staré PC - Win XP vs. Linux

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.
Was3k
guru
Příspěvky: 995
Registrován: 28 led 2010 14:09
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

staré PC - Win XP vs. Linux

Příspěvekod Was3k » 05 zář 2012 18:18

Zdravím,
toto se nijak netýká notebooků, tak doufám, že mě nepoženete sviňským krokem :D
Potřebuju prarodičům přeinstalovat OS na jejich starém PC, jelikož je po sw (koneckoncůi po hw) stránce v dezolátním stavu a už spouštění prohlížeče je jak loterie (o jeho celkové "rychlosti" nemluvě). Počítač je používaný pouze na internet (email, zpravodajství, čas od času YT) a zřídka na textové dokumenty, toť vše. Za hlavní příčinu problémů považuju to, že jim chodí od známých strašné množství internetového "odpadu" (obrázky, prezentace, videa) - jen na emailu se jim za cca půl roku (jednou za čas to promažou) nashromáždilo skoro 10gb, což je dle mého na důchodce slušná hodnota :D. Samozřejmě vše stahují na disk a spousta z těch věcí je plná virů (chudák eset už nejde ani spustit :D ).
To je taky jeden z důvodů, proč mě napadlo dát jim tam nějaký linux. Jenže se moc nevyznám v těch všech distribucích. Pokud vím tak existují i verze vhodné pro slabé PC, že ano?
PC má cca tyto parametry:
- Intel Pentium 3GHz (1 jádro :P )
- 1 gb ram (někde se mi tu válel 1gb DDR2 modul, takže pokud to půjde, tak jim ho tam dám)
- 80gb hdd
- grafiku přesně nevím, ale jednalo se o nějaký integrovaný intel

Teď k mé otázce. Má cenu jim tam nainstalovat raději "tučňáka" nebo "okna"? Případně jak počítač "ošetřit" aby zůstával alespoň trochu použitelný i přes to množství balastu, co tam vždycky natahají?
lenovo ThinkPad T420i

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 05 zář 2012 20:49

Žádný specifický software nepoužívají, hry nehrají -> dal bych tam Linix Mint (nebo Xubuntu). Vyřešíš tím i ty viry (netvrdím, že na tučňáka škodlivý kód neexistuje, ale spíš předpokládám, že jim budou stále posílat windowsové verze).
Lenovo X1 Carbon Touch

* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *

michalko58

Příspěvekod michalko58 » 06 zář 2012 10:24

Ja by som bol opatrnejsi. Ak vedia stari rodicia pracovat s XP a programami v nom iba podla zvyku, tak linux nebude pre nich to prave orechove a mozes sa pripravit na hodiny vysvetlovaniam telefonatov a navstev, ktore pravdepodobne aj tak vyustia do opatovnej instalacie XP.

Ja by som asi najskor zvolil variant XP a hodil im tam bezpecnostny SW, ktory len tak nieco nevyradi z cinnosti. Tym je Comodo Internet Security - plne free a skutocne robustne riesenie. Ja uz ho davam na PC aj zaciatocnikom a zvladaju to ;-)

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 06 zář 2012 10:57

já bych se nebál, dáš jim na plochu ikonky popíšeš je jako internet atd... a bude to fungovat věř mi ;)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

Was3k
guru
Příspěvky: 995
Registrován: 28 led 2010 14:09
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Was3k » 06 zář 2012 11:14

Oni opravdu nedělají nic jiného, než ten internet (momentálně používají chrome) a jednou za čas něco ve wordu (office 2003) takža si myslím, že to zase tak strašné nebude. Teď jsem projel ve virtualboxu pár linuxovch distibucí/prostředí a asi jim tam dám mint 13 Mate a uvidím, jak se s ním sžijí. Jen doufám, že si s tím ten stroj poradí :)
lenovo ThinkPad T420i

Jirrick
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1681
Registrován: 04 pro 2010 19:37

Příspěvekod Jirrick » 06 zář 2012 12:07

Pokud se vyhneš výstřelkům jako je Ubuntu s Unity, GNOME 3 (vpostatě i KDE4) a použiješ konzervativní prostředí typu Xfce nebo GNOME 2 (resp. jeho forky - prostředí Mintu), tak dostaneš víc "XPčkoidní" prostředí než jsou sedmičky, Libre/OpenOffice má oproti Office2007 klasické toolbary a menu lišty, mnoho programů je stejných (Chrome/ium) atd. -> přechod na Linux může být méně bolestivý jak přechod na sedmičky (o osmičkách ani nemluvím).

Jak říká Python - velká ikonka internet to jistí :-)
Lenovo X1 Carbon Touch



* Dodržujte prosím :arrow: PRAVIDLA tohoto fóra *


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů