Stránka 1 z 1

Asus Zenbook UX32A - nelze nainstalovat Ubuntu?

Napsal: 07 dub 2013 13:39
od kaniball
Zdravím vespolek! :)

cca před půl rokem jsem pořídil tenhle NB a momentálně bych na něj potřeboval nahodil nějaké linuxové distro, ideálně Ubuntu nebo Mint, něco co je maximálně user-friendly.

Problém je v tom, že ať se snažím sebevíc, nejsem schopný se dostat do instalace, respektive ubuntu rozběhat alespoň live. Bohužel je na mojem Zenu UEFI v čemž asi tkví i jádro problému. Stáhnu ISO, nahodím to na flashku, zapojím do NB, dostanu se do fáze, když mám v Grubu na výběr jestli chci nainstalovat, spustit live, memtest atd. Ať zvolím Live nebo instalaci, vždycky se mi dostane jen černé obrazovky a nic víc. Našel jsem už nějaké řešení, že se v tom Grubu upraví při zavádění příkaz přidáním "nomodeset", což jsem úspěšně zkusil, avšak výsledek veškerý žádný. Ubuntu jsem už X krát instaloval jak na stolní mašiny tak na NB a nikdy s tím problém v téhle fázi nebyl. Má někdo radu nebo nějaký tip co vyzkoušet? Díky :)

Napsal: 07 dub 2013 13:49
od swarm
Předně je určitě nutné vypnout secureboot. Dále UEFI funguje "automaticky" pouze s úplně posledním ubuntu, případně teď pár týdnů starým OpenSUSE. Nicméně na tomhle notebooku ve vyšší konfiguraci jsem týden Ubuntu používal, takže to určitě půjde.

Vzhledem k tomu, že tam nemáš druhou grafiku, tak ses připravil o řadu problémů. Stejně ale asi narazíš na problém s vyšší spotřebou a vyšším zahříváním. Co mě ale nejvíc štvalo (a co je také důvod, proč mu kamarád linuxák nakonec vzal něco jiného) je touchpad. Není pro něj korektně fungující driver, protože je to nějaká specialita přímo od ASUSu (žádný synaptics, alp, elantech). Nic na něm pořádně nefunguje kromě pohybu kurzoru. Asi největší opruz je při mačkání toho tlačítka v dotykové ploše. Když máš prst nad plochou a rovnou při položení zmáčkneš mechanické tlačítko, provede se double-click, protože systém to vezme jako tapnutí (dotyk snímací vrstvy) i mechanicky (zmáčknutí skutečného tlačítka).

Já bych tyhle nové ASUSy s "asus touchpady" na linux nedoporučil.

Napsal: 07 dub 2013 14:02
od kaniball
Secureboot jsem vypnul hned při prvním pokusu, četl jsem už spoustu návodů, bohužel mi žádný zatím problém nevyřešil, takže vyzkoušených možností mám už několik. Další věc je, že mi nejde momentálně nijak o spotřebu, kupoval jsem ho kvůli zaměstnání, ale změnil jsem práci a momentálně pro ten NB prostě nemám využití, takže bych z něj rád udělal "home server" ve smyslu FTP/webserver/non-stop stahování ve frontě atd, abych nemusel nechávat puštěný stolní, přece jen 750W zdroj, který běží hodně má neblahý vliv na vyúčtování elektřiny. Tím pádem bych nijak neřešil ani ten problém s touchpadem. Možná bude řešením počkat na novou verzi Ubuntu, která tu snad do pár týdnů bude, případně vyzkouším ten OpenSUSE :)

Vyřešeno

Napsal: 08 dub 2013 12:21
od kaniball
Takže problémy vyřešen. Nejdřív jsem to otestoval s OpenSUSE, který fungoval bezchybně, včetně Live modu. Problém je čistě v Ubuntu a něm závislých distrech v UEFI a další je problém s integrovanou inteláckou GK. Řešení je přitom primitivní: stáhnout Live CD vámi preferovaného distra, UNetBootInem ho hodit na flash USB (formátovat na fat32, s NTFS jsem měl problémy), vypnout secure boot v BIOSu, povolit Legacy mod na USB, reboot, vložit flash a v biosu ručně nabootovat z flashky. Když vám najede Grub z USB, vyberte instalaci nebo live, záleží na vás co chcete. Pak chvíli počkejte, obrazovka nebude reagovat, bude stále černá, ale pokud máte zapnutý zvuk, stačí počkat na klasické zabubnování Ubuntu při login screenu, které uslyšíte. Pak stačí jen Fn+F1, čímž se NB uspí a stisknutím talčítka napájení jej zase probudit. Ubuntu detekuje int. grafiku, displej klasicky najede a máte vyhráno. Stačí nainstalovat a hned po instalu updatovat na nejnovější kernel (http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/) a problém se už dále opakovat nebude.

RE: Swarm: touchpad už částečně vyřešili, nejde mi multitouch zoom a další, ale jde normálně dvojklik v pořádku, scrolování po pravé straně touchpadu atd. Takže základ funguje :)