Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Asanoth
občas něco napíše
Příspěvky: 32
Registrován: 30 kvě 2010 11:11

Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Příspěvekod Asanoth » 12 říj 2019 10:44

Ahoj,
můj současný notebook ASUS K52JC (2010) už pomalu fyzicky dosluhuje (rozpadá se, nefungují některé USB porty) a taky mi přestává trochu stačit výkonově. Po Vánocích nebo na jaře bych proto chtěl koupit něco nového.

Používám ntb na internety, streaming videí, nějaké ty kancelářské věci, na filmy (720p) a na zpracovávání fotek. Začal jsem fotit do RAWu a s tím si procesor už neporadí ani u 18MPix, natož u 24MPix (udělal jsem si radost novým foťákem). Nebo poradí, ale některé úpravy trvají fakt strašně dlouho. Občas míchám nějaké hudby v Reaperu a používám dost VST, a to i na živé hraní a pak už počítač občas taky nestíhá a ,podle množství VST, se zakousává. Čas od času něco vytvořím ve Photoshopu CS2. Nepoužívám už snad žádné 3D programy.

Současná sestava: i3 M350 2,27 GHz 64bit, 4 GB RAM, GeForce 310M 1GB + integrovaná (Optimus), SSD Crucial 256 GB + HDD WD Blue Mobile 2TB místo DVD mechaniky (obojí dokoupeno)
Pokud zrovna nedělám ty fotky (RAW), nebo nepracuju s VST, tak běhá plynule. Snažím se ho tak nějak udržovat SW v pořádku.

Původně jsem zvažoval repasovaný kus, protože jsem si chtěl (nechat) dát místo DVD mechaniky ten svůj 2TB disk, ale zjistil jsem, že v některých NTB je prázdný slot na druhý disk, kam by mi nějaký servis, ba možná i prodejce, jistě byl s to nainstalovat ten můj bez porušení záruky.

Moje představa (přehled o HW jsem měl naposled tak před 10 lety, takže můžu pro svoje potřeby být dost mimo realitu):

Slušný procesor (4jádro?, i5-i7, nebo Ryzen 5-7?, tady tápu, co by mi mohlo stačit)
RAM min 8GB (mám v práci a stačí, ostatně mi docela stačí i těy 4GB, nebo bych měl zvažovat víc?)
GPU - mám pocit, že mi stačí integrovaná?
SSD >=250 GB(rozdělím do 2 oddílů, systémového a SW) + slot na nový HDD WD Blue Mobile 2TB

Monitor: Min 15,4 úhlopříčka. Nebránil bych se možná i většímu, viděl jsem i nějaké 17, ale trochu se bojím, že to bude už moc obluda. Externí monitor (na ty fotky) nechci, přeci jen si fotím jen tak pro radost. Jakou zvolit technologii zobrazování (jsou i nějaké rozdíly v šetrnosti k očím)? Raději matný, ale teď mám lesklý a žiju. Současný monitor má poměrně značné rozdíly v podání barev i při mírném odklonění, toho bych se rád vystříhal, na ty fotky to není úplně dobré.
Zvuk: Kdyby měl nějaké lepší integrované repráčky, bylo by to fajn, ale 98% času jedu stejně přes externí bedny, takže to není nutné. Otázkou je, jestli dneska i integrované repro u notebooku za 5000 není mnohem lepší, než to, co mám teď: To asi platí u všech kategorií...

Konektivita: Min 3x USB, čtečka SD karet (když bude nějaká rychlejší, tím lépe), zvuk vstup a výstup zvlášť.
Klávesnice ideálně s numerikou, včetně všech Pgup Pgdn End Home kláves. Aby se na ní psalo alespoň tak dobře jako na té, co mám teď. Nepoužívám myš, jen touchpad.

Zdroj a chlazení: Chci, aby se ten počítač nepřehříval ani u zpracování těch RAWů (můj to nedělá). Kdyby moc neřval, bylo by fajn, ale ten můj ASUS asi ani tenkrát nespadal do kategorie "tichý" a nemám s ním problém. Ale když jsem před lety hrával, tak už trochu slyšet byl :D .

Konstrukce: Líbí se mi celokovové NB, ale hlavní je uživatelský komfort, takže pokud by z toho měla být rozpálená plotna, raději plast (s rámem?). Chci, aby se v případě potřeby do toho počítače dalo vlézt a něco opravit. Přinejmenším vyndat CMOS baterku. Přenáším ten počítač velmi omezeně, takže jestli má kilo a půl nebo dvě a půl je mi v podstatě jedno, důležitější je bytelnost.

Výdrž: Ten svůj NB používám na zásuvce, v pořadí třetí baterka už má funguje jen jako těžítko.Kdyby to z té zásuvky šlo vyndat a přenést třeba ze stolu na stůl, tak by to bylo fajn :D . Chtěl bych, aby baterka šla vyndat zvenku, nebo aby byla jiná možnost tvrdého restartu i když je ten NB úplně zamrzlý.

Ten současný notebook už mám skoro 10 let a byl bych rád, kdyby mi ten další vydržel podobně dlouhou dobu. Ale je pravda, že když jsem se ptal na fórech na ten Asus, tak mi všichni říkali, ať si koupím ProBook, že tohle nevydrží. A byť v něm mám už třetí baterku, úplně mrtvou (výdrž bez baterky <1 vteřina) a praskla mi objímka monitoru, šlape v pohodě. Takže... tak.

Původně jsem koukal na nějaké HP, Dell a tak, ale pak jsem se někde dočetl, že Acer, který mám zařazený jako aušus, je prý už dobrý a ty Aspire a Swift vypadají dobře: Jen podezřele levně.
Ale kromě konrétních tipů by mě i zajímalo, na co bych se měl zaměřit a jak vybavený NB vlastně potřebuju.

Rád bych se vešel do 20 000. Když to bude za 14, tím líp, ale nechci na tom zbytečně šetřit.

Kdyby si někdo našel čas, poradit, budu rád :) .
Díky!

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Příspěvekod orgasmic » 13 říj 2019 09:45

Ahoj, nejlepší bude vybírat nb, až to bude aktuální.
Asus ROG Strix G18

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Příspěvekod roman2277 » 13 říj 2019 10:30

Napiš po vánocích.NTB scéna se mění každých pár měsíců.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Asanoth
občas něco napíše
Příspěvky: 32
Registrován: 30 kvě 2010 11:11

Re: Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Příspěvekod Asanoth » 15 říj 2019 17:15

To se mění, ale v obecné rovině mám pořád pár dotazů po čem se poohlížet.

Je do 20-25k nějaký NB se slušným 15" displejem (gamutem)?

Stačí i5, nebo je potřeba i7? A co Ryzen?

Na jiném fóru mi byl doporučen repasovaný Zbook G2, co si o tom myslíte?

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Kvalitní notebook na úpravu a vyvolávání fotek do 20k

Příspěvekod orgasmic » 15 říj 2019 20:02

Za tu cenu jsou základní IPS panely. Můžeš si nechat display zkalibrovat.
Asus ROG Strix G18


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 63 hostů