LINUX na notebooku

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.

Máš zkušenosti s LINUXem na notebooku?

ANO pracuji výhradně pod LINUXem
45
14%
ANO mám LINUX, ale také Windows
109
35%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Zkusil jsem LINUX, ale není to pro mě
25
8%
Chystám se zkusit LINUX
77
25%
Nechci LINUX
33
11%
 
Celkem hlasů: 314

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 13 lis 2007 20:49

oddíl vyrobený Acronisem


v tom bude možná problém.
tento účet již není aktivní.

kiposukjange
guru
Příspěvky: 1678
Registrován: 01 lis 2007 17:20

Příspěvekod kiposukjange » 13 lis 2007 20:54

no už jsem to dostal do PC, tak mám radost :) teď ještě zprovoznit internet...
HP 8710p - C2D T7200 2.0GHz, NVIDIA Quadro 320M 256MB DDR3, 4 GB DDR2, HDD 250 GB SATAII 5400ot., 17" WXGA+ 1440x900, Windows 7 Professional x64.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 18 lis 2007 15:11

tak jsem osobně upustil díky problémům s Gutsy Gibbon od Ubuntu. Zkusil jsem Archlinux ale je tam příliž mnoho nastavování a nějak tak jsem zvyklejší na userfriendly distro. OpenSuse z mého noťasu vyletělo jako raketa. Nakonec jsem zkusil Fedoru, nejenže instalace byla bez obtíží wifi a vše mi fungovalo po prvním startu. Přes Yum je velice jednoduché spravovat balíčky a Že prakticky jedinej problém byl rozjet MP3 a videa díky dobře zapracované wiki to byla hračka. Tak tohle distro teď aktivně používám. Funguje mi tu i čtečka ačkoliv nechápu jak je to možné ale děkuju za to.
tento účet již není aktivní.

impact
píše často
Příspěvky: 101
Registrován: 06 pro 2007 22:21

Příspěvekod impact » 06 pro 2007 22:40

Taky mám Ubuntu (64bit) a přemýšlím, že bych zkusil něco jiného, ale jako dual-boot. Ubuntu je fakt pohodový systém, ale trápí mě nějaký drobnosti a potřebuju zjistit, jestli je to distribucí.

Uvažoval jsem spíš o PCLinuxOS. Na tu Fedoru se budu muset podívat.

Miloun
občas něco napíše
Příspěvky: 31
Registrován: 22 led 2008 09:37

Příspěvekod Miloun » 02 úno 2008 23:46

Zdarec.
Chystám se instalovat nějaký linux, zatím ještě nemám tušení jakou distribuci, co mě ale zajímá je, jestli je mezi jednotlivýma distribucema takový zásadní rozdíl v ovládání, nebo je to víceméně podobný?

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 03 úno 2008 00:05

prostředí bývá stejné resp. Gnome, KDE. Takže v prostředí to není. Liší se jen ve filosofii, třeba Debian je opensource only. A ubuntu již používá komerční software. Rozdíl bude asi v počtu klikacích nastavení, kterých v Debianu bude třeba málo a v Ubuntu hodně. Jsou tzv. User friendly distro a potom jsou distro pro pokročilejší jako Gentoo. Je lepší si zkusit nejdřív nějaký Live CD a potom až instalovat, prozkoušet jich více a zkusit si jak prostředí pracuje apod.
tento účet již není aktivní.

HaniSS
občas něco napíše
Příspěvky: 85
Registrován: 12 črc 2006 19:48

Příspěvekod HaniSS » 09 úno 2008 19:52

pustil jsem si jen dve liveCD - gOS a ubuntu...myslim ze ubuntu je pro nas zacinajici to prave..vzhled woken, vsechno jelo bez problemu...musim si poridit nejakou masinu na pokusy...

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 09 úno 2008 19:56

ono vůbec gOS je samo o sobě specialitka pro ty Google PC, zaměřená cíleně na web a aplikace google. Takže jako samo o sobě to moc použitelné není. Ubuntu je dobré Distro. openSUSE je taky kvalitní distribuce, ale občas mi přijde, že to zbytečně přecpávají zbytečnostma. Fedora bezesporu výborná, má strašně rychlý vývoj a nejčerstvější balíčky aktualizační. Využívá novinek na scéně atd. občas je to na škodu ale osobně se nemůžu dočkat na Fedoru 9, má tam být již primárně KDE 4 a pracuje se na přizpůsobení KDE. Gnome nejnovější se vším všudy. Ruší se Kmod balíčky takže bude větší kompabilita s balíky z ostatních RPM like distro.
tento účet již není aktivní.

Miloun
občas něco napíše
Příspěvky: 31
Registrován: 22 led 2008 09:37

Příspěvekod Miloun » 21 úno 2008 16:03

Může mi někdo nějak pochopitelně vysvětlit, kde jsou výhody příkazového řádku? Protože mě to připadá jako krok zpátky, něco jako kdybych se vrátil k DOSu.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 21 úno 2008 16:31

to je samozřejmě dost relevantní. Výhody můžou být pro někoho kdo rozumí "linuxu" na úrovni vyšší než je BFU (tzv. Běžný franta uživatel), zrychlí a zefektivní jim to práci, protože než nastartuje nějaký to klikátko, než klikátko zapíše apod. v konzoli to udělá rychlejc ještě pokud používá třeba TAB potom je rychlej jak blesk :D

ne samozřejmě prostě nejde říct příkazová řádka je výhoda. Jak pro koho a jak v čem. Ale pro začátečníka je to spíš peklo.
tento účet již není aktivní.

impact
píše často
Příspěvky: 101
Registrován: 06 pro 2007 22:21

Příspěvekod impact » 21 úno 2008 22:33

Když víš co do ní napsat, tak je to rychlejší. :) Ale třeba to zmiňovaný Ubuntu je "klikací" distribuce, příkazovou řádkou se vůbec nemusíš zatěžovat, maximálně tak, pokud řešíš nějaký problém.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 21 úno 2008 23:13

ono skoro každej říká, ale to nepotřebuješ a v zápětí dodá, ale je to lepší. Takže se ani nedivim, že jsou lidi zmatený. A v Ubuntu se právě hodně problémů musí řešit přes příkazovou řádku, pokud nejde o triviální problém. V openSUSE ku příkladu mají těch klikátech o poznání víc.
tento účet již není aktivní.

Miloun
občas něco napíše
Příspěvky: 31
Registrován: 22 led 2008 09:37

Příspěvekod Miloun » 22 úno 2008 10:07

impact píše:Když víš co do ní napsat, tak je to rychlejší. :) Ale třeba to zmiňovaný Ubuntu je "klikací" distribuce, příkazovou řádkou se vůbec nemusíš zatěžovat, maximálně tak, pokud řešíš nějaký problém.

Co je jednodušího na tom, smolit někde někam nějaký písmena, když můžeš prostě a jasně jenom někde kliknout myší? Já jsem si stáhnul manuál na fedoru 8 a je tam těch příkazů poměrně dost, teda na můj vkus, takže bych stejně musel mít někde na ploše hozenej textovej soubor s příkazama a neustale do něj čučet.

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 22 úno 2008 10:12

Když víš co do ní napsat, tak je to rychlejší.



navíc se u konzole používá doplňování takže celej příkaz nepíšeš ale jen načneš zmáčkneš tab a on se dopíše stejně tak cesta k souboru apod. Je to rychlejší.
tento účet již není aktivní.

impact
píše často
Příspěvky: 101
Registrován: 06 pro 2007 22:21

Příspěvekod impact » 22 úno 2008 21:43

Miloun píše:
impact píše:Když víš co do ní napsat, tak je to rychlejší. :) Ale třeba to zmiňovaný Ubuntu je "klikací" distribuce, příkazovou řádkou se vůbec nemusíš zatěžovat, maximálně tak, pokud řešíš nějaký problém.

Co je jednodušího na tom, smolit někde někam nějaký písmena, když můžeš prostě a jasně jenom někde kliknout myší? Já jsem si stáhnul manuál na fedoru 8 a je tam těch příkazů poměrně dost, teda na můj vkus, takže bych stejně musel mít někde na ploše hozenej textovej soubor s příkazama a neustale do něj čučet.


No mám na mysli třeba když v Ubuntu provádíš upgrade nebo instalaci nějakýho programu - buď se můžeš proklikat tím grafickým rozhraním, hezky v něm vybrat všechno, co chceš nainstalovat, zakřížkovat, potvrdit a nahrát, nebo prostě napíšeš do konzole SUDO APT-GET INSTALL jméno_programu případně SUDO APT-GET UPGRADE a je to.

Stejně tak když chceš otevřít nějakej soubor k editaci, tak můžeš buď do menu, spustit gedit a přes jeho menu otevřít soubor, nebo napíšeš do konzole GEDIT cesta_k_souboru/název_souboru a dáš enter. Samozřejmě si cestu nemusíš přesně pamatovat, stačí napsat vždycky první písmeko nebo pár písmen a mačkat TAB a ono ti to doplňuje názvy adresářů a souborů.

Zní to možná trochu složitě, ale není. Časem si na to zvykneš. V Ubuntu je dobrý, že když nechceš psát do konzole, tak nemusíš, což hlavně v počátku práce po přechodu z Windows hodně věcí usnadní. A pokud už je potřeba něco v konzoli dělat, tak na to existuje spousta návodů a lidí, co jsou schopný poradit, ať už na ubuntu.cz nebo ubuntuforums.org.


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů