Bezpečnostní aktualizace Debiana Sid

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Bezpečnostní aktualizace Debiana Sid

Příspěvekod MartenP » 11 lis 2008 18:15

U této větve mi velice vyhovují rolling updates a nikdy nekončící vývojový cyklus. Teď jsem se ale dozvěděl, že Sid nemá bezpečnostní aktualizace. Je to problém?

Koukal jsem na sources.list a zjistil jsem, že si systém po přechodu Lenny--)Sid ponechal zdroj bezpečnostních aktualizací pro Lennyho. Je to v pořádku? Nebude to dělat bordel? Díky

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 23 lis 2008 11:35

Je to hloupý dotaz nebo ho nikdo neumí zodpovědět? :)

Solitary
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 3046
Registrován: 28 čer 2007 13:19

Příspěvekod Solitary » 23 lis 2008 11:43

Spis ti ho nikdo nedokaze zodpovedet - kolik Debianaru si tu zatim videl? ;) zkusil bych nejake Debian forum :)

merlin77
občas něco napíše
Příspěvky: 28
Registrován: 20 lis 2008 16:38
Bydliště: Praha

Příspěvekod merlin77 » 23 lis 2008 12:19

Je to v principe "hlupy" dotaz a hovori o tom, ze Debian Sid _nie_ je vhodna distribucia pre toho, kto sa takto pyta.

Debian Sid alias Debian Unstable je specificky tym, ze je to vlastne experimentalna vetva, kde sa nove verzie balickov objavuju okamzite a teda nie je dovod rozlisovat, co je "bezpecnostny" update a co je "lubovolny iny" update. Nie su tu totiz ziadne naroky (pokial mozem posudit) na kompatibilitu a vobec funkcnost - aj ked v skutocnosti je sebakontrola developerov natolko vysoka, ze je Sid casto stabilnejsi, nez ine "stabilne" distribucie. Co zrejme ale suvisi aj s tym, ze Sid vacsinou pouzivaju ludia, ktori su s tymto stavom uzrozumeni a su technicky natolko zdatni, ze si pripadny problem dokazu opravit svojpomocne.

Debian Testing (a v dalsom kroku aj Stable) su uz vetvy, kde sa ocakava, ze nove verzie balickov budu funkcne a podla moznosti kompatibilne a nove verzie sa neobjavuju okamzite. Preto je nutne rozlisovat, ktore updaty sa potrebuju dostat do distribucie prednostne (opravy chyb, ktore inak nemenia funkcionalitu = bezpecnostne aktualizacie) a ktore treba pretestovat dokladnejsie (typicky pridavanie novych vlastnosti).

Pokial ide o ponechanie zdrojov i pre Lenny (alias aktualny Debian Testing), je to "len" moznost vyberu: Debian Unstable moze obsahovat (a obcas skutocne obsahuje) nefunkcne ci iba ciastocne funkcne balicky, vid dovod vyssie. Bezpecnostny update z Lennyho preto, az vyjde, moze byt lepsia alternativa na pouzivanie, pretoze presiel minimalne nejakym testovacim koleckom a s najvyssou pravdepodobnostou je porovnatelne aktualny a kompatibilny s kniznicami pouzitymi v Sidovi.

Osobne mam v sources list zdroje pre vsetky tri vetvy.. Ani Testing vetva nezarucuje (funkcnu) kompatibilitu s predchadzajucimi verziami daneho balicka, to isti az Debian Stable.
Aktuálne: Dell Latitude D620, Dell Precision M90, HP Compaq 6710b
Predtým: Toshiba Tecra 730CDT, HP Omnibook XT6200, FS Lifebook C1020, Lenovo ThinkPad Z61m
A všade GNU/Debian.

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 23 lis 2008 14:25

Díky za vyčerpávající odpověď. Je to logické a mělo mi to napadnout :)


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů