jakým způsobem opravit tu nekompatibilitu a uvedl do chodu změnu jasu, jak zmiňoval drk22. Budu opravdu rád za jakoukoliv pomoc, či radu, protože jsem narazil na úplně stejný problém.

Další můj poznatek se týká klávesnice. Natož že je to steelseries s jak se tím chlubí, tak to podle mě je klávesnice mezi bídou a ničím. Především rozložení klávesnice kolem numky (dělené home tlačítko a jeho uložení atd)

Podsvícení ... Je opravdu "krásné" že to hraje jako duha, ale to podsvícení mi přijde opravdu nešťastné. Více mi to práši do obličeje, než podsvěcuje. Nemluvě o tom, že je to "taková" klávesnice, tak neumožňuje změnit intenzitu podsvícení (přijde mi opravdu slabé, až nedostačující) Dále po jednodenním používáním vrže mezerník ? No nemám slov, takže bych dal celkové hodnocení steelseries za 5 a to bez pardonu

Pardon, že jsem se tu tak vyřval, ale musil jsem to pustit ven :D

drk22
guru
Příspěvky: 655
Registrován: 24 led 2007 14:19

regulace jasu

Příspěvekod drk22 » 27 čer 2014 13:42

Tak co se týká ovladačů tak tam jsem problém neměl, když koupím NB bez os tak se nemůžu divit, že tam musím ručně dát ovladače... A nevidím důvod proč by měl být problém s instalaci grafiky, jen to chce dát tam balík určený pro NB.
Co se týče nefungující regulace jasu tak jsem zjistil, že je to tím, že jsem neměl správný typ biosu. Jinak řečeno na mém NB byl bios pro W8 a s ním mi regulace (a všechny ostatní tlačítka) jedou. Na w7 bych musel mít jiný bios (tudíž nejeli). Popravdě jsem se s tím předtím taky nikdy nestekal a skončilo to tím že tam mám teď W8.1.
MSI GT729 (C2Q 9000, ATI HD4850)

MSI GX70 (A10 + HD8970)

jamajskej
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 23 zář 2014 22:58

podsvícení klávesnice nefunguje

Příspěvekod jamajskej » 23 zář 2014 23:09

Dobrý den
včera jsem si koupil NB MSI GX70 3CC...dnes jsem se od rána trochu potrápil s instalací OS WIN7 64bit, vše bylo tak nějak v pořádku instalace ovladačů proběhla také normálně až na to že i když jsem správně nainstaloval ovladač s ultilitkou pro podsvícení klávesnice tak ani potom mi nesvítí i když by svítit měla. Prosím o radu pokud s tím máte někdo zkušenost nebo alespoň nějaký nápad. Předem děkuji za odpovědi.

vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vavroň » 24 zář 2014 09:54

I přesto, že si můžete nainstalovat utilitku, modely GX60/70 nemají v ČR konfiguraci podsvícenou klávesnici, českému zastoupení se jí nepodařilo pro náš stát vyjednat. Utilitka existuje, protože třeba v Německu modely s podsvícením mají.
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 07 říj 2014 08:31

Asus ROG Strix G18

sajty
guru
Příspěvky: 922
Registrován: 18 bře 2014 16:09
Bydliště: Praha

Příspěvekod sajty » 07 říj 2014 08:33

To myslíš vážně nebo si děláš srandu?
Acer Aspire S13 S5-371 (i5-6200U, Intel HD520, 8GB RAM, 256GB SSD)

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Příspěvekod orgasmic » 07 říj 2014 09:21

V te zmeti stejne osklivych tmavych notebooku moc pekny kousek.
Asus ROG Strix G18

vavroň
guru
Příspěvky: 686
Registrován: 01 led 2013 14:03
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod vavroň » 07 říj 2014 09:24

On je rudý schválně, aby na těle nešlo alespoň na pohled poznat, že už se při hraní vaří :lol:
NB: MSI GX660 (stock + i7 840QM & 8GB RAM), MSI GS70 2QE (i7 4710 MQ + GTX 970M)
PC: i7 6900K + MSI GTX 1080..


Zpět na „notebooky MSI“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů