LINUX na notebooku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

Máš zkušenosti s LINUXem na notebooku?

ANO pracuji výhradně pod LINUXem
45
14%
ANO mám LINUX, ale také Windows
109
35%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Chystám se zkusit LINUX
77
25%
Nechci LINUX
33
11%
 
Celkem hlasů: 314

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 11:48

Hele, asi před 2 roky jsem zkoušel Fedoru na desktop. Xka naprosto příšerný. Spousta věcí chotických, nedotažených, nepromyšlených... Možnosti nastavení tak zoufalé, že bez ruční editace texťáku se člověk stejně neobejde, když chce, aby mu alespoň něco fungovalo tak, jak by mělo...

Souhlasím, že pro sekretářku, která se spokojí s OpenOffice Writerem a inet prohlížečem, linux plně stačí. To je pravda. Nicméně už nebude stačit člověku, který používá Excel.
Jelikož ten tabulkový kalkulátor z OpenOffice ještě na Excel ani zdaleka nemá... Nemám rád Word, ale Excel skoro zbožňuju. Excel považuju za to nejlepší, co kdy MS vytvořil, jelikož ten program je téměř geniální. Rozhodně ho tedy nenahradím OpenOffice, protože takových kvalit ještě nedosahují (třeba namátkou, pokud už se na tom něco nezměnilo, tak neumí kontingenční tabulky).
Určitě pak nebudou stačit zkušenějšímu uživateli NEprogramátorovi, který nemá chuť se neustále hrabat v nastavování. Dále určitě nebudou stačit lidem, kteří používají určité speciální programy (tím nemyslím Nero, ale třeba Catii, Inventor, AutoCAD, Photoshop, Acrobat (ne Reader) + pluginy, Premiere, CorelDraw........).
Souhlasím, že linux bude vyhovovat programátorovi. Jelikož jsou pro něj dobrý vývojová prostředí (alespoň co jsem slyšel) a využije široké možnosti linuxové příkazové řádky.

EDIT:
Jinak tohle není žádné Hulánování. Já mám jen rád to nejlepší a nerad se spokojuju s nějakýma náhražkama... Tím samozřejmě nemyslím, že tu sedím u compu za 100 000Kč se 4GB RAM minimálně, grafikou za 25 000Kč apod... Jenže pokud se budu rozhodovat mezi Intel Centrino a nějakým ještě nedodělaným řešením od AMD, když tenhle malý rozdíl ceny pro mne nehraje hlavní roli, tak nevím, proč nezvolit Intel...
Naposledy upravil(a) jimmyjames dne 09 kvě 2007 11:57, celkem upraveno 2 x.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 kvě 2007 11:52

souhlas :) Ale 2 roky jsou 2 roky mezitím to všechno šlo taky vejš. Co se týká KDE, tak myslím, že není nic moc chaotického (ve škole máme udělaný Gentoo na vsech stanicích a i "pitomý" automechanici si dokážou spustit internet, writer atd.) Pro takový blbiny to stačí a je to zadarmo :) jinak stebou souhlasím nepřu se o to, že profíci, i kdyby chtěli linux musí zůstat u windows jelikož tam jim běží programy, které životně potřebují :)
tento účet již není aktivní.

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 09 kvě 2007 11:53

jimmyjames píše:Naprosto souhlasím :D Opět klasická nedotaženost a nepromyšlenost linuxu...:roll: Zavedou podporu pro tablet, ale už jen jakožto náhradu myši, na další fce se vykašlou...


Prosím omezme to generalizování pokud nevíš jak co funguje, i když tady to doufám chápu dobře jako nadsázku. Wacom samozřejmě tlak v Linuxu umí. Jen to holt asi nejde úplně hladce. Návod např. zde https://help.ubuntu.com/community/Wacom

Xka jsou velkou slabinou, přiznejme si to. Je to dáno, ale historií a vývojem. Ve skutečnosti to tak hrozné není, ale stejně čekám jak dopadne ta připravovaná autodetekce HW v Xkách. S Windows se to moc srovnávat nedá ty mají grafiku v podstatě v jádře. Asi nejlépe to vyřešil Apple se svojí Aqua.

EDIT: S Excelem víceméně souhlas, snad až na omezení velikosti listu, ale je třeba si uvědomit že se vyvíjí 22let. OO "jen" 13let s trošku jinými prostředky.
Naposledy upravil(a) Warp dne 09 kvě 2007 11:58, celkem upraveno 1 x.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 11:55

To jsem čekal... "Samozřejmě, že linux má podporu pro tlakocitlivý hrot", ALE znamená to zase jak šílenec hledat na fórech nějaký návod, jak to nějakým záhadným způsobem zprovoznit! :!: :evil: Tohle mě fakt na linuxu úplně vytáčí. PROČ?! Ve windows jen nainstaluju ovladače a hned všechno funguje tak, jak má.. Proč bych měl zbytečně ztrácet hodiny času nad hledáním, jak to zprovoznit v linuxu??

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 kvě 2007 12:02

no problém bude v tom, že ovladače pod linux moc výrobců nedělá. Taky bych nesnesl jen tak projíždět forum a hledat jak co zprovoznit a to jsem se natrápil u ATI ovladačů a zjevně asi ještě potrapim :D
tento účet již není aktivní.

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 09 kvě 2007 12:03

Budu tím argumente asi už trapný. Ale ovladače jsou vyvíjené komunitou, a tak chybí dodávaná klikačka přímo od Wacomu. Ten zbytek je konfigurace Xek jak už jsem psal. Nemusíš prohledávat fóra celý den. Ten odkaz jsem měl na 10s a postup v něm vypadá, že budu v GIMPU kreslit bez problému za 5min i s testováním.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 12:04

maxxz píše:no problém bude v tom, že ovladače pod linux moc výrobců nedělá. Taky bych nesnesl jen tak projíždět forum a hledat jak co zprovoznit a to jsem se natrápil u ATI ovladačů a zjevně asi ještě potrapim :D

Tak sám vidíš... Píšeš, že bys to nesnesl, ale přitom to absolvuješ stejně... ;) Mě už tohle přestalo bavit, protože bohužel nemám tolik času, abych si hodiny hrál s něčím, co jinde funguje bez problémů hnedka... Nicméně na serveru si stejně linux nechám, protože na té konfiguraci by asi ani nic jiného nešlapalo :D A i když časo šedivým u toho, jak zase vyřešit tenhle problém, tak na server bych stejně asi winy nedal..
Naposledy upravil(a) jimmyjames dne 09 kvě 2007 12:06, celkem upraveno 1 x.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 kvě 2007 12:04

nic víc než ovladače ati totiž nedělám kdyby mi dotoho přibyla další starost pak bych to nesnesl
tento účet již není aktivní.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 12:08

Warp píše:Budu tím argumente asi už trapný. Ale ovladače jsou vyvíjené komunitou, a tak chybí dodávaná klikačka přímo od Wacomu. Ten zbytek je konfigurace Xek jak už jsem psal. Nemusíš prohledávat fóra celý den. Ten odkaz jsem měl na 10s a postup v něm vypadá, že budu v GIMPU kreslit bez problému za 5min i s testováním.

Já to chápu. Avšak mě jako uživateli je naprosto ukraděný, kdo vyvíjí ovladače. Pro mě je podstatné to, jestli to funguje! Je mi jedno, kdo je vytvořil.

Warp
občas něco napíše
Příspěvky: 64
Registrován: 22 dub 2007 13:33

Příspěvekod Warp » 09 kvě 2007 12:16

Tahle debata nikam nevede. Vraťme se na začátek. Kdo chce používat Linux, tak může. Kdo chce platit za Windows, tak může taky. Argumentovat pro a proti můžeme donekonečna. Více méně mi tu šlo jen o osvětu, jak se některé věci mají. Ale je občas docela úsměvné, jak se majoritní uživatelé Windows brání, jako by jim něco od Linuxu hrozilo. V opačném směru se alespoň brání filozofie open source versus komerční subjekt a největší tahoun ekonomiky USA.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 12:20

Stejně tak se "brání" uživatelé linuxu... Je to asi jako mezi příznivci Intel vs. AMD, nVidia vs. ATi....chcete-li...Sparta vs. Slavia... Každý si brání to svoje, každý vidí věc z trochu jiného úhlu pohledu.

admxx
píše často
Příspěvky: 134
Registrován: 29 pro 2006 23:16

Příspěvekod admxx » 09 kvě 2007 16:41

Do rozjete diskuse bych prispel timhle odkazem:

http://www.root.cz/clanky/kdo-jsou-uziv ... -desktopu/

Z vysledku se da docela pekne vycist kdo ze to vlastne jsou ti uzivatele linuxu. Upozornil bych predevsim na graf "Zkušenosti s počítači" a na garf "Dualboot". Celkem usmevny je graf "Pohlavi" :-) .

Myslim ze tyhle vysledky celkem podporuji tvrzeni, ktera uvadi "jimmyjames"

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 kvě 2007 17:15

Myslim ze tyhle vysledky celkem podporuji tvrzeni, ktera uvadi "jimmyjames"


Nevim přesně v čem ? On snad nikde neřekl, že by komunita kolem linuxu nebyla ? Nebo co přesně to vyvrací ?
tento účet již není aktivní.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 09 kvě 2007 18:51

Myslím, že admxx myslel tu anketu, proč linuxáři vedle linuxu používají i Windows. Celých 48% hlasujících uvedlo, že kvůli specializovanému software, 38% pak na hraní her. Jinak nevím, co jiného mohl mít na mysli.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 kvě 2007 19:01

ok sem v obraze
tento účet již není aktivní.


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů