Levný malý notebook na cestování

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
bakyczka
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 01 říj 2008 23:18

Levný malý notebook na cestování

Příspěvekod bakyczka » 27 pro 2015 20:36

Ahoj,
sháním něco malýho a levnýho, co půjde dobře použít na cestování.
Klasickej notebook mám; jde mi teď o notebook, kterej bude dostatečně malej, lehkej a levnej, ať po světě netahám nic těžkýho a drahýho. Použití předpokládám úplně základní, tj. web & blogování, Skypování, běžný třídění fotek (rozjet na tom Lightroom beru spíš jako sci-fi ;) )..

Požadavky:
- nízká hmotnost (cca do 1,2 kg)
- dobrá výdrž na baterku (alespoň 5, 6 hodin)
- čtečka paměťových karet
- úhlopříčka okolo 11"
- nízká cena, ideálně do cca 7000,- , max cca 10 000,-

Moc se mi nechce do nějakýho 2v1, nechci v horoucích peklech řešit, že se mi nepřipojí klávesnice.. :D Ale zas úplně striktně se taky nebránim. Teď jsem měla nějakej stařičkej netbook od Asusu, a na cestování stačil. V podstatě se nebránim ani bazaru, ale tam se trochu bojim baterky, a taky netušim, po čem konkrétně koukat..

Narazila jsem zatím na tohle:
http://notebooky.heureka.cz/asus-x205ta-fd0061ts - extrémně levnej, maličkej, lehoučkej, ale použitelnej jedině s externím diskem :-/
http://notebooky.heureka.cz/asus-e202sa-fd0013t - jeví se mi jako fajn kandidát - má nějakej zásadní nedostatek?

Uvítám další tipy, plus postřehy k těm dvěma navrženejm..

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 28 pro 2015 13:42

ThinkPad X220 s IPSkem.
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 28 pro 2015 15:33

Jo, podívej se na tyhle starší Thinkpady, které tu nabízí code
http://notebooky-forum.notebook.cz/view ... hp?t=41571
jsou to zajímavé kousky. Proti tomu Asusu nesrovnatelně lepší klávesnice, odolnost, porty, ips verze i lepší displej... Na druhou stranu jsou myslím trochu rozměrnější a těžší.

Zařízení 2v1 bych úplně nezavrhoval, jejich problém spíš než konstrukce je ale malá ram i úložiště (2GB ram a 32 GB disk mi přijde nepoužitelné..).
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 28 pro 2015 16:14

X220 je sice fajn, ale porad je to 12.5" coz je uz docela velky, 1.6 kg a jeste z nej dole trci baterka.

Rozhodujici je asi pozadovany vykon. Pokud by stacil Intel Atom, horsi odpojitelna klavesnice a touch screen, tak se jeste doprodava Lenovo Miix 3 10" 64 GB a 1920x1200 displejem za cca 7000 Kc http://www.czc.cz/lenovo-ideapad-miix-3 ... 86/produkt Je lepsi nez nove modely ve stejne cene, ovsem s jen nedostatecnym 1280x800 rozlisenim.

bakyczka
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 01 říj 2008 23:18

Příspěvekod bakyczka » 28 pro 2015 22:23

Ty malý Thinkpady nevypadaj zle.. Akorát zrovna ty x220 už lezou k 10 000. K tomu s největší pravděpodobností nová baterka..a dostávám se s cenou zbytečně nahoru, vzhledem k tomu, že chci levnou šunku na cesty. :D Plus ještě hmotnost a velikost už dost na hraně..

Výkon nepotřebuju nijak oslnivej, mělo by smysl koukat i po něčem jiným z repasovanejch? Výkonově na tom teda budou v globálu líp než něco levnýho novýho?

To Lenovo, co linkoval Puppy, mě úplně neoslnilo, hlavně těch 64GB..ale zvážim to.

Takže v podstatě se teď potřebuju rozhodnout, jak moc chci tlačit na velikost a hmotnost. Hm..

bakyczka
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 01 říj 2008 23:18

Příspěvekod bakyczka » 28 pro 2015 23:25

..co něco takovýho? Acer Aspire Switch 2 https://www.alza.cz/acer-aspire-switch- ... d=18842920

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 29 pro 2015 00:22

64 GB eMMC je na pomery dnesniho trhu slusny, kapacitu muzes zvetsit MicroSD kartou. Aspire Switch 2 - zase 10" s 1280x800, ono to rozliseni je strasne i na 8" tabletu, natoz na 10". Vsechny nove modely tabletu jsou zase jen low-res :(

Pokud je potreba interni HDD kvuli mistu, porad se prodavaji pouzity ThinkPady X61/X200 kolem 4 tisic nebo IdeaPad Flex 10 za 6 (GigaComputer). Ale jestli to za to riziko stoji.

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 29 pro 2015 09:20

Jedeš někam na dlouhou cestu, kde to budeš tahat delší dobu mimo civilizaci i na zádech? Nebo to má být obecně na sem tam nějakou cestu? V prvním případě bych předpokládal, že oceníš i mnohem delší výdrž na baterku a malou nabíječku (ta taky něco váží a rozdíly nejsou malé).
Netbooky (to co jsi koneckonců zřejmě i měla) ti dají dost slušnou výdrž, pokud ti výkonově stačily a neštvaly tě svou pomalostí, tak klidně běž do nich. Jsou malé, mají většinou taky lehkou mini nabíječku a slušnou výdrž na baterku.

To Lenovo X220 je stroj na kterém se ti bude perfektně psát (jedna z nejlepších klávesnic v této velikosti) a vydrží i hrubší zacházení, obzvláště pokud tam dáš SSD disk místo klasického plotnového HDD (ten je náchylnější na nárazy). Úprava fotek na verzi s IPS displejem nebude myslím větší problém.
Mínusem bude výdrž baterky - bude kratší, asi by bylo vhodné rovnou vyměnit baterku a i tak nevydrží tak dlouho jako ty netbooky apod. Zároveň bude celkově zabírat min. 2x tolik místa (tloušťka, větší úhlopříčka), nabíječka bude taky větší.

bikes
píše často
Příspěvky: 132
Registrován: 23 čer 2011 12:12

Příspěvekod bikes » 29 pro 2015 09:32

tak misto te x220 muzes vzit x201, to je starsi generace, tak bude levnejsi

Puppy
guru
Příspěvky: 1888
Registrován: 16 kvě 2006 17:17

Příspěvekod Puppy » 29 pro 2015 12:35

Zase nejak zvlast hrube zachazeni X220 nevydrzi. Prvni problem je plastovy kus na viku displeje, druhy pak tenky plast nad ExpressCard slotem. To neni X31 :) Jinak mechanicky HDD, zvlaste u pouziteho kusu, je problem.

bakyczka
občas něco napíše
Příspěvky: 18
Registrován: 01 říj 2008 23:18

Příspěvekod bakyczka » 22 úno 2016 22:22

Tak jsem nakonec usoudila, že repas nejspíš bude lepší volba.Tahat vyloženě na zádech v batohu to moc nebudu, resp. ne na dlouhý vzdálenosti, spíš mi jde o to, že budu pár měsíců v Americe, potom Zéland.. Takže se potřebuju zabalit do minimálních rozměrů, a budu to pořád někde přesouvat. Ale zas když s tím chci vydržet v řádu měsíců, tak aby mě to neštvalo a byl to trochu "dospělej" stroj.

Naklánim se teda hodně k tomu Thinkpadu x220, už protože mám T410, takže stejná klávesnice, na kterou jsem zvyklá, display port, takže možnost připojit doma k monitoru, co mám.. A konec konců mi může, až docestuju, sloužit jako plnohodnotnej stroj, je o generaci novější než T410. :D

Takže asi tak. Našla jsem ho teď v konfiguraci s SSDčkem a za super cenu: http://www.gigacomputer.cz/zbozi/885295 ... -x220.html ..jen nejsem nadšená z referencí na GigaComputer. Ale zas za tu cenu to není takovej risk, možná. Nějaký postřehy, tipy..? Gigacomputer, brát, nebrat?

Warhawk
guru
Příspěvky: 524
Registrován: 13 úno 2007 14:39

Příspěvekod Warhawk » 23 úno 2016 00:14

bakyczka píše:Tak jsem nakonec usoudila, že repas nejspíš bude lepší volba.Tahat vyloženě na zádech v batohu to moc nebudu, resp. ne na dlouhý vzdálenosti, spíš mi jde o to, že budu pár měsíců v Americe, potom Zéland.. Takže se potřebuju zabalit do minimálních rozměrů, a budu to pořád někde přesouvat. Ale zas když s tím chci vydržet v řádu měsíců, tak aby mě to neštvalo a byl to trochu "dospělej" stroj.

Naklánim se teda hodně k tomu Thinkpadu x220, už protože mám T410, takže stejná klávesnice, na kterou jsem zvyklá, display port, takže možnost připojit doma k monitoru, co mám.. A konec konců mi může, až docestuju, sloužit jako plnohodnotnej stroj, je o generaci novější než T410. :D

Takže asi tak. Našla jsem ho teď v konfiguraci s SSDčkem a za super cenu: http://www.gigacomputer.cz/zbozi/885295 ... -x220.html ..jen nejsem nadšená z referencí na GigaComputer. Ale zas za tu cenu to není takovej risk, možná. Nějaký postřehy, tipy..? Gigacomputer, brát, nebrat?


Za me taky x220. Je treba najit konfiguraci s IPS displayem. Objevuji se dost i na aukru. Pokud se podari najit kus s 8GB ram nebo jeste prihodit par korun na mSata SSD disk, je to ultimatni a stezi prekonatelny stroj s ohledem na cenu :)
x201 bych se vyhnul.

PS: A nebojim se rict ze na x220 jedou pro normalniho uzivatele dobre 7, 8.1 i podelane w10.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 hostů