výběr notebooku (30 000 - 35 000)

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
ivanek007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 29 bře 2008 10:44

výběr notebooku (30 000 - 35 000)

Příspěvekod ivanek007 » 29 bře 2008 11:19

Ahojte pánové, při vybírání notebooku jsem náhodou narazil na toto fórum a využívám jej k tomu, abych znal názor víc lidí na výběr notebooku, který plánuji zakoupit.

Obecně nejsem příznivcem notebooků a zatím jsem se bez něj v klidu obešel - stačí mi mé stolní PC a do školy na přednášky mi připadá braní notebooku zbytečné. Nyní ovšem nastala situace, že na rok odjíždím studovat do zahraničí a tam se prostě bez notebooku neobejdu, čili chtě nechtě jej pořídit musím. Předesílám, že odjíždím v srpnu a nákup tedy bude aktuální tak v červnu...kdy už asi budou ceny jinde atd. I přesto mne však vaše názory zajímají již nyní, protože chci vybrat skutečně pečlivě a dobře.

Takže základní požadavky jsou zhruba tyto(dle důležitosti):

1) výdrž baterie a odolnost konstrukce - obojí asi bude stejně důležité, protože jej budu brát asi všude možně do školy...a musí něco vydržet...navíc nevím, jak to tam mají se zásuvkami, takže baterka, co vydrží 2-3 hodiny je fakt málo
2) hmotnost
3) velikost - ideálně koukám po displeji 14 palců (14,1)
4) požadavek na to, aby notebook nějakou dobu "vydržel" po stránce technické - je mi totiž jasné, že investice je to nemalá a tak potřebuji, aby se dal v klidu používat po celý zbytek studia, eventuálně ještě na studiu doktorském

A na co jej budu využívat?
V zahraničí prakticky na všechno :wink: základní věci jako internet, kancelářské aplikace, veškerá komunikace s domovinou (ICQ, Skype), občas nějaká ta hra(ale nic graficky náročného a nového), multimédia atd.

Kolik do notebooku hodlám investovat?
To je ošemetná věc, když jsem "začínal hledat"...měl jsem v plánu tak 25 000 peněz...nyní jsem už výše...zhruba na 30 000 - 35 000 penězích.

Zatím mám dva takové "tipy" co se týká značky a i konkrétního modelu:
1)Lenovo a konkrétně tento
http://www.kasa.cz/pocitace-prislusenst ... nkpad-t61/

Zde je dobrá konstrukce a "bytelnost" notebooku a oproti níže uváděným FS...také HDD a RAMka je o něco "lepší".

2)Fujitsu-Siemens
http://fujitsusiemens.mironet.cz/fs-lif ... p+dp80236/
a
http://fujitsusiemens.mironet.cz/fs-lif ... s+dp82310/

U strojů FS se mi moc zamlouvá udávaná výdrž baterie(mimochodem, máte někdo zkušenosti s tím, jaká je skutečně?) a také modulární šachta, ze které lze vyjmout DVD mechaniku a dokoupit baterku, díky které se výdrž má dostat až na 10-11 hodin...to by se mi moc líbilo :twisted:

Dále jsem se zatím nedostal a tak bych se chtěl zeptat vás...na zkušenosti s výše uvedenými modely či přímo značkami...rady, tipy a případné návrhy na jiný model čí značku.

A ještě jeden dotaz - jde o operační systém - na stolním PC mám Win XP a jsem s nimi spokojen - pro Visty nemám důvod...naštěstí mnou "vybrané" modely mají možnost downgradu na XP z Vist...zajímalo by mne, jak se díváte vy na tuto věc...mají Visty na notebooku nějaký podstatný pozitivní rozdíl oproti XP? Podotýkám, že mi jde zejména o stabilitu systému, protože nejsem žádný počítačový odborník - spíše lehce nadprůměrný uživatel a potřebuju, aby počítač držel a nemusel jsem na druhém konci Evropy řešit sesypaný počítač.

To je zatím vše a předem děkují za vaše názory a váš čas.

neoexnet
guru
Příspěvky: 1945
Registrován: 15 zář 2007 23:28
Bydliště: Teplice

Příspěvekod neoexnet » 29 bře 2008 11:22

no chtít notes do 35tis s kvalitní konstrukcí a v neposlední řadě když je pro tebe výdrž 2-3hod málo tak to nevim co ti poradit ... a v neposlední řadě když od toho čekáš, aby to za rok ještě nebylo staré

>> to bude stát podstatně víc peněz ...
Toshiba R600-10W

ivanek007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 29 bře 2008 10:44

Příspěvekod ivanek007 » 29 bře 2008 11:26

Fajn...díky za názor...poprosil bych ještě o nějaká fakta :wink:
Například názory na uváděné modely notebooků 8)

A stran toho, aby to "za rok nebylo staré"...asi jsem to nenapsal dost konkrétně...jsem naprosto běžný uživatel...nenáročný...čili jsem to myslel spíše tak, aby to nebylo nějak vyloženě zastaralé...aby to prostě nebyl šunt...protože se nedomnívám, že moje nároky na notebook se budou nějak rapidně měnit - budu na něm dělat víceméně pořád ty samé věci :wink:

CeCo

Příspěvekod CeCo » 29 bře 2008 11:33

Ked to ma ist do zahranicia tak nezabudni na medzinarodnu zaruku. Nie vsetky NB ju maju.

C

kyo
guru
Příspěvky: 1648
Registrován: 04 lis 2007 19:26

Příspěvekod kyo » 29 bře 2008 11:33

přihoď dva tisíce nebo zkus najít lepší cenu což by neměl být problém a ber všema deseti tento http://notebooky.alza.cz/notebook-ibm-l ... d83653.htm

nebo

ten co sis vybral ty má sice normální poměr stran u monitoru, ale moc malé rozlišení ( na mě, spousta lidem to bude stačit ) a jen integrovanou grafickou kartu . což může být a nemusí výhoda, záleží jestli plánuješ hrát hry nějaké hry.

každopádně výhled na odolnou 14" s dedikovanou grafickou kartou a pěknym rozlišením na displeji je dle mě daleko atraktivnější než ten tvůj model.
Naposledy upravil(a) kyo dne 29 bře 2008 11:34, celkem upraveno 1 x.
Lenovo Thinkpad R61 - 1680x1050, C2D T7250, 2GB 667mhz, 250GB Seagate Momentus 7200.3, NVS 140m, XP Professional + 3 year carry-in

neoexnet
guru
Příspěvky: 1945
Registrován: 15 zář 2007 23:28
Bydliště: Teplice

Příspěvekod neoexnet » 29 bře 2008 11:34

víceméně vše co si uvedl jsou celkem solidní stroje ... pokud chceš šetřit baterku tak doporučuji něco s jádrem penryn (C2D T8xxx a výš) a né Merom (T7xxx) ty víc žerou díky starší architekruře ...

> kdyby jsem měl vybrat z těch 3 výše uvedených tak beru zcela určitě LENOVO má z nich nejkvalitnější konstrukci a pokud neplánuješ hrát hry, ale pouze multimediál a office tak vydrží dlouho :)
Toshiba R600-10W

Camo
guru
Příspěvky: 1518
Registrován: 20 čer 2007 16:40

Příspěvekod Camo » 29 bře 2008 11:37

penryn má stejné TDP 35W jako staré typy,má ho menší až v montevive....
XPS 1330 with LED
Camo=kamil2268

ivanek007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 29 bře 2008 10:44

Příspěvekod ivanek007 » 29 bře 2008 12:08

to CeCo: O tom jsem též uvažoval, ovšem skoro nikde se o tom nepíše a když jsem se koukal na různé prodlužování záruk, jsou to celkem pálky. Takže abych řekl pravdu, moc se v tom nevyznám...mohl bys poskytnout nějaké info? Stačí třeba jen odkaz či zkušenost, které firma to jak řešené...

to kyo: Ten nevypadá zle, díky za tip...LENOVO asi nemá tu možnost, dát do modulární mechaniky druhou baterku, co? Co se týká toho mého vybraného, nevím moc, jak si představit pojem "malé rozlišení" :wink: osobně nejsem kdovíjak náročný...a co se týká té grafiky a her - nemám na ně moc čas a už mne také nebaví tak, jako před lety. Navíc na notebooku s uhlopříčkou 14 palců mně zřejmě budou bavit ještě méně 8) Jinak pro představu, co si občas zahraju...tak pokud mluvíme o nárocích na grafiku, hraji maximálně hry typu UT2004(ne novější)...protože jde o multiplayer a ne každý má doma špičkový stroj. Jinak pouze strategie a podobné věci. Čili v tom bych problém asi neviděl...

to neoxnet: Tu charakteristiku o tom, jaké má jádro najdu kde :?:
Jojo, co se her týká, tak viz výše...ale pokud už hrát hry...tak určitě ne na baterku, ale když bude připojen ke zdroji...na baterku pouze office, maximálně nějaká hudba či film...ať už z HDD, DVD či externího HDD...

neoexnet
guru
Příspěvky: 1945
Registrován: 15 zář 2007 23:28
Bydliště: Teplice

Příspěvekod neoexnet » 29 bře 2008 12:38

penryn žere míň jak merom .. a tečka :)
Toshiba R600-10W

Camo
guru
Příspěvky: 1518
Registrován: 20 čer 2007 16:40

Příspěvekod Camo » 29 bře 2008 12:39

ano ale až v Motevivě :lol:
XPS 1330 with LED

Camo=kamil2268

kyo
guru
Příspěvky: 1648
Registrován: 04 lis 2007 19:26

Příspěvekod kyo » 29 bře 2008 13:36

Ivanek : právě že Thinkpad tuhle možnost má a moc nedám za to, že jestli to mají ještě jiné značky tak to od něj jen okopčili :)

místo dvd tam můžeš dát baterku nebo disk.

malé rozlišení.. 1280x800-.. prostě se ti na displej vejde málo informací, to je podle mě rozlišení fajn až na 13" a i tam bych si dovedl představit vyšší. Těch 1440 na tom co jsem postoval je na 14" dle mě optimum.

co se týče té grafické karty, tak je o dost výkonější než ta integrovaná X3100 nadruhou stranu o dost víc žere.. né ale tolik jako třeba 8600GT.. je to takový kompromis, nicméně pokud skutečně nehraješ a třeba nezpracováváš video, tak je dedikovaná grafika spíš nevýhodou no.

ideál by byl ten TP s X3100 a rozliěením 1440 no, to jsem ale u nás neviděl. chtělo by to aby sis to někde prohlídl a porovnal.
Lenovo Thinkpad R61 - 1680x1050, C2D T7250, 2GB 667mhz, 250GB Seagate Momentus 7200.3, NVS 140m, XP Professional + 3 year carry-in

CeCo

Příspěvekod CeCo » 29 bře 2008 17:14

ivanek007:
Prave o tom je ta zaruka. Aby sa nekupovali notasy v krajine, kde je HW velmi lacny. Zarukou sa ta cena dorovna na pribliznu uroven v krajine, kde je NB drahsi, ale zato ma zaruky lacnejsie.

Kazda firma ma rozne podmienky pre rozne modely, takze najlepsie bude ist po konkretnych modeloch.

C

ivanek007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 29 bře 2008 10:44

Příspěvekod ivanek007 » 29 bře 2008 22:01

to kyo: Pokud LENOVO tuto možnost výměny DVD za druhu baterku nabízí, tak se mi to ale nikde nedaří najít :x Možná jen neumím hledat, ale v žádném internetovém obchodě, kde notebooky LENOVO nabízejí, se o této možnosti nepíše a náhradní baterky jsem tam též neviděl :arrow: ani v lenovoshopu...u FS je to jiné...tam je tahle možnost jasně zmiňována.

Aha, tak to rozlišení jsem tak moc neřešil, to máš pravdu - ovšem fakt si to neumím představit, takže to asi bude chtít se podívat na konkrétní model v praxi 8)

K té grafice - video nezpracovávám vůbec a tay hry skutečně minimálně, klidně mohu říci spíše taky ne. Primárně potřebuji kancelářské aplikace, multimédia a komunikace...a zejména ta mutlimédia asi nejsou příliš silnou stránkou LENOVO notebooků, že :evil: :?:

to CeCo: Mno tak z té záruky jsem kapku jelen :? čili říkáš, že záruka se liší nejen firma od firmy, ale dokonce i model od modelu :shock: :?:

ivanek007
občas něco napíše
Příspěvky: 61
Registrován: 29 bře 2008 10:44

Příspěvekod ivanek007 » 29 bře 2008 22:08

Ještě dotazy...jaké jsou zkušenosti se zahříváním a hlučností notebooků LENOVO a FS...víte někdo :?: Někde jsem četl, že FS právě hodně hřeje a má hlučný větrák :x

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Ghost » 29 bře 2008 22:26

ivanek007 píše:to kyo: Pokud LENOVO tuto možnost výměny DVD za druhu baterku nabízí, tak se mi to ale nikde nedaří najít :x Možná jen neumím hledat, ale v žádném internetovém obchodě, kde notebooky LENOVO nabízejí, se o této možnosti nepíše a náhradní baterky jsem tam též neviděl :arrow: ani v lenovoshopu...u FS je to jiné...tam je tahle možnost jasně zmiňována.

vola sa to ultrabay http://www.thinkwiki.org/wiki/UltraBay a maju to vsetky T61 (aj niektore R61). da sa tam dat bateria http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/cont ... 816CE00801 , 2,5" hdd (potrebny adapter) http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/cont ... EB5B2B986E , adapter s COM a LPT portom http://shop.lenovo.com/SEUILibrary/cont ... 44898AE8C5 a samozrejme opticke mechaniky

ta bateria sa bezne predava a stoji cca 2600 http://www.atcomp.cz/zbozi/lenovo-tp-ad ... ?p=z:68601 , hdd adapter cca tisicku http://www.atcomp.cz/zbozi/ibm-thinkpad ... ?p=z:68547 a porty cca 1700 http://www.atcomp.cz/zbozi/lenovo-seria ... ?p=z:80690

ivanek007 píše:a zejména ta mutlimédia asi nejsou příliš silnou stránkou LENOVO notebooků, že :evil: :?:

multimedia celkovo nie su domenou business notebookov

ivanek007 píše:Mno tak z té záruky jsem kapku jelen :? čili říkáš, že záruka se liší nejen firma od firmy, ale dokonce i model od modelu :shock: :?:

ano, presne tak. lepsie povedane lisia sa podla modelovych radov. R61 ma 1 rok zaruku (2 pre fyzicke osoby), T61 ma standardne 3 roky. R61 aj T61 maju aj ine ceny rozsirenia zaruk. podobne je to napr. aj ked porovnas radu esprimo a lifebook u FSC.

u T61 s chladenim a hlucnostou nie su problemy. s intel grafikou uz vobec nie. ako je to u toho lifebooku netusim.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 hostů