Linux na ntb

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Linux na ntb

Příspěvekod Jirrick » 25 čer 2011 21:11

edit: toto téma vzniklo jako fork od toho příspěvku http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... 997#280997

problém není v Linuxu ani jeho vývojířích, ale v tom, že výrobci čipů a základních desek nezveřejňují komletní datasheety - to ti je sebelepší vývjář na nic. dej komunitě potřebná data a za půl roku máš systém stabilnější než peklo.

s uživatelstvím máš i nemáš pravdu - dokud používáš "uživatelské" distribuce jako je Ubuntu, tak rozdíl od Win nepoznáš, protože původní jádro je tak obalené že se k němu musíš probojovávat. potom tu jsou čistší distribuce (ano, v Ubuntu je spoustu podbízivých věcí, které už nectí původní myšlenky unixu) u kterých už musíš (pro někoho bohužel) přemýšlet. pokud se překonáš a přemýšlíš, tak všechno se stane rázem mnohem jednodušší. na Unixu je nejpozoruhodnější, že jádro systému je vymyšlené před 40 roky a po celou dobu funguje uplně stejně, protože nidko nic lepší za tu dobu nevymyslel!
Naposledy upravil(a) Jirrick dne 25 čer 2011 23:41, celkem upraveno 1 x.
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

uzivatel_amater
občas něco napíše
Příspěvky: 20
Registrován: 09 čer 2011 14:30

Příspěvekod uzivatel_amater » 25 čer 2011 22:58

Jirrick: Promiň, trochu mimo téma, ale to mi připomíná jako heslo Sovětský svaz na věčné časy a nikdy jinak, vynikající obchody nejlepšího zřízení (os linux), kde je všechno všech a plné poloprázdných regálů (oproti kapitalismu malý výběr, o kterém ale budeme tvrdit, že je velký), kde je nějaké to obarvené mléko z plastového pytlíku (nekvalitní soft), ze kterého je občas někomu špatně, ale hlavně že si zanadáváme na zlý windows (zlý kapitalismus) o kterém budeme šířit, že střílí do pracujících (že je windows nestabilní).

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 26 čer 2011 00:15

můžeme pokračovat tady
  • je trochu nabubřelé říkaž že unix-based systém jsou nejlepší, ale pravdou zůstává, že je spousta odvětví, pro které neexistuje lepší OS.
  • procentuální rozložení nabídky programů pro počítačové platformy neznám, ale není důvod říkat, že na unixové systémy je málo programů. možná není tolik kvalitních okenních programů, ale dohání to terminálovými aplikacemi (které jsou někdy paradoxně použitelnější než jejich okenní příbuzní).
  • princip otevřeného kódu dle mého názoru přispívá ke kvalitě kódu jako takového (alespoň já když ve škole odevzdávám zdroják tak se víc snažím než když si jen tak nakodim nějakou jednoúčelovou osobní pomůcku). to že ty aplikace nemají třeba tak propracované GUI, nebo některé ho vůbec nemají je bohužel věc druhá.
  • Windows ve své poslední verzi není špatný systém, nadávání na Windows vzniklo v době, kdy používaly pochybná jádra a stabilita se počítala opravdu v řádech hodin. true story.
  • Unix chce čas, já jsem to taky nechápal, měl k tomu nechuť, ale po projití jednou přednáškou a dvěma semináři (během kterých jsem docela dost trpěl) prostě musím uznat, že ač některé věci tam jsou opravdu na pěst tak většina je udělaná docela dobře :-)
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

JejKey
guru
Příspěvky: 633
Registrován: 27 bře 2011 19:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JejKey » 26 čer 2011 12:20

Z hlediska výběru SW mi třeba nesedí, že program A umí to, program B umí tamto, ale nic neumí oboje.

Samozřejmě, opensource je na tom mnohem lépe z hlediska bezpečnosti, kdy více lidí může rychleji objevit a opravit nějakou chybu.
MSI GT628 (C2Q9000@0,9125 V, 2×2 GB DDR3, GTS160M@0,9 V, Intel X25-M 80 GB G2 + ST9500420AS, Intel 5100AGN + SparkLAN WPER-116GN) + NEC 2070NX


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti