ACER Aspire 5101 a Ubuntu

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

ACER Aspire 5101 a Ubuntu

Příspěvekod maxxz » 03 črc 2007 22:38

Tak se tu s váma chci podělit o svoje zkušenosti s Ubuntu.

1. Instalace

Nabootoval jsem instalační CD, které je zároveň live CD. Vše fungovalo síť, zvuk, grafika, touchpad, externí myš, externí klávesnice, wifi. Na ploše byla ikona instalovat. Klikl jsem nastavil velikost partition a instalovalo se, trvalo to přibližně 15 minut ani ne a vše bylo hotovo.

2. Po instalaci

Systém byl plně připraven. Avšak chybělo přehrávání MP3, Videii, Flash přehrávač, Java, (mě osobně chyběla OPERA). Vše se dalo krásně doinstalovat pomocí, přidat\odebrat, fce která prakticky zastává instalátory ve windows. Krásně všechno se nainstalovalo samo. Do konzole jsem musel jen na zprovoznění 3D akcelerace. Zápis na NTFS partition.

3. Co nefunguje

Zatím se mi nepovedlo rozchodit čtečku karet...doufám, že to brzo rozlousknu. Webka nefunguje...což mě moc netrápí, protože jí stejně nepoužívám. A sluchátka do USB TEAC HP-6D...bohužel linux je najde ale zvuk se na ně nedokáže přesměrovat...uvidíme třeba to časem rozlousknu.

4. Co jsem vyřešil :)

Videa myslím DVDripy atd. se ve fullscreenu hnusně rozpixelovaly... Naštěstí používám VLC player a v tom sem našel problém a to neakcelerované video grafikou a ještě nížkou kvalitu encode a decode. Titulky a špatně znaky podle návodu jsem změnil kodování a vše jede jak má.

5. Co mi chybí ??

Rozhodně kvalitnější ICQ klient. Kvalitnější soft na vypalování.

6. Závěr...

Ačkoliv sem čekal nejhorší Ubuntu mě přesvědčilo, že cesta není jen přes Windows. Osobně jsem naprosto spokojen, těch pár dětských nemocí co mě tady trapí snad brzo vyřeším, snad i díky dobré podpoře komunity okolo Ubuntu. Nic extra mi tu nechybí. Oproti Windows je vše závratně rychlé a žádné chybové hlášky tu nepotkávám. Rozhodně všem kdo chtějí linux zkusit doporučuju UBUNTU. Já už Windows nehodlám dál používat.
tento účet již není aktivní.

cenek

Příspěvekod cenek » 03 črc 2007 23:51

Tak s tim linuxem s tebou souhlasim. Doma mam ubuntu, ale sem tam mi tam neco pada... As si koupim compa, dam si tam debian, ma hodne programu

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 04 črc 2007 00:20

Uvidíme, jak dlouho ti to nadšení a optimismus vydrží... :-D Jinak přeju hodně, hodně moc trpělivosti a do nejméně problémů s Linuxem :)

Docela mne překvapuje, jak ti prošla instalace hladce. Je vidět, že se situace okolo Linuxu snad alespoň trochu zlepšuje :)
IBM Lenovo ThinkPad R60 - UL1HRCF
C2D 1.83GHz, ATi X1400, DDR2 2x1GB/667MHz, 120GB/5400ot, matný SXGA+ (1400x1050), WinXP Pro (downgrade z Visty)

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 04 črc 2007 07:09

no instalace byla bezproblemova to sem se dost divil ale asi pred rokem sem zkousel SuSE a Ubuntu a fakt mi prislo ze to je des a ted ? Ubuntu si nemuzu vynachvalit.
tento účet již není aktivní.

mixo
občas něco napíše
Příspěvky: 96
Registrován: 22 kvě 2006 14:38

Re: ACER Aspire 5101 a Ubuntu

Příspěvekod mixo » 04 črc 2007 12:12

maxxz píše:5. Co mi chybí ??
Rozhodně kvalitnější ICQ klient. Kvalitnější soft na vypalování.

ktore vypalovacie programy si skusal? ja momentalne pouzivam asi pol roka brasero a vo vsetkom mi vyhovuje. zatial :wink:

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 04 črc 2007 12:48

no zrovna jsem zjistil, že je Nero linux a hned jsem si trial nainstaloval, teď jsem ho zkoušel a je perfektní za těch 500 Kč si ho příští tejden koupim :) takže tenhle problém se vyřešil :)

Jinak jsem zkoušel K3b ale moc mi neseděl teda.
tento účet již není aktivní.

Agila77.com
občas něco napíše
Příspěvky: 84
Registrován: 23 led 2007 20:54
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Agila77.com » 04 črc 2007 22:39

mám starší notebook Acer TravelMate 2303LCi a přechozí verze mě tam běhá .... ostatní se bude testovat díky za Ubuntu a doporučuji každému vyzkoušet http://proc.linux.cz/ třeba všechny live verze a pak si vybrat nějakou na stálo škoda že jen s něčím človíček musí zůstat u woken díky neznalosti angličtiny nebo dalších bariér
Acer TravelMate 2303LCi + NOVĚ MSI EX600X-233CZ
řešil jsem tu problém s zálohováním a PQSERVICE
http://xchat-plzen.wz.cz/gif/acer-20.jpg popis problému

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 14 črc 2007 00:44

Tak po delší chvilce sem píšu svoje aktuální zkušenosti.

1. Instalace Software

Když jsem minule psal svoje zkušenosti měl jsem nainstalováno minimum softwaru. Teď po nějakých 10 dnech kdy jsem tam nacpal všemožný blbinky od měřáků, widgetu a buhvi ceho az po nejaky open source hry jako open arena atd. Systém nedoznal zpomalení. Což je skoro neuvěřitelné XPčka již po dvouch dnech znatelně zpomalili ale Ubuntu jede jak drak. Všechna instalace probíhá prakticky automaticky takže do konzole nemusíte. Ale já rád po svém, takže jsem kompiloval QT4 a rovnou sem se vrhnul na poslední test build PSI a Mplayeru. Díky Berylu který využívá mou grafickou kartu jsem mohl vesel frčet i na svém jednojádrovém procesoru při kompilaci (pří make) v pohodě na desktopu hrabat ve složkach atd. bez znatelného zpomalení.

2. Instalace XGL a Berylu

Zprvu jsem chtěl instalovat AIXGL ale potom jsem zjistil, že na ATI s fglrx ovladačem to nejde díky nutnosti vypnuté composite (Ati drivery pod linuxem jsou největší shity co můžou bejt). Takže jsem se vrhnul na XGL instalace byla celkem snadná dělal jsem to dle wiki co jsem našel stačilo přes konzoli nebo synaptic stáhnout balíček a nainstalovat a potom zeditovat dva souboru a pomocí alt+control+backspace restartovat Xka. Potom jen doinstalovat balíček s Berylem. Nastavení Berylu bylo celkem triviální, jediné co ze začátku jsem měl špatně bylo, že XGL nestartovalo v Gnome takže jsem nemohl měnit theme lišty. Jinak na vykreslování okýnek je u berylu, emerald, kde jsou moc pěkný skiny. Takže tohle hodnotim kladně rozhodně Beryl svoji funci plní, i když díky mé shit grafice o výkonu nula nula prd občas sáhne i procesor do řeči. No ale i tak rozhodně to lítá rychleji než Vista s Aerem.

Je to jen takovej maličkej souhrn toho co jsem tak asi dělal poslední dobou a jak to probíhalo na závěr přidávám screenshot mé plochy :)

ObrázekObrázek

Jinak i když mi chybí teď jedna 512 MB ram, tak není nic cejtit, protože systém si sebere nejvíc okolo 200 a pak už aplikace. :)

BTW. už jste někdy pracovali v dešti ? :D :D
Naposledy upravil(a) maxxz dne 14 črc 2007 00:48, celkem upraveno 1 x.
tento účet již není aktivní.

Kajis
píše často
Příspěvky: 180
Registrován: 05 bře 2007 11:40

Příspěvekod Kajis » 16 črc 2007 16:32

Mám nejnovejší distribuci Ubuntu a když zadám spustit sisté z cd, tak mi to chvíly načítá ale pak mě to hodí chybovou hlášku. bcm44xx_Microcode5.fw not available or load filed. A spouštění systému dál nepokračuje.
No koukal sem na netu atd.. a musí se nějak upravit instacačka toho ubuntu ale já nevím přesně jak a dlouhý anglický navod jsem nepřelouskal, nevíte jestli už není nová verze která toto má už opraveno?
HP530

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 16 črc 2007 17:19

mám Ubuntu 7.04 Feisty Fawn a žádnej takovej problém sem neregistroval. Ani žádnej podobnej nemám.

zkus http://forum.ubuntu.cz/ poradi ti.
tento účet již není aktivní.

Kajis
píše často
Příspěvky: 180
Registrován: 05 bře 2007 11:40

Příspěvekod Kajis » 16 črc 2007 18:07

hm zkusím díky, ale možná to je tím že máš jinou wi-fi, kámoš má stejný model jako já. Kupovaný ve stejné prodejně, ale jininou wifi a jinej disk :)
HP530

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 16 črc 2007 18:50

to netusim kazdopadne by bylo divny ze by se to ani nepustilo ;) tady bude problem asi jinde. Je fakt ze Ubuntu starsiho vydani nejaky 5.01 mi nefachali na notesu.
tento účet již není aktivní.

Kajis
píše často
Příspěvky: 180
Registrován: 05 bře 2007 11:40

Příspěvekod Kajis » 18 črc 2007 16:43

Tak jsem zkoušel Ubuntu 7.04 Feisty Fawn, a nepustilo mě to taky.
HP530

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 18 črc 2007 16:50

hm...každopádně to je záhadný a píše to něco jinýho než předtím co jsi psal ? forum.ubuntu.cz tam ti asi poraděj víc než já tady. Ale teda právě týpec nějakej co má taky ACER 5101 s dedikovanou to taky rozjel hned...
tento účet již není aktivní.

Kajis
píše často
Příspěvky: 180
Registrován: 05 bře 2007 11:40

Příspěvekod Kajis » 18 črc 2007 17:28

Nene píše to pořád stejně, no problém je ten že ja vím co stím. Jenže na to je asik 3stránkový Engl návod a já neumím tak dobře anglicky abych to mohl provést. Prostě těm linuxů chybí podpora mojí Wifi, a já do ISO ubuntu musím přídat ovladače k té mojí Wifině.
HP530


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů