LIVE CD

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
T.L.A.K.

LIVE CD

Příspěvekod T.L.A.K. » 20 říj 2007 12:37

zaujimalo by ma ci je rozdiel medzi Live distribuciou a tou ktoru si normalne nainstalujem na disk, rozdiel myslim asi tak ze ked mi bez problemov nabehne Live linux na notebooku ,tak ked ho nainstalujem na disk tiez vsetko pojde v pohode a naopak( skusal som debian live cd a ostalo to visiet na ciernej obrazovke :cry: , takze ked to normalne naistalujem na disk tak to takisto nepojde? ) :?:

AViP
občas něco napíše
Příspěvky: 44
Registrován: 03 srp 2006 20:58

Příspěvekod AViP » 20 říj 2007 18:24

Odpověď je jednoduchá - verze, která se instaluje na HDD může mít (a v praxi i často má) lepší podporu HW, než klasické Live CD (víc ovladačů, víc konfiguračních možností atd.), přece jen, Live verze má spoustu věcí automatizovaných a ne vždy se musí trefit.

Nicméně, Live CD (či DVD) verze je velmi dobrý ukazatel, jestli má smysl o dané distribuci na daném železe vůbec uvažovat => v daném případě IMHO nemá.

Posunul bych se někam dál a zkusil bych nejnovější Ubuntu 7.10 a/nebo Mandrivu One 2008.0. Obě tyto distribuce se dají následovně nainstalovat na HDD.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 20 říj 2007 18:25

dám příklad. Ubuntu se nabízí ve variantě Live CD, ale pokud vám live CD nešlape potom se dá stáhnout i verze s textovou instalací, po instalaci povědšinou systém běží, ale není pravidlem. Zkuste live cd nabootovat s příkazem noapic, nolapic, noacpi třeba něco zabere.
tento účet již není aktivní.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 20 říj 2007 20:14

pozeral som na stranke ubuntu a nejak sa mi nepodarilo najst tam jeho live distribuciu, vsade sa da stiahnut len normalna instalacia, alebo to je to iste a ono to pojde aj ako Live? :oops:

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 21 říj 2007 08:07

normální CD ubuntu je live cd. :) a je tam potom ikonka install a stím se to dá nainstalovat i na hadr a u toho můžete serfovat v mozille :)
tento účet již není aktivní.

AViP
občas něco napíše
Příspěvky: 44
Registrován: 03 srp 2006 20:58

Příspěvekod AViP » 21 říj 2007 08:37

T.L.A.K. píše:... ono to pojde aj ako Live? :oops:


Tak, Ubuntu má vlastně "jen" Live CD.

Pokud pojede Live dobře, po instalaci to půjde ještě lépe - Live verze jsou, málo platné, bržděny tím, že se všechno tahá z CD.

Live CD je ovšem dobrý nouzový/záchranný systém, když se něco pokazí...

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 21 říj 2007 11:53

no predchvilou som skusal cd kubuntu, vsetko islo len ked uz sa mala zobrazit plocha zostalo to visiet na ciernej obrazovke, presne tak ako pri tom debiane :x , to co akoze HP blokuje linux alebo co? :?

edit: presnejsie Kubuntu 7.10 Gutsy gibon
Naposledy upravil(a) T.L.A.K. dne 21 říj 2007 15:38, celkem upraveno 1 x.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 21 říj 2007 15:37

teraz som skusil Ubuntu 7.04 Feisty fawn a robi to to iste... :!:.

POMOOOOC

AViP
občas něco napíše
Příspěvky: 44
Registrován: 03 srp 2006 20:58

Příspěvekod AViP » 21 říj 2007 16:11

HP je naopak poměrně "Linux Friendly", v tom by problém být neměl, nebo alespoň ne nepřekonatelný.

Zkuste Mandrivu 2008.0 One, ta má ovladače přímo od nv, když se nechytne tohle, tak už se asi nechytí nic.

Jo a ještě jedna věc - zkoušet starší verzi distribuce nemá (až na čestné výjimky) smysl.

Apropós, zkuste Ctrl+Alt+BackSpace (restart X-ek), např. u mého notebooku jsem ho musel udělat zhruba v polovině případů, když jsem zkoušel Live CD, nějak se to na defaultu nedokázalo spolu domluvit.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 22 říj 2007 20:28

Vyriesene 8)

pri spustani treba este dopisat volbu acpi=off

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 22 říj 2007 20:45

to je ale u notebooku dost smutné řešení to snad chápete, zkuste najít na ubuntu.cz nějaké řešení nebo napište bug report, odstřihnout notebooku všechny šetřící parametry to není dobrý
tento účet již není aktivní.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 22 říj 2007 22:58

no ja ani neviem co acpi je,to len kamos spravil , co to je ACPI? :oops:
?

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 22 říj 2007 23:32

AViP píše:
T.L.A.K. píše:... ono to pojde aj ako Live? :oops:


Tak, Ubuntu má vlastně "jen" Live CD.

Není pravda. Mají i "alternate" verzi, což je normální bootovatelná instalačka. Jenže když spustíš Live CD (K)Ubuntu, tak hned na ploše máš ikonku pro instalaci na disk ;) Takže to máš celkem jedno...hlavní je, že ještě před instlací si to můžeš vyzkoušet a pak případně nainstalovat...z jednoho média.

Jinak já mám zase problémy s tím, že na virtuálním stroji (VirtualBox, s MS Virtual PC nespolupracovaly vůbec) se mi to spustí asi podle aktuální linuxácké nálady... :roll: Prostě prvně to nešlo, tak jsem zkusil znovu "nabootovat", najednou to šlo. Pak jsem to zkoušel někdy pozdějic, když jsem to chtěl někomu ukázat... a už jsem to nerozběhnul vůbec.
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 23 říj 2007 09:33

T.L.A.K. píše:no ja ani neviem co acpi je,to len kamos spravil , co to je ACPI? :oops:
?

No to je prave sprava uspavani a pokrocilych setrivych technologii
tento účet již není aktivní.


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů