Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
lhalda
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 22 kvě 2018 15:08

Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod lhalda » 22 kvě 2018 16:36

Ahoj, přemýšlím o novém notebooku. Moje požadavky jsou:

  • matný displej, minimálně Full HD rozlišení, klasika ~15",
  • TrackPoint + numerická klávesnice, vlastní klávesy pro home, end, pgup, pgdn, delete, ideálně i insert a printscreen, oddělené skupiny F1-4,5-8,9-12, pokud možno v rozložení s vysokým Enterem, umlaufem v jeho vykrojení vlevo dole, a s \ mezi levým Shiftem a Y,
  • grafika na základní hraní relativně moderních her (když rozjedu Mafii 3, Witcher 3, GTA 5, budu rád) -> ne čistě Intel integrovanou grafiku
  • nesmí být moc těžký (2,5 kg max)
  • rád bych, kdyby měl hlasitý a v mezích možností kvalitní zvuk (2.1?), ale to je asi už problém - důležitější je pro mě TrackPoint
  • ideálně 2 disky, ať mám systémové SSD (klidně M.2) a pak třeba levnější velké SSD na data (0,5 - 1 TB)
  • občas převádím videa, rád bych výkonný procesor - ale v nových se moc nevyznám, to samé platí u grafik. Rád bych přehrál 4K h.265, ať ušetřím místo na disku a jsem posychrován do budoucna (předpokládám, že noťas kupuji na cca 5 let), nevím, jestli je to možné
  • ať moc neřve chlazení (ale lepší, než kdyby se přehříval a throttloval)
  • kvalitnější zpracování - ať se mi při cestování neutrhne displej a nezflekatí :D
  • můj favorit, co se značky týče, je Lenovo ThinkPad (hlavně kvůli kvalitě TrackPointu), ale jsem otevřen dalším možnostem :)
Chci ho hlavně na internet + programování (proto Full HD, ať se vejde hodně textu/grafiky). Doma budu převážně dokovat (USB C?) s připojením k externímu HDD a monitoru, plus periferie vč. klávesnice a myši, ale na cestách bych rád 2+ hodiny výdrž na multimédia/hry a 5+ na programování, když vypnu Chrome (ten mi po hrách aktuálně žere nejvíc). Z toho vyplývá i požadavek na TrackPoint - na touchpadu si v autobuse lámu zápěstí, s trackpointem to je jakž takž snesitelné.

Nadhodil jsem tenhle výběr na CZC a asi nejsympatičtější mi je ten ThinkPad E580 s Win 10 Pro (a přidal bych mu pak RAM na celkem 16 GB a disk asi 500GB SSD - má osazen jen M.2 slot), ale je mi podezřelé, že je o tolik levnější oproti ostatním. Jaké jsou hlavní rozdíly? Doporučili byste ho?


Mám špatnou zkušenost se svým aktuálním HP ENVY 6 (z druhé ruky, vyrobeno asi 2013), kde se odlepil displej z kloubů a popraskal plast kolem (bylo to jen lepeno kov na kov, ne svařeno nebo sešroubováno; vyvrtal jsem a sešrouboval :D ), při hraní větrání řve jako zvíře v posledním tažení, touchpad nereaguje, když zmáčknu klávesu na klávesnici (→ nelze hrát bez myši), funkční klávesy (F1 - F12) jsou namatlány na sebe, takže je jednoduše nenahmatám, ovladače pořádně nejsou pro Win 10, takže to funguje tak napůl, baterka vlastně nic nevydrží, nedá se dokovat s nabíječkou v jednom konektoru, zvuk nic moc atd. Předtím jsem měl Lenovo ThinkPad R500, který vydržel cca 9 let spokojeného používání, než morálně zastaral.


Děkuji za pomoc!

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 982
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod leon » 22 kvě 2018 18:31

ten E580 za 25k vypadá hezky, jen si nejsem jistej tou AMD grafikkou na hry, NVIDIA má o dost promakanější ovladače, alepoň ještě když sem naposled viděl AMD grafiku, tak to bylo s ovladačema a možnostma nastavení strašný

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod orgasmic » 22 kvě 2018 18:51

Na té RX550 si nic nezahraješ, rozhodně ne W3 a Mafii 3.
Celé požadavky jsem nečetl, je to na mě moc dlouhé :D

Vyber něco s minimálně GTX1050.

Třeba hodně dobře je zpracovaný tento Asus https://www.alza.cz/asus-rog-strix-gl50 ... 01773&o=17
Asus ROG Strix G18

lhalda
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 22 kvě 2018 15:08

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod lhalda » 22 kvě 2018 19:21

leon píše:ten E580 za 25k vypadá hezky, jen si nejsem jistej tou AMD grafikkou na hry, NVIDIA má o dost promakanější ovladače, alepoň ještě když sem naposled viděl AMD grafiku, tak to bylo s ovladačema a možnostma nastavení strašný

Já asi ani nic extra nastavovat nechci, pokud ta hra se základním nastavením pojede (pro mě to znamená, že se něco hratelně vyrenderuje do full hd s aspoň 20 - 30 fps), nic dalšího nepotřebuju. Je to na takové to odpočinutí po práci, nejsem pro hráč, nehraju multiplayer a zas tak mě nezajímá grafika.

orgasmic píše:Na té RX550 si nic nezahraješ, rozhodně ne W3 a Mafii 3.
Celé požadavky jsem nečetl, je to na mě moc dlouhé :D

Vyber něco s minimálně GTX1050.

Třeba hodně dobře je zpracovaný tento Asus https://www.alza.cz/asus-rog-strix-gl50 ... 01773&o=17


Díky, ale ten se mi vůbec nelíbí - můj základní požadavek je ergonomie práce, což pro mě znamená hlavně příjemnou klávesnici a trackpoint. A to duhové podsvícení by mě hodně rušilo, chci jednobarevné. Obecně preferuji spíš nenápadný design, tohle je na mě moc řvavé.

Vypadá to, že kombinace TrackPoint a GTX1050 se nedělá. Když omezím výběr jen podle hmotnosti (1,5 - 2,5 kg) a klávesnice (podsvícení + trackpoint + numerická), zbydou mi na CZC tyhle karty:

AMD FirePro W4190M
AMD Radeon Pro WX3100
AMD Radeon R7 M365X
AMD Radeon R7 M465
AMD Radeon RX 550
Intel HD Graphics
Intel UHD Graphics
NVIDIA GeForce 930MX
NVIDIA GeForce 940MX
NVIDIA Quadro M500M
NVIDIA Quadro M520M
NVIDIA Quadro P500

Je něco z toho použitelné pro Mafia III a Witcher III (s nejnižším grafickým nastavením se stabilními 20+fps), nebo musím slevit z požadavků?

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod swarm » 22 kvě 2018 20:30

Ten AMD Radeon RX 550 stačí na hraní Witchera 3. V s omezením úrovně detailů klidně ve full-HD.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

martin88
občas něco napíše
Příspěvky: 34
Registrován: 08 úno 2018 16:21

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod martin88 » 22 kvě 2018 20:41

@orgasmic máš s tím GL503 nějakou osobní zkušenost ? Nevím jestli do něho s těmi novými konfiguracemi jít a pořád hledám nějaké user experiences.

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod orgasmic » 22 kvě 2018 21:30

Witcher 3 na tom neběží hratelně ani na střední detaily a HD rozlišení.
Asus ROG Strix G18

lhalda
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 22 kvě 2018 15:08

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod lhalda » 23 kvě 2018 00:04

swarm píše:Ten AMD Radeon RX 550 stačí na hraní Witchera 3. V s omezením úrovně detailů klidně ve full-HD.

orgasmic píše:Witcher 3 na tom neběží hratelně ani na střední detaily a HD rozlišení.


Asi zkusim a uvidim :) Stacilo by mi na nejnizsi detaily (klidne at to vypada jako GTA SA), ale ve Full HD rozliseni (nemam rad rozmazany obraz nenativniho rozliseni na LCD).

Podle tehle recenze se jim pri benchmarkovani rad prehrival procesor (grafika kupodivu ne), ale snizeni napeti procesoru, jak tam nekdo radi v komentarich, a umisteni na chladici podlozku by mu myslim mohlo pomoct.

Ghost
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 7536
Registrován: 25 říj 2006 12:27
Bydliště: Bratislava

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod Ghost » 23 kvě 2018 10:51

lhalda: tu si mozes naklikat tie hry a grafiky co ta zaujimaju. https://www.notebookcheck.net/Computer- ... 849.0.html najvykonnejsie z toho vyberu su Radeon RX550 a Quadro P500 (alias Geforce MX150). Tie hry si na tom zahras tak maximalne v HD na nizke detaily. FullHD nehrozi vobec. Trackpoint a grafiku na hry najdes len v drahych workstation notebookoch. Za 35k je to jedno alebo druhe.
Predator 15, MBP 13 Early 2015, T410, Apple iPad 9.7 (2018), Kindle Fire HD 8

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod swarm » 23 kvě 2018 10:53

orgasmic píše:Witcher 3 na tom neběží hratelně ani na střední detaily a HD rozlišení.

V HD na medium dává dle notebookcheck 34 fps, což je hodnota průměrného fps, se kterou mnoho nenáročných hráčů v pohodě dokáže fungovat (full-HD na low bude vzhledem k propustnosti paměti mít stejné nebo mírně vyšší fps). To, že my to známe na max při stabilních 60+ fps je věc jiná, ale ne každý má takové nároky.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod roman2277 » 23 kvě 2018 11:24

Ale jen v HD.A snižovat rozlišení u FHD LCD je hrozná mazanice.Na hry bych nekoupil nic pod 1050tku od NVidie.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod orgasmic » 23 kvě 2018 11:42

Ona ta GTX1050 take neni zadne terno. Je to uplny zaklad na hry pro FullHD monitor.
Tazatel muze vzit neco levnejsiho s Thunderboltem 3 a dokoupit externi dokinu pro desktopovou GPU.

Ja bych se hlavne bal toho Endura u AMD GPU. Staci se podivat po netu kolik s tim je spojeno nestastnych uzivatelu bez reseni od vyrobce.
Asus ROG Strix G18

lhalda
občas něco napíše
Příspěvky: 5
Registrován: 22 kvě 2018 15:08

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod lhalda » 23 kvě 2018 15:17

Špatně jsem to téma nazval, jde mi primárně o práci, hry jsou jen jako příjemný bonus :)
Ghost píše:lhalda: tu si mozes naklikat tie hry a grafiky co ta zaujimaju. https://www.notebookcheck.net/Computer- ... 849.0.html najvykonnejsie z toho vyberu su Radeon RX550 a Quadro P500 (alias Geforce MX150). Tie hry si na tom zahras tak maximalne v HD na nizke detaily. FullHD nehrozi vobec. Trackpoint a grafiku na hry najdes len v drahych workstation notebookoch. Za 35k je to jedno alebo druhe.

Díky za odkaz! V tom případě to vidím na preferenci TrackPointu a holt si toho zaklínače pořádně nezahraju. Ale uvidíme, nejsem zvyklý na extra kvalitu. Jinak z věcí, co mě zajímají, má problém jen ten Witcher 3. Ale kdybych ho dal na nejvíc low detaily, co jde, třeba by ve Full HD obstojně (20+fps) šel? No uvidím.


swarm píše:
orgasmic píše:Witcher 3 na tom neběží hratelně ani na střední detaily a HD rozlišení.

V HD na medium dává dle notebookcheck 34 fps, což je hodnota průměrného fps, se kterou mnoho nenáročných hráčů v pohodě dokáže fungovat (full-HD na low bude vzhledem k propustnosti paměti mít stejné nebo mírně vyšší fps). To, že my to známe na max při stabilních 60+ fps je věc jiná, ale ne každý má takové nároky.

Souhlas. Já jsem zvyklý mít to na low detaily, na starším počítači teď hraju GTA SA (1920x1200 monitor, nejvyšší detaily, vypnutý antialiasing), kde mám stabilně 20 - 25 fps a přijde mi to úplně v pořádku. Hraju sám proti NPC a nemám problém, že bych si všiml nějakých lagů. V multiplayeru by mě to možná zlobilo, ale multiplayer nehraju. Asi jsem ješte nehrál hru, co by se mi držela nad 30fps, takže na to nemám rozlišovací schopnosti :) Nakonec i do toho kina chodíme na 24 fps filmy, protože se to umělcům s hladším frameratem zdá moc "televizní" :D


roman2277 píše:Ale jen v HD.A snižovat rozlišení u FHD LCD je hrozná mazanice.Na hry bych nekoupil nic pod 1050tku od NVidie.

S mazanicí souhlasím, snižovat rozlišení nebudu, to bych tu hru asi radši nehrál.


orgasmic píše:Ona ta GTX1050 take neni zadne terno. Je to uplny zaklad na hry pro FullHD monitor.
Tazatel muze vzit neco levnejsiho s Thunderboltem 3 a dokoupit externi dokinu pro desktopovou GPU.

Ja bych se hlavne bal toho Endura u AMD GPU. Staci se podivat po netu kolik s tim je spojeno nestastnych uzivatelu bez reseni od vyrobce.

Teď si nejsem jistý, je zmíněný Thunderbolt 3 součástí "USB 3.1 Type-C Gen 2", nebo je to nějaká nadstavba nad USB-C? Jinak zní to také jako zajímavý nápad, dokinu budu pořizovat tak jako tak.

Enduro - chápu dobře, že je to pojmenování technologie AMD pro přepínání grafiky? Na aktuálním noťasu (HP ENVY 6-1150ec s AMD Radeon HD 7670M/2GB) mi to dělá docela problémy, myslel jsem, že je to hlavně nekompatibilitou ovladačů pro Windows 10 (je tam starý nedodělaný ovladač a pořád mi to nabízí update, pak zjistí, že update nepodporuje starou grafiku, a roluje zpátky ke staré verzi). Myslíte, že to bude problémové i s novou grafikou a aktuálními ovladači?


Každopádně díky všem za postřehy!

orgasmic
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9089
Registrován: 23 dub 2007 08:54
Bydliště: International

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod orgasmic » 23 kvě 2018 15:52

Ohledne TB3 mrkni na specifikaci USB-C portu.

Enduro je variaci na Optimus od nVidie, akorat jde o sileny paskvil.
Moc notebooku se s Endurem neprodalo, ale problemu vice jak Optimus. Jsou toho plna fora jak zahranicni tak i ceska.

Ale treba budes mit stesti na kus.
V nejhorsim ho muzes vymenit za jiny ve 14 denni lhute, jestli nebudes kupovat na ICO.
Asus ROG Strix G18

Uživatelský avatar
leon
guru
Příspěvky: 982
Registrován: 25 zář 2014 20:46

Re: Notebook na hry a programování za asi 20 - 35 kKč (použití jako dokovaný "desktop" i cestovní počítač)

Příspěvekod leon » 24 kvě 2018 13:16

Enduro je přesně ten důvod, proč sem psal, že NVIDIA má lepší ovladače a možnosti nastavení ;)


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů