Něco jako Apple(air book 13")

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 01 črc 2014 07:37

Asus P645 neexistuje.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 01 črc 2014 13:31

Michal27 píše:Vzhledem k cenam v USA a tomu, ze Apple produkty si drzi dost cenu, bych ti poradil koupit MBA. A nebo kup 13" retinu, ktera je rozmerove temer ultrabook, ale displej, procesor etc. jsou uz jinde.


S retinou pozor, Windows s tím moc neumí :-( 6 týdnů řeším 15" retinu a včera jsem ji hodil do kouta a dělám radši na 7let starém Fujitsu, než se uklidním a promyslím, co dál.

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 01 črc 2014 13:33

sajty píše:Přijde mi to třeba jako přestup Sparťana do Slávie.Tohle se prostě nedělá :D.


Proč by ne, chci vyhrát, tak vemu to nejlepší z obou táborů :-) Chápu, že se to někomu nelíbí, že je to z části emoční záležitost, ale třeba já to beru tak, že si ze světa Apple vemu nejlepší HW a dám tam Windows, protože pro mé potřeby prostě není jiné řešení (ač tedy, poslední pokud s 15" retinou nedopadnul nejlépe, ale to je chyba Windows :-) ).

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 01 črc 2014 14:50

Sorry, mě se ty Asusy a Acery už pletou. Myslel jsem Acer TravelMate P645-M nebo MG. Lepší?

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 03 črc 2014 07:35

Kupovat MBA a dát tam Win :roll:
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 03 črc 2014 07:47

Pokud ma tazatel nutnou potrebu pouzivat nejaky program, co jede jen pod Windows, tak se asi neda nic delat. Ale dneska uz opravdu pod MacOS najde clovek nejaky analogicky software. To si ale musi zjistit sam.

Swenak: Jo, to sklonuje casto, ze mnoho programu pod Win neni optimalizovana na retinu. Na internetu je o tom mnoho clanku.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 03 črc 2014 07:50

Ale pak nevím proč si pořizovat MBA když přijdu o tu přidanou hodnotu, baterii a systém.

Jinak to chápu
X301 - "WKS"

T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)

past: X220,T420,T400,X60,X31....

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 05 črc 2014 14:13

Je to tak. Pak uz asi jedine kvuli preciznimu zpracovani. Ale to jaksi pro pouzivani neni stezejni.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 05 črc 2014 14:26

Někomu záleží na tom, aby měl kvalitní HW, dobrý display, pevnou konstrukci, aby to nevrzalo, když to veme do rukou, aby se na tom dobře psalo a aby to něco vydrželo a pokud se něco stane, aby měl dobrou záruku a servis. A po zkušenostech, co mám (a nejen já), se prostě Apple nějak odpoutal a je v tomto napřed. Ale uznávám, někdo to prostě nemusí vnímat a prostě nerozumí (v dobrém) tomu, jaký je rozdíl mezi Macbook Air a třeba Zenbookem, protože přece vypadají podobně. Je to asi jako, když někdo nevidí rozdíl mezi modrou a tyrkysovou. Když se konkurence Applu naučí alespoň dobře kopírovat, budu jen rád. Zatím ale neumí udělat ani jen kopii, ne ještě něco vlastní, co by náročný zákazník ocenil. Je to i tím, že to něco stojí a je jen málo zákazníků, co to zaplatí. Ve výsledku je ale vidět, že pokud někdo chce obdobu Macbooku a dejme tomu není až tak náročný, tak zjistí, že ceny jsou podobné a někdy je Macbook i levnější.

No a aby to nevypadalo, jako že Macbook nemá chyb, má jich taky dost, ale i tak je to "nejmenší zlo" :-)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 05 črc 2014 14:37

Možná že pod Win 8.1 bude současný MBA už lepší než u předchozích Win. Záleží hodně na ovladačích, na které dříve Apple celkem kašlal. Pod 8.1 to už možná bude o něčem jiném co se týče výdrže, zahřívání a dalších dřívějších problémů (s touchpadem apod.)
Jinak souhlas se swenakem. Spoustu lidí, co to má na práci chce kvalitní HW ale nemá non-win alternativy. Kvalitních haswell notebooků (na úrovni applu) je celkem málo. Zvážil bych ještě Samsung Ativ book 9 plus, který se hodně povedl, i když cena je vyšší než u Applu (v USA ten rozdíl bude ještě větší než tady).

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 05 črc 2014 18:25

Apple na ovladače kašle a je to tak myslím i teď, ale proti Samsungu je to stejně super. Apple ovladače "nic neumí", jsou jednoduché a některé věci snad i záměrně neřeší (třeba podsvícení klávesnice při probuzení, nevyužitý trackpad).

Měl jsem předchůdce Samsungu Ativ (bylo to myslím NP900x 13") a ano, zpracování bylo na dobré úrovni. Ale ovladače, to byla katastrofa. Omalovánky, zabírající stovky MB, pomalé. No a sice byl notebook dobře zpracován, tak černý elox nemohl dlouho vydržet (ač já ho prodal po měsíci, takže to jen předpokládám). Dále pro vložení průměrného USB flash disku jsem musel vytáhnout napájecí kabel a ještě notebook nadzvednout, aby tam disk zasunul. U Airu je taky problém, ale menší. Touchpad nic moc. Klávesnice se otiskovala do displaye po pár přenosech, po zavření mezi displayem a topcase byla docela mezera. Při nošení jednou rukou se kroutil o dost více, než Air (ten se taky kroutí, ale ne tak moc). Bylo toho více, ale už si nepamatuju vše :-)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 06 črc 2014 01:51

Hmm, zajímavé. Ten Samsung mi právě přišel jako dokonalejší kopie MBA - super design, slušná výdrž, tichý provoz, kvalitní displej. Ale samozřejmě to, co píšeš se v recenzích nedočteš a zjistíš až když ho máš na pár dní doma :roll:
Co byl hlavní důvod proč jsi jej nakonec prodal?
Jinak samozřejmě ani ty Apple notebooky nejsou dokonalé, vše má své mouchy, i když Apple dokázal ten počítačový HW i v nejrůznějších detailech dotáhnout kvalitativně na vysokou příčku. Jenže co naplat, každý ten jejich masox používat nemůže :wink:

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 06 črc 2014 02:19

Na tom Samsungu byla dobrá věc třeba konstrukce pantů, resp. hrany po otevření, alespoň, pokud si vybavuju. Když jsem ho v otevřeném stavu dal v posteli na stehna, neřezal (Air řeže do stehen :-) ). Co bylo přesně důvodem nevím, jsem v tomhle docela "emoční" a pár věcí mně naštve a už vidím "rudě" :-) Třeba teď mi v posteli leží jeden z nejlepších dostupných noťasů, pokud započítám i náročnost na zpracování (Macbook Pro 15" Retina s GT750, 16GB RAM, 512GB SSD, Haswell, ...) a mám to po našvání jen na čtení www a aktuálně tam obnovuju 1TB externí HDD, který jsem díky Yousemite omylem naformátoval (mimochodem, obnovovat 1TB a házet obnovená data přes WiFi na NAS je masakr, příprava obnovení cca 8h a samotné obnovování dalšich cca 20h a to už jsem jednu proceduru cca 10h absolvoval). Důvodem je ten super display, který pod Windows není moc příjemný, ale ani OSX s tím neumí dobře, resp. z principu to nebude asi dlouho OK. Pod OSX jsou alespoň hezké fonty a prostředí aplikací (ač ne vždy), ale tím, že to neběží nativně a při "best retina" to násobí pixely, tak třeba obrázky na www jsou hnusně rozmazané a nekvalitní.

Pod Windows jsem osobně nenašel ani po týdnech rozumné natavení, tam bylo nanic vše, resp. v každém anstavení většina věcí byla špatně. Nebýt displaye (dal bych království za 1680x1050), jsem spokojen, ač to není jediná věc. Taky mně štve, že spodní víko někdy praská (je už velké a nikoho nenapadlo ho tam nějak lépe přikurtovat). Ostatní věci jsou již jen takové prkotinky, právě třeba ten ovladač klávesnice a podsvícení, jak už jsem psal. Taky, nevím proč, si Windows neumí "zapamatovat" název WiFi karty a i když obnovím ze zálohy, tak po pár restartech mi do názvu WiFi karty přidá #2. Taky se často neumí odpojit od WiFi karty, když ho uspím s připojením v jedné síti a probudím u jiné, on si tvrdošijně tvrdí, že je pořád na té původní, ale síť nejede, resp. nejede internet a jsem jen v lokálu. Taky si nepamatuje přiřazené písmeno k SD slotu. No a tak podobně, ale to jsou prkotiny :-)

Takže jsem se vrátil k cca 7 let starému Fujitsu Siemens a jsem klidnější, od něj nic nečekám a tak nejsem naštván :-)

airmt
píše často
Příspěvky: 249
Registrován: 18 zář 2006 13:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod airmt » 06 črc 2014 11:04

Hm, to jsou přesně ty věci, co se v recenzích člověk zpravidla nedočte a zjistí je, až když si to donese domů. Macbooky se moc nekritizují, jen obdivují a proto to pak člověka překvapí. Překvapují mě ale ty mázlé obrázky, i když to vlastně asi dává smysl (nejde je jednoduše "nafouknout" jako jiná grafika).
Ve Win se s tím zřejmě blbě pracuje, nejvhodnější tam asi bude snížit rozlišení na 1440x900, což je sice na 15" slabé a bere to výhodu retiny, ale funkční to aspoň je (aspoň do doby než přijdou Win9, které by to mohly mít vyřešené líp). Já jsem MBPR taky nekoupil kvůli Win.

swenak
píše často
Příspěvky: 111
Registrován: 04 úno 2008 01:18

Příspěvekod swenak » 06 črc 2014 11:11

I OSX v nastavení "nejlepší pro retinu" jede na 15" v rozlišení 1440x900. Problém je, že narozdíl od OSX je ve Windows problém s renderováním fontů. Prostě se vše násobí + cleartype s tím neumí a výsledek je, že normální fonty jsou tlusčí a bold jsou megatlusté, prostě velký rozdíl. Dokonce jsem měnil komplet renderování fotnů (nejlepší je asi MacType aplikace), jenže sice to v něčem pomohlo, tak to bylo jednak pomalé a bylo tam pár problémů (slévání iiii, il a podobně). Další problém je v aplikacích. Když jsem třeba použil retinu a 200% DPI zvětšení, tak takový Skype, nebo Viber, nebylo pomalu vidět, ač jiné aplikace ano. Prostě, nejhorší je ta rozdílnost, kdy část je tak, část jinak. No a když chcete pracovat přes terminál, tak to je pak teprve zátěž na oči a mozek.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 86 hostů