Macbook/Dell/ThinkPad - ntb na praci do 40k

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
philipp
občas něco napíše
Příspěvky: 33
Registrován: 03 črc 2009 12:46

Macbook/Dell/ThinkPad - ntb na praci do 40k

Příspěvekod philipp » 05 dub 2014 10:32

Čau,

letos planuju nahradit svoji 5 let starou R500 a stale hledam argumenty, ktere by potvrdily/vyvratily moji volbu.

Na uvod snad jen, ze notebook je muj hlavni (jediny) pocitac, delam dost s Creative Suite, dale pak nejaky programovani. Doma mam 24" monitor od Dellu, momentalne ntb i dokuju. Taham ho nekdy do skoly, do prace, na vikendy z koleje domu...

Mam dost jasne predstavy, v cem muj novy notebook musi byt lepsi nez ten stary - predevsim display(!) dale pak vaha max 2kg (spis min), 14" se mi jevi jako idealni velikost a samozrejme vydrz na baterku ( co mozna nejvyssi ).

Od noveho stroje ocekavam, ze mi vydrzi treba dalsich 5 let. Planuju nakup repasu z USA, coz mi umoznuje dostat se do cenove kategorie kolem 40k.

A ted uz moji 3 kandidati, serazeni podle osobnich sympatii:

1) Macbook Pro 13 s retinou
+ prechod na OsX me laka stale vic a vic
+ display, moznost skalovat rozliseni
+ vydrz na baterku
+ touchpad je skvelej
- nutnost dokoupit redukce na displayport, ethernet, vga...
- nemoznost vymeny komponentu
? neni 13" prece jen male? Jak moc se snizi vykon pri praci s ekvivalentem rozlisenim 1600x....?
? jak se bude snaset s mym Dell u2412m?

2) Dell e7440
+ fair zpracovani, vzhled
+ hezky display (obzvlast verze s touch screenem vypada dobre)
+ i repas ma dobrou zaruku
+ rozsiritelnost (i moznost pouzit moje ramky z R500)
- vydrz na baterku
? klavesnice a trackpoint asi nejhorsi ze vsech kandidatu

3) ThinkPad T440s
+ solidni zpracovani
+ ze vsech kandidatu asi nejlepsi konektorova vybava
? baterka asi lepsi nez u dellu ( o koupi vetsi neuvazuju )
? display prej zas takovej vodvar neni
? trackpoint se nepovedl, ale asi stale lepsi nez dell

Vsechny notebooky porovnavam v konfiguraci s SSD, nejlepsim moznym displayem a podsvicenou klavesnici. Dokovani u dellu a thinkpadu v argumentech neuvadim, protoze pro me vlastne tolik benefitu neprinasi (momentalne zapojuju misto 3 kabelu pouze 2, ehm). Navic 5tisic za dock od lenova proste nedam; na dell se da sehnat za par stovek, ale prijde mi to jako nevzhedna saskarna zabirajici pulku stolu.

Nejradeji bych presel na mac, ale stale je kolem toho dost otazniku, ktere nemuzu ignorovat. Trochu tedy doufam, ze se mezi Vami najde nekdo s podobnym osudem, kdo by mi k tomu zivotu s 13" macbookem mohl rict neco, co se v recenzoch nedoctu.

Pokud nekoho napada jeste jina moznost, sem s ni (x1 carbon?). Jinak diky vsem za reakce!

.apache
píše často
Příspěvky: 100
Registrován: 23 srp 2011 20:49

Příspěvekod .apache » 05 dub 2014 23:14

Podle čeho usuzuješ, že má Dell nejhorší klávesnici? Já bych se nebál tvrdit pravý opak. Dalsí přímí konkurenti Dellu a Lenova jsou HP Elitebook 840 nebo ZBook 14 a Acer Travelmate P645. Konkurentem Macbooku je třeba Asus Zenbook UX301/2 (nevím teď z hlavy, který je ten lepší).

Snad mi ještě dovolíš ot - pokus máš na mysli Haswell Retinu, tak se jedná o maximálně tak půl roku staré notebooky ne? To už se repasuje a je to nějak cenově zajímavý?

philipp
občas něco napíše
Příspěvky: 33
Registrován: 03 črc 2009 12:46

Příspěvekod philipp » 06 dub 2014 01:17

V nekolika recenzich uvadeli mirne prohybani, na druhou stranu swarm tvrdi opak. Spis jsem mel na mysli ten touchpad a trackpoint.

Apple ma svuj certifikovany outlet primo na apple.com. Objevuji se tam opravdu i late 2013 modely se slevou az 15%

http://store.apple.com/us/browse/home/specialdeals/mac

mech13
píše často
Příspěvky: 143
Registrován: 11 zář 2007 23:50

Příspěvekod mech13 » 06 dub 2014 12:27

Pokud by byla rec o Thinkpadu x30, tak s tím trackpointem mas pravdu, ale u x40 serie je na tom DELL suverene lip. A pokud jsi zvykly pouzivat trackpoint, tam mi prijde irelevantni resit touchpad...

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 06 dub 2014 13:02

Je možný, že se to někomu třeba na E7440 prohýbá, ale jestli se to dělo na mém kusu, tak jsem si toho nevšiml, protože při psaní se to neprojevilo. Když je někde pružnost při psaní, tak jsem první, kdo to jde zkritizovat. Za mě klávesnice DELLu mechanicky ok, rozložení rozhodně lepší než u lenova (tam potěší jen oddělené F1-F12).

Trackpoint bych ovšem navzdory absenci tlačítek bral raději ten u ThinkPadu. Ostatně i touchpad mi tam vyhovoval o něco víc. Já vim, že se na to nadává, protože původní ThinkPady měly ještě lepší trackpoint, ale přesnnost je i u těch nových pořád špičková proti konkurenci.

Teď už jsem si otestoval a zveřejnil postřehy k E7440 a T440s. Dopsal jsem před pár dny postřehy k P645-MG, který mám teď doma, takže už zbývá jen zjistit, jak je na tom ZBook 14. V tuto chvíli je to ovšem pro mě:

E7440 > P645-MG > T440s

Proti ThinkPadu mluví hlavně různé problémy a zejména špatné displeje.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

Gwaihir
píše často
Příspěvky: 149
Registrován: 03 zář 2008 10:27

Příspěvekod Gwaihir » 09 dub 2014 17:24

Také už bych rád svou R500 vyměnil za něco lepšího. Z toho co tu máš, jsem se díval na T440s:
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-t440 ... 504781.htm

a pak mě zaujal Thinkpad Yoga:
http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-yoga ... 530401.htm

a pak samozřejmě i zmiňovaný MacBook - ať už Pro či Air, ale také mám obavy.

Je v této době vhodné vůbec kupovat dotykové displeje a jak ušetří práci třeba i v blbým kancelářským programu?

Nechci být moc OT, tak jen dej vědět, co jsi vybral....
MacBook Pro 15"

Lenovo TP R500 P8400 @ 2.27GHz, 2GB, 160GB, 15.4" WSXGA+, M82XT, Vista Bsnss / Ubuntu 12.04

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 09 dub 2014 22:01

Ptej se. Macbook 13" retinu mam uz rok a pul a muzu rict, ze krok to byl vice nez dobrej. Navic me cekalo prijemne prekvapeni - Maverics a office balik od Applu zdarma.

Hlavni vyhody Macu - kvalita zpracovani (ani Dell, ani Lenovo se nechyta - neminim tim odolnost!!!), super display a skvela vydrz na baterku. Dalsi vyhodou je i velmi tichy chod a kdyz uz se nahodou nejakou narocnou cinnosti vetraky roztoci - nevadi to usim tolik, jako u jinch notasu.

Nevyhoda - clovek to furt musi lestit, pac je na tom vsechno videt a nalestene to vypada fajne. A ta redukce jak rikas - pouzivam na prezentace redukci na DVI..(v brasne to misto nezabira).
A dalsi nevyhoda - po koupi MacBooku uz nic jineho nechci - tzn. navykovost.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

philipp
občas něco napíše
Příspěvky: 33
Registrován: 03 črc 2009 12:46

Příspěvekod philipp » 10 dub 2014 10:37

Swarme, jaký je rozdíl mezi baterkami na E7440 a T440s? Když nebereme v potaz tu 6-ti článkovou?

@Michal27
Mě by hlavně zajímalo, jak se s tím dá pracovat na externím monitoru - tedy jsi zvyklý k notebooku denně připojovat monitor na práci?
Na MacForu jsem teď četl, že OS X renderuje fonty jinak, což má za výsledek kostrbaté písmo na všech externích monitorech. To je pro mě docela zásadní věc, od notebooku v téhle cenové kategorii očekávám perfektní komfort při práci.

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 10 dub 2014 11:58

philipp: Testoval jsem ThinkPad v základní konfiguraci 3+3 cell (= 48Wh) a DELL s 6cell (45Wh). Výdrž u obou tak okolo šesti hodin při kancelářské práci. Pokud vezmeš ThinkPad s 3+6 cell, tak to bude tak devět hodin, maximálně deset.

Víc jsem toho popsal tady:
Latitude E7440 - http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... ude-e7440/
ThinkPad T440s - http://notebookblog.cz/technika/zkuseno ... pad-t440s/
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

philipp
občas něco napíše
Příspěvky: 33
Registrován: 03 črc 2009 12:46

Příspěvekod philipp » 10 dub 2014 22:04

Tak jsem se na všechny 3 byl podívat v obchodě. Moje dojmy:


T440s

- nový touchpad/trackpoint není takové zlo, jak všude čtu. Trackpoint jak ho znám a tlačítka se za mě dají ovládat velice rozumě. Touchpad samotný je oproti mé R500 taky mnohem lepší.

- asi se muselo jednat o nějaký výstavní/předprodukční kus, protože klávesy v pravé polovině se "zadrhávali" a vrzaly...Působilo to na mě jak nějakej šmejd za 10k. Jinal ale byla pevná a s rozložením nemám problém. Vedle vystavená S440 na mě působila pevnějším dojmem, ale to bylo asi jen tím divným kusem.

- displej jsem měl možnost vidět v dotykové verzi. Barvy měl pěkné, pozorovací úhly taky OK, ale že by mi nějak vyrazil dech se ríct nedá.

- celkově jsem čekal větší wow-efect; materiály na mě působil notebook tak nějak lacině...za ty peníze jsem čekal víc



Dell E7440

- bohužel jsem neměl možnost vidět IPS panel; vystavený TN s kasickými 1366x768 dělal vyloženě ostudu. Nechápu, proč to DELL dělá.

- klávesnice: ve středu se při zatlačení opravdu trochu prohýbá, což může působit lehce lacině. Při psaní to ale nevadí, jde spíš o ten pocit :)

- materiály na mě působily o něco "hodnotněji" než T440s

- jak již psal swarm, trackpoint i přes přítomnost klasických tlačítek není to pravé ořechové...Ale pracovat se s tím určitě dá.


Jinak jsou si oba opravdu dost blízko a měl jsem z nich spíše smíšené pocity, protože:

u MacBooku se jako u jediného dostavil onen kýžený "wow-efect". Zpracování je fakt ještě o kus dál. Na displej je radost pohledět a práce s touchpadem taky nenechává prostor nějakejm pochybnostem. Když k tomu připočtu výdrž na baterku, tak bych měl asi ve výběru jasno.

Jediná věc, které se bojim, je ten problém s externím monitorem - tedy špatné vykreslování fontů. Asi to musim vidět na vlastní oči, než něco koupim.

Takže prozatím stále nerozhodnutý. Achjo
:?

Gwaihir
píše často
Příspěvky: 149
Registrován: 03 zář 2008 10:27

Příspěvekod Gwaihir » 11 dub 2014 11:23

A jiný notes se ti nelíbí? Třeba ThinkPad yoga?
MacBook Pro 15"



Lenovo TP R500 P8400 @ 2.27GHz, 2GB, 160GB, 15.4" WSXGA+, M82XT, Vista Bsnss / Ubuntu 12.04

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 11 dub 2014 14:50

philipp píše:Swarme, jaký je rozdíl mezi baterkami na E7440 a T440s? Když nebereme v potaz tu 6-ti článkovou?

@Michal27
Mě by hlavně zajímalo, jak se s tím dá pracovat na externím monitoru - tedy jsi zvyklý k notebooku denně připojovat monitor na práci?
Na MacForu jsem teď četl, že OS X renderuje fonty jinak, což má za výsledek kostrbaté písmo na všech externích monitorech. To je pro mě docela zásadní věc, od notebooku v téhle cenové kategorii očekávám perfektní komfort při práci.


Pripojuju ho na externi TV a na monitor 24"(1920x1080) a nic nepozoruji neobvykleho - v nastaveni lze zadat nativni rozliseni externiho displeje a neni problem.
Nezkousel jsem pripad: Vypnes displej MacBooku a jedes jen na externi - Tam by mohl nastat problem jinem rozliseni. Ale tak po prepnuti do nativniho rozliseni externiho displeje by i to melo byt ok.
Pouzivam bud redukci vyvedenou z thunderboltu a nebo na TV HDMI kabel.
Ty dva thunderbolt porty jsou super - obzvlast pokud pripojujes externi uloziste - kam se hrabe prenos USB - tohle je proste ficak, a myslim ze ani trojkovy USB se realne nemuze tomuto reseni ani priblizit.

Jinak jeste k tomu MacBooku - ten touchpad je paradni zalezitost a v podstate uz nepouzivam externi mys. To i u Dellu s trackpointem jsem mys neustale vlacel s sebou. A to zpracovani je navykove - je fakt super. Ale nevyhoda je, ze pokud si poskrabes, mrzi te to vic, nez u ThinkPadu.

A dalsi plus u Macbooku to jsou jednoznacne panty - po roce a pul intenzivnejsiho pouzivani - nulova vule. U ThinkPadu i Dellu Latitude jsem v po roce uz mel znacnou vuli v pantech.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod swarm » 11 dub 2014 16:35

Michal27 píše:obzvlast pokud pripojujes externi uloziste - kam se hrabe prenos USB - tohle je proste ficak, a myslim ze ani trojkovy USB se realne nemuze tomuto reseni ani priblizit.
Trojkové USB má dostatek výkonu, aby nebrzdilo přenos z plotnových disků. Pokud nemáš jako externí úložiště SSD RAID pole, tak mezi TB a USB 3.0 nepoznáš rozdíl.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

philipp
občas něco napíše
Příspěvky: 33
Registrován: 03 črc 2009 12:46

Příspěvekod philipp » 11 dub 2014 20:07

ThinkPad Yoga mě nezaujala ze dvou důvodů. Jednak nepotřebuju dotykový displej, ani notebook používat v jiném než klasickém režimu. Na to mám iPad Mini.
Druhá věc jsou windows 8 a fakt, že v dotykovém rozhraní neexistuje jediná aplikace, která by nabízela nějakou přidanou hodnotu.
Jinak jsou Yogy pěkný ultrabooky a věřím, že jsou lidi, kteří je využíjí.

Jinak k těm pantům:
Nevěřím, že nějaký notebook bude mít lepší panty než moje R500.
Ale ani to nevyžaduji, spíš jsem to chtěl uvést pro zajímavost. Po 4,5 letech žádná vůle, můžu zvednout celý 3kg těžký notebook za displej, aniž by se panty pohnuly - a to jsem ho nikdy nešetřil a praktikuju to s oblibou. Navíc jde otevřít do 180°, takže ho můžu třeba v klidu opřít o zeď :)

Michal27
zlobivá kočička
Příspěvky: 3172
Registrován: 25 lis 2006 15:51

Příspěvekod Michal27 » 17 dub 2014 13:14

swarm píše:
Michal27 píše:obzvlast pokud pripojujes externi uloziste - kam se hrabe prenos USB - tohle je proste ficak, a myslim ze ani trojkovy USB se realne nemuze tomuto reseni ani priblizit.
Trojkové USB má dostatek výkonu, aby nebrzdilo přenos z plotnových disků. Pokud nemáš jako externí úložiště SSD RAID pole, tak mezi TB a USB 3.0 nepoznáš rozdíl.


Jj - jasne ze externi disk je SSD. :wink: U plotnoveho klasicke USB ani tak nevadi, protoze si clovek vyrazne trojkovym USB nepomuze.
Apple MacBook Pro 13" Retina - Late 2012


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů