První setkání s linuxem - prosím poradíte?

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
kryspin.motyczka
píše často
Příspěvky: 368
Registrován: 11 srp 2007 13:32
Bydliště: matička Morava (Zlín) + Litoměřice

První setkání s linuxem - prosím poradíte?

Příspěvekod kryspin.motyczka » 13 úno 2009 08:43

Ahoj vsichni.

Rád bych se naucil "pracovat" s Linuxem, ale nikdy jsem se s ním nesetkal, a nevím, jakou distribuci zvolit.. Mel jsem jednou nainstalované Ubuntu, ale nejak jsem s tím nemohl domluvit, takze asi po 20 minutách prozkoumávání mě to přestalo bavit... Rád bych se s tím seznámil blíž a naučil se s tím pracovat.. Windows umím ovládat docela dobře už od 3.11, i DOS a příkazovou řádku, ale vím, že v linuxu je to jiné.. Jakou tedy distribuci byste mi doporučili a jak se s tím naučit zacházet? Na netu jsou mrtě návodů apod. ale spíš by mi možná pomohl třeba nějaký tutorial krok za krokem od začátku - je v linuxu něco takového? děkuji
Apple Macbook Pro 13"

Linux is like Teepee - no Windows, no Gates - Apache inside

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 úno 2009 08:54

Tezko se to ucit krok za krokem... ale me treba ze zacatku docela pomohla brozura ktera byla s Fedora Core 5. Kdysi jsem to cele koupil za 200,- ... reklo to priblizne instalaci, nastaveni GRUB a funkci balickovaciho systemu. Muzes tedy zkusit treba toto navod k Fedore 10 (staci stahnout DVD iso obraz a vypalit)

kryspin.motyczka
píše často
Příspěvky: 368
Registrován: 11 srp 2007 13:32
Bydliště: matička Morava (Zlín) + Litoměřice

Příspěvekod kryspin.motyczka » 13 úno 2009 09:04

s instalaci si poradim v tom problem nevidim, ale to je tak jedine s cim se u linuxu domluvim :D kazdopadne dekuju za radu a jakekoliv dalsi uvitam.. a tu distribuci jakou? co tak ctu, tak kazdy zacatecnikovi doporucuje neco jineho...
Apple Macbook Pro 13"



Linux is like Teepee - no Windows, no Gates - Apache inside

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 úno 2009 11:08

Vse mas v tech dvou odkazech...

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 13 úno 2009 11:18

Za mě Linux Mint. Předělané Ubuntu; v základní instalaci má funkční wifi, javu, kodeky, upravený vzhled a několik speciálních programů navíc. A funguje v něm vše co v Ubuntu, plus můžeš využít tu velkou komunitu včetně třeba návodů na ubuntu.cz.
Jak začít.. zkoušet. Zase takový rozdíl mezi linuxem a Windows není. Některé aplikace jsou stejné i na linuxu (já používám Thunderbirda a Operu), pro jiné najdeš alternativy třeba zde http://linuxappfinder.com/ nebo zde http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy
Může dělat problém jiná adresářová struktura, ale na to si zvykneš. Stejně jako na instalaci přes Synaptic.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 13 úno 2009 11:28

Pokud mas dostatek trpelivosti a casu, tak muzes zkusit Gentoo
Gentoo Linux x86 Handbook
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

kryspin.motyczka
píše často
Příspěvky: 368
Registrován: 11 srp 2007 13:32
Bydliště: matička Morava (Zlín) + Litoměřice

Příspěvekod kryspin.motyczka » 13 úno 2009 12:16

Jste hodni, diky ;) vse prostuduju a paxi snad neco vyberu :D
Apple Macbook Pro 13"



Linux is like Teepee - no Windows, no Gates - Apache inside

GR!nCh
píše často
Příspěvky: 268
Registrován: 16 zář 2007 22:47
Bydliště: Brno

Re: První setkání s linuxem - prosím poradíte?

Příspěvekod GR!nCh » 13 úno 2009 12:44

kryspin.motyczka píše:takze asi po 20 minutách prozkoumávání mě to přestalo bavit...

Jestli jsi měl trpělivost jen 20 minut, tak to je dost málo. Doporučuji při reinstalaci Windows nechat kus místa na disku neobsazen a tam nainstalovat Linux jako dual-boot. Nejjedodušší řešení, člověk se vyhne jakémukoliv resize partitions, což nemusí vždy skončit úspěchem. Linux doporučuji prostě používat. Když tě to chvilkově omrzí, Windows budeš mít vždycky. Linux dávkuj postupně, jinak se předávkuješ. Jako distribuce doporučuji něco velkého - rozšířeného a jednoduchého. Bez pořadí: Ubuntu, Mandrivu, Opensuse, Fedoru atd. + deriváty těchto distribucí. Taky si něco přečti na rootu nebo linuxexpresu + různá diskusní fóra distribucí. Článků pro začátečníky je tam spousta.

No offence zivane, ale Gentoo bych raději nedoporučoval. Stejně tak bych se raději vyhnul Debianu, Archlinuxu, Slackware apod. Jsou to výborné distribuce, ale pouze pro někoho, kdo Linux zná.
Fedora @ Lenovo ThinkPad T460s

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 13 úno 2009 13:37

Kdyz jsem zkusel linux poprve, tak jsem nainstaloval Suse, Fedoru a po nejake dobe i Gentoo (s castecne vytisklym manualem). Po par dnech jsem se dostal az na grafickou plochu... :) Ale bavilo me to.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 úno 2009 13:37

Prave dualboot s Windowsem neni zrovna nejstastnejsi reseni, nakonec to zkonci tak, ze do Linuxu bude bootovat opravdu jen vyjmecne... je treba si totiz uvedomit, ze Linux / Windows jsou oba operacni systemy a alternativy vuci sobe, ale na kterych se da vicemene delat to same a Windows je prece jen porad "Windows"... takze bude mit tendencni kvuli malickostem prechazet zpet. Navic u novacka se jeste nevytvorili (a pri dualbootu ani jen tak lehce nevytvori) ty Linuxove navyky, jako treba velka obliba shellu, balickovaciho systemu atd. To jsou treba veci ktere mi u Windows zalostne chybi a uz bych se na Wokna nevratil, bez nich si clovek vsimne jak prace s timto systemem je strasne neproduktivni a neohrabana (lec pro BFU vicemene intuitivni a snadna, klik sem klik tam) ... ja vidim jako nejlepsi reseni kompletni zarez Windows, format a jet pouze na Linuxu (aspon nejakou chvili - v radu mesicu). Je to zpusob hozeni cloveka do vody, aby se naucil plavat... kdyz mu totiz budete davat kruh, a vestu atd... tak se opravdu nenauci plavat.

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 13 úno 2009 14:16

Nemyslím. Sám si raději nechávám Win, kdyby něco selhalo. Mint mám něco přes měsíc a Windows už skoro nezapínám, vlastně jen když připojuju ntb k televizi. Vzhledem k tomu, že jsem předtím zkoušel pár distribucí a u žádné nevydržel nijak dlouho, řekl bych, že je důležité vybrat si takovou, se kterou se člověk rychle sžije. Jinak ho to fakt bude lákat k těm win. Ale pro úplného nováčka není "házení do vody" ten ideální způsob.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

kryspin.motyczka
píše často
Příspěvky: 368
Registrován: 11 srp 2007 13:32
Bydliště: matička Morava (Zlín) + Litoměřice

Příspěvekod kryspin.motyczka » 13 úno 2009 18:13

v cem je vlastne takovy rozdil mezi tema distribucema? jak rikam - jsem odkojeny ms-dosem a az doted jsem rostl na windows, a co ctu o linuxu a distribucich, porad mi neni jasne, jaky je mezi nima rozdil krom graf.prostredi a toho, ze "aplikace se instaluji z ruznych zdroju"...
Apple Macbook Pro 13"



Linux is like Teepee - no Windows, no Gates - Apache inside

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 13 úno 2009 19:05

Třeba Ubuntu nebo openSUSE můžou mít ty prostředí všechny, můžeš přepínat.
Jinak jiný balíčkovací systém (není pravidlem), různě velká komunita - větší šance na vyřešení problému, který se v různých distribucích může řešit jinak (případně k němu vůbec nemusí dojít). Fundovanou odpověď ode mne nečekej :)
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 13 úno 2009 19:05

Centos: "kdyby neco selhalo" :roll: ... uvedomujes si jak to zni? Hozeni do vody, je nejlepsi zpusob jak cloveka osamostatnit, a pokud je to uzivatel takovy, ze po 20minutach Ubuntu ma dost, tak se vzdy pri sebemensich potizich bude vracet do Windows, nez aby je resil, v pripade zacatku je bude resit dele nebo dokonce pro nej budou neprekonatelne, coz je prave vec, ktera ho bude odrazovat se tim v danou chvili zabyvat a bude mit alternativu ve Windowsech, kde mu to zrejme pobezi, takze pokud by mel pouze Linux, tak mu nezbyde nic jineho nez si to vyresit. Pokud to clovek mysli s Linuxem vazne a vi o sobe, ze nema moc velkou trpelivost studovat a ucit se necemu slozitejsimu, tak neni lepsi zpusob nez ho takto donutit si svoje odpracovat.

Kryspin: Rozdily nejsou ani tak v grafickem prostredi (ty jsou volitelna, ikdyz ovsem, kazdy bude mit prislusny theme dane distribuce) jako v urcitych drobnostech, co se tyce spravy systemu. Ono se to opravdu spatne popisuje cloveku, ktery to nezna... ale urcite rozdily mezi systemy jsou treba v balickovacim systemu a utilitach na jejich spravovani... to je asi hlavni vec, ktera uzivatele bude zajimat. Jak rikam, zkus si tu Fedoru 9 ci 10, to je dle meho dost jednoducha distribuce a s tou priruckou co je na strankach ceskeho Fedora projektu bys nemel mit problem pochopit aspon zaklady a dokazat v systemu fungovat jako typicky uzivatel. Pak muzes zacit experimentovat s distribucemi, podle toho, co ti bude vyhovovat vice...

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 13 úno 2009 19:07

Jak by to mělo znít? Párkrát se mi něco stalo, třeba nenajel xserver, a co jsem měl dělat? Najel jsem do Windows, našel na netu řešení, reboot, oprava, jedu..
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů