NB ke studiu a práci pro technického studenta, cca 15tis

Jaký koupit notebook? ... vybrat ten nebo onen? ... to jsou časté dotazy mnoha lidí, kteří vybírají nový nebo použitý notebook ... zde se mohou vzájěmně radit
pospisjak
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012 02:26

NB ke studiu a práci pro technického studenta, cca 15tis

Příspěvekod pospisjak » 13 črc 2012 08:28

Zdravím,
už mě přestává bavit trávit čas po studovnách a taky nějak musím napsat bakalářku, atd. :D
NB budu mít na koleji, vozit jej na víkendy domů 2h vlakem a cca 3× týdně nosit do školy. Rozhodl jsem se tedy pro 14' úhlopříčku, která je zároveň mobilní a přitom výkonově a vybavením (optika, porty,...) dostatečně funkční. Do budoucna bych přidal externí monitor pro delší práci na koleji, případně dock station.

Většinu práce bude tvořit učivo, protokoly, seminárky, office, ovšem občas budu muset něco pošolíchat v ACadu, SolidWorksu, ProEngineeru, nějaké ty výpočty v Maple, Matlab, simulace elektro - Tina, CAM obrábění, možná nějaká ta autodiagnostika a osciloskopické snímání elektrických veličin přes ještě nevím jaké rozhraní (zkrátka osciloskop z NB). Takže NB se občas octne i na ponku, ale já se chovám k věcem slušně - viz moje 10 letá funkční nokia 3310 :wink:

Hry vůbec nehraju, občas mrknu na film, to ovšem neznamená, že bych chtěl nevyvážený NB se slabou grafikou.

Displej bych chtěl matný, zrcátko nepotřebuju. Celkem nechápu nynější trendy výrobců, cpát do vyloženě pracovních a malých strojů (pod 14') širokoúhlé displeje 16:9. Vždyť snad všechny programy, textové editory, mají nahoře i dole tlustou lištu, panel nástrojů a z pracovní plochy pak zbyde úzký proužek, kde se musí neustále rolovat. 16:10 už je na tom trochu líp.

Nejvíc se mi líbí ThinkPady a to hlavně T-čková řada, ovšem díky rozpočtu kolem 15tis bych musel vzít starší kus, který je ještě v záruce. Je s tím problém, měl bych si dát na něco konkrétního pozor? U Lenova se mi líbí právě ta odolnost, design, klávesnice u T řady, správce nabíjení baterie, malá spotřeba - tichost, životnost, důraz na funkčnost a ne na pozlátka. Nelíbí se mi širokoúhlé displeje u novějších řad, obzvlášť 768 bodů na výšku mi přijde málo.

Zatím mám dva favority -
1) T420 - novější, v cenách nad 15t, jsou i s rozlišením 1600×900
2) T410 - starší, levnější, lepší poměr stran, ale co výdrž, životnost a záruka?

V čem se moc nevyznám jsou procesory a grafiky. Předpokládám, že zlatý střed bude i5, a že čím větší frekvence, tím vyšší rychlost, je tak?
U grafik tápu, kdesi jsem se dočetl, že je u T410 problematické přepínání grafik (integrovaná/dedikovaná) a s tím spojená úspora energie a zároveň potřebná výkonnost při práci ze sítě.(?)
Například teď mám v nabídce T 420, 1600×900 wxga+ , i5, Win 7, grafika intel hd 3000, to mi ale nic neříká. Byla by to za 15,5tis dobrá volba?
Díky

Uživatelský avatar
swarm
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 8856
Registrován: 09 úno 2007 14:22
Bydliště: zpět v ČR
Kontaktovat uživatele:

Re: NB ke studiu a práci pro technického studenta, cca 15tis

Příspěvekod swarm » 13 črc 2012 12:21

pospisjak píše:Například teď mám v nabídce T 420, 1600×900 wxga+ , i5, Win 7, grafika intel hd 3000, to mi ale nic neříká. Byla by to za 15,5tis dobrá volba?
Díky

Jo, to by úplně stačilo. Procesor bude dostatečně silný na všechno ještě dlouho, grafika je integrovaná, ale HD3000 zvládne kromě náročných her úplně vše (i některé méně náročné hry tam běží dobře). Pro studenta techniky je T420 dobrá volba.

Taky jsem vystudoval techniku s ThinkPadem a používám ho dodnes, i když parametrově už je nesrovnatelný.
swarm - blog: http://notebookblog.cz
Apple MacBook Air 13 M1 (16/512GB) + HP EliteBook 840 G5 (i5-8350, 32GB RAM, 512GB NVMe) + DELL Precision 3660 (i7-13700K, 32GB, RTX 3080) + HP DL380 Gen10 (2xXeon 6126, 192GB RAM, 2x NVIDIA Tesla P4)

pospisjak
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012 02:26

Příspěvekod pospisjak » 15 črc 2012 00:25

Díky za odpověď. Pokud má tento kus pouze integrovanou grafiku, tedy žádnou dedikovanou a žádné přepínání dle potřeby, bude to opravdu do budoucna stačit?
Jak už jsem psal, hry sice nehraju, ale občasné 3D modelování, simulace, animace, případně úpravy fotek a videa přichází v úvahu. Nevím, jaká je to narozdíl od her zátěž na grafiku, zvládne to tedy intel HD 3000 bezpečně?

2) Jo, nabízený kus je bez české klávesnice, za cca kolik by se případně dala přehodit česká, je-li NB ještě v záruce? Anebo to nechat být a koupit si přelepky?

3) Pokud bych časem pořídil monitor dal by se používat, jako rozšířená plocha (současně NB i monitor) a to i při jiném rozlišení, než má T420?
Díky

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 15 črc 2012 08:34

2) Nova klavesnice kolem tisicovky, v servisu i vic. Prelepky tak 20Kc
3) Bez problemu
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

alfah4ns
guru
Příspěvky: 7116
Registrován: 05 kvě 2007 15:55
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod alfah4ns » 15 črc 2012 21:50

1. když v tom 3D nebudeš dělat šílenosti (= sestavy o stovkách, tisícech dílů), tak no problem, minimálně co se týče ProE. Někteří borci u nás vystudovali s intelem x3100. Ono tak grafika je tam i tak jen kvůi toho, aby ti vykreslovala ten pracovní model. CPU je vpohodě. A pokud se budeš účastnit na nějakých náročnějších projektech, jako nějaké pokročilé simulace pro závěrečnou práci, apod., budeš k tomu mít k dispozici workstation.

Pokud rozpoočet na nové téčko máš, jdi do něj, budeš mít min. 3 roky klid (3letá záruka), připlať si i Next business day onsite záruku (pro T za 800kč cca), takže kdyby něco, zavoláš si technika na kolej/domů a on ti to na místě opraví, v případě, že by se to podělalo před zkouškovém -> k nezaplacení.
kazdy velky byk byl jednou tele
Latitude D630, C2D T7250, 3GB RAM, 14.1 WXGA+, Quadro 135m, Intel 520 60GB + Samsung 640GB/D-Bay, Win7pro 64bit, 9čl baterie, dock + LCD NEC 20WGX2 pro

pospisjak
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012 02:26

Příspěvekod pospisjak » 23 črc 2012 01:44

Rozpočet na fungl nové Tčko nemám, ale doufám, že koupě cca rok starého se zbývající 2 letou zárukou by nemusela být tak špatná.
Jo, o to vykreslování 3D modelů půjde asi nejvíc, když si třeba v SolidWorksu budu otáčet s nějakým modelem a zkoušet nějakou animaci - seskládání sestavy.
Snad teda bude integrovaná hd 3000 stačit i do budoucna.Tady jsem se dočetl, že výkonnost grafiky by se dala zvýšit přidáním RAM až na 8 GB, grafika využívá systémovou paměť a systém by pak taky neswapoval na disk. Je pravda?

pospisjak
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012 02:26

Příspěvekod pospisjak » 15 srp 2012 12:09

Tak jsem si dotáhl T420, 1600×900, i5, intel HD 3000. Sice bez webcam, bluetooth, DVD vypalovačky a otisků, ale aspoň za dobrou cenu. Díky za rady při výběru!!
Na SolidWorksy jsem sám zvědavej, ale teď bojuju s hdd, nejde mi rozdělit na dva oddíly...

zivan
guru
Příspěvky: 3441
Registrován: 26 kvě 2008 17:23
Bydliště: Brno

Příspěvekod zivan » 15 srp 2012 12:39

K te tvoji starsi otazce - vykon integrovane grafiky vzroste, kdyz budes mit dva pametove moduly, nemusis mit zrovna 8GB :)

U T420 to asi bude stejne jako u X220, tj. pokud nemas BT modul a chtel bys ho, tak staci dokoupit i klidne starsi pro T/R61, T/R400...atd. Da se sehnat kolem 200,- Napr. http://www.ntbook.cz/index.php?partID=126
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP Universal USB-C Dock + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

pospisjak
občas něco napíše
Příspěvky: 11
Registrován: 28 led 2012 02:26

Příspěvekod pospisjak » 01 zář 2012 00:12

Diky za radu, zkusim se domluvit s nejakym zarucnim servisem, jestli by mi tam ten BT modul pridal.

Celkem jsem narazil se zalohovanim, nejsem schopnej vytvorit "disk pro opravu systemu", pac nemam vypalovacku, a vypalit virtualne se mi to nedari. Zkousel jsem Daemona i Virtual clone drive, ale asi se to netvari jako DVD-RW, protoze mi to nic k vypaleni nenabidne.
CD s Win7 jsem k tomu nedostal a je tam nainstalovanej pouze jeden diskovej oddil, bohuzel s nepresunutelnymi soubory ani po defragmentaci. Takze to budu muset bud preinstalovat nebo pouzit nejakej Partition magic, ale to bych rad dobre zazalohoval system (data zatim nemam zadna).

Vytvoril jsem aspon jakousi bitovou kopii systemu (18 GB), ale nevim, jestli je to pouzitelny.


Zpět na „Jaký vybrat notebook“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 hostů