Ubuntu

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
impact
píše často
Příspěvky: 101
Registrován: 06 pro 2007 22:21

Příspěvekod impact » 02 led 2009 11:25

No, pokud bych z Ubuntu přecházel, tak na Arch Linux a hezky si celý system upravil k obrazu svému. Protože by s tím ale bylo hodně práce, tak to zatím neudělám. :)

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 02 led 2009 13:28

Zrovna "hodně práce" mě od toho taky odrazuje :)
V Mintu se mi líbí, že změnil defaultní vzhled (Human mi přijde pěkně hnusný) a že krom malých nastavení člověk asi nebude muset zezačátku nic řešit. Že na čistém systému přehraju multimédia je hodně lákavé, stejně tak pro mě i jediný windows-like panel dole, bo na dvoupanelové rozvržení jsem si nezvykl (a v Ubuntu bych to zas musel donastavovat) a v KDE je skoro všechno jinak, což pro mě - linux lamu - rovná se neschopnost něco nastavit podle návodu na GNOME.
Ještě musím přesunout partition - neví někdo, jak dlouho cca bude trvat přesun 100GB oddílu s 20GB volným místem?
A odpovím si sám - něco přes tři hodiny
Naposledy upravil(a) centos dne 03 led 2009 11:12, celkem upraveno 1 x.
ASUS F3Ka, Arch linux
bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 02 led 2009 17:59

impact píše:Protože by s tím ale bylo hodně práce, tak to zatím neudělám. :)


Já jsem to samé udělal z Debiana a moje domněnka zní, že pokud se člověk nechystá reinstalovat komp každých 14 dní, vyplatí se postavit si systém na míru. Je to pak bezkonkurenční pracovní prostředí.

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 06 led 2009 18:09

Takže s Mintem mi automaticky začala fungovat wifi, což je, vzhledem k tomu, že v Ubuntu jsem musel hledat jak blázen a instalovat wpa-supplicant, paráda :)
Zatím se seznamuju, a líbí se mi hodně.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 15 led 2009 17:05

Nemáte problém s nefunkčností wifi po probuzení? Vím, že musím znovuzavést wifi modul, vím jak, ale nevím, kam ty příkazy strčit..

//nainstaloval jsem balíček "hibernate", ten vytvořil v etc/ složku a v ní jsou strčené nějaké skripty, v blacklisted.conf je zrovna ten modul wifi. Vyzkoušel jsem, před uspáním ho odpojí. Ale co s nahozením? :)
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

sirius1983
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4680
Registrován: 24 úno 2007 19:59
Bydliště: Všude dobře tak co doma...

Příspěvekod sirius1983 » 07 úno 2009 08:57

Na starší notebook X31 jsem se rozhodl nainstalovat Ubuntu a zvolil jsem možnost instalaci přes prográmek Wubi. Po startu a zvolení ubuntu se dostanu normálně na přihlašovací obrazovku, přihlásím se, ale pak už má stále zobrazenou jen zcela prázdnou oranžovou plochu s kurzorem myši a nic dál se neděje. Nenapadá někoho, kde je chyba?
T420, X31
Prosím, nepište mi soukromé dotazy, otázky patří veřejně na toto fórum.

Silas15
občas něco napíše
Příspěvky: 38
Registrován: 02 čer 2008 09:08

Příspěvekod Silas15 » 08 úno 2009 22:28

Ahoj,
Mám problém, mám notebook ThinkPad SL400, disk sem si ve Win rozdělil (byla tam jedna velká a 2 servisní). Tu velkoou sem rozdělil, bohužel při spuštění instalátoru Ubuntu 8.10 i 9.04 Alpha 4, mi instalátor neviděl partišny, pouze jen tu velkou, která podle něj nebyla naformátovaná(ty dvě servisní ne (podle velikosti)). Vypnul sem i AHCI. Instalátor od Win XP partišny viděl normálně. Nevíte někdo co s tím?

když dám Places -> počítač, tak tam ty partition vydím, sem z toho jelen :-(
ThinkPad SL400

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 09 úno 2009 10:06

Řešení tvého problému netuším (zkus postupovat přesně dle návodu http://wiki.ubuntu.cz/Jak%20m%C3%ADt%20 ... %8Dn%C4%9B ). Co chci poznamenat je, že je vysoce nedoporučeno používat vývojovou verzi 9.04, s největší ppstí s ním budeš mít problém. Když už tam chceš dávat něco novějšího, dej tam 8.10.

Silas15
občas něco napíše
Příspěvky: 38
Registrován: 02 čer 2008 09:08

Příspěvekod Silas15 » 09 úno 2009 10:42

právě že tak to mám udělaný, podobně jak je v tom návodu, jedinej kdo žádnou partitin nevidí je instaláto linuxu a Gparted, to je na tom to divný, jinak jak sem psal Linux jako takovej je vidí normálně (spučtěné Live CD).
ThinkPad SL400

norther
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 02 říj 2007 08:03

Příspěvekod norther » 02 kvě 2009 20:44

Zdravím, neviem či sa to tu už riešilo, ale nič som nenašiel.
Nahodil som si na notebook LENOVO R500 konečne Ubuntu 9.04, na ktoré som sa veľmi tešil (z dôvodu potreby CAD som musel bežať na WinXP, ale už mi skončil semester :) )

Tak k môjmu problému: Pri Ubuntu sú teploty a hlučnosť notebooku o dosť vyššie a to teda fakt o dosť(hlučnosť) ako u Win XP. Neviete niekto ako to spraviť? Dá sa s tým niečo urobiť?
Pretože mám pocit, že ak sa ten vetrák bude točiť stále tak rýchlo, tak zachvíľu ten book bude ako sestrin asus :D
Teploty pri Ubuntu sú: CPU 52 C, GPU 55 C ( pri podtaktovanom procesore na 800Mhz)
Teploty pri XP: CPU 42, GPU 47
Veľký rozdiel to nieje, ale pri Ubuntu sa vetrák neustále točí na vysokých otáčkach.
Neviete poradiť niečo na reguláciu ? Keď však stiahnem otáčky tak sa bojím, že sa bude prehrievať ešte viac. Neriešil niekto niečo podobné ?
Za Vaše postrehy ďakujem :wink:


EDIT: Tak problém sa v podstate vyriešil sám inštaláciou proprietarnych ovládačov od ATI, ktoré mi ponúklo Ubuntu, ktoré grafiku zdá sa vedia podtaktovať... hrialo sa to všetko od grafiky.
Ostáva však problém s hlučnosťou :(
HP Probook 4530s

mixo
občas něco napíše
Příspěvky: 96
Registrován: 22 kvě 2006 14:38

Příspěvekod mixo » 03 kvě 2009 20:38

cus, mozno ti pomoze ThinkPad Fan Control

mam to na test masine a da sa tou app celkom vyladit ventilator ;) ale treba sa trocha pohrat s konfiguraciou

Celkovo sa skus popozerat na ThinkWiki

norther
občas něco napíše
Příspěvky: 82
Registrován: 02 říj 2007 08:03

Příspěvekod norther » 03 kvě 2009 21:29

Diky dik, take niečo som hľadal :wink: Idú štátnice tak asi najskôr o nejaký ten týždeň niečo poriešim. Potom napíšem ako to dopadlo. O thinkwiki viem. Vďaka
HP Probook 4530s

HaniSS
občas něco napíše
Příspěvky: 85
Registrován: 12 črc 2006 19:48

hop

Příspěvekod HaniSS » 23 čer 2009 23:19

...jen maly report...po pocatecnich problemech o kterych jsem tu psal v listopadu, jsem docela spokojenym uzivatelem LinuxuMint 6 felicia (XFCE a okrajove Fluxbox edice)

win spoustim jen 1-2x do mesice, vetsinou kvuli vylozene specifickym app (google sketchup apod) a kvuli aktualizaci antiviru...

postrehy - win nyni startuje 4 minuty, netusim, proc, pred rozdelenim disku a instalaci linuxu behal spolehlive a velmi svizne (byl hodne odladeny a osekany o nepotrebne procesy), ponekud zadrhava zvuk, ale jinak stale bezi slusne (urcite potvrdim prodlouzeni doby bootu, zpomaleni systemu jako takove je mozna pouze subjektivni v porovnani se sviznosti XFCE)

k ubuntu - velmi dobre distro pro zacatecniky, ale spousta nastavovani, mel jsem 8.04 asi 2-3 mesice, protoze v te dobe (listopad 08) cerstva 8.10 nebyla odladena a nefungovala spravne...i v 8.04 jsem musel za pomoci googlu hodne laborovat a nastavovat nez jsem byl spokojeny...
po upgradu na 8.10 nekdy v dubnu to jeste slo, ale po prechodu na 9.04 opet spousta problemu a tak jsem se rozhodl pro reinstal - zrovna jsem testoval na jinem pocitaci mint6fluxbox, velmi nenarocny na HW pocitace, ale pro prakticke pouzivani dost tezkopadny (tehdy mi to tak prislo, nyni uz bych ho asi ovladl lepe), proto jsem otestoval XFCE edici a u te jsem uz zustal a nakonec nainstaloval i pritelkyni...

XFCE neposkytuje komfort gnome (kde4 se mi moc nezda), ale je dobrou alternativou pro starsi masinky (muj acer 5512 ma neco pres 3 roky)...stejne tak Mint je podle me velmi vhodne distro pro zacatecniky a pro lidi, kterym se snazite vnutit prechod na win...takze abych to shrnul, po pocatecnich problemech jsem velmi spokojeny uzivatel linuxu a hlavne - nasel jsem si zajimavou zabavu pro volne chvili a furt do toho zkousim nejak vrtat....je to legrace, u woken clovek natukal do googlu, editor obrazku a sup 20 tisic aplikaci..u lenocha to zkousi jinak, chvili laboruje a nakonec si napise nejakou vlastni akci a ma radost ze mu to beha :D

centos
guru
Příspěvky: 1157
Registrován: 20 zář 2007 22:52
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod centos » 24 čer 2009 00:31

;)
Já si zrovna hraju s novým Xubuntu. Párkrát jsem se mrknul, jak teď vypadá nové XFCE, zaujalo mě to a rozhodl jsem se to vyzkoušet.
ASUS F3Ka, Arch linux

bo neznamená nebo, ale protože (neboť)..

MartenP
píše často
Příspěvky: 449
Registrován: 08 srp 2007 13:41

Příspěvekod MartenP » 24 čer 2009 10:45

Chválihodný krok :) Já používám krom asi prvního týdne mého Linuxového působení zcela výhradně XFCE. Pokud chceš, navštiv můj blog, zabývá se téměř zcela výhradně Xubuntu (čili prostředím XFCE a systémy Debianovitého typu :) ) a nalezneš tam, aspoň v to doufám, množství užitečných tipů a triků.


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů