Arch linux

LINUX, MAC OS a další co lze nainstalovat na notebooky. Dostribuce, ovladače, jak to funguje atp.
vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Arch linux

Příspěvekod vito45 » 21 lis 2008 11:01

Máte s ním niekto skúsenosti?
Chystám sa ho nahodiť budúci rok alebo cez vianočné prázdniny tak zatiaľ zisťujem čo a ako.
Ako hlavné plus vidím v tzv. rolling uptades, neexistuju verziu OS iba sa stále iba uptaduje takže dokiaľ sa OS nezosype tak netreba reinštalovať kvôlli zrušenej podpore /ubuntu má jeden rok keď nerátame LTS/. Je údajne oveľa rýchlejší, skôr su uvoľňované nové balíčky, človek má nainštalované iba to čo chce, oproti ubuntu pri menení konfigurákov sa sám nerozbije.

Ako hlavný mínus vidím prvotné rozbiehanie a bojím sa ďalších konfigurácii hoci údajne majú super wiki, vrásku mi robí počet balíčkov v repositároch ktorý je u ubuntu 2x večší.

Vedie ma k tomu hlavne deprimácia z nefunkčných tlačítok na ovládanie hlasitosti, občasné chybičky za ktoré môže moje strkanie palcov tam kde som nemal /treba reinstall OS/, zvýšenie rýchlosti OS, ak niečo nepokazím tak nebudem mať žiaden dôvod preinštalovať OS /zastaralosť návodou, nepodpora starého OS.../, rýchlejšie uvoľnovanie aktualizácií /ešte stále neuvoľnili napr. OO3/.

vito45
guru
Příspěvky: 963
Registrován: 07 lis 2006 16:51
Bydliště: blizko PO, intrak: KE J9, Slovensko

Příspěvekod vito45 » 04 úno 2009 14:13

uf, toto som si nevšimol, keď už nič tak to postnem i tu:
momentalne som prešiel z Ubuntu /už skoro rok čo fičim na ňom /10.04.2008// na Archlinux hlavný dôvod bola ospevovana rýchlosť, modulárnosť, KISS princíp /keep is stupid simple/ a môj pocit že najviac ubunťákov prechádza práve na arch. Keby som chcel tak to cele nahodim behom jedného dňa ale onačil som sa s tým cca. 2 dni.
Prve čo ma napadlo je že inštalácia ubuntu je mágia. Tu po inštalácii sa človek dostane do príkazoveho riadku a všetko inštaluje od nuly/veľmi veľmi silno odoporúčam mať druhý pc s otvorenou wiki/. Inštalácie i napriek tomu sa mi zdala ľahká /moje skúsenosti:práca so všekými win. od 3.11; rok na linuxe, pravidelné čítanie naj. webou o HW/SW/lin, anglina/ ak som mal wiki.
Námaha sa odvďačí oveľa rýchlejším bootom /u mňa cca. 40s, ubutnu 2x viac čím je skoro vyrovnané s neopuživanym XP/, všeobecne ak sa nenainštaluje compiz je arch pekelne rýchly oproti ubutnu. Zmetený som z toho že copmiz je viac než viditeľne pomalší.
Obrovská výhoda /zatiaľ neodskúšaná, arch mám ani nie týždeň/ je v tom že neexistuje hlavná verzia, stále sa iba upgraduje a cd ktoré sa sťahujú a z neho inštaluje je iba aktuálny snapshot toho čo je v repozitároch.
Aby som nechválil tak mínusy sú v repozitároch kde je oveľa menej balíčkov /cca 22000 vs 4500/ ale sú nejaké uživateľske čo som ešte neskúšal lebo všetok hlavný sw mám. Zatiaľ sa mi nepodarilo nainštalovať knotes, z neznámych dôvodov nejde mi príkaz shutdown tj. nedá sa vypnúť z bežných ponúk /to som vyriešil pridaním ikony na panel ktorá spúšťa poweroff ktorý nb vypne :lol: /

Všetkým ktorý majú trochu času a chcú sa s linuxom trochu posunúť ďalej alebo si ho zrýchliť tak odporúčam archlinux, ostatným určite bude stačiť ubuntu.

pozn.:zatiaľ som neskušal wifi ani BT, prve doma nepotrebujem ani nemam ako vyskušať a druhe mi zatiaľ nejako nechyba

luta
občas něco napíše
Příspěvky: 73
Registrován: 16 led 2007 15:20

Příspěvekod luta » 01 čer 2009 22:51

sice stare tema, ale take jsem presel z ubuntu na archlinux hlavne kvuli rychlosti gnome, ktera je v ubuntu desna. Nahodil jsem arch 64bit + xfce4 - to ma vlastni kompozitor, vykreslovani je bleskove a cely system proste lita, coz se o ubuntu nedalo rici. Na druhou stranu jsem stravil hoodne casu rozbehanim tiskaren, nastavenim hal policy atd atd. V ubuntu chodilo vse hned po pripojeni a proto asi i ta mizerna rychlost :) Arch je opravdu bleskovy, nenarocny na HW (tak dlouho vyply vetrak jsem jeste neslysel :D ) a po poladeni napajeni vydrzi na bat. vice jako Visty64bit, na kterych jsem behal 2 roky a nikdy si neztezoval. Na linux jsem presel spise z duvodu uceni novych veci :wink:
HEL81 archlinux x86_64, HP 4340s core-i5 ivy bridge Win8

pavolzetor
občas něco napíše
Příspěvky: 73
Registrován: 21 led 2009 20:54

Příspěvekod pavolzetor » 03 říj 2009 11:51

no mne prišlo zase XFCE dosť pomaly štartujúce, tak som nahodil E17, ale rozdiel medzi štartom GNOME a XFCE je < 5 s => ak nemáš problém s gconf tak gnome je asi lepšie

luta
občas něco napíše
Příspěvky: 73
Registrován: 16 led 2007 15:20

Příspěvekod luta » 03 říj 2009 12:58

E17 jsem take vyzkousel. Velmi light prostredi je LXDE, kde je spravce oken openbox. Gnome se mi vubec nelibi. Mam rad jednoduche prostredi, do ktereho si nahazu apps (qt4 , gtk), ktere mi vyhovuji a prip. veci zedituji pres konfiguraky :) Nepotrebuji tu hromadu klikatek kolem, co je v KDE ci Gnome..

me XFCE : http://luta.7u.cz/arch.jpg
a LXDE : http://luta.7u.cz/desktop.png
HEL81 archlinux x86_64, HP 4340s core-i5 ivy bridge Win8

tuhyk
občas něco napíše
Příspěvky: 7
Registrován: 21 kvě 2011 21:44
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tuhyk » 21 kvě 2011 21:54

Používám Arch asi dva roky jako hlavní systém a jsem velmi spokojen :) Kdyby si chtěl někdo počíst, něco málo jsem o tom distru sepsal.

symbio1
občas něco napíše
Příspěvky: 1
Registrován: 22 čer 2018 22:03

Re: Arch linux

Příspěvekod symbio1 » 22 čer 2018 22:14

dostal som ntb s nainstalovanym Archlinuxom a chcel by som si zmenit stanndardnu qwertz klavesnicu na qwerty. Ako to mam urobit?

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Arch linux

Příspěvekod orgasmic » 23 čer 2018 11:15

Naprogramovat? :D
Asus ROG Strix G18

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 975
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: Arch linux

Příspěvekod leon » 23 čer 2018 21:01

archlinux neznám, zkoušel sem narychlo něco vygooglit, ale dost možná by nakonec došlo na orgasmicova slova :D

pokud trváš na linuxu, volil bych Ubuntu


Zpět na „LINUX a další OS“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti