XP + Vista + Linux na 1 PC

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
T.L.A.K.

XP + Vista + Linux na 1 PC

Příspěvekod T.L.A.K. » 11 zář 2007 17:57

Momentalne mam XP aj Vistu a chcem si dat este nejaky linux(dajmetomu ze to bude asi Ubuntu). Bude to spolu fungovat? Starosti mi hlavne robi ze ako to bude zo zavadzacom OS(bootloader). Nahram si Ubuntu a ono to prepise zavadzac a nedostanem sa k win alebo ako to bude?alebo si len inteligentne prida dalsi zaznam do bootloadera a ja budem mat pri starte na vyber 3 OS ( tak by som si to predstavoval :) )

Nejake tie skusenosti z linuxom mam ale nic prevratneho.

FloydPink
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 úno 2007 13:43
Bydliště: Zlín

Příspěvekod FloydPink » 11 zář 2007 19:01

No jednoduse: Nejprve tam hodis XP, ty mají nejstarsi boot loader. Potom nahodis Visty a budes mit na vyber mezi XP a Visty a nakonec nějaký GRUB zavadec. Já mam linux a tam mám na výber bud Fedoru linux nebo other(to je zavadeč Visty). Potom jenom v linuxu nastavíš který se má spouštet po zapnutí počítače.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 11 zář 2007 20:03

no ono ja uz XP aj Vistu nainstalovane mam, uz to normalne vsetko ide. A co si myslel pod tym "hodis tam nejaky GRUB" (viem ze to je zavadzac, ale ako ho tam hodim a kde ho zozeniem a tak). Linux som este nikdy neinstaloval. Mam skusenosti akurat s Live dostribuciami a linuxom co je v nasej skole uz nainstalovany. Treba mi to trosku podrobnejsie vysvetlit... pls :oops:

FloydPink
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 úno 2007 13:43
Bydliště: Zlín

Příspěvekod FloydPink » 11 zář 2007 21:02

No hodit, spiš ti to tam nainstaluje distribuce Linuxu. Při instalaci budeš mít na výběr z různých zavaděčů, já používám GRUB. Jinak zde vyšla perfektní příručka: http://www.pctuning.cz/index.php?option ... &Itemid=42

admxx
píše často
Příspěvky: 134
Registrován: 29 pro 2006 23:16

Příspěvekod admxx » 11 zář 2007 21:17

Linux ti sam nainstaluje zavadec a vsechno tam prida (Grub, LiLo). Ja sem s tim nemel problem. V linuxu pak jenom editaci textoveho souboru grubu muzes prehazet poradi systemu jak jdou za sebou, prioritu spousteni nebo dobu zobrazovani nabidky...

Na forech např ubuntu, nebo na ABClinuxu jsou na to navody. neni to nic sloziteho.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 11 zář 2007 22:04

admxx: Ovšem Grub ani Lilo s Vistou nespolupracuje v tom je háček :wink: :wink: :wink:
tento účet již není aktivní.

sorx
občas něco napíše
Příspěvky: 36
Registrován: 04 zář 2007 12:11

Příspěvekod sorx » 12 zář 2007 01:35

Jen upresnim, GRUB Vam pouze nahodi NTLoader, nikoliv wokna jako takova. Ale to je jen nezajimavej detail :wink: .

FloydPink
píše často
Příspěvky: 200
Registrován: 19 úno 2007 13:43
Bydliště: Zlín

Příspěvekod FloydPink » 12 zář 2007 08:47

Ovšem Grub ani Lilo s Vistou nespolupracuje v tom je háček

Kdo se tu baví o spolupráci? Nejdřív ti najede zavaděč GRUB, a potom zavaděč Visty. Tak co tu řešíš?

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 12 zář 2007 19:24

zábava když tam sou dva zavaděče že ? :D :D
tento účet již není aktivní.

T.L.A.K.

Příspěvekod T.L.A.K. » 16 zář 2007 13:05

a este jedna vecicka ma napada, ako sa potom zbavim linuxu ked sa mi nebude pacit? Jasneze sformatujem particie kde bol nainstalovany, a s tym zavadzacom co? Ako ho zrusim? Ked som k Viste doinstalovaval XPcko tak som zmenenu MBR riesil cez prikazy fixboot a fixmbr. Teraz to bude ako?

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 16 zář 2007 13:23

taky fixboot a fixmbr. teda alespoň takhle se mi to povedlo když jsem to naposledy dělal se SuSE před rokem :D
tento účet již není aktivní.

hambac
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 12 srp 2007 16:26

Příspěvekod hambac » 28 zář 2007 22:36

no, ja mam acera tm5520g s VHP, snazil sem se tam instalnout fedoru, ale GRUB nechtel najet...tudiz sem tu fedoru vubec nerozjel. nevite nekdo co s tim? zkusit jiny linux?

merlins
občas něco napíše
Příspěvky: 21
Registrován: 10 čer 2008 23:39
Bydliště: Brno a Okolí

Linux a Windows

Příspěvekod merlins » 15 čer 2008 19:05

Dobrý den ,

no já bych při instalaci , abych se vyhnul potížím s Grubem volím raději instalaci do toho oddílu kde se to celé instaluje . Pak , je to sice pracnější , tzn., že si vezmu prvních 512 bajtů z disku kde je linux , ten uložím do C: kde jsou WOkna a upravím boot.ini a pak v bootloaderu Windows mám další volbu nazvanou Linux .
( samozřejmě , pokud XP-Visty jsou na NTFS musím těch 512 bajtů uložit někam třeba na Flash )

dd if=/dev/sda1 of=nazevsouboru bs=512 count=1
( sda1 je oddíl kam se to instaluje název souboru je kam se to uloží )
pak jen cp -axv nazevsouboru $doRootAdresare$

upravit boot.ini kde přidáme položku
LINUX=nazevsouboru

a je to

(

sudo dd if=/dev/sda2 of=linux.bin bs=512 count=1


[boot loader]
timeout=4
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
C:\fedora.bin="fedora Core/Linux"

)
- Acer Aspire 1356 LMI , Athlon XP-M 2800+ , 1024 DDRAM , WIFI , BT , Dual XP+Fedora Core
- HTC TyTn


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů