Studijní/pracovní notebook

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
Doxxik
občas něco napíše
Příspěvky: 62
Registrován: 23 zář 2008 21:22

Studijní/pracovní notebook

Příspěvekod Doxxik » 20 led 2014 13:36

Dobré odpoledne,

tak se mi pod rukama pomalu dosluhuje můj letitý Aspire 5738g a já se rozhlížím po nějakém novějším železe. Žel již dávno jsem přestal sledovat trendy, takže si teď připadám jak na trhu ve španělské vesnici. Budu proto vděčný za vaši pomoc!

K čemu bude notebook sloužit?
- ke studiu (čtení článků, psaní v LaTeXu; z programů pak často R (resp. prostředí R-Studio), sem tam možná i výpočty v Matlab/Mathematica). Pak nějaký ten office..
- internet (hodně), jednou za čas snad nějaký ten film. NE hry.
- psaní (vcelku dost píši a ne vždy s sebou mohu vzít svou pohodlnou externí klávesnici, proto bude-li klávesnice trochu k světu, nebudu se vůbec zlobit)

Velikost
- dosavadní ntb. je 15,6 a je to celkem cvalík, nad čímž jsem si nejednou posteskl. Proto bych raději volil do 14''*) a (krapet) nižší hmotnost (tento má 2,8kg).

Mobilita
- cca 2x-3x do týdne přenášen
- odolnost - neplánuji s ním házet ani podkládat knihovnu :) Ale budu ho nosit v batohu, takže by se nemusel cestou rozpadnout..
- výdrž - nu současný kousek už se pro tragickou baterku stal defacto desktopem. Takže cokoliv nad to beru (ideálně 3-4++ hodiny, nicméně není podmínkou)

Co nepotřebuji
- OS**) - bez preferencí (klidně bez OS, ale takových zařízení na trhu, myslím, zrovna moc není)
- optickou mechaniku
- matný display (ano, bodnul by, ale doteď jsem žil s lesklým a přežil jsem to..)
- LAN konektor
- vodotrysk a jiné..


Cena
- zde možná bude kámen úrazu - jakožto student příliš penězi neoplývám, proto nižší cena = lepší cena (a je to dost podstatné kritérium)
- nevím ale, jak ji nastavit, aby mé požadavky byly alespoň z části uspokojeny..
- Zkusmo proto nahodím cca 10 000 - 13 000 CZK **) (s tím, že rozhodně nemusí být vyčerpány*). A naopak, i návrhy na opodstatněně (ne však podstatně :) ) dražší ntb uvítám.


*) Poznámka: Vzhledem k plánované menší obrazovce bych pak ušetřené zdroje věnoval na nějaký monitor...

**) Popravdě, pokukoval jsem i po Chromobooku (s následným přidáním Linuxu do dualbootu) c720, který je za oceánem k mání od 199$. Vzhledem ke kontinentálním cenám bych se ale spíš klonil k něčemu ?plnohodnotnějšímu..

j_m
píše často
Příspěvky: 348
Registrován: 11 kvě 2009 10:33

Příspěvekod j_m » 20 led 2014 14:08

Na toto vyuzitie dost dobre vychadza tento HP Probook 450:
http://www.alza.cz/hp-probook-450-d465163.htm
Je matny, ma slusne spracovanie, 2.26kg... Po dokupeni SSD sa stane slusnym pracovnym nastrojom v tejto cenovej kategorii.
Su dostupne aj vykonejsie verzie (napriklad http://www.alza.cz/hp-probook-450-d519229.htm), ale tam si treba uvazit, ci podpora hyperthreadingu, o 1MB vacsia cache a o 100mhz vyssia frekvencia CPU a o nieco vykonejsia integrovana grafika stoja za 1600kc vzhladom na planovane vyuzitie stroja.

Potom este lacnejsie vychadza Lenovo ThinkPad Edge E530c, ktory je bez OS: http://www.alza.cz/lenovo-thinkpad-edge ... 509342.htm
Ma tiez slusne spracovanie v tejto cenovej kategorii a je tiez matny.

Problem moze byt rozlisenie 1366x768, ktore na pracu nie je ideal. Chcelo by to aspon 1600x900 alebo 1920x1080... ale s takymi displaymi stoja notebooky viac ako 13000 (teda aspon tie, ktore splnaju ostatne poziadavky) ...
Lenovo Thinkpad T530, 15.6" HD+, Core i7 3610QM, 256GB SSD Samsung 840 PRO, NVidia NVS 5400M ... + dock + 24" 1920x1200 LCD Samsung
Lenovo Thinkpad T400 14" + dock
HP Probook 4330 13.3"
MSI EX623X 16"
Dell D410 12.1" + dock
Dell CP M233
...

.apache
píše často
Příspěvky: 100
Registrován: 23 srp 2011 20:49

Příspěvekod .apache » 20 led 2014 16:27

Já bych si, když už, určitě připlatil za 13" model s i3, který bude výrazně lehčí a aspoň bude to rozlišení ještě koukatelný (zvlášť když mechaniku tazatel nepotřebuje). Víc se toho s tim rozpočtem asi nevymyslí.

Co bys řekl na použitý notebook?

Doxxik
občas něco napíše
Příspěvky: 62
Registrován: 23 zář 2008 21:22

Příspěvekod Doxxik » 20 led 2014 21:26

Panové, předně vám oběma děkuji za rychlou reakci!

A k navrhovaným modelům - pěkné kousky, o tom žádná. Jen
- HP:
- vypadá pěkně (teď myslím parametrově, snad až na křiklavě růžovou kastly s jednorožci bych snesl cokoli). Jen je to 15,6 - pravda, jsem na tuto velikost zvyklý, přesto mé původní představy byly o palec až dva menší*) )
- o výhodách, jimiž oplývá ten druhý model, na rovinu přiznávám, že jsou neocenitelné. Doslova - jen matně tuším, co by to mohlo způsobovat (až bude chvilka, zajisté zabrousím na nějakou chytrou stránku pro stručný popis). Takže pokud tvrdíte, že mým požadavkům bude vyhovovat levnější verze, asi bych cenový rozdíl raději investoval do zmiňovaného SSD...
- display - ano, rozlišení není žádná sláva, ale nepohoršil bych si (současný obstarožní kousek má totéž). A jak jsem psal výše, výhledově bych rád pořídil monitor, takže na 1366x768 bych se tísnil "jen" na cestách...)

- Lenovo
- nepátral jsem moc do hloubky, ale srdce v nich tepe asi stejné, což?
- takže pokud je zpracování obdobné, jde hlavně asi o to, zda investovat těch cca 1 350,- do Windowsů...). Pravda, Lenovo má navíc ještě TrackPoint a o jeden USB3.0, ale to jsou marginální věci.

-> spíš bych se chtěl zeptat, zda náhodou nejde v některém z nich vyměnit dvd mechanika za pevný disk (ale tak nějak tuším, že to bude hudba vyšší cenové hladiny)
- případně nějaké další rozlišovací kritérium, které jsem ve své neznalosti přehlédl?


- 13'' s core i3
A máte na mysli <a href="http://www.alza.cz/hp-probook-430-d445542.htm">tento</a> Probook? Anebo jiný kousek?

-> hmm, v případě bychom mohli mluvit o posunutí cenové hranice DO 15 000,- (ale tentokrát asi opravdu DO).

Proto se odvážím ještě jednou zeptat na vaše typy na notebook v ostatních hlediscích splňující výše zmíněné požadavky?



A konečně co se notebooku z druhé ruky týče - nejsem proti. Žel i výběr z nových kousků (s řádnými popisky v obchodech) je pro mě jak výběr čínkých hůlek. (Navíc nemám ponětí, jak bych měl stanovit třeba věkovou hranici, abych někde nesplašil ještě vachrlatějšího stařečka..)
Takže pokud bys měl nějaký tip, rozhodně neodmítnu, ba naopak!


Tak ještě jednou díky za váš čas!
Slunné (i když v této teplé zimě snad radši mrazivé) zítřky!

.apache
píše často
Příspěvky: 100
Registrován: 23 srp 2011 20:49

Příspěvekod .apache » 20 led 2014 22:34

Ano, měl jsem na mysli ten Probook 430.

Z druhé ruky koukej na Lenovo Thinkpad T420, HP Elitebook 84*0p/w a další pracovní...Vybíral bych z modelů s rozlišením 1600x900. Většina by měla být ještě v záruce (pokud by si majitel přikupoval delší tak možná natrefíš i na kousek, na který ti zbydou normálně 2 roky jako na nový model...), bývají na prodej i s dockem, když budeš mít štěstí, tak ho první majitel nevybrakuje a mohl bys mít i SSD, víc ram atd., chce to jen dobře hledat a vybírat.

Doxxik
občas něco napíše
Příspěvky: 62
Registrován: 23 zář 2008 21:22

Příspěvekod Doxxik » 24 led 2014 00:07

Zdravím potřetí a (snad) naposled v tomto tématu.
Na základě doporučení jsem si vyhlédl jednu pěknou ojetinu; je to T420. Napadají mne ale dotaz, na něž bych rád slyšel názor někoho fundovanějšího.

- T420 je přeci jen už dva roky starý model & co jsem tak pokradmu koukal, její nástupkyně T430 se cenově (občas :) ) zas až tak neliší. (Pravda, snad všechny rozumné nalezené překročili původní limit; občas ale ne zásadně.) Proto dotaz - neměl bych raději zatnout zuby a schrastit peníze na ten novější model?

Díky & klidnou noc.

djmicho
guru
Příspěvky: 1731
Registrován: 27 zář 2008 18:40
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod djmicho » 24 led 2014 08:31

Osobně bych vzal T420, protože mě u T430 štvalo pár věcí:
- ventilátor musel běžet pořád (verze s nVidií)
- při vyšších otáčkách ventilátor pištěl jak potkan
- v zátěži se komponenty docela silně přehřívaly :roll:
[url]https://valid.x86.fr/na6qv4][img]https://valid.x86.fr/cache/banner/na6qv4-5.png[/img][/url]

Python.P
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4172
Registrován: 07 bře 2009 19:56

Příspěvekod Python.P » 12 úno 2014 10:29

A já protože klávesnice :)
X301 - "WKS"
T42p - Old-school gaming machine... (not moded yet)
past: X220,T420,T400,X60,X31....


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů