Výběr 13''-14'' multimediálního notebooku, cenovka kolem 20k

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Dr.Gaga

Výběr 13''-14'' multimediálního notebooku, cenovka kolem 20k

Příspěvekod Dr.Gaga » 09 čer 2014 09:17

Ahoj.

Po šesti letech se chystám opustit svůj obstarožní Asus F3ka, kterého jsem tu před dávnou dobou recenzoval a který mi celou tu dobu naprosto perfektně sloužil.

Na co budu notebook používat: kancelářská práce, úprava fotek (fotograf) - nezáleží mi na úhlech, ale záleží na barvách, přehrávání a editace hudby (muzikant) a sem tam nějaká hra (no, nehrál jsem půl roku, ale člověk si vždycky říká, že si zase něco nainstaluje) - takže radši dedikovaná grafika. Rád bych, aby to vydrželo něco na baterku a aby to bylo kvalitní - pro dalších ca 5 let.

Cenovku bych rád udržel kolem 20 tisíc Kč za nový?

Kterého z následujících adeptů byste mi doporučili?

Lenovo E440: http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 617740.htm
Asi z nich bude nejkvalitnější, ale co ta grafika (třeba v porovnání s 730m) - je to 64-bit. Co display? Jak je na tom s barvami?

Lenovo U430: http://www.alza.cz/lenovo-ideapad-u430- ... 481269.htm
Není to šrot? U410 byla příšerná... Co ten display ve full HD? Barvy?

Asus UX32LN: http://www.alza.cz/asus-zenbook-ux32ln- ... 587026.htm
Trochu nad cenou. Jak je na tom s kvalitou? Čtu naprosto rozdílné názoru - jeden říká, že je to úžasné, druhý, že základna je do vrtule, že nich nevydrží apod.

Acer V7 482: http://www.alza.cz/acer-aspire-v7-482pg ... 520516.htm
Pověstná nekvalita Acer? Jinak by mi vyhovoval asi nejvíc. Ale je to plasťák a Acer... Nevím, jak se Acer za ta léta změnil, ale když jsem kupoval můj nynější notebook, platilo: Acer = shit. Bojím se o spolehlivost, pevnost a kvalitu.

Lenovo S440: http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 521207.htm
Tohle je už trochu nad limit... A opět: co ten display?

Tož asi tak. Mockrát děkuji za odpovědi.

Mirek

helps
občas něco napíše
Příspěvky: 87
Registrován: 28 srp 2008 12:27

Příspěvekod helps » 09 čer 2014 11:34

Pokud by ti nejvíc vyhovoval parametry ten Acer, tak být tebou jdu do něj. Taky jsem upřímně spíš proti Acerům - asi jako každý je mám díky rokům minulým zafixované jako výrobce šmejdů. Tady na diskuzi mě ale vyvedli z omylu - např. Lenovo už není, co bývalo a Acer už zase není tak špatnej. Časy se mění a zrovna V7 je zpracováním povedená. Mám 15' verzi a i když je to plast, nepůsobí vůbec špatně. O spolehlivosti si povíme až za dva roky třeba :D ale zatím mi slouží dobře a to je celkem vytěžovanej. Každopádně doporučuju zkouknout v nějakém obchodě, pokud máš možnost.

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 09 čer 2014 11:57

Acer nebo Asus.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Pr3d1t0r
píše často
Příspěvky: 198
Registrován: 29 čer 2007 13:52

Příspěvekod Pr3d1t0r » 10 čer 2014 13:30

Mám předchozí verzi toho asusu a s ničím takovým jsem se nesetkal. Základnu do vrtule si, ale můžeš zkontrolovat hned při převzetí zboží a v případě, že se ti nebude líbit tak hned vrátit. Kromě občas hlučnějšího chlazení jsem s tím ntb spokojen.
ASUS Zenbook UX32VD 10gb RAM OCZ Vector 256gb

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 17 čer 2014 10:06

Ahoj.
Díky všem za odpovědi. Přijel jsem do Prahy a byl jsem se kouknout v Alze... Nastalo naprosté zděšení, co všechno se dneska vyrábí za mrcky. Zklamalo mě Lenovo, jak Ideapady, tak Thinkpady. Plastové pseudo Thinkpady jsou už jenom hory prohýbajících se plastů. Konkrétně S440 mi přišla za tu cenu dost katastrofální. U430 byla solidnější, ale zase mi to nic neříká - nijaký notebook. E440 jsem nedržel, předpokládám, že to bude podobné, jako ta S440. A zjistil jsem, že nechci jít do TN displaye.

Držel jsem v ruce Asus (i když ne UX32LN, ale 302), to se mi celkem líbilo, trochu se tomu prohýbala klávesnice, ale jinak dobrý. Rád bych viděl toho UX32... Acera jsem si vyžádal u okénka, jelikož pro ně zrušili showroom. Byl jsem velice příjemně překvapen - tedy, spíš jsem odcházel s otevřenou tlamou plnou údivu. Sice je plastovější, ale klávesnice, víko a vůbec všechno se prohýbá méně, než už toho Asusu a daleko méně, než u všeho ostatního. Zdál se mi bytelnější a spíš jako pracovní nástroj, než stylová hračka. Klávesnice je ok, jenom má neuvěřitelně mělký stisk (je to psáno v recenzích a taky je to kontrast s mým F3Ka).

Dneska jdu zkusit ještě CZC, jestli tam budou mít přímo UX32LN.

Tak tedy: Acer nebo Asus? Z pohledu, co na tom chci dělat: Úprava fotek a vyvolávání z RAW. Kancelářská práce. Občas nějaká ta hra, ale to spíš minimálně, ne-li vůbec, protože je na to méně a méně času. A aby to vydrželo podobnou dobu, jako můj Asus (5 let). Jsem dost doma, ale jednou za cca měsíc letím někam ven a notebook bych bral s sebou.
Mám obětovat 2-3 tisíce za lehčí a menší notebook bez dotykové obrazovky s matným displayem, s o chlup lepší výdrží a s kovovým, byť tenoučkým šasi?
Nebo si myslíte, že Acer, který je o chlup větší a těžší s nižší cenou, má 128-bit grafiku a o něco lepší zvuk bude lepší volbou?

Díky a mějte hezký den
Mirek

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 17 čer 2014 10:21

Jo,jo osobní pohled je nejlepší.Jinak Lenovo v poslední době šlo do kytek.Zato Acer se rapidně zlepšil.Časy se holt mění.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 18 čer 2014 10:40

Ahoj.

Stále jsem rozpolcený. Potřeboval bych někoho, kdo viděl oba dva notebooky. Také nevím, jestli 13,3'' není moc malé a nebo 14,1'' moc velké - v obchodu to všechno vypadá jinak.

Pro Asus: Kvalitní kovový stroj, Maxwell grafika (i když jenom 64-bit), dualband wifi, lehčí, o chlup lepší výdrž na baterii

Pro Acer: O 2 tisíce levnější, 128-bit grafika, větší disk a větší SSD v mSATA slotu, dotyková obrazovka (asi nepotřebuji, i když v krámě se mi to líbilo)

Má rozpolcenost spočívá i v tom, že Asus dostal super hodnocení v recenzích (třeba notebookcheck), ale od uživatelů občas čtu různé zvěsti: vypadávají písmenka v klávesnici, hodně prosvítá podsvícení, plášť křupe, je špatně slícovaný, objevují se praskliny a trhliny, problém s větráčky - o tom není v recenzi ani zmínka. Někdo píše, že super a někdo, že je něco špatně. Zato Acer je v recenzích hodnocen celkem průměrně, vždycky něco najdou - moc velké spáry, klávesnice k ničemu, hrozný touchpad, špatná konstrukce, přehřívá se... Ale neviděl jsem nějaké negativní hodnocení od uživatelů - všichni jsou spokojeni a hlásí, že na klávesnici a touchpad se dá zvyknout a že notebook funguje na 100%.

V jakém stavu vydrží notebooky pád? A jak je to se zárukou. Také slýchávám různé názory...

Edit: závorky a diakritika
Naposledy upravil(a) Dr.Gaga dne 18 čer 2014 10:52, celkem upraveno 2 x.

roman2277
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 10670
Registrován: 30 dub 2008 10:22
Bydliště: okolí Prahy

Příspěvekod roman2277 » 18 čer 2014 10:44

Recenze na NTBCH ber s rezervou.Oni sice testují pečlivě,ale mají ten NTB jen krátkou dobu na test.Nejlepší je se vždy mrknout na hodnocení uživatelů na fórum notebookreview.
Lenovo Legion 9,Lenovo Legion Slim 7,Ipad PRO M1,Naim Uniti Atom,Dali Epicon 6,LG OLED TV
World Leader in horde at map Azura(statistics) in Gears of War 3

Was3k
guru
Příspěvky: 995
Registrován: 28 led 2010 14:09
Bydliště: Uherské Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Was3k » 18 čer 2014 11:10

Jen takový malý offtopic. Co ti přišlo na zpracování S440 katastrofální, netvrdím, že ten notebook nemá své chyby - displej, hlučné rozjezdy ventilátoru a nebo absence tlačítek trackpointu (i když clickpad jako takový je velmi dobrý). Ale zpracování a pevnost je na něm na více než dobré úrovni. Pokud si dobře pamatuju tak ho v tomto ohledu chválil v recenzi i swarm.
lenovo ThinkPad T420i

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 18 čer 2014 11:36

S440 mi přišla plastová, zvláště při srovnání s o 10 tisíc levnějším Asusem, s Lenovem U430 apod. Víko se dalo hezky zkroutit a prohýbalo se - bylo dost měkké. Plasty kolem touchpadu se prohýbaly, klávesnice se prohýbala. Jinak na druhou stranu, klávesnice byla dobrá a je to velice slušně vybavený stroj.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 18 čer 2014 11:56

Tak to jsi měl v ruce jiný notebook. S440 je jeden z mála ThinkPadů, který není plastový (popisu by odpovídal E440).

Mám zkušenost se všema a S440 je z nich bezkonkurenčně nejpevnější. Acer a ASUS záleží na úhlu pohledu. Já bych vzal spíš ten Acer.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 18 čer 2014 14:02

Díky za doporučení. Mohu se ale zeptat, proč bys ten Acervolil? Popřípadě proč by jiní volili Asus?

Potřebuji si srovnat plusy a mínusy, o kterých ví ostatní. Ja čtu pouze z názorů a z specifikací.

Ceny: Acer - 20357kč v Mironetu, Asus - 21976kč v Alevě.

S440: V tomto případě jsem tedy musel držet něco jiného, protože mi to přišlo fakt hodně "gumové".

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 18 čer 2014 14:40

Větší displej u Aceru bude trochu pohodlnější lepší na práci a hry (i když jen o kousek).
Asus bude zase lepší na přenášení, kromě o dost menší váhy je to i kompaktní zdroj. Nevím jaký zdroj používá Acer, ale u Asusu je to malá krabička co se připojí přímo do zásuvky a z ní vede asi 2m kabel.

Acer má líp rozmístěné konektory, u Asusu jsou 2 USB dost blízko u sebe a u napájení + nemá lan.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]

Dr.Gaga

Příspěvekod Dr.Gaga » 18 čer 2014 15:37

Díky! To je lepší!

LAN nepoužívám už asi 3 roky, všude běží wifi. Takže naštěstí to nevidím jako problém. LAN se u Asusu řeší přes příslušenství - tkanička do USB a na konci LAN konektor.

Acer má klasický dvoudílný zdroj asi 400g.

Nepochybuji o kvalitě materiálu použitého u Asusu, ale na druhou stranu, když se kouknu na fotky stran ntbku na notebookcheck, tak vidím, že ten spodní kryt je fakt blbě slícovaný (pokud to neni "feature"). Je moc zajímavé, že se o tom v recenzi ani nezmiňují.

kubino
guru
Příspěvky: 812
Registrován: 15 čer 2007 19:07

Příspěvekod kubino » 18 čer 2014 18:19

To slícování šasi ZenBooku není tak precizní jako např u MacBooků. Spodní část je tenký plát plechu, který drží po obvodu šroubky torx. Když jsem u svého kusu přidával ssd a přepastovával musel jsem shánět šroubovák. Na začátku šasi trochu popraskávalo (jak se o sebe třely dva díly šasi), teď si to sedlo a je to OK. Každopádně je to spíš vzhledová než funkční záležitost.

Acer má extra klávesy pro pohyb v dokumentech, Asus to má jenom jako druhou funkci na šipkách.

Tipnul bych si, že Acer bude mít lepší výdrž na baterii.

Asus nemá zámek Kensington.

Chybu neuděláš ani s jedním kusem.
[size=92]Compal->Asus->Dell (Razer->Logitech)[/size]


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 81 hostů