Compaq 615 + Linux

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
Raiwen
občas něco napíše
Příspěvky: 15
Registrován: 10 lis 2009 15:26

Compaq 615 + Linux

Příspěvekod Raiwen » 18 lis 2009 12:56

Zdravím :)
Nějaký plus minus deset let (od Winu 95) pracuju na Windowsech (momentálně na XP, Visty fuj ble a W7 jsem ještě fakt nezkoušel :)) a rozhodl jsem se, že zkusím Linux. Četl jsem o něm zajímavé věci, má to ale pro mě jednu vadu - nejsem žádné IT, jsem běžný uživatel, normální člověk, který se v počítačích moc nešťourá a je rád jenom za to, že jednou. Hned první překážka je ale taková - jakou distribuci vybrat?

Prozatím jsem vytřídil tyto:
- Linux Mint
- Mandriva
- Ubuntu
- OpenSUSE

Co od nich požaduju:
- velmi snadnou práci na úrovni uživatele Windowsu - jak jsem již psal, nebudu se v tom rýpat, postačí mi, aby fungoval
- podporu HW na Compaqu
- předinstalovaný SW - běžně mi postačí něco na přehrávání videa, fotek, doinstaluju MS Office a pár her přes návody na webu a budu spokojený

Shrnu-li, chci takový OS, který je sám o sobě funkční a nepotřebuje zásahy uživatele, resp. takový systém, který vystačí na běžnou práci na počítači. Dle toho, co jsem četl, mi jako nejlepší volba přijde Linux Mint, ale rozhodl jsem se pro jistotu obrátit ještě na Vás. Děkuji za případné odpovědi.

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 18 lis 2009 18:05

Řeknu to asi takto. Předpřipravený systém, jaký ty vyžaduješ, má většinou jedno velikánské mínus - obsahuje strašnou spoustu nepotřebného balastu a bordelu, který nikdy nepoužiješ. To jen tak na úvod.

Určitě bych na začátek doporučil Ubuntu nebo Mint. Mint je vlastně také Ubuntu s rozdílným vzhledem, párem nepotřebných doplňků a předinstalovanými multimediálními záležitostmi, které jdou doinstalovat v Ubuntu za 5 vteřin. Jiný rozdíl v tom nevidím.

Takže.

Pokud chceš opravdu ihned připravený systém za cenu obrovského množství zbytečností, instaluj Mint. Pokud vyžaduješ menší, ale i tak dost velké množství bordelu a kodeky si nainstaluješ za 5 vteřin, vol Ubuntu.

Až se trochu aklimatizuješ a naučíš se v tom dělat, tak možná zjistíš, že ti spíše vyhovuje systém, který je po instalaci úplně čistý a těch pár aplikací si radostně doinstaluješ za velmi krátkou dobu. Odměnou bude naprosto dokonalý a dokonale čistý, rychlý, stabilní systém, který se chová přesně podle tvých představ.

Jen dodatek - to jde samozřejmě udělat i s Ubuntu, ale chce to razantnější zásahy do systému a i tak není Ubuntu zas tak moc odladěné jako například Debian. Já od Ubuntu před časem utekl hlavně kvůli jejich laxnímu přístupu k ladění chyb a krátké vývojové době.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 18 lis 2009 18:25

MartenP: Debian mi nepřijde pro "běžného uživatele" jako vhodná volba. Nejlepší se mi zdá Mint. Je rychlý a toho softu tam (stejně jako v ubuntu) zas moc neni. Navíc je tam docela pěkný rozhraní pro instalaci dalších programů.

OP: Návod na rozchození Mintu na Compaqu 615 sis předpokládám našel. Hlavní problém je tam pouze ve zvukové kartě a zbytek je +- v pohodě. Hlavní je, že tam neni žádný zásadní problém.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 18 lis 2009 18:55

No, mně zas nepřijde pro normálního uživatele Ubuntu, to si nevybereš. Systém, který je plný bugů, nic tam nefunguje pořádně a instalace trvá celý den, než si to člověk pořádně poladí, není doporučeníhodný pro začátečníky.

Debian mám za čtvrt dne nainstalovaný, poladěný, nastavený a, což je nejdůležitější, funguje a funguje v něm naprosto vše.

Budu se tedy držet uvedeného všeobecného povědomí a řeknu, že mu doporučuji Ubuntu, ale mé zkušenosti říkají, že Debian je bezproblémovější a prostě lepší, a proto bych ho doporučil spíše.

Teď jsem si tu vyplácal játra a vzpomněl jsem si (a znovupřečtením potvrdil), že jsem mu vlastně Debiana nedoporučil na teď, ale až se trochu otrká v Ubuntu. (píšu Ubuntu, ale myslím Ubuntu nebo Mint) :D

pavolzetor
občas něco napíše
Příspěvky: 73
Registrován: 21 led 2009 20:54

Příspěvekod pavolzetor » 19 lis 2009 16:33

mne sa zdá Archlinux ešte stabilnejší ako Debian (vlastné skúsenosti)
Ubuntu má komunitu, a N návodov


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů