Kdo pouziva linux na svem booku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

pouzivam

ano
90
63%
ne
54
38%
 
Celkem hlasů: 144

S.h.I.t.
píše často
Příspěvky: 128
Registrován: 12 črc 2007 10:51

Příspěvekod S.h.I.t. » 26 led 2011 20:14

v červnu 2010 mě na Aceru 3810T začaly štvát Visty... nahrál jsem nejdříve Ubuntu, po asi 4 měsících OpenSuse (aktuálně 11.3) ... nějak nemám důvod se vracet k Win :-) Nic mi na Linuxu nechybí (hry nehraju)

mskopek
občas něco napíše
Příspěvky: 2
Registrován: 08 dub 2008 23:22

nepouzivam :(

Příspěvekod mskopek » 17 úno 2011 17:19

Linux bych chtěl rozběhnout i na svém notebooku, ale stále se mi to nedaří zkoušel jsem snad všechny možné distrubuce. nejlépe si zatím vedla poslední verze Ubuntu a Mandrivy, tam už se mi korektně zapne wifi a lze ji používat, ale jinak mám problémy s bootováním, najede jen občas a někdy ani "ťuk" Mám Fujistu Li1718 a už si s tím nevím rady Všude jsou chyby co souvisejí s ACPI. Pokud ho vynu, tak linux bootuje bez problémů ale zase nejde půlka věcí .... seká se zvuk, wifi, grafické efekty atd. Origo jsem měl Visty, teď používám Windows 7 ale Chtěl bych Ubuntu. Používám ho nejvíce net, IM, film a MP3 hry jen minimálně a to ještě staré kousky.

ppisa
občas něco napíše
Příspěvky: 4
Registrován: 14 led 2009 10:55

Linux na nejen našich noteboocích

Příspěvekod ppisa » 11 bře 2011 11:26

Linux používám od jádra 1.2.29/1.3.xx . Na destopu jsem měl v letech 90-92 DOS, Win 3.1 mě neoslovily a další jsem již vůbec neřešil. Měl jsem GNU/Linux a X-ka.
Někdy od roku 94 je mým hlavním OS. Ze začátku jsme pro vývoj MCU embedded aplikací a hardware používali hodně DosEmu. Nyní máme veškerý vývoj pro téměř desítku embedded architektur, návrh HW i FPGA založený na GNU/Linuxu a nativních aplikacích. Jen ovladače a gui pro uživateli žádané aplikace portujeme a podporujeme pro Win. Vývoj i pro Win však děláme ve Wine nebo přímo cross kompilací z Linuxu. Něco testujeme i ve virtuálu s Reactosem (naše portfolio aplikací viz http://www.pikron.com/).

První notebook, který jsem měl k osobní potřebě byl HP Onibook XE3. Jak jsem ho ve škole zdědil, přeinstaloval jsem ho na dual-boot a veškeré zahraniční výzkumné projekty, prezentace, testování byly na Linuxu. Podopora z Linuxu (Slackware) dokonalá, nadělal jsem si skripty pro různé reřimy usínání podle stavu baterek, víka, napájení atd.

Nyní používám MSI PR200, který jsem si koupil za firemní. Obecně podpora Linuxu dobrá (až po kameru a funkční tlačítka). Bohužel s HDMI jsem si užil (viz jiné vlákno na tomto fóru) své. Problém byl nepřiznaný špatný návrh určitých verzí MB. Po přesvědčení servisu, že je potřeba MB vyměnit, jsou všechny periferie OK. Bohužel uspávání do RAM nechodí. Nejspíš zmršené ACPI. Na desktobu se stejným chipsetem a deskou od Intelu chodí dokonale.

I na dalším NB (Asus X53F) koupeném pro rodiče je Linux (také Debian).

Kromě starého XE3 s dual bootem teď na asi 7 počítačích, které mi slouží nebo přímo obhospodařuji, již žádný Win OS není.

Ve škole pak spravujeme množtví virtualizovaných serverů a přímo se podílím na distribuci OS na 40 desktopů pro studenty a také vše GNU/Linux. Vícekrát jsem různým ztraceným individuím i firmám pomáhal rozjet GCC crossy a další nástroje nutné pro vývoj embedded aplikací i na Win a nepřátelskost a nestandartnost tohoto prostředí mě vždy velmi otravovala a připravila o hodně času. Když to jen trochu jde, tak chci, aby spolupracující studenti a firmy, používali pro nástroje přirozené prostředí. Dva naši hlavní fioremní partneři tedy také pro nasazení našeho vývoje do svých zařízení používaji GNU/Linux.

Jsme ale uživatelé trochu nestandardní. DVD se zálohami sice na desktopu již deset let vypluji přes K3B, ale instalační média našich aplikací nám stále vypalují původní shelové skripty z příkazové řádky a asi to tak již zůstane. Wifi a EDUROAM konfiguruji přes shellové skripty (a bez problémů se připojuji i na zahraničních univerzitách) a jestli se naučím používat network manager nebo zůstanu u iwconfig při přístupu k veřejným AP je stále otázkou.

tuhyk
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2011 21:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tuhyk » 21 kvě 2011 21:51

Výhradně linux používám už asi pět let. Začínal jsem na Kubuntu, pak jsem přešel na Arch a toho jsem zůstal.

Měl jsem asi štěstí, ale neměl jsem problém ani na jednom z mých laptopů, které se u mě postupem času vystřídaly - Toshiba Tecra 8200, Dell Inspiron 6400 a teď Thinkpad T400.

misterio
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 14 čer 2011 10:50

Příspěvekod misterio » 14 čer 2011 10:53

Pouzivam Linux [distribuce Fedora] jako sekundarni operacni system uz nejakych par mesicu a mam urcite v planu prejit na Linux jako na hlavni system.
Smoke me a kipper, I'll be back in time for breakfast.
twitter

george65
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 19 dub 2011 12:32

Příspěvekod george65 » 14 čer 2011 23:38

ja musim rict ze jsem naopak presel z ubuntu zpatky k windows, koupil jsem si novy notebook (ThinkPad e420) a ubuntu na nem nic moc, nejde wifi, slaba vydrz baterky a proti vyladenym windows 7 jen tezko hledam nejaky vyhody a to jsem driv pouzival linux na starem notebooku temer z 90%.
pockam na novou verzi a urcite ji dam sanci snad v ni bude lepsi podpora noveho hardwaru, i kdyz mam strach ze na mojem thinkpadu to nikdy oproti windows nebude ono vzhledem ke spouste kvalitniho softwaru dodaneho vyrobcem

tark
občas něco napíše
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2006 10:32

Příspěvekod tark » 19 čer 2011 11:05

On je s výdrží baterky problém v nové verzi kernelu, tuším, že to ještě není opravené, takže mě třeba Ubuntu 11.04 taky vydrží oproti Win 7 strašně málo...


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů