Vista vs. XP

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.

Windows Wista nebo XP

Vista
36
48%
XP
39
52%
 
Celkem hlasů: 75

kiposukjange
guru
Příspěvky: 1678
Registrován: 01 lis 2007 17:20

Příspěvekod kiposukjange » 20 bře 2008 19:51

Vista je Vista, oproti Xpčkám hezčí vzhled, hlavně daleko lepší čitelnost písma, nové funkce a celkově lepší ovládání. DX10 mně ale také nepřesvědčil, to je fakt. Cena Vist je ale dobrá, takže není důvod se jim vyhýbat. Navíc se mně lépe osvědčila po stránce odolnosti vůči spywaru atd.
HP 8710p - C2D T7200 2.0GHz, NVIDIA Quadro 320M 256MB DDR3, 4 GB DDR2, HDD 250 GB SATAII 5400ot., 17" WXGA+ 1440x900, Windows 7 Professional x64.

Radim van Ousek
píše často
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2008 21:35
Bydliště: Brodce /Brodec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radim van Ousek » 20 bře 2008 20:27

onne píše:Každý si může vybrat jakýkoliv OS.. Říkat že jeden je dobrý a druhý špatný je blbost. Každý má jiné požadavky a jiné zkušenosti... Kdo si jen čte na netu noviny, stahuje a kouká na filmy, poslouchá muziku vůbec nemusí mít MS Windows ale postačí mu nějaká distribuce Linuxu a ušetří nějakou tu tisícovku... Někdo si koupí levný book a je zvyklý na OS Windows ale má slabší HW tak je pro něj volbou XP.. A někdo si koupí výkoný a drahý book třeba za 50.000,- a je v něm nejnovější C2D, GF 8600M GT SLI a 4 GB RAM, tak promiň ale tam bych si už XP nedal ani za nic.. hlavní důvod proč tam nemít XP je problém sehnat všechny ovladače aby vše fungovalo tak jak má... když přišlo XP tak o něm taky všichni říkali šmejd a kdoví co.. nepůjdou na něm hry atd... ale během dvou let ho měli skoro všichni... od doby co je XP mezi námi už posloužilo jak má, ale přišla Vista která ho časem nahradí... a když tak miluješ XP, tak tě chci vidět za 5 let jestli si ho budeš instalovat na svůj book (což bude skoro nemožné, už teď se nic na Win 98 nedělá, ze kterého jsme před 5-6 lety tak neradi přecházeli na xp)


Dobrá, vnucovat ho nebudu. Avšak nechápu proč do toho taháš 4GB RAM. 32bitové Visty mají taktéž určité omezení pro fyz. paměť. A právě těm dávám palec dólu. Pokud bych už musel přejít na 64 bit systém, neměl bych asi jiné volby, než Vistu Ultimate, nebo nějakou linuxovou distribuci, či Mac. XP 64bit jsou propadák.
Pokud za 5 let (ikdyž je tam asi jenom 1%) bude microsoft podporovat XPčka a vývojáři her a aplikací neadaptují alespoň z 80% 64bit, nepřejdu. Nebudu mít důvod a stejně tak ho nemám teď.

A co se týče ovladačů -zatím to není tak horký. Záleží čistě na uživateli, jestli mu nevadí strávit o pár minutek navíc stahováním specifických ovladačů. Potom je stačí zaintegrovat na instalačku a tralala.

No nic. Přestanu hanět Visty, každý má na ně svůj názor. Každopádně doporučuji dualboot, ať zjistíte, co má který systém za chyby atp.
The man of knowledge must be able not only to love his enemies but also to hate his friends.

onne
guru
Příspěvky: 1766
Registrován: 01 úno 2008 10:27
Bydliště: Opava

Příspěvekod onne » 20 bře 2008 20:49

Dualbot může být složitý.. Stačí si rozjet virtuální stroj :wink:
ThinkPad T420

Radim van Ousek
píše často
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2008 21:35
Bydliště: Brodce /Brodec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radim van Ousek » 20 bře 2008 21:04

onne:
ale to už trochu rozmělňujem :D Ať si to otestuje kdo chce a jak chce, mně to je šumák.
Svůj názor na "Vista vs. XP" jsem napsal a zdůvodnil a tím to pro mne hasne.
The man of knowledge must be able not only to love his enemies but also to hate his friends.

intel810
občas něco napíše
Příspěvky: 8
Registrován: 12 úno 2008 13:26

Příspěvekod intel810 » 21 bře 2008 22:53

zatím na Vistách nevidím pro mě coby BFU nic nového. Celkem jsem valil oči na drát, když taková triviálnost jako je vytažení zástupce na plochu z start/programy/složka kde se zástupce nachází, trvá Vistám cca 10 vteřin včetně jednoho stupidního dotazu zda to smí udělat. Probuzení z hibernace je u mě každé cca 5. problémové a musím restartovat PC abych se s ním vůbec domluvil.

mivlak
guru
Příspěvky: 1278
Registrován: 22 říj 2007 22:41

Příspěvekod mivlak » 22 bře 2008 09:24

to stupidní dotazovaní se dá vypnout :wink: :lol:
DELL VOSTRO 1500
T7250 - 2,5 GB - WD3200BJKT - UltraSharp™ WSXGA+ TrueLife™ - 8600M GT - XP SP3 & Vista Business - 9 cell - VX Nano
+ external WD3200BEVT

sako verife
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 29 led 2008 10:27

Příspěvekod sako verife » 22 bře 2008 21:47

intel810 píše:zatím na Vistách nevidím pro mě coby BFU nic nového. Celkem jsem valil oči na drát, když taková triviálnost jako je vytažení zástupce na plochu z start/programy/složka kde se zástupce nachází, trvá Vistám cca 10 vteřin včetně jednoho stupidního dotazu zda to smí udělat. Probuzení z hibernace je u mě každé cca 5. problémové a musím restartovat PC abych se s ním vůbec domluvil.


zrejme chyba instalace nebo HW.

Jen pro zajimavost jsem tedka zkusil vytahnout zastupce ze start/programy a trvalo to ani sec. Na to jestli to smi udelat se to vubec neptalo (jak nekdo psal, da se to vypnout, nebo nemas admin prava)

hibernaci zas tolik nevyuzivam, takze nemohu soudit. Ale opet bych videl problem v instalaci nebo hw...(jestlize kazdy . probuzeni=problem tak je evidentni ze neco je blbe u tebe)
FS Amilo xa 2528 ,AMD Turion64 X2 TL-60,2GB RAM,GF 8600gs,VHP

czech best OSI like Ultima Online server :www.Twilight-zone.cz

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 23 bře 2008 17:38

no ja zase nevidim duvod proc vistu pouzivat nic me nepresvedcilo.Sice nevim na co nekomu je vice nez 4gb ram ale 4gb zvladne 32bit system od 4 nahoru to smysl ma ale ne pro BU nebo pro hrace. jinak souhlasim 64 bit by sem mel prosadit ale jinak na tom neni nic zahadneho. a dual bott je otaskou 5 minut xp a vista
Jedinou pravdou je, že všichni lžou
Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220
MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

onne
guru
Příspěvky: 1766
Registrován: 01 úno 2008 10:27
Bydliště: Opava

Příspěvekod onne » 23 bře 2008 17:53

Odkdy umí xp 32 bit pracovat se 4GB? Snad jen 3,2 využije :roll:
ThinkPad T420

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 23 bře 2008 18:15

vecny omyl ukaze sice 3.2 nebo 3.5 ale plne vyuziva 4gb

architektura PC (x86) umí přímo adresovat maximálně 4096MB RAM (tedy 2na32). Toto omezení se netýká Windows, je to hardwarové omezení, s nímž musí počítat jak Windows XP, tak Windows Vista, Linux (32-bitový kernel) či OS X na Intelu.V žádném systému navíc není celých 4096MB RAM k dispozici a plně k použití, i když je máte instalované. Důvodem je fakt, že grafické karty, zvukové karty, řadiče pevných disků a další IO si vyžádají pro sebe, pro přímou adresaci, stovky MB paměti, která je poté mapována pro tato zařízení, a není fyzicky dostupná jako RAM pro operační systém. tedy je vyuzita ale nejde to poznat. Navic vista 64 s 4gb je blbost protoze system si sam veme 1gb a jsme na 3gb. Zato 32 bit si veme mene ale vyuzije lepe a taky je na 32 vice programu. Jinak 64 se vyplati s vice jak 4gb ram
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Radim van Ousek
píše často
Příspěvky: 134
Registrován: 23 led 2008 21:35
Bydliště: Brodce /Brodec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radim van Ousek » 23 bře 2008 18:15

Myslím že, kdyby XP uměly naplno využít 4GB, asi bych na ně složil ódu. :lol:

Klasickej dualboot není otázkou 5ti minut. Nevím, jak dlouho trvá instalace Vist (ty jsem pouze zkoušel na bratrojc kompu), ale XPčka si vezmou tak 20minut, nepočítaje formátování.

Za pět minut nenainstaluješ ani Yoper :?
The man of knowledge must be able not only to love his enemies but also to hate his friends.

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 23 bře 2008 18:18

ok ale problem to neni. Navic to system vetsinou zvladne sam! Jinak zacni skladat tu odu na XP :P

edit: navic nejde o XP ale o HW a ten to dokaze vyuzit!
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

sako verife
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 29 led 2008 10:27

Příspěvekod sako verife » 23 bře 2008 18:27

me par veci proc vyuzivat vistu presvedcilo, proto ji mam i v praci (64bit)
Asi si malokdo zvas uvedomuje ze vyvojari programu, her, ovladacu atd. Uz budou treba jen 1rok tohleto delat a pak prejdou na novy os, tedy visty. Uz v tehle dobe je problem sehnat ovladace pro nektere booky na XP.

A resit ze se mi visty nelibi, jsou pomaly atd, je blbost. Tedka si koupim os XP a za dva nebo 3roky co? Ono uz mozna i za rok bude problem s vyvojari...

Stejny "kecy" jsem slysel kdyz prisli win 98, nasledne prisli XP a poslouchat to budu opet v budoucnosti az prijde novy os, s tim pocitam. Ale kdyz si budu kupovat nove pc, s OS, tak je totalni blbost kupovat stary os, i kdyby mel byt ten novy os nevyzkouseny(coz se snad nikdy nestalo aby byl totalne k hovinku) vzdy to resi SP...
Pokud ma nekdo os nelegalne tak at si klidne prvne poridi stary os a nasledne az novy os odladi i ten...Ale pristupuji k tomu z hlediska legalnich OS....


to je muj nazor a snad se k tomuhle ani nebudu muset vyjadrovat.
FS Amilo xa 2528 ,AMD Turion64 X2 TL-60,2GB RAM,GF 8600gs,VHP



czech best OSI like Ultima Online server :www.Twilight-zone.cz

Damianus
_-=*Open Source*=-_
Příspěvky: 2351
Registrován: 14 pro 2007 02:54
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Damianus » 23 bře 2008 19:10

no z meho hlediska je vista blbost jako windows 2000 same problemy a nikdo jej nepouzival az XP a tak to bude i s vistou ted ji ma par lidi vsichni jsou zatim na XP a vetsina pujde pak na Windows 7
Jedinou pravdou je, že všichni lžou

Můj weboblogo něco about IT and something viz. tlačítko WWW Miláček Lenovo X220

MSI GX600 -> Lenovo T500 -> Lenovo X220 -> Asus Zenbook prime -> Lenovo X220

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 23 bře 2008 19:15

Damianus píše:Důvodem je fakt, že grafické karty, zvukové karty, řadiče pevných disků a další IO si vyžádají pro sebe, pro přímou adresaci, stovky MB paměti, která je poté mapována pro tato zařízení, a není fyzicky dostupná jako RAM pro operační systém. tedy je vyuzita ale nejde to poznat. Navic vista 64 s 4gb je blbost protoze system si sam veme 1gb a jsme na 3gb. Zato 32 bit si veme mene ale vyuzije lepe a taky je na 32 vice programu. Jinak 64 se vyplati s vice jak 4gb ram

mas v tom trosku chaos. graficke karty, zvukove karty, radice pevnych diskov, atd alebo inak MMIO nezaberaju pamatove miesto ale pamatove adresy. to pamatove miesto fyzicky dostupne je akurat uz nie je dostatok pamatovych adries na jeho vyuzitie. 64bit OS neumozni nic ine ako zvacsit mnozstvo celkovej adresovanej pamate z 2na32 na 2na64. novsie chipsety a 64bit cpu (napr. intel 965 a core2) umoznuju potom MMIO premapovat nad 4GB a tym padom mas k dispozicii kompletnych 4GB RAM.

pamatovy priestor ti zozeru take technologie ako hypermemory alebo turbocache ale to nema s 32bit/64bit adresaciou nic spolocne.

Radim van Ousek píše:Myslím že, kdyby XP uměly naplno využít 4GB, asi bych na ně složil ódu.

XP x64 vedia ak to podporuje aj hardware.

Radim van Ousek píše:no z meho hlediska je vista blbost jako windows 2000 same problemy a nikdo jej nepouzival az XP a tak to bude i s vistou ted ji ma par lidi vsichni jsou zatim na XP

nikto nepouzival? :D mozno doma na hry ;-) v niektorych firmach sa windows 2000 pouziva doteraz :)
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů