inspiron 1501 s Vista home basic, nebo XP home

Vše kolem Microsoft Windows. Zkušenosti, problémy, vylepšení atp.
paja_cz
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 kvě 2007 10:25

inspiron 1501 s Vista home basic, nebo XP home

Příspěvekod paja_cz » 20 kvě 2007 10:49

Budu kupovat Dell inspiron 1501 v promo akci :) (turion TL-52, 1Gigo RAM) a váhám jestli ho vzít s vistou home basic nebo radši XPhome, ... vista home premium neni v nabídce. Dík za každý názor.

1/ problém s ovladači vista na cokoli ???
2/ dostatek RAM pro vista ???

maxxz
guru
Příspěvky: 2847
Registrován: 16 říj 2006 06:26

Příspěvekod maxxz » 20 kvě 2007 10:51

šel bych do XP, přece jen se nemusíš bát kompatibility a pokud jde o Vista tak jedině už Home premium s Aerem jinak to asi nemá moc smysl. Osobně bych šel do XP.
tento účet již není aktivní.

Peca-on-line
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1420
Registrován: 12 kvě 2006 14:02
Bydliště: Trutnov, ale teď spíš kolej v Brně

Příspěvekod Peca-on-line » 20 kvě 2007 12:26

Já bych zas naopak šel do Visty, když to Dell nabízí přímo s ntb tak problémy s kompatibilitou nebudou. S 1GB ram běhá všechno v pohodě a Vista je stabilnější a bezpečnější a z výhledem do budoucna rozhodně lepší volba.
Asus A6T (Turion X2 1600Mhz@0,9V(800MHz@0775V)), 1GB RAM, nVidia Go7600(450/400(OC:500/420)), Vista Business MSDNAA)

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 12:38

maxxz píše:šel bych do XP, přece jen se nemusíš bát kompatibility a pokud jde o Vista tak jedině už Home premium s Aerem jinak to asi nemá moc smysl. Osobně bych šel do XP.

Myslím, že hlavní přínos Vist určitě není líbivém Aeru... ;)

Jinak já osobně bych bral asi WinXP...jen nevím, jaké má ta Home verze omezení...nikdy jsem Home verzi neviděl. Jen jsem kdysi slyšel, že v ní byly nějaké problémy...ale nevím. S Vistama ale zatím nemám moc zkušeností (viděl jsem je asi jen 10min), takže píšu jen podle toho, co jsem obeně četl. Jedná se mi hlavně o problémové ovladače a kompaktibilitu některých programů.
Za několik dní už bych snad konečně měl dostat noťas, kde budu mít předinstalované Vista Business, takže je řádně prozkouším. Zatím však počítám s tím, že nejspíš požádám o downgrade zpět na WinXP. Uvidíme, jak to dopadne... Verze Vista Home Basic nemá možnost downgrade, takže tam to takto zrobit, legální cestou, nemůžeš.

paja_cz
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 kvě 2007 10:25

Příspěvekod paja_cz » 20 kvě 2007 12:54

jimmyjames píše:... Verze Vista Home Basic nemá možnost downgrade, takže tam to takto zrobit, legální cestou, nemůžeš.


No právě,.... taky mě napadlo, že by ve vistě měl být lépe využit "potenciál" duo core.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 12:57

No já bych řekl, že Vista svým "děláním si co se ji zlíbí" jedno jádro spíše spolehlivě zaplácne... Na notebook.cz byl jednou článek o tom, že ten proces zajišťující přednačítání programů někdy dost slušně zahltí jedno jádro procesoru...
Ale to je jen také teoretizování bo nemám osobní zkušenost...

bus

Příspěvekod bus » 20 kvě 2007 13:21

Windows XP je zatiaľ zrejme rozšírenejší ako Windows Vista ale povedzme za také dva roky už môže byť všetko inak. Staršie programy asi na Viste len tak ľahko nerozbeháš (a kvôli grafickým driverom možno ani kopu nových hier) ale je celkom možné, že najnovšie aplikácie už možno budú fungovať jedine pod Vistou, nehovodiac o tom že Windows XP už za nejaký čas prestane byť podporovaný - v 2009 končí mainstream support a v 2014 končí support úplne. Čo je síce ešte celkom dosť ďaleko :), ale predsa len to hovorí niečo o tom, kam ťa Microsoft pošle až sa o dva roky budeš sťažovať že sa nedá spustiť najnovší Office pod Windows XP.

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 13:26

Rok 2009 je ješět dost daleko...do té doby může autor příspěvku vybírat zase nový noťas ;) Jinak co se týče Office, tak verze 2003 mě tak neskučně dojebává, že se vracím zpět k XP nebo 2000. Nevšiml jsem si ve verzi 2003 žádné kladné vlastnosti navíc...nopak jen spousty problémů, které jsem ve straších verzích neměl. Chci tím říct, že není potřeba se vždycky hnát za co nejnovějšíma verzema... Tudíž zrovna tohle bych osobně nebral jako argument.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 20 kvě 2007 14:41

souhlasim, Office XP byl velmi podareny, taky me 2003 stvala

vistu home bych nebral....neco jineho je mit vistu s moznosti downgrade a docasne si tam hodit XP, nez se Vista vzchopi z "detskych nemoci" a pak si ji tam dat zpet...ale ted mit vistu osobne povazuji za spise nevyhodu kvuli kompatibilite s aplikacema, myslim, ze XP rozhodne nepatri do stareho zeleza a zatim je na tom v tomto smeru daleko lepe nez vista....a jednou za 5mesicu total reinstal prezijes
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 15:27

Proč total reinstal jednou za 5 měsíců?? Když se o systém správně staráš, neinstaluješ každou blbost, která proletí kyberprostorem, tak ti vydrží klidně mnohem déle. Já mám třeba systém nainstalovaný už asi rok a nemám žádný problém.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 20 kvě 2007 15:42

mno u me jo....s pc pomerne dost experimentuju, a programy instaluju hodne, taky jich hodne pak davam pryc, pac se znazim hledat free anlternativy ke komercnim produktum, takze jich kolikrat hodne zkousim....po 5 mesicich win sice porad jede a docela na schopne urovni, ale uz neni svizny....taky uz tam je plno nachytanych blbosti, s kerymi si avast neporadi a investovat do placeneho antiviraku se mi tez nechce...

mno a cistit registry a odvirovavat a odstranovat bordel z pc....je opravdu jednodussi a rychlejsi mit data ktera potrebuju prubezne zazalohovane na dvd nebo jine particii a udelat reinstal....ten trva 2hodinky se vsim vsudy (ovladace, tiskarna, skenr, kodeky, nejdulezitejsi programy, atd...)
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 16:25

Aha...takže typický problém mezi klávesnicí a židlí, nikoli systému! Když nemáš systém dostatečně zabezpečený, necháš si ho zavirovat, nejspíše tam máš i mraky spyware, experimentuješ s free programy pochybné kvality, tak je potom jasné, že máš bordel v systému... :roll: Na tohle doporučuju mít dva systémy na disku... jeden pro práci a druhý pro tohle experimentování.

Windows XP jsou velmi stabilní a funkční systém... pokud se o ně člověk umí starat. Když posadíte dobytka (tím nemyslím tebe!) k počítači, tak dokáže zlikvidovat jak windowsy, tak i ten "superstabilní" linux.... :wink: To píšu jen proto, že právě kvůli podobným uživatelům lidi (a hlavně linuxáci) furt kritizují Windows, jak jsou nestabilní. Jenže problém v drtivé většině případů není v systému, ale uživateli.

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 20 kvě 2007 16:48

ja se netajim ze sem dobytek ve winu...:D jj, dva systemy mam, pouzivam este mandrivu, ale jen spis na net, kancelar... ve winu delam hovadiny, cumim na filmy, obcas nejaka hra...este vetsi sranda je, kdyz mas 256RAM (jak ja :D )a athlona 1,8, na tom je poznat co se tyce rychlosti i jestli je zaple win s tema barvickama, nebo vypada jak win2k...tak se nediv, ze ucitim drobne zpomaleni(za kere si vetsinou muzu sam...) a hned davam reinstal....

dostatecne zabazpecene....nj...avast neni nic moc, firewall ve win taky ne, ad-aware taky enni vsemocny... a kdyz mi jede pc od rana do vecera a je trvale pripojene na net....mel jsem i kerio+kaspersky(mno, tak trosku ehm.plnou verzi :) ), ale hrozne me to zpomalovalo...tak jsem zkousel plno ruznych antiviraku, vyhovoval mi NOD32(trial) co setyce rychlosti....mno ale na tohle to davat nebudu, koupim licenci az na ntb, a to este jen mozna, pac tvrde zvazuju nacpat tam taky i linux a win tam mit jen na nekere programy, ktere by mi v linu nejely



EDIT: nerekl jsem ani sluvko o tom, ze je win nestabilni....ale ze pri delsim pouzivani ztrati sviznost...v msconfigu mam vse krome avasta, scan panelu a jedne hovadiny ke grafice vyple....jenze tou castou instalaci se holt registry zaplacaji....to ze chytam viry nezavisi od toho, jak jsem sikovny (nebo naopak? :D ), ale ze pouzivam free antivirak...a tak lepsi nez nic...

btw. tak seted divam, ze sem zde vyvolal ponekud uplne zbytecnou diskuzi "o nicem...", na co se paja_cz vubec neptal...tak srry pajo :)
Naposledy upravil(a) alfah4ns dne 20 kvě 2007 17:18, celkem upraveno 1 x.
kazdy velky byk byl jednou tele

Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

paja_cz
občas něco napíše
Příspěvky: 9
Registrován: 19 kvě 2007 10:25

Příspěvekod paja_cz » 20 kvě 2007 17:08

njn :D , vše hovoří pro novější, bezpečnější, pokrokovější Visty, zároveň ale přetrpět pár měsíců do prvního servispacku. Po pravdě, noťas je pro kámošku, radši bych tam měl Win XP s ověřenou funkčností. Druhá varianta je koupit to s Vistama > formát C: > a nainstalovat je až "později". :?

jimmyjames
guru
Příspěvky: 697
Registrován: 27 bře 2007 22:03

Příspěvekod jimmyjames » 20 kvě 2007 17:16

Tak jestli to je pro kámošku, tak to bych určitě dal WinXP. Jsou ověřené, funkční, stabilní... S Vistama budeš mít ze začátku mraky problémů a kámoška ti je samozřemě bude házet na hlavu...


Zpět na „Windows 11, 10, 8 / 8.1, 7, Vista, XP i starší“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů